9 март 2010 од admin

17 Коментари

Одржувањето на место на масата

Одржувањето на место на масата

Chrysula Winegar

На прв поглед

11 Февруари 2010, Дариен, Конектикат

Во период од десет години, Chrysula Winegar transitioned од тоа да биде единствен и во зафатен кариера во Сиднеј, Лондон и Њујорк, се оженил со четири деца и консалтинг и блогирањето од дома. Chrysula дискутира зошто таа го направи изборот таа го направи, и како балансирање нејзиниот поранешен себе со која е таа денес е толку важно за неа.

Сè што вози на мојата одлука да имаат четири деца. Се чувствував ми требаше да имаат четири деца, и јас не се чувствувам комплетна додека не дојде четвртиот. Јас навистина не може да се објасни дека одлуката во било каков вид на рационалниот или логичен начин. Можам само да го објаснам во традиционалната мормонска рамка: Знаев дека имаше четири деца кои биле верба во мене и кои се потребни за да бидат дел од ова семејство.

Мојата одлука да се одржи мојата кариера беше многу рационални, економски-базирани избор во тоа време. Јас бев во брак на возраст од 30, и јас секогаш се наменети да останат дома со моите деца. Сепак, нели како што имав мојот прв дете, маж ми лансирање сопствен бизнис, така што имаше смисла за мене да останам во мојата работа како Меѓународен маркетинг менаџер со Aveda корпорација, дел од Estee Lauder друштва. Јас навистина уживав, иако тоа не беше мојата страст. Останав во таа улога, напредуваше во него, и беше промовиран, а мојот сопруг ја започнал својата бизнис и ја презеде на поголемиот дел од администрацијата домаќинство и успеа дневна грижа распоред нашите бебето.

LDS_woman_photo_Winegar3

Сакам да се биде мајка и јас сакам моите деца, но јас не сакам mothering сама за себе. Сметам дека постојано задоволување на потребите на детето е исклучително тешко. Јас не сум природно разигран лице. Тоа не е инстинктивна за мене да се добие на подот да се игра. Морам да направи многу свесни одлуки да се направи оние традиционални "мама" активности. Не ми се допаѓа да се пече. Правење колачиња со моите деца е кошмар за мене! Тоа е нешто што морам да закаже во мојот дневник и да се случи, бидејќи тоа не е инстинктивна за мене. Како што повеќе свесно мајка, јас сум наоѓање поголема радост во оние мали активности на патот, но тоа е работа во прогрес.

Значи во кој момент се одлучивте да излезе од полно работно време работа?

Имав моето второ дете толку имав две ќерки од тогашниот и транзицијата од една до две деца беше тешко за мене. По породилното отсуство, се вратив на работа. Тоа беше навистина тешко. Заклучок дека јас и мажот ми дојде да беше тоа што едноставно не беше работа; Се чувствував како да сум бил пропуштаа на многу нешта. Неколку месеци по враќањето на работа, ми беше понудено две можни промоции, од кои едната беше мојот сон работа. Дека еден би биле потребни релоцираат бизнисот во Минеаполис и другите би биле потребни обемна меѓународна патување. Ниту една од овие опции би работеле за моето семејство. Кариера мојот сопруг е во уметничкиот свет, и целиот свој мрежа е во Њујорк, па се пресели во Минеаполис беше надвор од прашање. И јас не бев подготвен да редовно патуваат на меѓународно ниво со две бебиња во вашиот дом. Одлуката беше прилично очекувано во тој момент. Плачев за два дена, а потоа јас поднесе оставка. По тагува за оние професионалните улоги, се чувствував парична казна; Јас не се чувствувам присилен во ќошот, а јас бев навистина среќен да се биде дома со моите девојчиња. За следните неколку години, јас навистина не размислувам за ништо друго освен да биде дома со полно работно време со нив, работи моето домаќинство, и поддршка на бизнис на мојот сопруг, си ја врши својата администрација и маркетинг комуникации. Во меѓувреме почна корпоративна улога.

По неколку години, почнав да добивам малку нервозните. Јас бев бремена со моето трето нашиот прв син и дури отворени моли за него: "Што е следно, Господ" За тоа време, мојот сопруг имал работа која бара од него да патуваат повеќе од половина од годината, а тој исто така беше во епископија на одделението за синглови. Јас бев во суштина на моето поголемиот дел од времето, и дека веројатно се додава некои на ова размислување за мене. Па јас сум ќе го имам трето дете, и сум имаат сите овие "IFS, туку и, и maybes" во мојот ум. Тогаш на клада претседателство ме повика на интервју. Тие ми рече: "Ние сме биле дадени овој одговор три пати, и секој пат кога ние рековме: 'Не можеме да го направите ова да оваа сиромашна жена," затоа што маж ми патувал и бил во епископија, што беше за да ми трето дете, а ние живеевме во 750 квадратни метри во Менхетен. Но тие рекоа: "Ние чувствуваме многу јасно дека вие сте личност за овој повик", и тие се нарекува мене да биде директор за односи со јавност за Њујорк Њујорк прашање. По мојата почетна шок, си помислив, "О, ти благодарам, Небесен Отец, ти ме знаеш толку добро." Поради она што ми требаше беше место на масата, а тоа ми даде тоа.

LDS_woman_photo_Winegar2

Сум бил недостасува состаноци. Сум бил недостасува дијалог. Сум бил недостасува КОЛЕКТИВНО напад, и важни конференциски повици дека мораше да се случи на правото во тој момент. Сум бил недостасува пишување. Тоа беше во право во средината на кампањата, Мит Ромни, па црквата беше добивањето на вниманието на медиумите и истрага и тоа беше динамично време да бидат вклучени во јавните работи. Улогата стави сите на мојата корпоративни вештини за користење. Тоа беше апсолутно раката на Господа. Тоа беше големо искуство.


Вие почнаа да прави повеќе во однос на работа / живот биланс прашања. Како не дека на проектот?

Овие прашања отсекогаш биле во позадина. Јас бев агентот во почетокот на мојот живот, а јас отсекогаш биле заинтересирани во прашањата на "Зошто луѓето го прават она што го прават?" И "Како ли тие добивано и до овој момент?" Јас секогаш сум бил фасциниран од кариера патеки на другите и случајно работни места, кои луѓе зедов тоа се промени нивните животи и ги турна надолу одредена патека. Затоа што на овој интерес во човечките однесување на работното место, имав направено магистрирал во Организациско однесување во Лондон во мојот доцните дваесетти години, и во рамките на кој степен јас се фокусираше на работа / живот прашања, заедно со обука и развој, кои одат рака под рака . Но, јас не можев да најдам работа во таа област кога се преселив во Њу Јорк првично во 2000: компании не беа навистина заинтересирани за него и не имаат пари за тоа. Па јас завршив назад во маркетинг, наместо. Секогаш знаев дека сакам да направат повеќе околу работа / живот прашања, па јас се чуваат до за разговор и политики. Повик за односи со јавност е сега нема, и така токму сега, јас сум почетокот работа / живот консултантски пракса и пишување програма за некои програми за обука кои ќе биде навистина моќна. Ако јас одам да инвестираат време и напор далеку од моето семејство, тоа мора да биде нешто што навистина се грижат.

Можете исто така почна да блог за работа / живот прашања во есента 2009 година. Зошто ќе почнете да пишува блог и како таа помогна да одржите вашиот чувство за себе?

За долго време, не бев навистина добиле во блогирањето на сите, и јас бев попречен Фејсбук и Твитер. Мислам дека тоа беше духовна прашува за мене да се вклучат, а јас не чувствував како ова е начинот на кој би можел да напредува моите идеи и да се истражуваат некои од концептите кои се важни за мене. Сум се размислува за некои од овие работа / живот идеи за 20 години, но не сум секогаш зборува околу нив. Кога се свртев 30, почнав да се чувствувам како да сум не се потребни за да биде исплашен од моите мислења или кој сум јас. Потоа добив ожени и имаше деца, и оние години во мојата крајот на триесеттите години беа blur решение. Но, кога се свртев 40 и имаше мојот последен дете, се чувствував како да сум влезе во нова фаза; тоа интензивира тие чувства "Јас не треба да се скрие моите мислења. Јас сум паметна, моите мислења се информирани. Тоа е во ред да ги споделат, тоа е во ред да се имаат платформа, а тоа е во ред да се имаат агенда. "

Но, кога се свртев 40 и имаше мојот последен дете, се чувствував како да сум влезе во нова фаза; тоа интензивира тие чувства "Јас не треба да се скрие моите мислења. Јас сум паметна, моите мислења се информирани. Тоа е во ред да ги споделат, тоа е во ред да се имаат платформа, а тоа е во ред да се имаат агенда. "

Јас сум навистина почестен кога луѓето читаат мојот блог. Имам мал следниот страна на повеќето споредби, но јас сум исто така, вграден врски преку Твитер. Јас само имаше ручек со осум жени во Њујорк, кои се сите прават огромни придонеси во дебатата работа / живот на различни начини. Ние се обидуваме да се стави заедно конференција, и сум бил поканет да се напише на неколку други блогови. Јас сум градење на односи кои им помагаат на оваа порака се таму. Имам место на масата, и ако јас не го отворив устата пред шест или седум месеци, јас не би бил таму.

Ти пишувам за балансирање на различни делови од вашиот живот. Кои се предизвиците и победи во свој потрага да се балансираат домашен живот и професионални определба? Дали постојат некои работи што сум имал да го жртвува или одредени копчиња на вашиот да биде успешна?

Токму сега, јас не сум како голем на домаќинка како јас сум бил во минатото. Ова е тешко за мене-јас не може да издржи валкан подот, но морав да дозволи работите да одат, бидејќи јас сум правење на различни избори. Тоа е клише парче совет, но мора да се даде приоритет, и за мене, онака како што мојот изглед домаќинство слезе на листата во последниве неколку месеци, како што сум покренато на ante на моето пишување и други професионални работи.

Јас, исто така мислат дека треба да бидеме реални за тоа што може и не може да се направи. Важно е да се придржуваат кон Словото Мудрост, а исто така и стихови во D & C 88 кои се зборува за добивање доволно спиење. За некое време, јас бев престојуваат до крајот, секоја вечер, затоа што има толку многу сум гладен да се направи, и кога се обидував да се хранат мојот мозок во часовите кои можев. Но јас се чуваат се разболат, и тоа не беше фер да моите деца, мојот брак, или мене. Па јас морав да научам да ја затвори и да каже "не" за некои работи, дури и ако тоа значи да се каже "не" за себе.

LDS_woman_photo_Winegar4

И на крај, ние ја слушаме цело време, но тоа е вистина дека постојат различни фази на животот. Токму сега, моите деца се мали, на возраст од 7, 5, 3, и 1. Тоа е лудо, но мајчинството не е секогаш ќе биде оваа интензивна. Не ми треба да започне во полн обем бизнис во овој особено точка; Јас само треба пети во вода токму сега, така што јас сум подготвен кога сакам да го зголеми на нешто поголемо.

Јас го имав мојот прв дете на возраст од триесет и четири, а потоа уште на триесет и шест, триесет и осум, и четириесет. Имаат деца блиску е рецепт за лудило, но тогаш сте на следниот билет. Јас не можеше да стори бебето нешто засекогаш; Се чувствувам во мир за да се пресели во следната фаза. Јас пораснав на ист начин; мајка ми имаше четири деца во четири години. Тоа беше феноменален; бевме многу блиски.

Поврзани со оваа идеја на рамнотежа, можете, исто така, напишано за различни парчиња на советот кои се дадени на мормонска жени: да бидеме подготвени, да се добие колку образованието што можеме, да работат напорно, да ги негува нашите семејства. Овие пораки може да изгледа контрадикторно во пати. Како да ги помири?

Во нашата теологија, имаме јасно наведено улоги за кои дава и кој негува и Јас вредност тоа. Никој од моите влез во овој разговор е некогаш имал намера да ја девалвира оние наведени цели. Но жените секогаш работел: пионер жените го правеле за шиење, се во екстра перална, се грижи за животните, и така натаму. Да, ова дело е често е направено од своите домови, но тие работеле. Денес, станавме доста линеарен за тоа како ние се дефинира работа. Сите ние работиме без разлика дали за пари или не; тоа е дел од нашата ДНК, како Мормоните. Загрижен сум дека станавме малку ја спушти слушалката на овој и се премногу брзо да се суди.

Постојат многу жени кои се подготвени за ненадејна смрт или открива афера или едноставно невработеноста ... и одеднаш брак е во зародиш или под голем притисок и има деца, а жената не е опремен да го преземе. Целата оваа идеја на подготвеност и образование е силна во нашата црква.

Загрижен сум кога гледам мормонска жени повлекува далеку од работната сила во почетокот на нивните животи и не одржување на нивните вештини. Нашиот брак проценти не се толку многу подобро отколку во светот. Секако тие се за храмот брак, но не и од колку статистички како што би се надеваме. Постојат многу жени кои се подготвени за ненадејна смрт или открива афера или едноставно невработеноста ... и одеднаш брак е во зародиш или под голем притисок и има деца, а жената не е опремен да го преземе. Целата оваа идеја на подготвеност и образование е силна во нашата црква. Сето ова би можело да значи е пријавувањето на индустријата објавување или полагање на повремени класа или читање еднаш или двапати неделно во онлајн форум за најновите случувања во вашата област. Само не се затвори вратата. Јас се плашат кога жените го направи тоа за себе.

Тоа не е само фискално и економски здрава за одржување на своите вештини, но тоа е, исто така, ментално здрави да имате конекција со светот. Ние треба да се вратиме на нашата историја и се погледне на нашите предци женски, а ние ќе се види дека тие секогаш работел. Постојат алтернативни начини-покрај работат со полно работно време-да останат во игра.

Каков совет би им дала на други жени кои се обидуваат да балансираат многу улоги и очекувања за мормонска жените?

Тоа би било никогаш да престанат се резервираат еден агол на што е тоа што може да се направи на страна. Бидете креативни. Не се плашат да бидат заинтересирани во нешто надвор од вашите деца. Мормонска жените се навистина добри во скромност-на scrimping, заштеда, како и скратување. Но, ние не сме толку добри во инвестирањето, постојано расте и управувањето со нашите пари. Јас секако мислам дека жените треба да се разбере каде нивните пари се случува и направи некои напори да биде финансиски свесни. Дознаам што дискреционите време имаш и да се зајакне вашата вештина во собата, без разлика дали тоа е преку земање на класа, читајќи објавување, или спојување форум за област на интерес што би можеле да се претворат во економска предност по патот. Не велам: "Оди надвор и да добијат работа утре." Јас сум велејќи: "Најдете начин да останат поврзани."
Тоа е, исто така, важно да се советуваат со вашиот сопруг. Имам многу поддршка човек на моја страна, но ние сме морале да имаат некои болни разговори за приоритизирање она што е најважно за нашето семејство. Ние сме биле молитвена врска со тоа и тендерската едни со други. Тој е мојот најголем фан и мажоретка, но тоа е работа во прогрес за нас; ние сме го прави се како што одиме понатаму. Ние сме отворени едни со други и да се вклучат Господ во одредувањето на она што е во право за нашето семејство.

Тоа не е само фискално и економски здрава за одржување на своите вештини, но тоа е, исто така, ментално здрави да имате конекција со светот.

Конечно, тоа е од клучно значење за советник со Господ и да биде отворен за лични откровение за најдобриот пат за вас. Тоа е важно за мене да се сеќавам дека Господ знае кој сум јас во мојот апсолутен јадро многу подобро отколку што знаеш кој сум јас во мојот апсолутен јадро. Тој се случува да ми пратите можности кои се во право за мене и дека во крајна линија ќе го благослови моето семејство, толку долго како што работат рака под рака со Него.

На прв поглед

Chrysula Winegar


LDS_woman_photo_WinegarCOLOR
Локација: Darien, CT

Возраст: 41

Оженет

Деца: Четири деца на возраст од 7, 5, 3, и 1

Професија: Мајка и работа-од-почеток консултант

Училишта каде учат: Универзитетот на Квинсленд, на Универзитетот во Лондон

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Бидете Сепак мојата душа"

Тековната Црква Повикувајќи: помош општество Учителе, Активности ко-претседавач

На интернет: www.wlbconsultants.com

Интервју со Барбара Кристијансен. Headshot фотографии од Мишел Кетрин фотографија .

Сподели ја оваа статија:

17 Коментари

 1. Елизабет Оливер
  03:05 на 10 март 2010

  Ви благодарам многу за ова интервју. познале chryusla за премногу долги години и сакам начинот на кој таа се разви и расте (како прокси термини) и како црквата игра огромна улога во нејзиниот живот за разлика од децата и Ворен. јас не сум мормонска но навистина уживате во читањето на вашиот интервјуа и со нетрпение очекуваме да многу повеќе. Ви благодарам многу.

 2. Myrna Castellar
  05:19 на 10 март 2010

  Iwas побарано да добиете на веб-страница во 6 наутро
  она што јас никогаш не го направи, и она што го гледам? најубавите ангел име Chrysula. Сум ви kown со оглед на моето конверзија пред 3 години; вие и вашата прекрасна семејството често во мојот ум и моите молитви.
  Ви благодариме за ова интервју, јас не би очекувал помалку од вас
  за вас се одличен пример за мене на .. голема превозникот жена со такви едуцираат начини, исто така слатка и се грижат motherand сопруга. Ми недостига твојата голема духовна коментари на помош општество. Јас се молам се оди добро во сите вие ​​направите и да се обиде да го стори. Вие сте знакот плус и повеќе таму до сите кои ќе крстот патот with.I те сакам мила моја сестра.

 3. Liesel
  08:44 на 10 март 2010

  Ви благодариме за големиот интервју, Chrysula. Јас отсекогаш сум му се восхитувал на вашиот пристап кон животот, и мило ми е за сите сумирани овде на едно место да го видиш!

 4. Ева Клејтон
  09:05 на 10 март 2010

  Како и секогаш, по читањето мисли Chrysula, јас се наплаќа до движиме напред во обидот да се балансираат толку многу одговорности како модерна LDS жена додека не допуштајќи вина или на другите пресуда се добие на начин. Како Chrysula така отелотворува, ние навистина може да има "сите" се додека имаме сила да се прости од некои од "сите", кој не е од суштинско значење (како чиста подови :) ) Или знаат дека опуштањето на сон работа ја отвора вратата за забава работа и некои важни моменти со семејството и себе. Би сакал сите ние имале топла autralian Chrysula да знаеме кои сме, поради тоа што секогаш се сведува на прашањето на идентитетот толку многу од нас жените се борат со во нашата модерниот свет. Vive Chrysula!

 5. Робин
  09:28 на 10 март 2010

  Вие сте инспирација и трага палто! Јас сум адвокат очекува мојот прв бебето и со нетрпение очекувам да пронајдат оваа рамнотежа како животот се развива.
  Ви благодариме за објавување на вашето мислење, јас со нетрпение очекуваме да по вашиот блог.

 6. Ѓумбир Корбет
  07:04 на 10 март 2010

  Што е тоа соодветно, добро обмислен насловот за интервјуто. Сакав ова Chrysula, тоа е инспиративна, и вистина. Ви благодариме за споделување на вашите мисли со нас.

 7. Сина
  07:32 на 10 март 2010

  "Мормонска жените се навистина добри во скромност-на scrimping, заштеда, како и скратување. Но, ние не сме толку добри во инвестирање, постојано расте и управувањето со нашите пари. "

  што толку потполност ме опишува! Иако се обидовме да се информираат и да учествуваат во
  инвестирање / финансискиот свет. Чини дека ние секогаш се вклучат право пред работите бомбардираат надвор и
  ние го јадат. :-) О, добро, барем јас не сум расипнички и лоша инвеститор!

  Сакав ова интервју ~ и да видат колку сте пловеле по реката од вашиот живот. Ви благодариме за
  споделување на вашите приказна.

 8. Натали
  10:59 на 10 март 2010

  Се согласувам дека жените треба образование и можности да се вратиме назад на. Многу од моите пријатели LDS се случува преку развод и морале да одат и да се поддржи себе и за своите деца. Важно е да се има бекап план треба да најлошото да се случи.

 9. Мишел Вокер
  08:28 на 11 март 2010

  Како мајка, и писател, јас го сакам тоа. Мислам дека жените се благословени со толку многу, а дел од убавината да стане мајка е во (барем за мене) колку е болна таа може да биде да се жртвуваат за овие неверојатни малку луѓе ние донесе во светот. Со години, ние стануваме млеко слугинки, и тоалет средства за чистење. :) И иако не постои убавина и радост и вреди во мајчинството сам, тоа е добро да се "имаат еден пети во вода", и да се подготви за сезоната во животот кога ние немаме повеќе време за себе. Chysula, вие сте пионер!

 10. Chrysula Winegar
  16:03 на 12 март 2010 година

  Од дното на моето срце, ти благодарам за сите ваши поддршка и убави коментари. Најголемиот дар на Проектот за мормонска жените е чувството за сите нас дека ние не се движеа по нашите патишта сам. Не само што е Господ, нашиот партнер, но толку многу моќни жени околу нас. Благодарност и благослови.

 11. Kath
  02:19 на 14 март, 2010

  Почитувани Chryssie,
  Сте заборавиле да зборуваме колку љубов и поддршка да ви даде на сите други околу вас - како да го пронајдете време за тоа премногу? Сакам секогаш, Kath и Марк

 12. Krisanne
  17:13 на 14 март, 2010

  Ова е одлична! Навистина ми се допаѓа поентата сте го направиле дека чувањето на себе вклучени во надворешната сфера не е само важно во подготовката за неочекуван (развод, смрт, економија), но дека тоа е ментално здрави, како и. Многу жени (вклучувајќи ме и мене) сакаат да работат и да се најде тоа да биде неверојатно исполнување-Јас тоа го гледаат како многу валидна авенија на личен раст и не * само * безбедносна мрежа.

 13. Розалин
  12:29 на 23 март, 2010

  Сакав овој пост-сите на интервјуа е инспиративна да се прочита, но ова некој се чувствува особено релевантни. Како што еден неодамнешен д-р со две мали деца, не сум направил свесна одлука да остане дома со моите деца, додека сите од моите соученици отиде за да се мандат песна позиции во (главно) врвни институции, и тоа е тешко понекогаш за мене да се направи транзиција од редовен студент со полно работно време мајка ти. Ниту, пак, се чувствувам особено добри во мајчински, како што објаснува Chrysula. Но јас, исто така, се обидувам да се "чува место на табелата" за во иднина, и читање на овој пост навистина ми помогна да се чувствувам дека го правам вистинската работа-за себе, како и моето семејство.

 14. Ребека Повик Ричардс
  12:22 на 7 април 2010 година

  Ворен беше другар од детството на умот и нашите родители се уште се добри пријатели. Сакав читањето за неговите неверојатни жена, Chrysula, и патување во себе најдете како модерна мормонска мајка. Јас, исто така, беше во брак подоцна од LDS норма (35 години стар) и имаше мојот последен дете на 41-годишна возраст. Јас, исто така, имаше голема кариера што го сакам и ги остави зад себе за успехот на моето семејство. Иако ми недостига е потребно професионално, јас не може да се тргува на моменти со моите 2 млади момчиња. Знам дека ова е вистинското место за мене да биде сега ... и јас сум во развој таленти јас никогаш не би можеле да имаат некој друг начин.

 15. Фиби сала
  17:45 на 8 април, 2010 година

  Ова е мојот омилен линија: "Кога се свртев 30, почнав да се чувствувам како да сум не се потребни за да биде исплашен од моите мислења или кој сум јас. "Одлично место за да биде. Сакаше овој член и може да се однесува на многу начини. Ви благодариме за споделување на вашите приказна.

 16. Рик
  10:09 на 25 септември 2010 година

  Браво, браво, браво! Наидов на овој член додека во потрага по она што е право за жените да се прави во овој ден и старост, со оглед на традиционалната, културни и научни улогата на жените во Црквата. Ви благодариме за вашата искреност, интегритет и мудрост - и за вашиот пример на рамнотежа и интегритет во мајчинството и во животот. Бог да те благослови.

 17. Рејчел Neu
  04:07 на 4 ноември 2010

  Chrysula, како и секогаш, ќе се инспиративни и стимулира. Благодарен сум за вашата искреност и за вашите идеи за навигацијата овој период од вашиот живот. Конфликтите и предизвиците со кои се соочиле резонираат во голема мера со мене и јас го цениме вашиот увид. Секогаш сум ја сакала и се восхитуваат вашиот позитивен пристап кон животот и енергијата ви изпускам. Одлична статија, Ви благодариме.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline