Август 18, 2010 од admin

6 Коментари

Врските кои се врзуваат

Врските кои се врзуваат

Полин Санчез

На прв поглед

Меса, Аризона, Август 2010

Полин Санчез е роден во Хоган бабата на навахо Резервирање во Аризона. На возраст од осум до дипломирањето средно училиште, Полин помина училиште години живее со бела семејство во северниот дел на Јута, како дел од Индискиот програма за практикантска на црквата. Полин опишува чувството изгуби во различни светови и како нејзиниот мајчин јазик и помогна да се разбере вредноста на нејзините искуства. Таа е на советодавниот одбор на Фондацијата Anasazi, програма пустината третман за проблематични тинејџери и нивните семејства. Таа, заедно со својот сопруг Езекиел, биле прифатени како Аризона Родителите на годината за 2001 година, а во 2002 година ја доби Националната награда за извонредност во родителството.

Од 1961 до 1972 година, ќе учествува во индиската програма за практикантска црквата, која се става Индијанци деца во LDS семејства за учебната година. Што беше тоа како за вас и вашето семејство?

LDS_woman_photo_Sanchez7

Полин за возраст 8 на резервација

Јас се бореше со се дел од три различни светови сите во исто време: мојот Индискиот светот, моето мормонска светот, а потоа ми американскиот свет. Како што растев, сфатив дека постојат толку многу променливи, толку многу точки на гледање, и толку многу начини на вршење на работите во животот. Во мојот мајчин живот, на пример, јас се очекуваше да поминат низ одредени обреди на премин и одржува одреден начин на живот, духовно која е различна од она што го научив додека живеев со моите згрижувачко семејство во Јута. Мислев, "Како можам да останат врзани за моето наследство, на мојот народ? Како можам да го живеам мојот нов најде вера заедно што се очекува од мене за резервација? "Тоа е навахо традиција да ги закопа папочната врвца никулец ќерка во Хоган во надеж дека таа ќе го направи добар почеток. На погребот на папочната врвца, исто така, го симболизира детето кое му припаѓа на семејството. Сакав да се тврди дека вратоврска. Но, некои од работите во мојата родна култура не можев да ги стават во моето членство во црквата. Морав да се прашуваат како да се реши таа дилема.

Мојот мајчин семејство со кои се соочуваат сите видови на различни предизвици како народ. Живеење во природата без многу модерни објекти беше преживеаните ден на ден. Но, имаше прекрасни работи кои тие ги добиле од животот, како на вредноста на самиот живот, вредноста на се врзани за сродство. Тоа сродство е свето. Дека постои Создател. Тоа сродство е вредно, и нашиот живот е вредно.

Татко ми не знаеше кој било јазик. Се одржува мојот врзуваат за мојата култура поради потребата од навахо јазик во нашиот дом и толкување за татко ми и постарите луѓе. Генерацијата на моите баби и дедовци "зборуваше навахо за резервација, па тоа е она што го зборуваше.

Дали ви се опише како се замешаа во Програмата за индискиот поставеност? Како вашето семејство се направи одлука да ви испрати далеку на училиште?

Има многу од нас, кои ја напуштија резервација поради неопходност, потребата да се едуцираат better.Because татко ми никогаш не му беше дозволено да одат на училиште, тој го виде тоа како можност за мене не е само да се здобијат со образование, но и за други можности, како добро. Во нивната љубов за мене, а верувам и водени и во режија на Светиот Дух, моите родители ме испратија така дека мојот живот не може да биде ограничен. Тоа беше храбар на моите родители, кои често ми се потребни за да се протолкува за нив, кога тие разговарале со доктори и други, кои зборуваа само на англиски јазик.

Pauline with her foster sister and brother

Полин со неа згрижувачко сестра и брат

Живеевме пат таму. Најблиску училиште на резервацијата беше во Tuba City. Со цел да се оди на училиште, моравме да се нагоре навистина рано и го фати автобус, па ние би можеле да направат 45 километри патување со запира да ги собереш сите деца на патот кон Tuba City. И дури и пред тоа, имаше изградба на оган, добивање нас облечени, и добивање на сите храна, приготвена без вода и електрична енергија, а потоа се дојде до тргување пост. Ако го пропуштив автобусот немало превоз, бидејќи ние не се има автомобил.

Значи, кога случајот на работниците дојде и објасни Програмата за индискиот поставеност, моите родители ми се регистрираа, бидејќи верував на овие луѓе, оние што доаѓаат зборува за црквата. Владата на САД бара дека учесниците во Програмата за практикантска Индискиот мораше да бидат членови на Црквата. На програмата се деца исклучување на резервација; сето тоа е направено во законски начин за да можат децата беа земени предвид. Племето, исто така, може да се обезбеди дека децата беа добро згрижени. Тоа беше чин на верата на дел од родителите. Како што одминуваше времето мојата осум браќа и сестри ми се приклучи во програмата, една по една, со различни резултати.

И така јас бев крстен, тоа лето кога имав осум. Јас не знам дали ме учеа на Евангелието, но јас не се сеќавам дека нејасно се во некој вид на класа. Јас бев многу млад. Се сеќавам на се преземат за да се Tuba City на резервација и се облечени во бело. Се сеќавам пее химна и беше крстен, да се врати дома и да работи диви повторно се додека не е време за нив да ме стави на автобус на Јута.

Како автобус преселија на север кон Прово, Јута, минувајќи моето раѓање место и познатото опкружување, моето срце ќе се добие дека шупливи чувство како солзи се стркала по моите образи. Јас ќе се движи земјата на изобилство, а моето семејство на резервацијата се движи во зимските месеци, без електрична енергија или вода за пиење. Животот беше тешко во мал еднособен квадратни дом изграден од страна на татко ми, со два прозорци, една целосна големина кревет, еден близнак кревет, една креветчето, кутии облека, а дрво гори печка.

Јас ќе се движи земјата на изобилство, а моето семејство на резервацијата се движи во зимските месеци, без електрична енергија или вода за пиење.

Во текот на учебната година, кога се вратив на Јута да одат на училиште, не можев да живеам таму како што го направив на резервацијата. Во Јута, се свртев на светла, имав електрична енергија. Ја отворив фрижидерот, тој беше полн со храна. Се свртев копчиња и вклучен работи, патувал на поголема брзина отколку на коњ. Распоредот Јута во мојот живот беше најголемиот предизвик. На резервација, животот е врз основа на одредени работи кои што го направив. Морав да се изгради оган. Морав да се негуваат. Постојат работи кои треба да се направи, но во нивната природна темпо. Кога јас би се вратиме на резервација, ја ставив часовникот далеку. Живеев како песок се движи, и на небото. Тоа беше толку многу поедноставно! Јас би можеле да уживаат да бидат со моето семејство и да уживате во учење, кој се одржа. Тие ме поддржи и поттикне мене да дадам се од себе. Секоја година, ќе ја напушти мојата природна родителите носи нова облека, купен од страна на нивните оскудни приходи. Како што растев во моите тинејџерски години, стана потешко да ги напуштат. Овој пат, наместо од нив ми купат нова облека, јас ќе ја напуштат она што беше останало од моите скромни летна работа приход со нив.

Кои беа најтешките предизвици за вас културно, оди напред и назад од вашата резервација дом на Јута вашиот дом?

Надворешниот изглед беше повеќе важно во Јута отколку што беше на резервацијата. Во неделите морав да носи фустан. Морав да носат nylons и косата ми мораше да биде само-така. Кога бев дете, во основното, имаше часови и задачи моравме да го заврши и транспаренти со квадратчиња да го пополните. Тоа е како децата заработи чест. Ова е многу различно за мене. Јас навистина уживав во тие години, но како дете имав да ги апсорбира две многу различни култури.

Назад во навахо живот, во Хоган, нема прозорци. Вратата гледа кон исток, а има само чад дупка. Кога отидов за сместување и згрижување во мојот дом имало три порти, која се соочува север, која се соочува југ, и оној кој се соочува запад. Тие ги имаше сите овие прозорци и подели куќата во сите овие различни соби. На Хоган беше само една голема соба, каде што не се. Вие готви таму, ќе спиеше таму. Тоа беше во училницата, тоа беше кујната, тоа беше во дневната соба.

Ние сите се поинаку. Ние сме сите живи живот прилагодена за нашето сопствено искуство. Тоа не е важно тоа што сме, ние сме биле благословени сите со сила да стане подобро отколку што сме мислеле дека би можел да стане. Правејќи го тоа, ние треба да прифатиме дека ние ќе се обидеме да се биде различен, дека луѓето имаат различни јазици и различни начини на гледање на животот. Ние се доживее различни нешта. Некои од нас се доживее две родители во еден дом. Други, пак, се доживее еден родител. Другите се сирачиња. Некои од нив се како мене: поради мојата Јута згрижувачки дома, имам две групи на родители и имам шест сетови на бабите и дедовците што се тврди како моето. Ако некој го гледа животот од поинаков аспект и тие го споделат со нас мислиме, "Леле! Јас не се сетив дека имаше и начин на живот. "Поголемиот дел од времето ние сме исполнети со благодарност и чест што некој друг помина низ, но ние се генерализира премногу едни за други. Многу пати ние гледаат едни со други само визуелно. Ги гледам некој кој е кавкаски и мислат дека се различни од мене. "Тие не разбираат каде што јас доаѓам од. Нивниот живот е полесно од рудникот, бидејќи тие сум имал предностите на науката. Тие би можеле да си дозволат нешта што не можат да си дозволат, кога бев помлад. "Јас им суди на своите имоти или на нивните можности во однос на недостатокот на можности во мојот живот и фаќање јас сум имал да го направите да издвоите еднакви со нив .

LDS_woman_photo_Sanchez5

Тоа е важно за сите нас во чест на нашата минато, така што може да бидат благословени со благодарност и благодарност за тоа кои сме и што сме. Каде е многу дадено многу е потребно. Животот ни е дадено да расте. Во тој расте, ние не може да се развива сам. Сам тоа ќе биде како да преживеат во дивината. Ние не може да преживее сама. Ние треба да бидат врзани за другите на начин на кој може да се развие доверба, на начин кој ни помага да расте добро заедно.

Животот ни е дадено да расте. Во тој расте, ние не може да се развива сам. Сам тоа ќе биде како да преживеат во дивината. Ние не може да преживее сама. Ние треба да бидат врзани за другите на начин на кој може да се развие доверба, на начин кој ни помага да расте добро заедно.

Јас се бореше во прв да се прилагоди со необичноста на овој нов свет, јас влегува. Гледајќи наназад, јас сум вчудоневиден од довербата Јас го стави во решението со кое за мене, мојот татко и мајка. Плачев кога ми посвоители се запознаа со мене како "мојот нов родителите." Во тој миг сфатив колку далеку од дома бев, и дека нема враќање назад. Дојдов во љубов и доверба нив и нивните деца. Ми остана уште повеќе баби и дедовци, повеќе чичковци, тетки повеќе и повеќе братучеди. Како што растеше меѓу нив не беше само "ученикот поставеност", но јас станав "нашите индиски ќерка Полин", "нашите индиски сестра Полин", "нашите индиски внука Полин" и "тетка Полин." Ова семејство и проширена семејства биле најубавите примери на добрина и великодушност. Тие создадоа припаѓаат место за мене во семејството и во заедницата. Тие ја отворија светот за мене на безбеден начин од страна на нивната љубов. Тие ме охрабри да биде подобро отколку што мислев јас би можел да биде.

Програмата за практикантска стана заштеда на можност за мене. Најголемиот дар мојата природна родители ми даде е што ми дозволивте да го живеам мојот новооткриената вера и да го прифатат дека не може да се врати дома, да останат за долго време. Овој дар на што ми дозволивте да поседувате мојот живот ми даде слобода да го избере најдобриот од различните култури што живеев во. Моите искуства надвор од резервација ме врати да уживаат во богата добрината на мојот наследство како Индијанци жена, и подеднакво го живеам мојот божествената природа како член на Црквата на Исус Христос на судниот ден светители.

Програмата за практикантска Индискиот почна во 1947 година, а заврши 1996 година Дали тие имаат подобра училишта за резервација за деца сега?

Јас го посетиле некои од училиштата. Јас го посетив еден од каде сум. По педесет и четири години тие конечно изградивме училиште во близина на местото на моето раѓање седумдесет и четири деца. Навахо луѓето Нацијата се обидува да ги подобри образовните системи на резервацијата. Таа ги зема финансирање, добри образовни раководство, посветен на наставници и родители поддршка. Во некои области на условите за резервација се слични на земјите од третиот свет, но децата се учат и да дипломираат. Тоа е добро да ги видиме местото. Му се восхитувам на родителите кои прават се 'што можат за поддршка на образованието на нивните деца. Тие се обидуваат. Тоа е тешко и многу деца се борат со него, седат во училница цел ден и се принудени да се прочита од книги. Мислам дека како мене, многу од нив се визуелна ученици па и тие треба да се нагоре. Тие треба да го допрам, да се направи, се создаде, да се разбере она што зборовите во книгата значи.

Како мајка на вашата седум деца, како сте се приклучи вашата култура, како сте се обиделе да ги Евангелието учат? Дали сте биле во можност да решетката двете?

Тоа не е толку многу на традицијата на мојот народ, но самиот јазик што има подобрено Евангелието директорите во нашите животи на начин на кој нашите деца и на децата од Фондацијата Anasazi се одговори на нив. Децата се толку навикнати на англиски етикетирање на нештата. Некои зборови дошле да имаат негативна конотација. На пример, религијата е лош збор. Да се ​​биде девица е лоша работа. Добри работи не се "good'-тие се" лоши "или" злобни ".

LDS_woman_photo_Sanchez8

Улогата на родителите беа извалкани. Тие веќе не се луѓе, дека овие деца чест; тие се грижат за нив, "Ох, тоа е само мојот родител, мојот стар човек, старицата. Тие не се грижат. "Тие не се врзани за нивните деца, како тие се користат да биде, бидејќи јазикот почна да се менува. Зборовите ги изгубиле дека посебно значење тие се користат да имаат. Навахо јазикот е различен, тој не се менува.

Во Навахо, "злобни" не значи добро; тоа значи дека злите. Во Навахо, кога ќе се обрати на вашите родители ви кажам shi'ma ", што значи" мајка ми, или shi'azhe'e, "татко ми. Веќе тие се твои, и постои врска со нив. Јазикот има роднински основа. Ти доаѓаш од семејство група. Вие сте родени за семејна група, преку својата мајка. Вие сте родени за семејна група татко ти припаѓа. Семејствата се многу важни и треба да се запаметат името на семејна група на својата мајка, а името на семејството група на татко ти, и оние на вашите дедовци. Јас сум врзан за четири различни семејства наречени кланови. Имам одговорност, имам Рекреација да дејствува мојата улога. Не е важно каде одам Јас секогаш сум дел од семејството.

Навахо е духовен јазик, и поради тоа можам да ги научам моите деца во начини кои ги прават се чувствуваат во нивните срца и создава слика за нив во нивните умови. Тие учат и да ја почувствува, па тоа трае и се задржува во начинот на кој го прави вреден за нив.

На пример, во навахо ние ги користиме на одење јазик. Прашањето со кое ве поздравам некој е "Дали ќе одат добро?" Тоа е позитивна работа. Гол, тоа е во потрага прашање. "Дали ви одат добро?" Тоа е исто во Писмата: одење со Бога, одење исправено, одење напред. Постои визуелна асоцијација со тоа. Како да ви прошетка со Бога? Тоа предизвикува да се запре и да се создаде слика во твојот ум за тоа како вие лично ќе одиме со Бога. Тоа ќе ве однесе чекор напред. Вие сте должни да ја имаат оваа инспиративна искуство. Мора да се погледне нагоре и да каже, "Како можам да одиме со божество? Како можам да одиме со оваа чисто совршенство суштество? Дали е возможно за мене? "Ќе почнат да пребарувате за тоа како ќе се облекуваат. Како е тој облечен? Не во облека, но она што се неговите карактеристики? Во внатрешноста, внатрешна карактеристики на кој е овој човек е, е вредно. Мора да се земе дека патувањето во каков вид на искуство што ќе биде како, или како ќе го слика. Таа ги зема размислуваат и правејќи избор. Тоа е како сликање со зборови.

LDS_woman_photo_SanchezCOLOR

Членови на моето племе често го нарекуваат меѓусебно shi'a'we'e ", што значи" Тоа е мојата малечка ". Тие чест дека припаѓаме на нив. Сакам да си оди дома на мојот народ. Тие се нашата температура, или се хранат нас, или распрашајте се за нас. Тие се седне и да почне да се раскажуваат приказни за тоа кога бевме малку, носејќи прекрасни спомени од нас и нашите семејства и оние прекрасни спомени дека ние не може да се сети или сме ги заборавиле. Тие повторно се рекреираат на начинот на кој тие го видоа. Тие го сликам убаво, така што тоа е добро, не само за нас, туку затоа што тие се свети нешта тие продолжуваат да се носат со нив. Мислам дека, "Леле! Не знаев дека сум бил толку важно за нив, дека се уште сум дека е важно да ги! Тие навистина ме знаат, тие навистина се грижат за мене. Јас сум навистина врзани за нив. Јас навистина им припаѓаат на нив. "

Јас ќе се вратам дома за резервација и моето семејство ќе ме прегрне и држете ми и ми кажуваа приказни и се готви за мене. Тие ќе ме покани да им служат преку сечење на дрво, готвење со нив, butchering на овци со нив, ткаење на килими со нив, како одеше со нив, јавање коњи со нив. Што и да е тие само ме донесе во, земајќи мене со нив.

Pauline's wedding day with her foster parents and her husband's parents

Свадба ден Полин со нејзиниот згрижувачките родители и родителите на нејзиниот сопруг

Доаѓам дома, како мажена жена и тие сакаат да слушаат за она што животот е како сега. Дали сте одење и мажена жена? Дали сте среќни? Дали е тој што сте среќни? Кога ќе дојдам сега со деца, тие не само што уживаат да бидат со мене, но, исто така, изгледа на овие убави суштества кои доаѓаат. Тие, и моите деца, сите се приклучи заедно. Ја ставив на бебиња во нивните раце. Тие уживаат во нас доаѓаат дома со нив и да имаат овие малечки.

Како го вашиот јазик да ви помогне да се разбере и да учат на Евангелието?

Мојот роден јазик е многу важна во наставата за духовноста. Името на божество се уште свети и свето. Тој се уште е свето и свето суштество. Јас секогаш се трудам да се пренесе тоа што е со моите деца, па тие се чувствуваат неговата светост. Тоа доаѓа од мојот јазик, зборување зборови во начинот на кој таа се задржува, говорејќи во начинот на кој е поднесена во нив и насликани како убава мурали на ѕидовите на нивните срца. Јас се обидувам да се наслика убави слики за љубовта, за сочувство, за тоа колку се сакани. Пробав да се најде збор за светото и свети затоа што во англискиот јазик овие убави зборови го изгубиле тоа чувство. Како можам да им помогне на другите да се разбере она што зборот значи од искуство имав со него? Јас конечно дојде до дефиниција која се надевам дека пренесува чувството на зборовите "свето и свети". Ако ние се свети, ние сме на немерлива вредност, надвор од цената, надвор од било земно. Нашите вредност се проширува. Нема почеток и крај на нашата вредност. Сликарство таа слика за тоа кои сме се надевам пренесува дека ние се свети луѓе. Ние сме на немерлива вредност. Нашата моќ да создаде е неограничен, нашата способност да расте е неограничен.

Јас секогаш се трудам да се пренесе кои [Бог] е со моите деца, па тие се чувствуваат неговата светост. Тоа доаѓа од мојот јазик, зборување зборови во начинот на кој таа се задржува, говорејќи во начинот на кој е поднесена во нив и насликани како убава мурали на ѕидовите на нивните срца.

Во мојот мајчин јазик, се вели дека работи на начин кој им дава повеќе значење на она што навистина е важно. Тоа е духовна јазик. Како што почнав да се погледне назад, како возрасни, јас го сакав и помислив, "Зошто звучи толку пријатен за мене?" Кога ќе се погледне на Евангелието на Исус Христос, знам дека тоа е уште еден начин на гледање, друга гледна точка, друг начин за опишување и пуштање во слики она што јас го доживува, создавајќи слика, па кога тоа е направено тоа го сфатив тоа подобро. Тоа беше убава. Тоа беше хранлива. Тоа беше пријатно.

Вие сте мајка на седум деца, а сега баба. Како да го опишете Вашиот искуство како вашето семејство расте и се проширува во оваа фаза на животот, и што да ви кажам вашите деца и внуци за нивното богато наследство?

Велам Езекиел, мојот сопруг, кој преку имаат малку grandbabies ни се дадени додадена години. Ние живееме нашите животи со нашите седум деца, а потоа и сега имаме повеќе години, кои биле ни даде да живееме со внуката на Грејс, и повеќе години за да живее со нејзината сестра ведрина, и повеќе години за да сите овие други кои ќе дојде. Таа се множи нашиот години. Не физички години, но тоа ни дава години искуство кои живеат со некој друг, знаејќи друго лице. Зборот што доаѓа до мене во опишувањето живеат во животи со другите е "сродство '. Јас ја гледам живееле со нив, хоризонтално, одење напред и назад преку нив, наоѓање и споделување на добри нешта на душата и срцето во чиста моменти, споделување на духот на духот, и да бидат благословени со и уживање во некои од небесниот дивиденди во секоја од овие сродство. Јас ги кажувам моите деца навистина сме благословени, бидејќи ние живееме толку многу животи.

Ние само што започна, земјата живот е само Примарна. Знаеме дека во претсмртно живот бевме таму со нашиот Небесен Отец и нашиот Небесен Мајка. Ние бевме таму во ова прекрасно место каде што научивме едни со други, но во многу стерилна состојба. Ние сме нека бесплатно овде на земјата. Ние сме малку повеќе се проширува, искусни. Ние не ќе ја доживее сето бидејќи ние не сме способни за се 'уште се соочуваат. Но, таму се случува да биде доволно за радост и тага доволно, доволно светлина и темнина во нашите животи, доволно бури и доволно страдања да уживаат во блажениот мир и љубов и среќа, така што можеме да се движиме напред во друга искуство.

Фондацијата Anasazi, пустината третман програма во Аризона за проблематични тинејџери и нивните семејства, има стотици деца доаѓаат преку програмата во текот на последните дваесет години. Вие сте на одборот на директори, и вашиот сопруг Езекиел е еден од ко-основачите и широко призната како пионер во пустината третман индустрија. Што сте научиле и како што гледав на програмата во текот на годините?

Зборот "Anasazi" значи "оние кои излегоа пред" полн со мудрост. Знам дека тоа беше инспириран програма. Моментално не постои друг збор за тоа. Сум бил набљудувач и учесник. Сум отишол заедно со некои кои дојдоа овие дваесет години; за себе и за некои од родителите, нашите прекрасни персонал и оние поддржувачи кои биле голем благослов за нас во текот на годините на децата.

Тоа е семејна искуство. Некои од децата доаѓаат со повеќе од еден сет на родителите, понекогаш две групи на родители, понекогаш три групи на родители. Мислам дека на неодамнешната изјава на еден млад Вокер пред да дојде во Anasazi: ". Јас или ќе биде мртов, или ќе бидат во затвор" за дете, толку млада, тоа е трагедија. Ние сме во земја која е богата. Нашиот капацитет да се прави добро е неограничен, а сепак тука се залага во оваа земја е меѓу нас детето, кој смета дека само две насоки тој може да е или затвор или смрт. Тоа е тажен коментар. Но, откако тој ги остава овие избори не се провлекува и во неговото срце. Тој може да се движи. Тој е неограничен во сите добри тој може да направи и вредноста на тоа е немерлива, не само за него додека тој се движи напред, туку и за неговите родители и на сите оние кои се грижат за него и го сакам, сите оние кои ќе бидат во неговата иднина , младата жена, кој ќе застане на негова страна, децата кои ќе бидат во својата иднина.

Вие често се види децата кои поминаа низ програмата се врати како возрасни да работат за вас. Како е да се види да се вратат?

Тоа е толку страшно да ги видат. Еден ден јас седев во семинарот на родителите и ние ќе се врти во круг и им кажува на другите кои сме ние, од каде што доаѓаат од, зошто бевме таму. Кога станува збор за овој млад човек, тој рече: "Јас сум тука, бидејќи јас дојдов да го отплати долгот." Во тоа време мислев, "вашиот долг е платен. Вашиот долг е платен на оној кој плаќа својот долг. "Мислев дека тој треба да биде некаде добивање на образованието, а не се чувствуваат оптоварени со нешто што веќе е платена. Но, тоа беше чест да седат со него. Сфатив сепак, тоа е добро за него да биде тука. Она што тој може да им даде на оние што оди со нив, во пустината е неверојатен. Гледав на овој човек, кој прв ден и мислата "јас не знам дали оние деца што оди со разбере кој е овој човек е." Но, тие не. Го видов и кој е тој и што тој, и тие сакаа она што тој го носеше со себе. Тој го делат тоа со нив. Знам дека тој си отиде задоволен со давање.

Тоа е голема радост на Езекиел и мене да се види овие млади проходилки сега стојат како лидери и љубов и грижа за децата на начин што децата можат да се чувствуваат нивното семе на величие. Нашите животи се од неизмерна вреди, бидејќи ние се поврзани едни со други, и ние се врзуваат за толку многу други животи кои се од неизмерна вредност. Еднаш во некое време, тоа е убаво да се запре и само погледнете во бранче ефект и добро е што таа го прави. Тоа ви дава надевам дека сеуште постои доброто во светот, дека постојат чуда да се направи, молитви да бидат одговорени, како и свети суштества да се врати во свето место се јави дома.

На прв поглед

Полин Мартин Санчез


LDS_woman_photo_SanchezCOLOR2
Локација: Меса, Аризона

Возраст: 57

Брачен статус: Оженет на Езекиел Санчез 36 години

Деца: Седум -Jacob 35, Nephi 33, Lehi 31, Април 29, Sariah 26, Рејчел 24,
Морони, 22

Професија: Сè!

Посетувале: Tuba City интернат, Tuba City јавно училиште, Северна SUMMIT HIGH
Училиште, Brigham Young универзитетот

Конвертирај на Црквата: април 1961

Јазици кои ги зборува дома: англиски, шпански, Навахо

Омилени Химна: "Јас верувам во Христа"

Тековни црква се нарекува: Вард мисионерска

На веб: Anasazi.org

Интервју со Marintha Мајлс . Фото-Галерија искористена со дозвола.

6 Коментари

 1. Кетрин Браун
  06:56 на 19 Август 2010

  Јас многу го сакам убава увид таа ги споделува, особено на нашиот јазик и неговото размислување за тоа како се чувствуваме. Нејзиното разбирање на роднински врски и способноста да ја препраќаш колку е важно навистина ме научи за време на читањето на оваа. Тоа е нешто што дефинитивно ќе сакате да се запамети како што јас се подигне моето семејство и моите односи со оние околу мене.

 2. Керол Hufflinger
  08:33 на 19 Август 2010

  Ова е толку убава и инспиративна приказна. Ние треба да ги прочитате повеќе приказни како оваа на Lamanites.

 3. Сју Бауман
  09:01 на 19 Август 2010

  Бев многу допрени од овој член. Јас, исто така, беше дел од Програмата за индискиот поставеност. Моето искуство со програмата ми помогна да стане човек што сум и јас сум подобро за него. Ви благодариме за споделување!

 4. Сонцето
  12:40 на 20 август, 2010

  Здраво Полин,

  Ви благодариме многу за споделување на вашето срце и вашиот приказна. Сакав "слух" ќе зборува за моќта на јазикот. Почувствував дека во моето време во Anasazi и секогаш кога имам слушнато ќе зборува. Постои, или може да биде, на светоста на нашите зборови, кои ги носи нашата порака во срцата на оние кои го слушаат. Ви благодариме за потсетување. Тоа ме тера да сакаат да бидат повнимателни за тоа како да разговарам со мојот мал, со цел да "да ги привлече", како што велите.

  Јас особено го сакаше вашите слики на сродство и, како што читам, можев да почувствувам како вечна и света нашите врски едни со други навистина се. Ние сме толку често се исклучени во нашата зафатен, изолирано, но нашите духови нашите поврзани со генерации пред и после и таму е моќта и одговорноста во тоа.

  Испрати на вашето семејство прегратки од мене. Секако сакам тебе!

 5. Тери Вагнер
  11:53 на 27 Август 2010 година

  Прекрасно приказна. Како воен детиште имав различни радоста да се биде ангажиран во многу различни култури, но знам толку малку на културите во моето американско семејство. Треба да се напише книга за јазикот и зборовите на вашиот народ. Тие се убави. Ви благодариме за споделување.

 6. Ејми
  22:23 на 30 август 2010 година

  Полин,

  Ви благодариме за вашата прекрасна јазик. Мојот ум лета назад кон исплашено, изгубени, девојче на една планина, кои не беа на духот да се оди натаму. Ви благодариме што ја држи раката тој ден и ви благодарам за споделување на твојот живот, а не како што го имате сега. Постои исцелување мелем на вашиот јазик што зборува мир во душата. Го почувствував тогаш како што правам јас сега. Ви благодариме за да се биде мајка ми е пустината. А, ти благодарам за потсетување да се испита нашата прошетка со Создателот. Јас денес ќе одиме подобро со моите деца.

  Секако сакам тебе!

  Ејми

Оставете Одговор

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline