Ова е мормонска Жените Избрана статија број 2 - Премести минатото засекогаш - Kenna Кристенсен.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 3 - 3 Browns - Deondra, Desirae и Мелоди Браун.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 4 - Пребарување за Kayelyn - Сузи Погласно, Мади Родригез, и Ејми Fugal.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 5 - "Молитва ги менува работите" - Вили Меј Рајт Даглас.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 6 - Street Smart и математика Мудриот - Џенет Нелсон.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 7 - Изборот на Доброто и Изработка на промени - Витанија Брејди Spalding.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 8 - Изборот на Бога и изобилство - Мекартур Кришна.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 9 - Стремејќи мормонска Жените - Наоми Воткинс.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 10 - Да се биде сад - Jamillah Али-Rashada.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 11 - споделување на товарот - Зора.

Движејќи се минато Засекогаш

Kenna Кристенсен

На возраст од 20, Kenna Кристенсен неодамна беше во брак во храмот и за започнување на она што го мислев дека е вечен брак. Девет месеци доцна ... Прочитај повеќе »

Движејќи се минато Засекогаш
>

На 3 Browns

Deondra, Desirae и Мелоди Браун

Deondra, Desirae и Мелоди се три од 5 пече, пијано вршење квинтет составен од браќа и сестри. Сестрите сите присуствуваше на Juillia ... Прочитај повеќе »

На 3 Browns
>

Пребарување за Kayelyn

Сузи Погласно, Мади Родригез, и Ејми Fugal

На ладни и врнежливи ноември утро, повеќе од 170 волонтери со ponchos, рака затоплувачи, и GPS trackers canvased еден километар радиус Му ... Прочитај повеќе »

Пребарување за Kayelyn
>

"Молитва ги менува работите"

Вили Меј Рајт Даглас

Вили Даглас ја преброди некои бури. Таа е дел од многу од tumults во историјата на Америка во текот на последните педесет години. Таа лилјак ... Прочитај повеќе »

"Молитва ги менува работите"
>

Street Smart и математика Мудриот

Џенет Нелсон

Млади жени Општи член на Управниот одбор Џенет Нелсон одгледано четири деца во Њу Јорк. И додека таа го прави тоа, таа беше Chipping далеку во ... Прочитај повеќе »

Street Smart и математика Мудриот
>

Изборот на Доброто и да се направи промена

Витанија Брејди Spalding

Витанија Брејди Spalding го има својот талент за незадоволство и ја претвора во животворниот акција. Без разлика дали таа е садење градини за ризик ... Прочитај повеќе »

Изборот на Доброто и да се направи промена
>

Избор на Бога и Изобилство

Мекартур Кришна

Мекартур Кришна не очекува да биде и онаму каде што е таа. А патот го зеде да одам таму е една необична еден. Мекартур живее во рурална Индија, на ... Прочитај повеќе »

Избор на Бога и Изобилство
>

Стремејќи мормонска жени

Наоми Воткинс

Само кога Наоми Воткинс помисли дека таа беше направено со училиште засекогаш, таа почувствува Господ пренасочи нејзиниот пат. Сега таа сака да ги охрабри другите wome ... Прочитај повеќе »

Стремејќи мормонска жени
>

Да се биде сад

Jamillah Али-Rashada

Како една млада жена, Jamillah Али-Rashada се молеше дека Аллах ќе ги споделите со неа во живо да ги одгледуваат децата. За возврат, таа вети дека ќе им служи на ... Прочитај повеќе »

Да се ​​биде сад
>

Споделување на товарот

Зора

Сопруг на Dawn, Ерик, кој боледува од биполарно растројство. Во текот на своите дванаесет-годишниот брак, две од нив се научил да се справи с ... Прочитај повеќе »

Споделување на товарот
>

4 Март 2015 од admin

4 Коментари

Морган Лион Cotti пораснав со мајка која работела во политиката. Овие рани искуства обликува во иднина како што таа зачекори во напредна едукација и направи избор за работа, бракот и мајчинството, менаџирање на Хинкли Институтот за политички науки на Универзитетот во Јута. Таа ги споделува своите искуства во овие области - и тековните размислувања за жените во политиката.

4 Февруари, 2015 од admin

4 Коментари

Иако подигната на еден Ајдахо компир фарма, Рејчел Esplin Odell сега е на докторски студии по меѓународни односи на МИТ, со фокус на Азија безбедносни прашања. Нејзината одлука да учат кинески и да стане експерт во кинески меѓународните работи се случија додека таа беше додипломски на Харвард, и Рејчел чувствува духовна нерешено да биде претставник на Црквата во кинески прашања. Говорејќи елоквентно на жртви и рамнотежи се биде во брак со двојна кариера нејзиниот сопруг, кој е, исто така студент д-р Рејчел зборува за нејзината желба да придонесат и да се извлече од нејзиниот дом во заедницата и родителите својот 18-месечен син со неа сопруг.

28 Јануари 2015 година од admin

9 Коментари

На возраст од 50, Сали Мареј не имаат пасош и никогаш не сонував дека ќе се најде себе си живеат низ светот. Но, поради што со Духот доведе неа и нејзиното семејство во Гана, Африка, каде што таа самата се вклучени во помагање со училиштата и прибирање на средства за потрошен материјал за децата. Сали научија лекцијата во љубов, смирение и зголемен капацитет да се почувствува духот.

21 Јануари 2015 година од admin

12 Коментари

Ashlee Birk живеел едноставен живот како мајка на пет деца и сопруга на успешен адвокат. Една студена ноќ во март 2011 година, нејзиниот најлош кошмар оствари кога таа дозна дека не само што нејзиниот сопруг се има афера со мажена жена, но тој бил убиен од страна на сопругот на жената. Тагата остарените, лутина и болка, Ешли научил како да ги собереш на парчиња и ги стави својот живот назад повторно заедно.

14 Јануари 2015 од страна на админ

4 Коментари

На возраст од 20, Kenna Кристенсен неодамна беше во брак во храмот и за започнување на она што го мислев дека е вечен брак. Девет месеци подоцна, таа се нашла разведени и ги искрши од разочарување. Иако тоа не е лесно, Kenna најде на исцеление преку советување, блогирањето, и продлабочена смисла на духовност.

Јануари 7, 2015 од admin

4 Коментари

На 3 Browns

На 3 Browns

Deondra, Desirae и Мелоди Браун

Deondra, Desirae и Мелоди се три од 5 пече, пијано вршење квинтет составен од браќа и сестри. Сестрите сите присуствуваше на Juilliard школа заедно и турнеја и се претстават со своите браќа, стекнување на највисоко признанија во светот на класичната музика и вршење на некои од своите најдобри локации. Пред три години, нивниот татко беше осуден на десет години затвор за сексуална злоупотреба вклучување на девојчињата, и Deondra и Desirae основаше Фондацијата за преживеаните од злоупотреба, која се фокусира на менување на застареноста на законодавство во земјата.

4 Декември, 2014 година од admin

5 Коментари

Кога Линда Vergauwen приклучи на црква во Белгија во 1978 година, ниту таа ниту нејзините пријатели и семејството не знаеше ништо за мормони. Денес, Линда е столб на Црквата во Белгија фламански и директорот на основното училиште, докажувајќи дека таа го заслужи довербата на нејзината заедница, и покрај нејзиното членство. Линда опишува предизвици за одгледување на деца во една заедница, каде Црквата е мала и расте бавно, оди во храмот без подготовка, и радоста што доаѓа од живот на посветена служба за Спасителот.

25 Ноември 2014 година од admin

9 Коментари

Пребарување за Kayelyn

Пребарување за Kayelyn

Сузи Погласно, Мади Родригез, и Ејми Fugal

На ладни и врнежливи ноември утро, повеќе од 170 волонтери со ponchos, рака затоплувачи, и GPS trackers canvased еден километар радиус Мареј, Јута, во надеж дека ќе најде индиции кои би довеле до Kayelyn Погласно, 30-годишниот социјален работник кој недостигаа девет недели. Kayelyn последен пат беше виден на видео надзор трчање бос, во дожд, облечен во бела резервоарот врвот и Жан шорцеви. Таа остави зад себе клучеви, паричник, мобилен телефон, и својот сакан кинески боксер, Филис. Нејзиното исчезнување е шокирана и збунета семејството и пријателите. По најновата пребарување, мајка Kayelyn е Сузи Погласно, сестра Мади Родригез, и братучед Ејми Fugal споделија своите болки и се надева дека во нивната потрага по Kayelyn.

Забелешка на уредникот: смрт Kayleyn Погласно беше потврдена на 2 декември, 2014 година, една недела по ова интервју беше објавен.

Октомври 29, 2014 од admin

10 Коментари

"Молитва ги менува работите"

"Молитва ги менува работите"

Вили Меј Рајт Даглас

Вили Даглас ја преброди некои бури. Таа е дел од многу од tumults во историјата на Америка во текот на последните педесет години. Таа се бореше против расизмот додека работи на интегрирање на местото на вработување во Њу Орлеанс. Таа загуби еден од нејзините синови да фатална болест за време на епидемијата на СИДА. Таа побегнала од дома во лицето на ураганот Катрина, а потоа се врати во Њу Орлеанс за да помогне во обновата на својот град. Но верата Вили има нејзиниот одржан во текот. Според зборовите на нејзиниот омилен химна, "На светот може да ве здроби, но вие не треба да се секираат / Мојот Бог се сеќава кога другите заборавајте / Едно знам, да, јас сигурно знам / Молитва ги менува работите."

Октомври 17, 2014 од admin

17 коментари

Млади жени Општи член на Управниот одбор Џенет Нелсон одгледано четири деца во Њу Јорк. И додека таа го прави тоа, таа беше Chipping далеку на магистерски степен во математиката и периодично средно училиште наставата по математика. Во 2012 година, по 20 години classwork, Џенет доби нејзиниот дипломски степен. Џенет чувствува нејзиното долгогодишно искуство со студентите урбаните средно училиште и дава уникатна перспектива во реалноста на се еден тинејџер и денес, и покрај нејзиното градскиот живот, нејзината љубов за кампување и отворено ја прави совршен претседателка на општите Камп Комитет за млади жени.

9 октомври 2014 година од admin

8 Коментари

Витанија Брејди Spalding го има својот талент за незадоволство и ја претвора во животворниот акција. Без разлика дали таа е садење градините за децата изложени на ризик, насочување здравствени програми на Заедницата, или споделување на Светото Писмо приказни со сопствениот ќерки, во Витанија се обидува да изгради позитивност и партнерство. Витанија е ко-автор на книгата "Девојките кои сакаат Бог. Приказните за Храбри Жените од Библијата" Таа смета дека жените кажува приказни е од витално значење за нашето духовно здравје.

8 октомври, 2014 година од admin

Нема Коментари

На мормонска Жените на проектот е задоволство да го објави нова поделба на проектот: Нашата соработка во Министерството. Истражуваат како ресурсите и разговори во овој дел може да помогне верни жени работат заедно и во тандем со мажите да соработуваме министер едни на други, и навистина да биде на "едно срце и една ум".

1 октомври 2014 година од admin

12 Коментари

Избор на Бога и Изобилство

Избор на Бога и Изобилство

Мекартур Кришна

Мекартур Кришна не очекува да биде и онаму каде што е таа. А патот го зеде да одам таму е една необична еден. Мекартур живее во рурална Индија, во текот на ноќта возот вози од најблискиот LDS црква општеството и светот, освен од нејзиниот поранешен живот во Вашингтон. Но, нејзините единствени искуства потврдија да ја важноста на одржување на нејзиниот личен однос со Бог и верувајќи во Неговите патишта. Резултат на тоа, вели таа, е богат живот исполнет со живост и радост. Мекартур е ко-автор на книгата "Девојките кои сакаат Бог. Приказните за Храбри Жените од Библијата" Пишувајќи за жените кои изберат да ги следат Бог е еден начин на кој Мекартур се чувствува активно поврзани со нејзината вера.

24 септември, 2014 од admin

6 Коментари

Сите тука заедно

Сите тука заедно

Бјанка Морисон Dillard

Во нејзината работа како режисер, Бјанка Морисон Dillard приказни гледа како на начин да се изгради заедница, и на некој начин да им помогне на луѓето да се чувствуваат чуени и разбрани. Нејзините ставови се обликувани од она што го гледа како суштина на Евангелието на Исус Христос: "Љубовта и вклученост. Сè што е доблесно и прекрасна и со добра и за пофалба. "Бјанка зборува тука за почитување на нијанси и комплексноста на индивидуалните животи и една од целите на нејзиниот тековниот проект, документарниот филм" далеку меѓу нив, "која има лични приказни за тоа што значи да се биде геј и Мормон.

18 АВГУСТ, 2014 од admin

9 Коментари

Само кога Наоми Воткинс помисли дека таа беше направено со училиште засекогаш, таа почувствува Господ пренасочи нејзиниот пат. Сега таа сака да ги охрабри другите жени да се најде дека инспирација за себе. Да им помогне со таа цел, таа го основала Стремејќи мормонска Жените, непрофитна организација има за цел да ги поддржи и да го славиме образовни и професионални аспирации на LDS жени. "Господ не место ограничувања на нас", вели Наоми ", и учењето да се слуша и да ги следат Дух се најважни вештини за развој."

16 јули 2014 година од admin

8 Коментари

Да се ​​биде сад

Да се биде сад

Jamillah Али-Rashada

Како една млада жена, Jamillah Али-Rashada се молеше дека Аллах ќе ги споделите со неа во живо да ги одгледуваат децата. За возврат, таа вети дека ќе им помагаат на другите за остатокот од својот живот. Таа се чува тоа ветување во обид да биде сад за Духот и насоки. Кога Jamillah приклучи на LDS Црква пред три години, таа ја најде патот кој води до нови и длабока начини за доделување на Божјите деца. "Јас сум бил намисли и повика на ова за толку време како ова", вели Jamillah. "Ако е тоа работата и услугите што јас би требало да се изврши, тогаш тоа е мојот небото".

12 Јуни 2014 од admin

8 Коментари

Рејчел фон Niederhausern отсекогаш имал страст за хуманитарна работа, но таа не беше сигурна што би го направил со МБА додека таа сфати дека требаше да биде социјален претприемач. "Јас се грижат за социјални промени и јас сакам служи на луѓето", објаснува Рејчел. Таа е ко-основач на две непрофитни организации и сега е член на одборот на семејство Хуманитарна искуство, кое го овластува заедници на земјите во развој преку селото управувано, издржани проекти. Рејчел зборува тука за тоа како таа успеа да meld образованието, таленти и интереси со својот семеен живот, вклучувајќи и како таа ја поттикнува четири деца да се открие радоста во служба, и како нејзиниот сопствен живот на услуга им помага да ја најдете мир на умот.

22 мај 2014 година од admin

6 Коментари

Во темнината, во благодатта

Во темнината, во благодатта

Слика портрет: Хилари Стирлинг

"Психијатар пропишаните лекарства кои направија повеќе за укинување на темнината на депресија од сите мои молитви. Иако јас бев благодарен за тоа делумно ослободување, јас, исто така, се чувствува изненадувачки лути. Дали не ветивме одново и одново дека евангелието носи мир во нашите срца и дека планот на нашиот Небесен Отец е еден од среќа? Па зошто би можел да се оние нешта од една пилула, но не и од Него? "

24 април 2014 од admin

10 Коментари

Повикувајќи и цел

Повикувајќи и цел

Слика портрет: Кејти Џенингс

"Тоа беше пред неколку години, еден милион солзи, безброј Денови на мајката се крие во бањата во црквата, посети доктор, лекови, повеќе солзи, и многу внуци пред да сфати дека јас не требаше да биде мајка во овој живот . "

18 април, 2014 од admin

4 Коментари

Лаура Asioli направи две важни животни одлуки пред таа беше десет години. Таа одлучи дека сака да се крсти во LDS црква, и таа одлучи да стане адвокат. Лаура вели дека таа студира право, таа често се чувствува духот потврдувајќи оти правдата и божественоста се тесно испреплетени. Денес таа е практикување адвокат согласно закон во градот на Лондон. Во ова интервју таа се одразува на балансирање нејзиниот италијански и англиски култури, навигацијата кариера додека нејзиниот подигање на две малолетни деца, и сфаќајќи дека понекогаш неочекувано благослови доаѓаат околу по неочекувани неуспеси.

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline