16 февруари 2010 година од admin

8 Коментари

Вкоренети во учењето

Вкоренети во учењето

Шенон Кокс

На прв поглед

8 февруари, 2010, Riverdale, UT

Во 2005 година, Шенон Кокс основана Хаити Корени, организација што испраќа 133 сиромашните Хаити деца на училиште, секоја година. Шенон раскажува неочекувани усвојување на нејзината Хаити син и начини тоа го отвори срцето и умот за маките на Хаити силна волја луѓе. Оваа млада мајка на четири афирмира неочекувани текот на нејзиниот живот не е последица на случајност, но божествена интервенција.

Хаити Корени обезбедува спонзорства за Хаити деца кои сакаат да одат на училиште. Како за прв пат се вклучи со Хаити и да се најде мотивација да започне оваа програма?

Приказната на Хаити Корени започна пред околу седум години, кога јас прв пат се оженил, работат од дома за меѓународна агенција за посвојување. Затоа што зборува течно шпански, трчав во Гватемала програма на агенцијата, но агенцијата ме охрабри да ги прошири своите напори во другите земји. Преку моите истражувања, почнав да добивам обесени на прекрасни деца од Хаити. Не знаев ништо за Хаити, дури и таму каде што беше. Наскоро, насекаде се свртев, слушнав за Хаити. Почнав надразнување мојот сопруг дека ние се случува да се донесе едно момче од Хаити. Во задниот дел на мојот ум, мислев дека ако јас влегов на агенцијата за да започнете усвојувањето на програмата во Хаити можеби можам да го најдам мојот син, ако јас навистина имаат еден. Јас бев во можност да се добие на Хаити усвојување програма нагоре и трчање, а јас мислев ден-години по патот, ако јас требаше да-Би посвојат дете. Јас тогаш имаше некои многу духовни искуства, кои ги споделите со нас дека мојот син беше наскоро ќе се роди во Хаити, иако имавме две многу млади ќерки па дури и не се квалификува за усвојување од страна Хаити закон, кој бара посвоителите да биде во најмалку 35 години, оженет за минимум 10 години и немаат биолошки деца.

Mormon_Woman_Photo_Cox4

Нашата прва посета на земјата беше да се види нашиот син, кој беше два месеци во времето на нашата посета. Бевме многу совладан од сиромаштијата. Тоа беше зачудувачки, полошо и од ништо што сум ги видел. Мојот сопруг и јас се чувствува безнадежно и се прашував како работите би можеле да се добие било подобро за овие луѓе, додека ние присуствуваа црквата. Бевме во Хаити неколку дена и беа во можност да имаат нашиот син со нас. Како што одеше низ портите да се влезе во црквата, го слушнавме четириесет или педесет Старци пеење на врвот на нивните бели дробови "Ние Те славам Боже за пророк." Големо чувство на Духот одеднаш ни исполнет со надеж.

После тоа прва посета, мојот сопруг и јас мислев дека ќе биде кул ако еден ден би можеле да сториме нешто за да му ја врати. И двајцата имаме силна страст за образование и чувствувам тоа е навистина клучот за искоренување на сиромаштијата. Ние разговаравме за идејата за спонзорирање на дете да оди на училиште. Повторно, мислевме можеби еден ден по патот кога нашите деца се одгледуваат ќе имаме време да се стави заедно на една организација. Но малку по малку, поради по се прашува, почна Хаити корени.

Имаме 133 деца во [Хаити Корени] сега. На крајот ние планираме да се изгради и да ја стартувате основното училиште за деца во текот на денот и техничко училиште за млади во текот на ноќта. Со ова, ние се чувствуваме нашата организација ќе им даде на децата на Хаити алтернатива на патот на сиромаштијата.

Додека бевме во процесот на донесување на нашиот син, ние направивме блиски пријатели кои се родени Хаиќани, и почнавме да разговараат со нив за идејата. Тие го спонзорираше некои деца да одат на училиште, а ние силно се чувствува дека треба да добие англиска верзија. Имавме цел да испрати 20 деца на училиште првата година, 2005-06 учебна година. Имаме 133 деца во програмата, токму сега. На крајот ние планираме да се изгради и да ја стартувате основното училиште за деца во текот на денот и техничко училиште за млади во текот на ноќта. Со ова, ние се чувствуваме нашата организација ќе им даде на децата на Хаити алтернатива на патот на сиромаштијата.

Во годините од почетокот на Хаити Корени, како си ја видел животот на овие деца се промени? Дали се уште се чувствуваат како образованието е клучот да се надеваме?

Секој пат кога одам на Хаити, јас се повеќе страстни за образование. Се плашам да земе кредит за нешто што се случило, бидејќи гледам Господовата рака во него толку многу. Знам дека треба да остане смирен, па тој ќе не води и да ни помогне. Мајка нашата ко-основачот рече: "Немате идеја што правите за овие семејства. Тоа е буквално како ангели имаат слезе и го укина нив од кал и ги постави на тврда подлога. "Гледам дека. А многу од тоа време семејства треба да избираат меѓу јадење и образованието. Во Хаити тие вредност образование толку многу. Тие знаат и чувствуваат дека ако тие можат да добијат на училиште можеби работите ќе се променат. Тоа е навистина нивната клучна да се надеваме.

Mormon_Woman_Photo_Cox6

Нашата организација не е поврзано со Црквата директно, но видовме чуда и некои од нашите семејства и деца станаа заинтересирани во Евангелието и во читањето на Книгата на Мормон.

Во нашата изворна група имало две момчиња, 12 - и 13-годишниот браќа, Макс и Џеки. Се чувствував навистина подготвени да овие браќа и се чуваат во близина на око на нив. Јас ги нарекуваат "моите момчиња." По серија на чудата, и момчиња беа крстени. На едно мое патување на Хаити во 2008 година, Макс ме положиле сакрамент. Јас бев само липање. Добро тогаш, имав чувство дека иако ние не може да се постигне огромно количество може да има одредени луѓе Господ има на ум за нас да допрат. И така, ако целата оваа организација-сè-е за овие момчиња добивање на образованието, учење за евангелието, се приклучи на Црквата, Благослов генерациите што доаѓаат, и засекогаш се менува Свештенството лидерство во Хаити, вреди да се сите напори.

Ние сме едвај правење на Дент. Кога ќе се погледне во сите на Хаити се чувствува толку безнадежна, па јас се обидувам да се погледне на деца ние сме помагање.

Како го вашиот фокус променети од земјотрес?

Токму сега, ние сме само биле во можност да сметка за 40 од 133 деца ние спонзорираат. Ние веќе знаеме дека двајца од нашите деца се сирачиња. Многу од нашите семејства ги загубиле своите домови. Ние знаеме дека неколку од нашите деца ги загубија своите животи.

Mormon_Woman_Photo_Cox2

Единственото нешто што ме спаси од тоа да биде целосно вознемирена за земјотресот е разбирање дека јас немам право да биде вознемирена. А многу луѓе го нарекуваат прашуваа како сум. Тоа ме тера да се чувствувам навистина лошо, бидејќи тоа не е за мене. Јас немам право да се биде тажен и депресивен или да заработи никакво внимание. Јас кажувам на луѓето да се молам даде целата своја енергија и внимание на Хаити.

Нашиот фокус како организација ќе биде на реконструкцијата. Имаме голем број на луѓе помагање да се добие донации, шатори, храна и филтри за вода за Хаити. А близок пријател на рудникот, кој е лекар за итни случаи соба беше една од првите лекари на земјата по земјотресот. По гледањето на сите хорор, тој ги повика и рече: "Ние треба да се изгради училиште!" Тоа ме загреани да знаат дека со се што видов, тоа е потребата за образование, кој повеќето го удри. Ние треба да добие образование на Хаити, па луѓето можат да знаат како да се прават работите за себе. Некои луѓе го нарекуваат земјотресот на обновата или обновување. Еден пријател рече дека тоа е повторното раѓање на Хаити, а тоа е начинот на кој јас сакале да го видите. Јас не, на било кој начин, велат дека земјотресот бил благослов. Тоа е ужасно катастрофа и трагедија. Секој човек, кој знам во Хаити ја изгуби најблиски. Никој не е непроменета.

Како би предложиле луѓе им помогне со земјотрес олеснување?

Прибирање финансиски средства. Постојат голем број на луѓе кои сакаат да одат на Хаити и волонтер. И таму ќе биде време за тоа. Но не е во ред сега. Не сум дури и се во можност да одат, но сепак, бидејќи на товар, стресот би се стави на мојот координатори во Хаити. Кога сум таму, тие се толку загрижени за мојата безбедност и моја утеха. Токму сега, јас би бил повеќе од товар од помош. Тие треба медицинска и катастрофа персонал. Знам дека изгледа возбудливо да одат и да ја добиете вашата раце, но тоа не е начин да се помогне сега. Помош потребно е во прибирање финансиски средства или донирање на предмети. Сепак, на духовно ниво, јас секогаш ќе се каже на луѓето да се молат.

Mormon_Woman_Photo_Cox5

Се чувствувам како Хаити Корени е мисија на Господ се за мене. Мојата мисија е исто така мајчинството, и моите деца се во прв план. Но, ова е уште една мисија на Господ ми даде, и ми се допаѓа. Но Хаити Корени не е само правење добро во Хаити група. Постојат голем број на навистина прекрасни организации. Ова е она што Господ ме сака прави, но тоа не е само добар начин да се вклучат.

Како што, исто така, се фокусира на мајчинството, каде што се најде вашата енергија и време?

Јас не спијам многу. Тоа е постојано борба. Јас не сум совршена во одржување моите приоритети во линија. А многу пати сум најдете дека седам на мојот компјутер или јас сум на телефон со некој плаче за децата во Хаити, додека моите деца се tugging на моите раце и трчање околу мене во кругови. Тоа е кога ќе престанат и да преиспита. Се обидувам да се фокусираат моето внимание на моите деца во текот на денот и негува тоа време. Мојот ноќи се трошат на компјутерот и на телефонот. Јас дури и распоред на состаноци по децата се во кревет. Јас не сум совршена во тоа. Никој не е. Некои денови Мислам, јас не навистина добро. Бев добра мајка и денес. Другите денови ќе одам во кревет размислување, јас навистина изгубив мојот темперамент или јас навистина ги запостави. И тогаш, јас ветија дека ќе биде подобро следниот ден. Јас сум благодарен за сите од работите Господ ми даде, и се надевам дека јас сум ги приоритизирање правилно.

Гледајќи назад на насоката на вашиот живот како мајка, зошто мислите дека сте биле водени кон усвојување, во време кога сте биле зафатени, успешно градење на една млада фамилија?

Јас не бев има неплодност проблеми. Всушност, една од нашите ќерки беше две години и најмладиот беше девет месеци кога почнавме процесот на усвојување.

Еден ден бев надвор косење на тревникот со ќерка ми на мојот грб во ранец кога имав многу духовно искуство. Тоа беше многу едноставна. Бев поминува некои рози и не звучен глас, но на најјасен мисла која некогаш сум ја доби рече: "Твоето раѓање мајка е бремена токму сега, и што треба да започне моли за неа."

Бев поминува некои рози и не звучен глас, но на најјасен мисла која некогаш сум ја доби рече: "Твоето раѓање мајка е бремена токму сега, и што треба да започне моли за неа."

Тоа беше неверојатно, а исто така огромна. Немав идеја што се случува да биде донесување толку бргу. Тоа не беше ништо вкоренети во кои сакаат да прават добро или заштеда на детето. Тоа не беше ништо од сето тоа. Имав дете во Хаити. Сум бил просветлен да знаат дека една жена во Хаити, кои ќе се разголам моето дете. Знаев дека потребна помош, па почнав моли за неа дека таа ќе се најде мир и 'треба. Чувствата имав беа како едно од моите деца што имав стуткано во креветот беше во странска земја живеат во дом. Морав да поминам тоа дете дома. Тоа не беше тоа се чувствував лошо и сака да им помогне на оваа земја. Тие чувства дојде подоцна. Кога го посетивме на Хаити за да ја видите нашиот син за прв пат, нашата желба да им помогне на сите деца што ги остави зад себе растеше. Сметавме дека се дел од нашето семејство, како и. Имавме природна желба да сакаат да помогнат.

Верувам дека во секое време Бог го прави нешто да се случи, тој го прави не само да го стори тоа. Што треба да направите работата. Тој го поттикнува во насока треба да оди.

Не така одамна, си го изгубил сите на вашата коса да алопеција ареата. Како сте се дојде до условите со таа промена и како се лекциите за прифаќање научиле преку вашата работа во Хаити ти помогна да се сака и да го прифатат себе?

Кога изгубив мојата коса пред четири години, тоа беше навистина катастрофални. Не можев да застане да се погледне себе си во огледалото. Мислев, јас се уште може да биде добра личност и остварување на работите на Господ сака мене да се направи. Но јас се чувствувам грди и никогаш нема да се најде себеси привлечна. Тоа е многу тажно став, и ќе за Хаити помогна промени тоа.

Mormon_Woman_Photo_Cox3

Прв пат отидов на Хаити, откако јас заборавив мојата коса, бев облечен bandanas. Тоа беше толку жешко. Се разбира, јас стоеше надвор. Јас сум бела и речиси шест метри височина. Интересно, никој од жителите на Хаити мислев двапати за мојата не ја косата. Тоа беше барем на нивните грижи. Во сиропиталиште јас го посетив, јас забележав едно момче кое беше целосно здрава, но кои немале коса и без веѓи. Дознав тој, исто така, имаше алопеција. Го прегрнав во мојот скут. (До овој момент бев преплашена да се покаже моите боси глава до никого. Се чувствував како да сум бил гола ако сум го правела.) Јас соблече мојот шал за прв пат пред еден куп на луѓе. Момчето се загледа во мене и ми даде најголема насмевка. Тој го допре мојата глава и ја допре неговата глава. Имаше непосредна врска, а јас мислев, Можеби тоа не е страшно нешто. Можеби тоа не е грда.

Момчето се загледа во мене и ми даде најголема насмевка. Тој го допре мојата глава и ја допре неговата глава. Имаше непосредна врска, а јас мислев, Можеби тоа не е страшно нешто. Можеби тоа не е грда.

Уште една пресвртница дојде една ноќ кога одев во дневната соба и извикав, бидејќи видов висок ќелав човек во прозорецот. Јас престанав да и сфати дека мене беше. Тоа ме погоди дека ако јас не можеше да ја препознае мојот одраз, нешто не беше во ред. Се молев да Небесен Отец велејќи: "Јас сум повеќе таа личност Свесен сум во огледало, па кој сум јас?" Малку по малку нешта дојде кај мене во мојата студија, и јас знаев дека тоа е Небесен Отец ме настава. Јас сега сфати дека ако мојата душа, или мојот дух е најмалку 10.000 години, веројатно многу постар, не можам да дозволам да бидам утврдени со овој физичкото тело што сум имала само 35 години. Јас сум благодарен за моето тело. Тоа е дар. Но, тоа не ја дефинира кој сум јас. Како што сум откриле овие работи, јас сум редефинира убавина. Целиот мој начин на размислување за убавина се промени.

Shannon with her father

Шенон со нејзиниот татко

Како ќе се охрабрат жените да го најдат своето мисии за правење добро?

Следете ги promptings на Духот. Секоја душа има вреди да се нашиот Небесен Отец. Ако се чувствувате поттикна на било кој начин, треба да ги следат тие promptings. Тоа би можело да биде една личност која ви помогнат. Можеби не ќе знаат ефектот што го имате на некого, но ако има една душа вреди да вашата енергија. Ништо не е премногу малку.

На прв поглед

Шенон Перл Allred Кокс


Mormon_Woman_CoxCOLOR
Локација: Riverdale, UT

Возраст: 35

Оженет 9,5 години

Деца: 4 (возраст: 8, 6, 5, и 11 месеци)

Професија: Мамо, основач на Хаити Корени, Шпански преведувач

Училишта каде учат: OGDEN Висока школа, на Државниот универзитет Вебер

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Дојди Ти извор на секаков благослов" (не во нашите сегашни химна книга, но посакувам да беше)

Тековната Црква Повикувајќи: Евангелието доктрина наставник

На интернет: www.haitianroots.com

Интервју со Мелиса Харди. Слики искористена со дозвола.

Сподели ја оваа статија:

8 Коментари

 1. Линда Ендрјус
  11:25 на 17 февруари, 2010

  Ви благодариме за кажува својата приказна! Се чувствувам толку инспирирани и возвишена, а сепак забележите вашиот смирение во процес на инструмент за добро во Божји раце. 47, Јас сум да стане запознаени и длабоко утеши во признавајќи дека јас сум во истиот процес. Јас ве испраќам моите молитви да ве одржи во вашите напори! Јас се борат со физички предизвици кои ме принуди кон попреченост; Јас се соживуваат со вашата борба да го прифати вашето тело и се зголеми на љубов, почит и чест како дел од нашиот план тука. Имав, како што е добро. Јас сум удобно во сопствената кожа и одбиваат да бидат "претрупани" од моето тело, за секој ден носи тоа е предизвик, но утре е секогаш нов ден. Јас не позајмуваат проблеми од утре; Ни Јас не го носиш вчерашното багаж веќе (во процесот на ден). Се обидувам да живеам во моментот се фокусираат на она што можам да направам со Господ помош и инспирација. Ви благодариме повторно.

 2. Сузи Хил
  14:11 на 17 февруари 2010

  Шенон, колку прекрасен напис. Алал да му е! Јас само знам ова ќе создаде поголем интерес во САД им помогнат на децата во Хаити.
  (Мама Марија)
  Susie

 3. Линдзи
  14:21 на 18 Февруари 2010

  Што голема приказна и инспирација. Ви благодариме за споделување и ме потсетува на мојата омилена песна премногу. :)

 4. Linn
  10:36 на 23 февруари 2010 година

  Шенон, ова беше апсолутно прекрасни! Ви благодариме за споделување! Јас сум толку благодарен што ме контактираше неколку месеци назад да ги споделите вашите прекрасни фотографии со мене. Ќе бидете изненадени од тоа колку често помислив на тебе и колку јас му се восхитувам и почитување вас. Овој член само предизвика мене да му се восхитуваат и го почитуваат вас, кои многу повеќе. Ви благодариме толку многу!

 5. Килибар
  06:29 на 23 февруари 2010

  Шенон,

  Ви благодариме за споделување на овој увид во вашиот живот! Толку сум инспириран од вашите напори да им помогне на другите, и со вашиот став во врска со вашата алопеција. Јас, исто така, се занимаваат со тоа прашање и тоа е пријатна да се знае дека не сум сам.

 6. Мајкл Смит
  11:21 на 8 март, 2010

  Шенон,

  Голема приказна. Горд сум на тебе и нашето пријателство. Вие сте голема инспирација за секој кој зема време да одма да знаете. Ви благодариме за потсетување мене каде што моите приоритети треба да биде.

  Love ya,
  Mike

 7. Бони белиот не
  11:09 на 16 Март, 2010 година

  Ви благодариме за споделување на вашите приказна на големо сочувство и смирение. Сакав како вас и момчето имаат толку многу заедничко и дека тој признава дека.

 8. Danika
  08:44 на 4 јуни 2010

  Шенон,
  Јас сум благодарен за вашето пример и смирение. Ти си убава и од внатре и надвор!

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline