13 април, 2010 од admin

7 Коментари

Исцелување А расна поделба

Исцелување А расна поделба

Маргарет Блер Јанг

На прв поглед

4 април 2010, Прово, Јута

Маргарет Блер Младите учи Креативно пишување Brigham Young универзитетот. Во прилог на пишувањето романи, статии и есеи, Маргарет копродуцент Никој не знае: Нераскажаните Приказна за Црна Мормоните, документарен филм прикажан на Шемата за фармацевтски бенефиции и на филмските фестивали. Маргарет е мајка на четири деца и баба на три. Таа стана претседател на Здружението за мормонска писма во март 2010 година.

Една од своите цели е да се признае меѓународни мормонска литературата и уметноста. Што искуства во животот се направи да допрат до меѓународната заедница, да се оди подалеку од Јута и надвор од САД?

Јас бев израснат со светските лингвист татко и мајка пациент, и често имаше луѓе од различни култури во мојот дом, кога растев. Кога бев деветнаесет години, тато не однесе во Гватемала, каде што предавал мисионери да се зборува на Маите дијалект, Cakchiquel. Секогаш имав чувство на другите култури и имаат интезивно патувал, најчесто со мојот сопруг и децата. Поради ова, сфатив дека сликите ги презентираме во повеќето од нашите црковна литература и медиумите покажуваат бела семејства со Првата светска контекст.

Секогаш имав чувство на другите култури и имаат интезивно патувал, најчесто со мојот сопруг и децата. Поради ова, сфатив дека сликите ги презентираме во повеќето од нашите црковна литература и медиумите покажуваат бела семејства со Првата светска контекст.

Јаков Chirwa, член на црквата, кој е професор и актер / поет од Замбија, зглобни прашањето и во е-маил на мене:

"Јас отсекогаш сум мислел дека таму не е доволно поттик за локалните уметници да ја покажат својот талент. Имам забележано со загрижува некои перформанси кои некои делови на црквата се постави, кога тие имаат активности, но во крајна линија е дека таму не е желба да ги преземат за работа сериозно. Една причина за ова е верувањето inculcated во луѓето дека само одобрени ликовни манифестации се оние кои доаѓаат од Јута. А ние седиме да се види видео приказни за конверзии како нашите мисионери ја завршат својата работа. Ова е добро и добро, но јас се чувствувам дека гледањето на локалните мисионер на работа во било каква надворешна место ќе имаат позитивно влијание врз нашата младина. Јас работам во ситуации кои ми се изложуваат на многу предизвици vis-a-vis перцепција на црквата во очите на надворешната заедница, но сите тие се види е со мене не се врати информации во печатените и електронските медиуми. "

Според зборовите на Јаков, слушам повик да се направи подобро, да оди понатаму и за зголемување на нашите граници. Сакам да одговорите на повикот.

Вие и копродуцент на филмот со Дариј Греј, кој беше оригинален член и поранешен претседател на Битие група, општествена организација на Црквата за афро-американски членови. Вашиот филм, никој не знае: Нераскажаните Приказна за Црна мормоните, е многу успешна, проветрување на Шемата за фармацевтски бенефиции и филмски фестивали низ земјата. Дали очекувате овој вид на прием?

Да, и ние очекуваме уште повеќе. Насловот сугерира зошто: Никој не знае приказната! Мормоните, црна и бела боја, се изненадени дека има една африканска / афро-американско присуство во Црквата од најраните години. Афроамериканците генерално мислам дека мормоните не дозволи црнците да се приклучат на црква до 1978-или подоцна. Најчестиот одговор на нашите книги за црната пионери или на нашиот филм, "Црно мормонска пионери-мислиш имаше?" Сметаме дека публиката кои беа вознемирени од свештенството ограничување се желни да научат повеќе за историјата, и дека не-Мормоните-црнци особено, се заинтригирани од фактот дека црнците учествуваа во мормонска миграција и одигра значајна улога во решавањето на запад. Некои од најуспешните настани, кога бевме објавување на нашите трилогија, стои на ветувањата, беа со не-мормонска Афроамериканците.

Мормоните, црна и бела боја, се изненадени дека има една африканска / афро-американско присуство во Црквата од најраните години.

Вие сте претседател на Здружението за мормонска Писма (АМЛ). Што е АМЛ и зошто е тоа важно?

Нашата мисија изјава вели: За повеќе од две децении, непрофитна асоцијација за мормонска писма има работено за литература од и за мормоните, како што е автентичен и на високо книжевно квалитет.

Имаме годишен Конференцијата се фокусираше на LDS литература. На конференцијата ручек, ние наградата за најдобар дела во различни жанрови на литературата вклучувајќи филмот и театарот. Ние, исто така, објави списанието за литература, Irreantum, цртање некои добри раскази и поезија од истакнати LDS автори и од литературниот конкурс, што дава прекрасен откритија на уште неопеаните талент. Нашата цел е да се поддржи навистина одлична работа, не значи дека повеќето популарни дела. Ние го почитуваме дела од секој кој е сега или е дел од традицијата мормонска, вклучувајќи неактивни или поранешни мормони. Без оглед на тоа како тие комуницираат со верата сега, нивната работа се уште е информиран од страна на начини Mormonism ги засегната.

Кои други проекти се во моментов се работи на таа адреса расната прашања?

Неколку мои пријатели работат на ре-стоп мојата игра Јас сум Јане, за црни пионер Јане Менинг Јаков, (треба да се изврши во текот на летото на 2010 година). Дариј и јас продолжам да направите настани во кои се зборува за црнците во историјата мормонска и ја покажеме нашата документарен филм. Ние сме, исто така, неодамна сними интервју со чичко Дариј е, Расел Џонс, афро американски војник кој служел во сегрегирани армија во Втората светска војна. Расел ни кажа, во тоа интервју, за слетување на Иво Џима. Црна војници беа одземени од нивните артилерија-сите, но еден клип-и им било кажано да едноставно ги собереш повеќе куршуми од мртвите војници по битки. Белата војници беа далеку подобро вооружени. Расел, исто така ни кажа за да си оди дома за furlough и потоа се враќа на Пацификот, и открива дека секој еден од неговите колеги црна војници на неговата поделба се исчезна. Тие едноставно немаат доволно оружје. Конечно, ние би сакале да ја снимат Црнците кои учествуваа во Кореја и Виетнам, војните и понатаму адреса интеграција во војската.

Вие служи со вашиот сопруг Брус на МТВ, испраќање на мисионери од целиот свет. Како е дека вие и вашиот Outlook погодени?

Тоа МТВ повик беше најмал животот се менува на било која јас сум ја имал. Мисионерите што ја слушам од и пишува неделникот се во Камерун, Африка. Тие се навистина како и моите синови, и јас се радував на нив, кога се одвиваат работите добро, и плачеше со нив, кога тие имаат претрпено. Вистината е, повеќето од моето пишување во текот на изминатите две години (а Сум бил патуваат со и објавување на документарен филм) е писма на овие млади луѓе.

Тие сакаат едни со други. Тие покажуваат вистината изразени од страна на познатиот социолог Арман Mauss во нашата документарен дека љубовта се развиваат меѓу мисионерите и оние на кои им служат е "дар од луѓето во светот на LDS Црква."

Син Јаков Chirwa е, Chiloba, е еден од мисионерите Јас пишувам за, и е особено мила. Во е-маил, која тој ја напишал додека тој страда од двете сипаница и маларија (иако тој не знае за сигурно што е што го прави болни), тој зборуваше за неговиот придружник: "Го сакам Старец Wigginton и сигурен сум Господ е свесен за него и секогаш ќе биде. "

Mormon_Woman_Photo_Young2

Старец Jared Wigginton е од Риверсајд, Калифорнија, но падна во љубов со африканскиот народ, и стана вистински брат Старец Chirwa. Тој пишува за искуството на издржување на придружник на начин што тој никогаш не помислив дека ќе:

"Старецот Chirwa е карантин за неговата сипаница и маларија, а ние помина четири убави денови и ноќи на медицинска клиника. Ние помина 96 часа заедно со него страдаат многу. Се чувствував за него кога дојдоа при него инјектираат со сируп изглед супстанција во ногата ... иглата е во текот на две инчи долго. Тој стиснат раката и завиткан во болка како тие испратија овој лек преку неговите четири. Тоа беше 10 нога со 10 нога соба и имав малку колиба да спие. Овој пат беше единствена можност за мене да навистина се покаже мојата братска љубов кон Старец Chirwa. Тоа е редок дека ние се дадени можности да го претставиме овој вид на услуга, па кога станува збор тоа е посебен. Тоа не беше случајно, цветови повод како серија на свежо печен чоколадо чип колачиња или за чевли сјај, туку повеќе како прават сè за него не можеше да се направи: раководеше со бања, врзување на задниот дел од својата облека, му помагаат во бањата со извршување на неговата IV линија, ќе ги добие своите книги, итн Тоа беше опфаќа и значајна за мене. "

Ова е еден пример, има многу низ светот на љубовта мисионери се развие еден за друг. Сликата на овие мисионери-едно бело а другото црно-служат едни со други, така несебично е најстариот надева порака би можел да даде. Тоа ми кажува дека имаме славна иднина.

Не постои прашање дека имаме историја на расизмот во нашата црква, како и ние во нашата земја. Но ние имаме лек во место. Имаме уникатен поведување ритуал: мисионерска служба. Мисиите се едуцираат млади луѓе, кои на крајот ќе биде црковни лидери, на подароци на различноста. И тоа не е едукација на учебник, но крајно интимни, срцето се движат еден.

Мисиите се едуцираат млади луѓе, кои на крајот ќе биде црковни лидери, на подароци на различноста. И тоа не е едукација на учебник, но крајно интимни, срцето се движат еден.

Иако се уште се најдат на расистички фолклор изучува во некои часовите по веронаука, и иако во моментов ние не го задржат афро-американски конвертира добро, и покрај тоа што ние се уште се најдат некои ужасни случаи на расистички јазик или однесување меѓу "картичка носење мормоните," Верувам исцелување е неизбежна. Верувам дека ќе се види Старец Chirwa или Старец Wigginton-и оние што тие ги претставуваат во црковната хиерархија, многу наскоро. На лошо влијание на расизмот не ќе издржи. И дека се надева порака е нешто вреди да се пишува за.

На прв поглед

Маргарет Блер Јанг


Mormon_Woman_Photo_YoungCOLOR
Локација: Прово, Јута

Возраст: 54

Брачен статус: Оженет накратко на некој друг; вечно во брак со Брус Јанг

Професија: креативно пишување инструктор, БУМ

Посетувале: Brigham Young универзитетот

Јазици кои ги зборува дома: англиски (и некои француски и шпански)

Омилени Химна: "Слава на Господ, Седржителот"

Тековни црква се нарекува: Јас учат на 16-18 годишна возраст во неделното училиште

На веб: www.blacklds.org , www.untoldstoryofblackmormons.com , www.aml-online.org

Интервју со Marintha Мајлс . Фото-Галерија искористена со дозвола.

7 Коментари

 1. Сонцето
  02:45 на 14 април 2010

  Благодарение толку многу за таква интересна и се движи интервју. Имав задоволство да се сретнам Маргарет кога таа и Дариј донесе "Никој не знае" во мојот град. Бев навистина воодушевена од нејзината страст и храброст. Сакам да се видат луѓе без страв да се користи нивниот глас, да застане и да се смета за причина што веруваат, но сепак останува нежна, смирен, и вид. Тоа беше моето искуство со Маргарет.

  На површина јас би сакал да го виделе обрати во интервју е она ниво на отпорност таа се сретна со во рамките на црквата (лидерство и општи членство) и БУМ. Јас би сакал да знам нешто повеќе за неа искуство во работа за да се срушат бариерите, изградени од страна на фолклорот задржувајќи чувство на почит и понизност кон оние кои можат да се борат (и се уште прават тоа) да го прифати нејзиниот глас. Маргарет, ако сте по оваа тема, би ли ни зборува за тој момент?

  Ви благодариме повторно за големиот интервју.

 2. Маргарет Блер Јанг
  15:32 на 14 април 2010

  Здраво Сонцето!
  Имавме суштина не отпор во рамките на раководството на црквата, а покажавме документарецот на бројот на општи власти. Но, што друго прашање ... О, бариерите се уште има, секако. Мислам дека прашањето е како јас се справи со луѓе кои се уште веруваат во расистички фолклор-имено, клетви и идејата дека оние кои се родени во Африка лози се "помалку храбри" од другите во пред-постоењето. Искрено, јас имаат тешко време се занимаваат со нив. Мои парадигма во обидот да бидат трпеливи е основана во зборовите на генералниот Џошуа Лоренс Чембрлен (офицер унија во Граѓанската војна), кој insited дека федеративен војници укажат почит, додека тие се предадоа. Знам дека расистички фолклор ќе се предаде како оружје на конфедерација. Расизмот не може навистина да коегзистираат со вистинското евангелие, иако тоа би можело да се стави до борба и оставете неколку малтретираните војници. Јас ги учат моите деца дека Бог не е respecter на лица, и го славиме различноста во нашиот дом. Јас не им овозможи на секого и секаде да се направи расистичка изјава без некои одговор од мене се надевам дека тоа е граѓанска реакција. Понекогаш, јас едноставно нема да епископ со загриженост наместо директно соочување учител.
  Инаку, јас блог и да пишува и да ја направат филмови и да пишува драми да обезбеди позитивен глас на оваа тема. Мојата филозофија е генерално за решавање на фолклорот брзо и подлабински, раздавам со него, а потоа се движи кон многу поважни прашања на живеење живот осветлени од светлината Христова. Јас не престануваат да се фокусираат на плевел, иако јас не ги помине без искоренување на неколку. Целта ми оди многу подалеку од напуштени закрпи и во местото каде што Божјата слава го прави секое добро цвет, и секоја лоша работа венеат. Јас сум нестрплив за времето кога дискусиите на раса (што е навистина лажна конструкција, сепак, сите ние сме една трка) престануваат да бидат релевантни, бидејќи ние сме толку ангажирани во грижата за сиромашните и тормозен и во работата кон добра на сите дека тие други разговори чини архаично и само вреди да се посети од интерес во начините на кои ние ги посети урнатините на Ацтеките, на пример.

 3. Татјана
  11:01 на 20 април, 2010 година

  Ах, еден Маргарет од моите омилени LDS сестри. Сакам особено нејзините приказни го напишала за Меридијан списание. Таа е одличен избор за овој проект.

 4. Тереза ​​Вајтхед
  20:22 на 3 мај 2010

  Па мило да го видам ова интервју. Јас веќе долго време се восхитуваат Маргарет Јанг, и нејзиниот сопруг беше еден од моите сите времиња омилени (животот се менува) професори на БУМ. Маргарет гостин предавања во мојот LDS литература класа кога читаме Стоејќи на ветувања. Јас се уште јасно се сеќавам неа се зборува за тоа како ние да изберат да живеат, а потоа застанува и вели: "И ако го направи тоа право, ние научат да се сакаат."

 5. Ники
  10:17 на 20 мај 2010

  Маргарет, вашиот драг татко ми беше претседател мисија на Балтикот. Мајка ти е ангел. Тоа беше допирање и освежувачки да се слушне на сите ви се прави за да се потсетам црквата членови на дарот на различноста. Како млад мисионер, вашите родители ме научи на радост на разновидност во јазикот, обичаите и културата. Непроценлив дар дарува. Овој поим на различноста има влијание на мојот живот во значајни начини.

  Како родители, како ќерка ... ..

 6. Маргарет Блер Јанг
  12:20 на 21 мај 2010

  Ви благодарам, Ники. Јас само што ја испратил вашиот коментар за моите родители. Нивните три години претседава со балтичките земји беше толку славно за нив, и за оние кои служеле и се служи со.

 7. Честер Ли Хокинс
  16:57 на 12 јули 2010

  Јас би сакал да кажам дека уживав читање вашиот прекрасен интервју со Маргарет Блер Младите неизмерно. Јас се уште не се сретна со неа, но се надевам дека ќе се сретнеме еден ден. Јас сум Афроамериканец за член на Црквата, и се за над 32 години, и сум имал некои искуства со расизмот и изразување на фолклорот од страна на некои членови на Црквата. Ја ценам ја изразува својата силна поддршка за расна толеранција и поголемо разбирање на различностите во Црквата. Јас сум многу среќен да го моето Вард и Фургон види тука во Северна Вирџинија. Тоа е како една прекрасна амбиент. Мисионерите имаат направено одлична работа во потрага по нови Африканци и Афро-Американците се претвора во одделението. Јас го земе врз себе да ја дадат на рака за добредојде и поддршка за нив. Затоа што тие треба сите помош тие можат да добијат, со цел да останат активни. Да не заборавиме дете себеси дека имајќи ги како членови, може да биде многу тешко. Но, ние мора да продолжат да работат на нивните задржување колку што можеме, бидејќи стапката на задржување меѓу Афро-Американците во Црквата е мала, а ние мора да направиме се што можеме да го поништи овој тренд. Мислам дека зборовите Маргарет Блер Младите се толку кажувам, дека треба да се посветат себе си да им помогне на едуцираат Светите да го цениме шарени историјата на луѓето на боја во Црквата. Во секој случај, дозволете ми да кажам дека јас го цениме одговор на вашиот прекрасен напис. Дај ми висок однос на Маргарет.

  Имаат голем ден, и се сеќавам дека "љубовта за другите" треба да биде цел на секој од нас exhibitin нашето секојдневие искуства.

  Честер Ли Хокинс

Оставете Одговор

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline