9 февруари 2010 од admin

7 Коментари

"Секаде каде моето срце одговара со"

"Секаде каде моето срце одговара со"

Sally Гарднер како прочитан

На прв поглед

27 Јануари 2010, Нов Ханаан, КТ

Мајка на четири деца тинејџери, Сали прочитан во моментов работи на одборот на Rising Star теренски, организација чија мисија е да им помогне на лепра колонии во Индија стане самостојна заедници. Sally се дискутира за да влијае на глобални и локални услуга на своите деца и како семејства насекаде може да придонесе за промена на животот на друго лице.

Отсекогаш сум подготвен да се причините, на услугата, да бидат вклучени во нешто. Кога бев помлад Јас секогаш мислев, дека ти мораше да го направи "големите" работи. Поголем, толку подобро. Сакав да одам Африка. Сакав да одам до Индија. Сакав да одам во Камбоџа и помогне на бегалците. Јас отсекогаш сум имал тоа во мојата рамка. Во средно училиште, свирев на пијано на одмор дома. На колеџ, јас го направи истото.

Откако мојот сопруг и јас се оженив ние не им помогне со Камбоџа бегалци, помагајќи им да се постави во Јута. Бев настава училиште, работа на мојот мајстори степен на Универзитетот на Јута, и јас не би можеле да имаат деца. Па јас се подготвени да се вклучат во различни причини. Ние дури и разговаравме со нашите прашање претседател во еден момент и му кажа ние би сакале да одат на мисија како двојка. Тој предложи да се продолжи спроведувањето имаат деца и можевме да разбереме тоа, но немавме нашето прво дете додека бев 29 а ние би биле во брак веќе осум години.

LDS_woman_photo_Read2

Во ова време можете Беа млади и вашиот сопруг не се развивала во неговата кариера. Тоа беше тешко за вас да се најдат работи да се вклучат во таа не бара големи суми на пари?

Не, воопшто не. Ние се пресели во Њујорк и јас би сакал да работиш во бездомници засолништа. Тогаш јас ќе се одржи бебиња кои беа зависник да попуштат во болницата Свети Лука. И, се разбира, јас се вклучив во црквата. Кога имав деца, сфатив јас не треба да се направи "поголем, толку подобро" видови на нештата. Јас не мора да служи во една странска земја. Најдоброто нешто што можеше да стори беше да се служи во мојата заедници, во мојата училишта, во мојата црква.

Дали мислите дека членови на Црквата недоволно учествуваат во локални и глобални услуги надвор од Црквата?

Мислам дека тие го прават! Мислам дека многу од нас се инволвирани, и ние сме повеќе вклучени повеќе отколку што мислиме дека сме. Особено во училиштата. Не мислите ли дека постојат многу од нас кои се вклучени во нашите деца училиштата? Знам дека ја имаат оваа перцепција, дека ние сме engrossed во нашата црква работа, но како што сум живеел различни места отсекогаш сум видел мормонска жени вклучени во различни причини. Земаме нашата младина да бездомници засолништа. Мајки послужи како соба мајки. Тоа е се вклучени. Или, ние им помогне со Наставник Благодарност ден или во соседството.

Моето семејство помага храната банка во нашиот град. Ние сме слезе да им служи на оброци во Стемфорд, CT Бездомниците, засолниште Norwalk, КТ ... Секогаш постојат мали нешта што семејствата може да направи. Тоа не треба да биде оваа тешка, огромна работа за решавање на проблемите во светот денес.

Каков совет би им дала на една жена која сака да се прошири своите дофат од локалните служба на заедницата да ги сервисира на глобално ниво?

Јас ќе го користи вашите деца како отскочна. Нив ги користат како катализатор за да ја добиете вашата фамилија прави нешто. Тука имаме на Хаити во право пред нас: Што можеме да направиме? Како ние да им помогнат некој во Хаити? Па, ние секогаш може да даде повеќе со десетокот и хуманитарна помош фонд пари, но како да го вклучи вашите деца во тоа? Ова звучи толку елементарни но во нашето семејство ние го поставите тегла на нашата шанкот, и секогаш кога има криза - почнавме со цунами во декември 2003 година - ќе стави нашата лабава промена во тој тегла. Имам тинејџери па секоја пријатели кои доаѓаат од се добредојдени да се стави во нивната промена, како и. Ние им даде пари ние ги собираме во таа тегла хуманитарната помош фонд на Црквата или на посебна причина ние сме заинтересирани за поддршка. Ние сме, исто така, се користи таа промена да им помогне на фондот на семејството патување во Индија со зголемувањето на ѕвезда за односи со јавност. Се разбира, ние не се подигне многу, но тоа добива нашите деца се свесни за она што се случува во светот и им дава чувство на учеснички.

LDS_woman_photo_Read5

Како децата пораснале постари, ние сме земени услугата за едно поинакво ниво. Како семејство, ние сме секогаш сакаше да патуваат. Имаме средства да патуваат, па каков вид на семејство сервис ние го направивме не работи за секого. Отидовме во Танзанија со нашите деца и работел во училиште и го зеде училишен прибор. Зедовме училишен прибор со нас во Јужна Африка е премногу. Мојата ќерка Ејби и јас се качил на Тајван и работел во сиропиталишта таму. Ние сме земени нејзините пријатели со нас на Тајван во неколку наврати. Сега моето семејство се вклучени во Rising Star Теренски и поголемиот дел од нашите услуги е преку таа организација.

Како ви се сместуваме на ѕвездата во подем областа на како организација која најмногу сакаа да бидат вклучени со?

Мојата ќерка беше катализатор за нашите гледајќи во една организација во Индија. Ние веќе нема да сиропиталишта во Тајван, а кога таа беше помлад во средно училиште, вели таа, "Јас навистина сакате да направите нешто ова лето во Индија со моите пријатели." Така почнав истражување можности на Интернет, кои ќе се сместат голема група на тинејџери. Најдов многу добри организации, но Rising Star областа на бил во можност да се приспособат на дванаесет од нас како група. Зголемувањето на ѕвезда за односи со јавност има три главни цели: да се едуцираат децата од лепра погодени родители во еден од нашите убави кампуси, да обезбеди лепра пациенти со микро-финансирање заеми, како и да помогне во основните медицински давачки во лепра колонии.

Дека првата посета на Индија е толку големо искуство за нас дека кога се вративме и разговаравме за тоа, луѓето ми рече: "Би сакал да го стори тоа со моите деца!" Значи минатото лето јас организираше втората група и овој време ние ја 40 волонтери.

Како има овој вид на услуга вие и вашите деца погодени?

Тоа секогаш е емоционално гледање вашите деца служат. Тие се зголеми за случајот. Некои родители ми кажале, "О, јас не знам дали мојата ќерка или син може да го направите тоа." Но, знаеш, децата се во овие тешки ситуации во лепра колонии, каде што луѓето немаат рацете или нозете или нивните цифри се недостасува или тие може да имаат рана и тоа е прилично длабоко и маца или отрепки се излегува од неа .... А ти знаеш, ќе се види вашите деца ги преземе завои надвор и да ги мијат рацете и нозете, и тоа ви дава разбирање за вашите деца. Тие не можат да комуницираат со пациентите лепрата причина тие не можат да го зборуваат истиот јазик, но тие не го зборува јазикот на љубовта.

Гледање на вашиот деца преземе завои надвор и измијте [пациентите лепра '] рацете и нозете, и тоа ви дава разбирање за вашите деца. Тие не можат да комуницираат со пациентите причина тие не можат да го зборуваат истиот јазик, но тие не го зборува јазикот на љубовта.

Сум го видела тоа да ги направи свесни дека тие навистина имаат многу предности во светот. Тие работат малку потешко во училиште. Тие се детски. Кога причина како што се на Хаити доаѓа, тие се првиот да праша, "Што да правиме?" Тие се свесни за светот околу нив.

LDS_woman_photo_Read6

Сите родители Сум се направени со мене, како што се види своите деца направи овие работи, тие се ценат нивните деца на различно ниво. На ден-за-ден тинејџерските години може да биде тешко за деца! И уште кога ќе ги добие во различна средина каде што децата немаат ништо .... Мислам, некои од овие колонии имаат непристоен услови и тие немаат ништо материјално, но децата не треба многу. Тие се среќни. Тие се среќни да бидат во училиште. Тоа го прави на вашите деца цениме оние работи премногу.

Дали ќе ни кажете нешто повеќе за лепра и вашата работа во колонии во Индија? Не е лепра многу заразна?

Таа има перцепцијата да се биде многу заразна, но всушност само многу мал процент на луѓе имаат одредена ген кој ги прави подложни на лепра. Оваа генетска компонента значи дека општата популација е природно имуни на лепра.

Големиот проблем со лепра е дека кога едно лице договори болеста, тие се поизолирана и испратени да живеат во колонија со други луѓе кои имаат лепра. Тие се избегнувана, бездомник, тие се недопирливи. Па тогаш тие одат да живеат во прилично ужасни услови. Тогаш тие се уште повеќе подложни на инфекции и болести. Луѓето кои имаат лепра не може да се почувствува - тие не можат да се чувствуваат нивните прсти на пример и така, кога тие се изгори на толпата се лекува и добива инфицирани. И тогаш тоа го влошува проблемот. Како волонтери, ние сме секогаш внимателни - ние носат гумени ракавици, ние само го користите сапун на еден пациент, а потоа ги отфрлите тоа - но не, има мали шанси дека волонтер ќе се фати на болеста.

Дали постои вакцина за лепра?

Таму е антибиотик за лепра, кој чини околу еден долар на ден. Тоа не може да се излечи во својата напредна фаза, но антибиотик може да го запре прогресијата на лепра, ако се фатени во времето. Но индиската култура е огромен дел од постојаните лепра: Во нивната култура, ако имате лепра, боговите даде тоа за вас. Тоа е вашата карма, а вие треба да живеат со тоа. Ако живеете со него, а потоа во следниот живот ќе може да се врати на подобра ситуација. Но ако се обидете да го излечи или да добијат подобро, тогаш тоа е игра со вашата карма и тоа може да влијае на следниот живот.

Ќе најдете луѓе отфрлање третман, бидејќи на тоа верување?

Да. Стари лица имаат таа идеја. Но пациентите за 45 и помлади почнуваат да се каже, "Ние не треба да живеат со оваа. Ние може да се излечи. "

LDS_woman_photo_Read4

Што Rising Star областа на прави е да се земе децата од колониите и место нив во интернат ние сме изградиле. Тоа е далеку од нивните семејства во колониите, но тоа е една убава кампусот. На една опција која може да им помогне да излезат од колониите е образованието. Не е дека нешто! Образование. Тие се веќе фатени во овие културни традиции кои постојано постарите генерации заробена. Тие можат да зборуваат добро англиски јазик. Тие можат да добијат компјутерски вештини. Тие се образовани, па тие не мора да биде питачи на улица. Можат да се издигнат над тоа.

Ако колонија е единственото нешто на децата знаат, тогаш тие ќе пораснат да биде питачи. Но ако ги едуцираат .... И овие деца се толку среќни да бидат во училиште, не може да се верува. Тие се толку благодарни, иако тоа е тешко за нив да биде подалеку од нивните семејства. Тие не се сирачиња. Тие имаат семејства кои ги сакам. Но тие се толку благодарни да бидат едуцирани.

Значи, кога ќе се земе младите таму да волонтираат и тие го гледаат како среќен овие деца треба да учат англиски јазик, ќе дојдат дома и мислам, "Леле, јас подобро да ги искористат предностите на она што јас го добиете за да дознаете на училиште!" Сега се разбира дека не секогаш ги претвориме во нашата ден-за-ден животи, ние сите знаеме дека! Само во совршен свет, нели?

Кога поттикнувате вашите деца да служат, или локално или на глобално ниво, став е многу важна. Што треба да му пријдеме со вистински љубов и вистинска желба да бидат вклучени со животот на некој друг. Вие никогаш не сакате вашето дете да се чувствува си ги во споредба со децата кои се задоволни со ништо. Вие не може да го присили благодарност. Сте со оглед на вашето дете различно искуство, така да не може да се очекува од нив да го цениме нештата ако тие никогаш не сум отишол без.

Вие никогаш не сакате вашето дете да се чувствува си ги во споредба со децата кои се задоволни со ништо. Вие не може да го присили благодарност. Сте со оглед на вашето дете различно искуство, така да не може да се очекува од нив да го цениме нештата ако тие никогаш не сум отишол без.

Но, можете да учат сите лекции на услугата на локално ниво. Како што кажуваат секој волонтер, вие не мора да одат надвор од земјата да се направи услуга. Да се ​​вид во ручек соба. Отворете ја вратата за некого. Постојат мали нешта секојдневно можете да направите. И децата го прават тоа.

LDS_woman_photo_Read3

Како родители, ние може да се чита весник за мали деца. Укаже на децата во вестите. "Погледнете ги овие деца. Тие се се донесени од Хаити. Зар не е тоа прекрасно? "Во весникот секогаш има нешто на детето може да се разбере, дури и ако тоа е само преку фотографија. Постојат книги ќе можете да прочитате за нив. Има сега сликовница од Грег Мортенсен Три чаши чај. Мислам на она што тој го прави, Грег Мортенсен. Тој е зајакнување на жените и девојките. А детето може да се научи за тоа.

Е Рајзинг цел ѕвезда за укинување лепра?

Не, секако дека постојат здравствени организации кои работат на тоа, но главната работа што го правиме е едуцираат децата, да им обезбеди на тим на работниците кои можат да помогнат во медицински должности како менување на завои и се грижат за рани. Нашите тимови се обидуваат да им помогнат на луѓето во колониите научат како да се грижи за себе. Не сакам да се каже дека ги учат да имаат почиста услови за живот, затоа што понекогаш тоа е тешко, но ние ги учат како да се грижи за себе во услови кои ги имаат.

Зголемувањето на ѕвезда исто така управува со микро-кредити кои се неверојатни нешта. Мали кредити поттикне женски сопственици на бизниси и помогне на colonist имаат начин да биде само доволно. И ако може да биде само доволно ... Приказните се вчудовидувачки на она што самодоволност прави за самопочит. Тоа емотивно лечи оние рани во срцето на отфрлање, на поместување, да се биде отфрлен од општеството за толку многу генерации. Затоа што ако вашиот баба има лепра, мајка ти е во колонијата, ти си таму ... тоа е семејства. Целото семејство е осуден на овој живот, смета бездомник.

Луѓе може да помогне тука? Да! Можете да се спонзорираат дете и стана нивен пенкало пал. Или можете да позајми 25 $, па некој во колонија може да се купат три кокошки. Вие знаете дека малку тегла седи на вашиот контра јас разговаравме за порано? Можете лесно може да се соберат до вашите промени со текот на една година и да каже, "Добро, ние ќе ви помогне ова семејство се започне бизнис подигање кокошки и продажба на јајца."

Се колонии како мали градови? Луѓето имаат бизниси?

Да, некои колонии расте своите храна и имаат бизниси. Но, за многумина, тоа е тешко да се направи бидејќи тие се толку целосно хендикепирани. Владата им помага, но тоа не е доволно, се разбира. Црковни организации помогне премногу. Постојат 700 колонии во Индија сам. За што многумина во Бразил. Тоа е поприсутни отколку што мислите. Мислиме дека тоа е библиска болест, но тоа не е. Тоа е уште таму. Медицински организации се обидуваат да ја искоренат со едноставни лекови и ние сме помагање преку образованието, но тоа е културна работа премногу.

LDS_woman_photo_Read7

Вклучат вашите деца во дискусија од лепра. Читајте ја Библијата и нека знаат тоа е уште таму. Вие не треба секогаш да даде пари за да бидат вклучени. Едукација вашето дете, добивање на информации, помага. Вие не сте настава дете за еден ден, ти си ги учи за живот и сакате да ги истражуваат работите кои се интересни за нив. Да им покажеме каде да почнам. Имаме некои волонтери кои ги преземе своите креативни вештини на нашите колонии. Имаме танц и музика волонтери. Што може да мислам, "Како не танц помош?" Тоа го прави на луѓето што живеат таму радосен! Волонтери не треба да се само учат читање и пишување. Сите наши волонтери носат своите сили.

На крајот на денот, Спасителот сака да се сака многу и го направи она што можеме. Кога станува збор за услуга, жените особено треба да се четка на вината надвор. Ние само сакаме многу и го направи она што можеме. Вклучат вашите деца во она што можете да направите. Тоа не мора да биде огромна проект. Тоа може да се пее песни на остатокот дома. Ќе постар сосед. Јас никогаш не сакаат жените да се чувствуваат дека тоа треба да биде огромно, затоа што тогаш тоа е само уште нешто што ние не го прават. Почнувајќи е секогаш тешко дел.

На крајот на денот, Спасителот сака да се сака многу и го направи она што можеме. Кога станува збор за услуга, жените особено треба да се четка на вината надвор.

Ние, исто така, мора да бидат свесни дека постојат различни сезони во нашиот живот и секоја сезона ни овозможува да направите различни нешта. Имам внук кој е во Хаити сега. Тој работи во Прово и тој има пријател кој има пристап до хеликоптер. Тие само ја спакува хеликоптерот со ориз, грав, ќебиња и тие се буквално само да ги дистрибуира. Сега тоа е голема работа! Но тој е во можност да го стори тоа: тој нема деца, тој има флексибилен работа ... Тој е во една сезона од неговиот живот кој му овозможува да го направите тоа. За остатокот од нас, можеби само им даде малку повеќе во нашата брза нудат овој месец, или за купување на ќебиња дека некој друг е потребно.

Јас многу го сакам изјавата на Ана Мороу Линдберг: "Мојот живот не може да се спроведе во акција барањата на сите луѓе на кои моето срце реагира." Твоето срце реагира на сите овие нешта и си мислиш, "Мораме да помогне тука и ние имаш за да им помогне таму ... "Вие не треба да се направи сето тоа. Сите што треба да направите е љубов многу и го направи она што можеме.

На прв поглед

Sally Гарднер како прочитан


LDS_woman_photo_ReadCOLOR2
Локација: Нов Ханаан, КТ

Возраст: 49

Оженет 29 години

Деца: Четири деца (20, 18, ​​15, и 11)

Професија: homemaker

Училишта каде учат: Б.С. од Brigham Young универзитетот, M.Ed. од Универзитетот на Јута

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Знам дека мојот Избавител живее"

Тековната Црква Повикувајќи: Еден од единствениот вистински и живеење callings во црквата-мисии!

На интернет: www.risingstaroutreach.org

Интервју со Neylan McBaine. Слики искористена со дозвола.

7 Коментари

 1. "Секаде каде моето срце одговара со" | Индискиот Денес
  08:52 на 10 Февруари 2010

  [...] Тука за да го прочитате остатокот: "Секаде каде моето срце одговара" Сподели и [...]

 2. Сина
  09:17 на 11 март 2010

  Ова беше прекрасна и инспиративна статија. Јас ценети encoragement и потсетници дека нашата услуга не треба да биде прекрасен или expensve. И дека изнаоѓање начини да го вклучите нашите деца во служи другите е уште една алатка која може да им помогне да развијат повеќе Christlike свеста за себе и за своите колеги човек. Дури и така, посакувам бевме во позиција да ја посетите колонии како вашето семејство има направено. Што неверојатно искуство! Ви благодариме за кажува својата приказна.

 3. Бони белиот не
  11:11 на 16 Март, 2010 година

  Сакав како можете вклучени вашите деца и направи услуга е дел од вашиот одмор. Никогаш не сум сметал дека и тој ми ја отвори срцето и умот на многу можности. Ви благодариме за споделување на вашите приказна.

 4. Myrna
  06:21 на 6 април 2010

  Најголемата љубов на сите е demontrated throghout мал чин на милосрдие во служба на нашите ближни. Вие сте навистина неверојатен жена и следбеник на Христос; ти си навистина во служба на Бога. Преку вашиот пример ќе ги учат вашите деца и оние околу вас; Ви благодариме за вашиот инспиративна приказна!

 5. amateri
  09:30 на 8 јуни 2010 година

  Јас навистина уживав вашиот напис. Тоа беше многу образовни и корисни. Јас ќе се вратам да се провери на претстојните статии

 6. финансирање договор
  11:51 на 7 април 2011 година

  Јас воопшто не се зборува на многу веб-сајтови кои се среќаваме, но мојата сопруга и јас се чувствував јас не можеше да помине на можност со Брисел. Убав пост. Можам само да се прашувам што ќе бидат писмено во наредниот.

 7. рече таа
  08:15 на 12 сеп 2012

  Многу, многу инспиративна!

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline