Октомври 28, 2009 од admin

4 Коментари

Од танцува пелени

Од танцува пелени

Лиза Хес Џонс

На прв поглед
Октомври 18, 2009 година, Пало Алто, Калифорнија

Лиза Џонс е мајка на два сина, едниот на мисија и еден во средно училиште. Но, пред таа е "мама", таа беше солист со Њујорк балет 1975-1985 и миленик на основачот на компанијата Џорџ Balanchine. Лиза зборува за овие две различни епохи во нејзиниот живот и зошто е така подготвени да се транзиција од тоа да биде фокусирана на себеси како танчерки за да се фокусира на други како мајка.

Која беше улогата на балетот во вашето детство?

И двете од моите родители беа вклучени во танц и театар и јас во основа играл во утробата. Излегов танцување! Мајка ми била танчерка и моите родители беа секогаш во студио или во театар. Тоа беше средината во која Јас пораснав. Се сеќавам дека бев можеби 3 или 4 години, танцувајќи на големите девојки во балетското студио, да се држиш на Баре ... И тогаш кога бев 5 години, дадов мојот прв солистички настап во малку нане зелени Туту. Се сеќавам дека со земање на лак - тоа беше првиот пат кога го доживеале аплауз - и размислувањето дека вниманието беше толку прекрасно! Беше толку возбудливо! Да ги имаат сите оние луѓе плескање за мене!

Мојата следна силна сеќавање е од кога имав околу 10 години и моите родители и возев осум часа во Далас, па можев да аудиција за летната програма на Балетот во Сан Франциско. Кога стигнавме таму, моите родители им беше кажано дека јас всушност беше премногу млад за да аудиција: Влегувањето возраст од 12, не 10. Но кога моите родители рече на народот водење на аудиција дека сме управувано 8 часа за да одам таму, ме пуштија аудиција во секој случај. Неколку недели подоцна добив писмо велејќи дека сум бил примен во нивниот летен програма. Па тоа беше мојата прва стипендија. Потоа, секое лето, по што морав стипендии за студирање на различни училишта. Јас бев во Сан Франциско балет за неколку години, тогаш Harkness школа за балет, а потоа и на Факултетот за американски балет и американски балет.

На 16-годишна возраст, ја прифати зима стипендија со Школата за американски балет и се пресели во Њу Јорк. Џорџ Balanchine [основач на Њу Јорк балет и фидер училиште, Факултетот за американски балет] прв пат го виде ми се игра во пробата кога тој беше choreographing работи за Стравински фестивал во 1972 година [фестивал во чест композитор Игор Стравински кој починал на претходната година]. Бев облечен во црвено трико со бело здолниште ... и тој се допадна она што бев облечен. Тој му рече на костимите дека сака ист изглед во Стравински фестивал. Два дена подоцна, бев поканет да стане калфа во Њу Јорк балет. Имав 17 години. Јас се приклучи на компанијата како полноправна членка на времето во 1975 година.

Mormon_Woman_Photo_Jones2

Кога ќе допатува во Њујорк, да не ви останат посветени оди во црква?

Да, јас отидов веднаш и се приклучи на семејството дома Вечер група. Јас бев целосно посветена. Се чувствувам како да сум секогаш биле благословени со сведочење. Тоа никогаш не било тешко за мене да веруваат. Оние првите неколку години во Њујорк биле толку зафатени - ќе оди на турнеја, а понекогаш и јас ќе се изврши во недела - но јас секогаш се чувствувале како Господ беше со мене. Јас ќе го прашам да ми прави силни и здрави и да ми помогне да се претстави добро, и јас секогаш знаев дека е таму.

Јас всушност никогаш не живеел сам, кога влегов во Њујорк. Имав еден роднина кој живее со мене во прв, и на крајот мојата помлада сестра дојде во Њујорк за да танцуваат во компанијата, како и.

Дали членовите на компанија знаат сте биле мормонска?

Да, тие не. Всушност, г-дин Balanchine им се допаѓа фактот дека сум религиозен. Тој беше многу религиозен човек, и тој се допадна неговиот танчери да се грижи за нивните тела. Така тој се допадна дека јас не пушат или пијат.

Г-дин Balanchine им се допаѓа фактот дека сум религиозен. Тој беше многу религиозен човек сам, а тој се допадна неговиот танчери да се грижи за нивните тела. Така тој се допадна дека јас не пушат или пијат.

Моите колеги сигурно славеа, но јас никогаш не се чувствувале притисок да се придружат. Сакав класи, сакав вршење и Работев напорно, и имав многу добри пријатели. Никогаш не сум се чувствувал како тоа е тешко за судниот ден светители да бидат вклучени во изведувачките уметности. Тоа беше вкупно радост за мене.

Дали има улога која беше особено нагласи во вашата кариера?

Па, тоа секогаш беше голема работа кога г-дин Balanchine скинале нови млади танчерка за улогата на шеќер слива бајка со годишно производство Њујорк балет на Оревокршачка, па тоа е многу возбудливо, кога тој ме крена за да го направи во 1982 година . Јас исто така го сакаше играат улогата на капка роса самовила во Оревокршачка. Еден особено тешко улога за мене беше како Третата тема во четирите темперамент. Улогата бара многу агилни, предница танчер и јас бев повеќе од leaper и скокач. Се сеќавам како плаче на балетот господарка: "Зошто е г-дин Balanchine ме кастинг во оваа улога" А таа одговори: "Тој сака да расте. Тој верува во вас. "

Како не ви се транзиција од балетот во мајчинството?

Во 1983 година, јас бев солист и г-дин Balanchine ми даваат многу улоги да танцуваат. Но, тогаш тој се разболе и почина. На целата компанија беше во транзиција после тоа, и тоа се чувствува како природен време за мене да се движат натаму. Јас се ожени во тоа време, како и, на возраст од 28. Таа се чувствува како да е право време да се започне со семејството.

Mormon_Woman_Photo_Jones Ми требаа четири години да се забремени, иако. Работа Мојот маж е ни извади од Њујорк и ќе се пресели околу неколку различни места. Продолжив да танцуваат во локалните компании. Бев 32 кога влегов бремена со мојот прв син. Тогаш јас се претвори настава и choreographing. Тоа беше нешто што би можеле да продолжиме да работиме додека бев бремена и за некое време по имав моето прво бебе.

Дали сте емоционално подготвен за мајчинство, или не сте го изгубиле она што го остави зад себе?

Мајчинството е нешто што јас навистина сакав да го направам, јас бев возбуден околу тоа и бев подготвен за тоа. Не сум направил јасна одлука за транзиција од кариера. Морав да активно да се избере мајчинство; тоа не е само случува да се развива.

Не сум направил јасна одлука за транзиција од кариера. Морав да активно да се избере мајчинство; тоа не е само случува да се развива.

Морав да се посветам на овој нов живот, а не само се обидуваат да работат бебе во мојата кариера. Тоа беше малку на транзиција за мене да одат од вршење на полно работно време мајчинството, најмногу поради мојата кариера во балетот ги имаше сите се за мене, моето тело погледна, она што ми беше како костум, како силна, чинам, ако ми шминка беше во право ... И тогаш мајчинството беше за сите фокусира на некој друг.

Сакав да имаат мали деца. Не сум направил такви прекрасни пријатели со други мајки кога моите момчиња биле млади, и јас сакав само малку дете работи со нив ... да оди во зоолошка градина и Чак-Е-сирење и игралиште ... Работи што не се да направите како дете, бидејќи Јас секогаш сум бил во балетското студио. Јас не мислам дека го направив забавни работи со моите момчиња во реакција се лишени од нив во моето детство, но јас сигурно мислев колку забавно како што беше за моите момчиња да се имаат овие искуства. Сакав да си го видам децата да го прават она што јас не.

Мојата кариера во балетот имаше сите биле за мене, моето тело погледна, она што ми беше како костум, како силна, чинам, ако мојата шминка беше во право ... И тогаш мајчинството беше за сите фокусира на некој друг.

Кога моите две момчиња биле млади, јас не се чувствуваат никаква потреба за нив да знаете за моето минато живот. Имавме фотографии од мене преставува до околу куќата, но тоа не беше до мојот постар син беше во средно училиште дека тој, всушност, ми Googled и резултат на сите овие препораки за мене во програмите и коментарите. Мислам дека тоа е кога стана вистински за него: "Еј мамо, сте биле во Њујорк тајмс!" Но, тоа не менува ништо меѓу нас. Јас се уште беше само мајка ти.

Mormon_Woman_Photo_Jones3 На прв поглед

Лиза Хес Џонс


Локација: Пало Алто, Калифорнија

Возраст: 52

Брачен статус: Оженет 25 години

Деца: два сина

Професија: Кореограф

Посетувале: Факултетот за американски балет, балетот

Јазици кои ги зборува дома: Англиски

Омилени Химна: "Се придржуваат со мене; Тестамент Eventide "

Тековни црква се нарекува: Основно наставник

Интервју со Neylan McBaine. Фото-Галерија искористена со дозвола.

4 Коментари

 1. teatry uliczne
  05:43 на 3 Април, 2010

  Ова е толку голем ресурс кој ќе се обезбеди и да го подарите за слободни. Сакам да се види веб-сајтови кои се разбере вредноста на обезбедување на квалитет ресурс за бесплатно. Тоа? Стариот Што оди околу се враќа околу рутина.

 2. Marijke
  10:45 на 6 декември 2010

  Јас пораснав како танчерка и имаше слична детството до повреда ми ги извршуваат кариера во балет. Сакав да чита за искуство Лиза и при гледањето на фотографиите. Тоа секогаш е убаво да дознаат повеќе за другите мормонска жени кои имаат слични страсти и живот.

 3. Сиера
  18:21 на 21 Април, 2011 година

  Јас сум исто така LDS балерина, и многу добро да се чуе дека е можно да бидат активни во црквата и ја следат оваа кариера! Благодарение толку многу (:

 4. Тод Giberson
  07:39 на 24 мај 2011

  Јас бев запознаен со семејството Хес како тинејџер. Мислев дека тоа е кул да се има Лиза и нејзините сестри во нашето одделение, кои сите беа толку убава и талентирана.

  Ви посакувам најдоброто за Лиза и нејзиното семејство.

Оставете Одговор

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline