Март 3, 2010 од admin

11 Коментари

Кога Будење е товар

Кога Будење е товар

Кетрин Lynard Soper

На прв поглед

Јануари 29, 2010, Вест Јордан, Јута

Како мајка на седум деца, последниот со Даунов синдром, Кети Soper е познат по емоционалната искреност на нејзиното пишување (кој ги вклучува лични есеи и книга должина мемоари) и нејзината основање на Segullah, списанието на LDS жените. Во ова интервју, Кети зборува отворено за нејзината доживотно борба со депресија и единствен динамичен што постои во нејзиното семејство каде мама и неколку деца работат заедно за да останат здрави.

Јас сум роден во Вашингтон во 1971 година и живее во предградијата во текот на моето детство. Моите родители се развеле кога имав пет години. Мајка ми преженил една година подоцна да неактивен LDS човек и таа конвертира во LDS црква, кога бев седум. Епископ не посети да се обиде да се поврзеш со мојот очув, бидејќи тој би бил неактивен за долго време и мајка ми почна да зборува со него. Таа заврши добивање крсти. Како моите три браќа и сестри, имав дискусиите мисионер кога бевме осум години и го одбрав да се крсти. Јас не се сеќавам навистина многу за тоа, но јас знаев дека мајка ми беше задоволство и се чувствував добро во врска со тоа.

Но имаше многу тензија во семејството. Ние ќе одиме во црква можеби 30 проценти од времето (брат ми и јас ќе одам Посета на куќата на нашата татко за време на викендите), така што ќе го пропушти многу црковни собири, тогаш, и исто така, ние би го направил многу семејни активности во недела . Тоа беше тешко за мајка ми, бидејќи како нов член, таа фатени на визијата на "мормонска фамилија" идеален, но тоа е тешко кога не можете да го направат тој да се случи.

Почнав да се откажат од црква активност во средно. Тоа беше тешко, бидејќи на програмата на младите жени во мојот оддел беше навистина мал имаше само три други девојки на моја возраст и не можев да се однесуваат на било кој од нив. Се чувствував како аутсајдер и ќе оди во девојките Камп и не можам да се поврзам со никого. Јас бев целосно неактивен од времето кога матурирав.

Па како не ќе се заокружи присутните Brigham Young универзитетот?

Мојот живот се распадна на повеќе фронтови во текот на мојата четврта година од средното училиште поради деструктивни однесувања и односи би развиени. Сакав да се добие колку далеку од дома што е можно. Јас би само примени на Универзитетот во Мериленд и БУМ, бидејќи тие беа единствените колеџи би можел да си го дозволат. Кога дојде прифаќање писма, бев повеќе депресивни отколку што некогаш би биле, и идејата за добивање далеку од дома беше попривлечен од било кога, па јас лажел мојот начин преку мојата БУМ црковна поддршка интервју и покажа како многу проблематичен Новак на Helaman сали.

Овој вид на приказна пречи многу луѓе, и за добра причина. Но присутните БУМ беше клучна пресвртна точка во мојот живот. На БУМ, почнав одење в црква, бидејќи тоа беше потребно. Почнав да се почувствува духот, што јас не му го чувствува во толку долго, а јас не чувствував безбедност и сигурност. Имав навистина добро искуство со мојот епископ таа година кога сите мои проблематичното минато дојде излеваше. Се запознав со мојот сопруг-да-биде, Рид, на почетокот на мојата сафомор година. Имајќи го во мојот живот направи голема разлика. Ние се венчаа во храмот на крајот на мојот помлад година. Ќе храмот беше навистина значајно за мене, и таму се чувствував мир во начинот на кој јас не го чувствува, бидејќи јас бев многу мал. Се чувствував како да бев дома и тоа беше навистина моќна искуство.

LDS_woman_photo_Soper3

Добив бремена со Елизабет, мојот прв дете, шест месеци по Рид и јас бевме во брак. Јас бев 21 и јас не сум бил "дете лице" на сите. Кога ќе babysat како тинејџер, јас го мразеше деца. Никогаш не мислев јас би сакал бебиња. Но неколку месеци по мојата свадба, нашиот следен сосед во нашата БУМ студент зграда имаше бебе, и тоа беше прв пат бев околу новороденче. Духот е само почетна да цутат во мене, и нешто за да се биде околу таа ново бебе беше како магнет. Никогаш не сум видел нешто толку убава и јас сакав дете на моето. Јас никогаш не се чинеше дека вид на желба порано.

Беше депресија е дел од вашиот живот за време на тие колеџ и newlywed години?

Во мојот помлад година на колеџ бев вкупно руина. За време на мојот ангажман, плачев секоја ноќ, многу да збунетост Рид. Тоа беше првиот пат кога бев некогаш сериозно депресија. Бев во терапија и јас почнав да ја преземам лекови за прв пат. Јас би плачат со часови. Јас не мислев за нешто особено, тоа беше само ова исклучи тага и чувство на очај и темнината која ќе се спушти на мене. Јас само ќе си плачат и плачат и се чувствував како можев да плачам засекогаш и никогаш не се направи. Тоа беше многу лош, безнадежна, страшно чувство. И мојот терапевт препорачува дека јас се земе антидепресанти за краток временски период. Јас ги зеде за неколку месеци пред да се омажи, а потоа кога ќе забремени неколку месеци потоа, јас престанав да ги земате.

По Елизабета се родила, Духот беше навистина јака. Јас сакав да бидам одличен мајка за оваа мала бебе и сакав работите да биде совршен за неа, да се направи како што треба. Гледајќи Елизабет борба со нормален работи за да се биде жив беше психички навистина болно за мене. Тоа боли многу. Се чувствував тажно и загрижени многу за нормално работи во животот. Не бев имаат напади на плач што го направив кога бев ангажиран, но уште бев во депресија и јас не го признае тоа.

Тоа беше само оваа исклучени тага и чувство на очај и темнината која ќе се спушти на мене. Јас само ќе си плачат и плачат и се чувствував како можев да плачам засекогаш и никогаш не се направи. Тоа беше многу лош, безнадежна, страшно чувство.

Во исто време, јас бев навистина во Евангелието. Јас го прочитав книгата на мормонска на моето за прв пат кога Елизабет била бебе. Останав до доцна во ноќта и работел низ мојот колеџ Книга на мормонска упатството на моето. Јас бев гладен за тоа. Јас го сакав.

За околу десет години, јас бев "турбо мама" и фанатичен Мормон. Мојата мотивација вид на како сакаат да бидат директно-студент. Тоа беше многу надворешно-ориентирана и иако јас не чувствував Духот многу, тоа беше на незрел начин на приближување на евангелието. И јас бев незрели; Јас бев во мојата 20-годишна возраст и тоа беше само моја фаза на развој. Мислев дека се навистина праведен, но јас не сфаќаат колку далеку од вистината бев, бидејќи јас се фокусираше на мојот надворешен однесување, а не на моите односи со луѓето и со Бога.

Беше таму настан кој предизвика промена во начинот на кој, видени духовност?

Работите почнаа да се менуваат кога добив бремена со моето шестиот бебе. Тоа беше кога ми дете Мет, нашиот петто дете, го скршил бедрената коска. Тоа беше првиот криза имавме во нашето семејство, а тоа навистина ме потресе до имаат Мет во тело Наѓ, и да имаат социјални услуги интервјуирање мене се обидувам да дознаам дали мојот сопруг или јас го боли. Тоа беше трауматично. Бев исклучително болни со бременоста и се чувствува многу ранливи и уморно. Тогаш Сем, нашите шесто дете е роден три недели порано и мораше да биде во [неонатална интензивна нега] NICU. Состојба на sam беше многу лош во прв. Една ноќ, неговата состојба беше брзо се влошува и јас мислев дека се случува да умре. Никогаш дотогаш немав искуство како ранливост. Се чувствував како теревенки биле краден-Јас одеднаш се свесни дека луѓето околу мене биле болни, и дека моето семејство не беше исклучок.

LDS_woman_photo_Soper4

До тој момент знаев дека лошите работи се случи, бидејќи некои навистина тешко нешта ми се случи како дете, но сè беше поинаква како мајка. Се чувствував очајни, како да сум имал да ги задржи овие лоши работи да се случи на моите деца, и јас не сакам да се чувствуваат начинот на кој јас се осеќав како дете. Не сакав да ги да се повреди и јас би сторил ништо да се обиде да го спречи тоа. Но, кога имаше здравствени кризи, имав нула контрола. Сфатив дека колку што околностите се оди, јас не сум бил "држи уздите" на сите.

Па како не да се справат со оваа нова реализација?

Јас напишав мојот прв лични есеј, "Shaulee на вратата", кога Сем беше околу шест месеци. Првата верзија беше страшно-многу сантименталност и емотивно манипулативни-но јас мислев дека тоа е одлично. Не сум направил копии за сите мои пријатели и семејството, и летал со висока до доверлив пријател понудени некои нежни уште фирма фидбек. Тоа беше во екот на друг депресивна епизода. Со текот на времето јас го ревидира есејот и го достави до пишување натпревар експонент Втори, и беше почестен да биде именуван ко-победник.

Сфатив не може да биде добар родител или добра сопруга или добра сестра во Евангелието ако немав дека центарот во себе, дека основни идентитет и самобитност. Јас бев само открива дека пишувањето е клуч за тоа.

Кратко време после тоа Кајли Турција, близок пријател од мојот брак-at-БУМ дена, почна да зборува за основање нашите сопствени списанието. Идејата чинеше луд во прв, но тоа не би се прости од мене. По раѓањето на Sam Би погоди овој криза на идентитетот кога сфатив немав идеја кој сум, што сум навистина верува или што знам за живот. Се обидував да диригира семејниот живот, наместо на живеење во себе и во врска со луѓе како автентичен лице, дозволувајќи им на живот да ме научи и да се трансформира мене. Сфатив не може да биде добар родител или добра сопруга или добра сестра во Евангелието ако немав дека центарот во себе, дека основни идентитет и самобитност. Јас бев само открива дека пишувањето е клуч за тоа. Segullah беше замислен како форум каде што другите LDS жени би можеле да имаат слични искуства.

Па пишување носи самосвест?

Што може. Кога ќе се делат дела со други луѓе, ние стануваме се повеќе свесни за едни од други и од нас самите. Таа реализација беше огромна пресвртница за мене. Пред тоа, моето чувство за себе беше спакуван во каква мајка ми беше и тоа како успешна бев во правење работи се случуваат за моите деца. Звучи благородно, но ако мајка е управувано од страна несигурност таа ќе фолија сопствениот најдобри напори. По Сем е роден дека фокусот се префрли кон развој на солидна идентитет, кој би можел да допре до другите од, и создавање на заедница на LDS жените кои побарале слични само-откривање преку пишувањето. Дека промената на фокусот е навистина важно. Јас веќе ја имав се обидува за една деценија да се направи себе си одговара на претпоставената идеал на мајка LDS, а јас бев многу вознемирен и уплашени поголемиот дел од времето. Дека стравот истури во мојот родителство и мојот брак и моите односи со другите луѓе.

Како дојде до доаѓањето на Томас, вашата најмалото дете, се променат работите во вашето семејство?

Би се обидува да забремени за околу една година и половина. Тоа беше прв пат не дојде лесно, и тоа навистина ме потресе до. Кога влегов бремена со Томас, тоа беше една огромна причина за прослава за Рид и мене. Нашиот брак беше доволно стабилна сите заедно, но за многу години имало многу тензии во нашите односи. Бев во овој режим, каде што се обидува многу тешко (многу тешко!) Да го натера да играат својата улога како сопруг и татко на одреден начин, а тоа предизвика многу незадоволство меѓу нас двајцата. По мојата криза на идентитетот и како резултат промената на фокусот, почнав да се прости од мојот "контрола навивач" начини, и Рид и имав неверојатна ренесанса во нашите односи. Овој растечки бебе стана симбол на нашата откривав љубов и посветеност. Јас бев само воодушевен.

LDS_woman_photo_Soper2

Сепак, од самиот почеток тоа беше многу тешко бременоста, многу повеќе отколку моето другите. Почувствував дека моето тело беше истрошени од лежиште и се грижат за толку многу деца, и знаев дека ќе одам да имаат тешко време вршење на бременоста да се рок. Дури и така, јас бев шокиран и исплашен кога отидов во трудот на 28 недели, речиси три месеци порано. За среќа лекови запре контракции, и јас бев на болнички кревет одмор за две недели пред мојата вода скрши и Томас се родил. Поради неговата предвремено породување имало голема можност за тешка респираторна вознемиреност, па бевме многу олесна кога неговата Апгар резултати беа добри. Потоа докторот дојде и ни кажа дека смета Томас имаше Даунов синдром. Се чувствував потполно преплашена и се загрижени дека јас не би бил во можност да го сакам поради неговата попреченост. Од страна на време Томас беше ослободен од болницата шест недели подоцна, јас бев во средината на расцутени депресивна епизода, и сè искачуваше надолу од таму.

Се сте биле третирани за депресија во годините помеѓу раѓањето на Елизабет и раѓањето на Thomas?

Не Гледајќи назад сега, гледам јасно дека сум бил во депресија сите овие години, но јас не го признае тоа во тоа време. Блага до умерена депресија чувствува нормално за мене; тоа не беше се додека не продолжи лекови што видов мојата состојба за она што беше.

За мене, за време на депресивна епизода, будењето е товар. Дишењето е болна. Тоа е постојан стрес само да се биде жив. Да го имаат тоа товар отстранети, оставајќи го зад себе само нормално емоционална подеми и падови ... Јас дури и не може да се опише разликата. Верувам лекови ми го спаси животот, буквално.

Што сте откриле дека ви помага најмногу?

Сум бил гледање одличен терапевт редовно за прв пат од колеџ и тоа е правење голема разлика. Но не можев да се прави работата го правам сега со неа, која бара добра зделка на емоционална јасност и смиреност, ако не бев земајќи мојот лек. Пред третманот си помислив, "Сакам да го реши моите проблеми, не ги маскираат нив со дрога." Сепак, третман е многу нешто што ме овозможува да ги реши овие проблеми. Различни пристапи кон лекување работа за различни луѓе-лек не е единствената опција. Туку комбинација на лекови и терапија се покажа за да бидат најефективни, а тоа е она што работи за мене, заедно со мерки како светлина терапија, медитација, како и редовни, ригорозни вежби.

Претпоставувам дека тоа е тежок процес за вас да се реализира ", ова е нешто што ќе биде со мене за остатокот од мојот живот."

За остатокот од овој живот барем. Бев многу горд кога јас престанав земајќи дека Прозак кога добив бремена со Елизабет и чувствував како да сум би можеле да функционираат нормално. Не сакав да бидат зависни од лекови. Тоа е страшно чувство да се знае дека со цел да биде функционална лицето на кое треба да се земе лек и во мојот случај, тоа не е само привремена мерка. Но јас сум си поднесе оставка на оваа реалност. Јас се користат да се мисли одредување себе беше голема работа да се направи, и дека земање лекови беше полицаец-out. Сега сфаќам дека начинот на кој да биде силна е да се добие третман, и начинот на кој ќе биде одговорен е да се добие подобро.

Како го вашето искуство со депресија помогна да ги прифатат истите знаци на предупредување во вашите деца?

Еднаш бев чувство повеќе здрава и стабилна, и јас би добиле над мојата отпор да имаат депресија, јас бев во можност да го признае вознемирувачки однесување во еден од моите синови, а потоа во еден од моите ќерки, а неодамна во уште еден син. Најголемиот симптом за нив беше длабока и трајна тага што не беше во прилог на ништо, товарот на осакатување меланхолија и страв и вознемиреност што не пресмета. Тоа е нормално да се биде тажен кога бил тажен работи се случуваат. Но тоа не е нормално за шест-годишниот да плаче, бидејќи тој е загрижен за судбината на неговата душа, или за девет-годишниот да сакаат (глас, и во неколку наврати) дека може да престанат да живеат. Таа ќе се вербализира како изолиран таа се чувствува од луѓето и колку таа се презира, и сакаше да се запре постоечките. Однесување-мудар, еден од најголемите знаци (за мојата сина-тинејџери, особено) е кога тие не можат да спијат, бидејќи тие се толку вознемирен од тага и страв.

Јас се користат да се мисли одредување себе беше голема работа да се направи, и дека земање лекови беше полицаец-out. Сега сфаќам дека начинот на кој да биде силна е да се добие третман, и начинот на кој ќе биде одговорен е да се добие подобро.

Не се срамам од депресија и не ги префрла чувство на срам на моите деца е голема помош. Мило ми е што можам да кажам за нив, "Знам колку што чувствува," и мислам дека сме мило за тоа. Но, има и друга страна. Некои луѓе имаат рече: "О, тоа е толку голема што сте депресивни и вашите деца имаат депресија, па можете да разберат едни со други", и на многу начини тоа е вистина. Сепак, во исто време тоа го прави животот многу потешко за сите кои се вклучени, бидејќи потреби депресија дете се зголеми драстично, но капацитетот депресија мајка да им помогне намалува драстично. Тоа е многу лоша ситуацијата се вклопуваат. Ако јас сум се борат, јас сум толку помалку способни да им помогнам на моите деца кои се борат и дека е страшно, страшно чувство.

Како се вашите искуства со депресија промени вашиот сведоштво и вашата врска со евангелието?

Толку многу работи се променија. Сум се прости од многу ирелевантни верувања, идеи и парадигми од LDS култура која веќе не одговара на моето искуство. Но, во исто време, централните елементи на моето сведоштво не се променети во Всушност, тие веќе се повеќе цврсто вкоренет. Можеби повеќето се изговара промена можам да се идентификува е дека јас не се плашам, како јас се користи да биде. Најболните работи во мојот живот моите грешки и гревови, кризи и дефекти, и рани добиени во рацете на другите-се покажаа мојата најголема возила за слобода и раст и љубов, и затоа за среќа. Па јас не верувам идејата дека најуспешните лице, повеќето праведен човек, е оној кој останува на повеќето unscarred на смртноста. Верувам дека ние стануваме кои ние требаше да биде со дозволување на животот да не се трансформира.

На прв поглед

Кетрин Lynard Soper


LDS_woman_photo_Soper
Локација: WEST JORDAN, UT

Возраст: 38

Деца: седум деца на возраст 16-4

Професија: писател, уредник и основач на Segullah група

Училишта каде учат: Brigham Young универзитетот, БА на англиски јазик

Тековната Црква Повикувајќи: Евангелието доктрина наставник

На интернет: www.KathrynLynardSoper.com

Интервју со Сала рудар. Фотографии на Maralise Петерсен и Brittney Oler.

Сподели ја оваа статија:

11 Коментари

 1. Myrna Castellar
  07:39 на 3 март, 2010

  Ви благодариме Кетрин за споделување со толку многу чесност. Го сакам твојот сила; Го сакам твојот достигнувања во вашиот живот и влијанието на надеж твоите зборови донесе до мене како прочитани. Го вратам обилниот begginning од моите конверзија кога Господовиот Дух дозволете ми да знам Господ е творецот на сите нешта и тие се тука за нашата употреба, да ни помогне, бидејќи без разлика колку stong ние можеле да помислат дека ние тоа се е полесно кога ние се чувствуваме дека не сме сами. Не дека лордовите ветуваш? Тој нема да не остави на мира; Тој нема да не остави без утеха. Ви благодариме повторно и се надевам дека вашата приказна ќе ги инспирира другите да се побара помош за да барате начини да се борат оваа голема гигант, кој е deppression (бил таму), исто така, црквата има големо resorces. Јас implore сестра ми да бараат и тие ќе се најдат само како тебе и многу други. Ви се заблагодарам на моите драги сестра од дното на моето топлина.

 2. Jennie W.
  08:40 на 3 март, 2010

  Kathy, ќе се неверојатни и инспирација!

 3. crazywomancreek
  22:10 на 3 март, 2010 година

  Што Rockstar. Што светец. Јас, навистина, навистина ми се допаѓа оваа дама.

 4. Мишел Л
  09:19 на 4 март 2010

  навистина неверојатен жена и инспириран интервју.

  Ви благодарам.

 5. Сина
  09:13 на 10 март 2010

  премногу мисли да ја објавите овде ... ќе морам да ти праќаат пораки. Ви благодариме Кетрин! Ви благодарам.

 6. Сина
  09:13 на 10 март 2010

  Упс. направи таа Кетрин. Многу ми е жал!

 7. Татјана
  09:50 на 11 мај 2010

  Што прекрасен патување, и неверојатна приказна. Јас многу го сакам склучување мисла, дека оној кој е најмногу праведните и успешни не е оној кој е оставен повеќето unscarred од смртност.

  На други фантастични готова брза порака е дека toughing тоа без лекови не е за пофалба и храбри, наместо тоа суштество што заборавило и неодговорно. Одговорното пораснал нешто да се направи е да се добие третман, така што може да биде добро и целина за нашето семејство и кругот на најблиските, па ние донесе мир и исцелување во тој круг, наместо постојано го повредени со нашите скршеност и вечна болка.

  Јас зборувам како преживеан за мојот поранешен себе. Тоа е многу тешко во таа држава да размислуваат јасно, па го зема децении на велосипедизмот во и надвор од депресија за да дознаете овие работи. Во меѓувреме нашите семејства страдаат и нашите круг на пријатели, и покрај тоа што се некогаш толку силна и светите, е длабоко оданочуваат. Мојата искрена желба е да се скрати дека учењето крива за другите, така што тие и нивните деца, особено, може да дојде преку во светлината порано, и со помалку остаток штета.

  Тоа навистина се чувствува како излегува од длабока темнина во светлината на животот. Жалам сите години што сум мина во темнина кога би можел да се живее. Јас сум толку мило за храброста и силата на Кетрин и други како неа кои ги споделуваат своите тешко заработени знаење за да им помогне на другите, и сакам да ги стигнат.

 8. kittywaymo
  22:22 на 22 август 2010

  Ви благодарам. Вие сте убава жена и твоите зборови и чесноста се инспирација и удобност на другите.

 9. Caitlin
  08:01 на 19 Мај 2011

  Моето патување се огледува свој во некои чуден начин! Ви благодариме за да биде доволно храбар да биде толку искрен. Не може да има таква сила и исцелување кога ќе ги споделите со другите во нашиот личен страдања и искуства. Сакав ова интервју!

 10. Депресивни Блогерите Anonymous | Убавицата и обиколница
  07:22 на 26 јануари 2012 година

  [...] 1000 + постови на блогови во текот на последните 3 месеци, сум го нашол една заедничка тема: депресија. Читам мислења на мормонска Жените проект, блог Segullah, мормонска мама Блогови, FMH, Меланхолија насмевка, како и други сајтови сакам. Се чувствував како да [...]

 11. Ментална болест и мормонска Мајки | магнолија.
  23:48 на 27 ноември 2013 година

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline