17 март, 2011 од admin

18 Коментари

На многу лекции од Мултиплекс Склероза

На многу лекции од Мултиплекс Склероза

Кетрин Crittenden

На прв поглед

Кетрин Crittenden беше дијагностициран со мултиплекс склероза во 1987, како мајка на три малолетни деца. Со маж ангажирани во меѓународниот бизнис лидерство, Кетрин првично чувствуваше виновен таа не можеше да стори сето она што други мајки се направи, но молитва, време и разбирање на помирувањето дозволил да се прилагодат својата мајчински стил за да се исполнат нејзините способности и се чувствуваат чувство на авто-вреди во лицето на нејзината болест. Денес, таа е благодарен за времето кога таа треба да биде една баба - не баба кој плива и оди на спортски настани, но оној што ја слуша, чита и е пријател.

Како си бил дијагностициран со мултиплекс склероза?

Кога првпат се пресели во Германија со работа на мојот сопруг во 1982 година, почнав да забележи Бев имаат тешко време одење. Мојата лева нога не сосема ќе кликнете и јас бев доживува некои сензорни работи и длабочина перцепција, работи како топлина и пецкање и мојот ум би се чувствуваат малку нејасни. Јас само мислев дека е стрес. Секој лекар отидов да би рекол дека тоа е затоа што сум бил под голем притисок да се биде млада мајка со маж кој беше зафатен и редовно патуваат за работа. За четири и пол години мислев дека само полудувам, но јас, исто така, се чувствува тоа не бев јас. Знаев дека нешто не е во ред. Но, сè секогаш обновени до мојот последен напад, нападот што имав само како што ние се движат од Германија. Дека еден беше доволно лошо што знаев дека ова е само не е нормално и не можев да каже каде моите нозе беа.

Ние се врати во САД во 1987 година и се сеќавам ние се вративме дома во петок и отидов на лекар во понеделникот. Таа ми рече да ја видите невролог кој што го направив на Среда и тие дијагностицираат на MS врз основа на мојата историја. Потоа на Петок, мојот сопруг Гери лево и се врати во Германија за два месеци. Имавме само едвај се пресели во еден стар Bostonian дома дека имаше четири ката и јас навистина се прашував што правам! Од мојот прв напад кога бев дијагностицирани беше веројатно околу пет години.

Каков беше вашиот одговор на дијагнозата?

Гери отиде со мене во мојот избор и кога докторот ми дијагностицирани со MS, си помислив, "Барем ова има име." Тој праша дали имав било какви прашања и не можев да смислам ниедна. Тој штотуку ми го смени животот во една цела реченица. Тој ми го подаде на две страници листа за тоа што MS е и Гери и заминав. Излеговме во ходникот и како почнавме да одиме на лифтот, почнав да плачам. Гери стави неговата рака околу мене, и тој рече: "Кети тоа е во ред. Ние ќе се добие преку овој. И реков: "Не, јас сум само благодарни ова има име, јас сум само благодарни не сум луд." Тоа тогаш почна многу карпести патот.

Во почетокот, јас попрво би имале нешто што јас би умреле од, затоа што тогаш јас ќе се знае што се случува. Нешто со MS е дека никогаш не знаете што тоа се случува да се направи. Тоа може да биде многу светлина и многу лесно или тоа може да биде многу тешка и за неколку години може да биде во инвалидска количка или приковани за кревет. Јас не знам што се случува да се направи со мојот живот.

Бев многу среќен што кога дојдовме дома од Германија, бевме во Бостон со една од најголемите медицински настава болници наоколу, и јас имав лекар кој беше многу агресивни во својата третмани. Го направив пет години од хемотерапија и изгубив мојата коса, но знам дека тој ме чуваат надвор од инвалидска количка. Знам дека ме продолжи да чекори. Јас сум сигурен дека би можел да биде повеќе холистички во мојот пристап кон третманот но бев млада мајка со маж кој ја нема многу. Јас само мораше да го направи она што можев да го доживееш. Знам без сомнение дека луѓето се ставени во мојот начин да ми помогне. Јас сум голем поборник на идејата дека не постојат случајности. Знам дека сум бил доведе до луѓе кои требаше да се доведе до, кој би можел да ми помогне.

Како го Евангелието ќе се одржи преку тоа време?

Се сеќавам пред да се дијагностицира, еден пријател ме праша што би правел ако сум го правела имаат MS. Јас реков дека јас едноставно не може да го направи, а тој ми рече: "Не, вие би можеле и вие би. Ајде да се надеваме дека не треба да се. "Тоа всушност ми даде многу на сила. Мислам дека сите ние сме направени од повеќе отколку што се даде кредит за. Ние го правиме само да се нагоре и оди на и направете го тоа.

Во тоа време е кога Покајание стануваа толку реални за мене. Се сеќавам моли и чувствува дека Господ ми даде повеќе отколку што може да направи, и дека никој не сфати каде сум бил или она што го правев. Читам една статија за тоа како Небесен Отец и Спасител знаејќи веќе секој чувство и емоција ние се чувствуваме. Не постои ништо што ќе ја доживееме дека нашиот Спасител не се чувствува. Добив голема мир од тоа, знаејќи дека никогаш не би рекол еднаш дека никој не разбра што ми се случува преку. Сфатив дека Спасителот веќе доживеале ова многу нешто што бев доживува. Тоа беше кога помирувањето навистина започна во и јас навистина разбра што тоа значи. Ќе умрам отколку да застане пред Господа и да каже, "Знаете, тоа беше само малку премногу тешко. Не можев сосема го направите тоа, што навистина треба да си помисли за тоа еден пред да ми го даде. "Кога имав разбирање, знаев дека ќе одат преку она што ми требаше да се.

Не постои ништо што ќе ја доживееме дека нашиот Спасител не се чувствува. Добив голема мир од тоа, знаејќи дека никогаш не би рекол еднаш дека никој не разбра што ми се случува преку.

Јас почнав да ја читам доктрина и пактовите додека моите деца беа чекалницата дреме и се чувствува вистински афинитет за Џозеф Смит. Тоа е кога добив мојот вистинско сведоштво на евангелието и на молитва и на реализација дека не може да го реши сè. За прв пат во мојот живот, морав да одам до мојот Небесен Отец и да каже, "Јас не знам што се случува со мене. Но, ве молам да ми помогнете, ве молиме да ми помогне. Помогни ми да знам дека можам да го направите тоа. "До тој момент, ништо никогаш навистина застрашувачки случило во мојот живот. Непријатно нешта се случија, но ништо што јас некогаш навистина се плашеле. Читам за време Јосиф во затвор и доби вистинска љубов и благодарност за него. Се чувствував вистинска врска со него, и сознанието дека моето судење нема да биде лесно, но дека би можел да го направи тоа.

Кои други извори на сила не ги добивате од Евангелието?

Кога ќе имаат Евангелието во вашиот живот, вие сте дел од одделение семејство, и преку тоа сфатив дека секој се бори и се соочува со тешко нешта, и сите ние сме во ова заедно. Имав многу нежна нешта се случи со мене каде што знаев дека Господ бил свесен за мене и она што се случува во мојот живот преку тоа да биде дел од одделение семејство. Гледањето на добрина што беше подарено на мене и моето семејство навистина помогна зацврсти моето сведоштво на олеснување општество и "спонзорство Никогаш Faileth" и добрина и услуга. Тоа ми помогна да се реализира она витални делови на оние играат во Евангелието. Ние сме таму за поддршка и да се сака и да навистина биде сестри и застапниците на едни со други. Тоа е, исто така, ме натера да сфатите дека луѓето многу ретко сакаат услуга прикажани на нив. Тие не сакаат да се појави слаба. Се чувствувам како толку важно како и тоа е за да се даруваат во служба на други, дел од таа Целиот пакет е најмување луѓе ви послужи и прифаќањето дека со милостив срце, се прегрнуваа љубов која доаѓа од другите. Давање и примање на услугата е два пати пакет.

Како не ќе се грижи за вашето семејство и се грижи за себе во тоа време?

Кога сте во средината на искуство, како таков, не знаеш нешто различно; можете само да го правите затоа што мора да го направи тоа. Гери беше многу зафатен во својата кариера [како CFO на American Express и Ситигруп] и тој не беше секогаш таму, но децата мораа да бидат згрижени, секојдневниот живот се уште се потребни за да се случи и покрај лекувањето јас бев во можност да се направи сето тие работи тогаш. Јас се користат да се моли и да каже "Небесен Отец, ако само може да молам да ми помогнете преку подигање на моите деца, јас ќе бидам среќен." Сега сум на точка каде што велат, "Ако јас само може да се добие, иако моите внуци се зголеми !, Јас ќе бидам среќен "Господ е вид - Тој знае.
LDS_woman_photo_Crittenden3

Јас не се чувствувам многу на вина во текот на нешта што не можеше да стори за моите деца и со нив. Не можев да одат во трговскиот центар со моите ќерки, а јас не можеше да оди во безбол игри и стојат надвор за неколку часа. Не можев да моите деца да базен затоа што луѓето со MS се многу чувствителни на топлина, и имаше многу работи што не можеше да стори. Јас, исто така се чувствува виновен дека моите деца мораше да го стори тоа многу повеќе отколку другите деца и дека тоа е тешко за нив да растат со ова.

Но гледајќи наназад, која секогаш е полесно на другата страна, мислам дека тоа не е лоша работа дека тие беа собрани морале да се прават работите повеќе и да биде независна. Знам дека зајакнат нашето семејство мора да зависат едни од други.

Јас исто така знам дека сум бил благословен со добри деца. Мислам Небесен Отец знаев дека е потребно децата имав и јас не би можел да управува мојата болест заедно мајчинството било друг начин. Јас само не мислам дека тие доаѓаат било подобро. Јас чувствувам дека не е заради мене, тоа е покрај мене. Тие дојдоа како неверојатно млади духови. Јас не беше совршен мајка, викав и имав мојот хард дена. Тоа не беше секогаш лесно, но тоа беше во ред.

Како го вашиот MS влијаат на вашиот брак?

Мојот сопруг никогаш не ме натера да се чувствуваат помалку поради тоа, и кога ќе се почувствува помалку тој ќе стави рацете околу мене и да каже, "Знам дека тоа е тешко мед, но ние ќе се обидеме да се добие преку овој." Тој никогаш не се третираат мојот болести како тоа не е голема работа, и тој секогаш е многу симпатична. Ако имам некој кој е тимски играч или бранител за мене, тоа е тој. Имаше многу пати каде ќе одам низ најлошата делови и тој не беше таму. Ако тој можеше да биде, тој апсолутно ќе се, но животот е поинаква од тоа. Се разбира дека сакаат тој бил таму повеќе, но ќе погледнам наназад, а сега и мислам дека поради тоа што не беше, тоа ме принуди да се прават работите кои можеби и јас не би го направиле, што не е сите лоши.

LDS_woman_photo_Crittenden2

Кога отидов во болницата за мојата третмани, јас би се види бројот на жени чии сопрузи им беше напуштен, бидејќи тие не можеше да се види нивниот пат јасно на овој (и тоа беше интересно за мене тоа секогаш беше жени чии сопрузи им беше лево, таа никогаш не беше мажи, чии сопруги им беше оставена). Се чувствував толку благодарни за нашите договори и дека обајцата ценет посветеност; дека знаевме животот може да биде тешко, но ќе работат преку тие нешта заедно. Бевме во брак седум години, кога имав мојот прв напад, за дванаесет, кога бев дијагностицирани и сега ние сме биле во брак 35 години. Не можам да замислам како мојот живот би биле без Гери.

Како сте чува вашиот брак силна преку години на зафатен кариера, тешки црква callings и вашата болест?

Имав слатка искуство пред неколку години. Гери секогаш е така физички активни - кога живеевме во Конектикат, тој ќе ја добие во 04:45 секое утро, така што тој може да вежба и да одат на работа, и не можев да го правам тоа. Се сеќавам велејќи му дека бев загрижен немавме ништо заедничко. Тој дозволете ми да одам на и на и на и тогаш тој праша дали може да ми кажете што мисли имавме заедничко. Тој рече: "Ние обожавам едни со други, имаме изградено заеднички живот, ние го имаме прекрасни деца и прекрасни внуци. Ние сакаме да бидеме заедно. Гледам во животот имаме изградено заедно, и тоа е она што го имаме заедничко. "Никогаш не сум заборавил тоа! Тоа беше вистинска лекција за мене дека кога зборуваме за заеднички нешта, тоа не само треба да се оди надвор и трчање или гледање спорт, тоа е, исто така, она што сте го изградена заедно во текот на бракот и животот.

Гери е, исто така, најмалку себични што познавам. Тој ме научи толку многу за примена на Златното правило. Јас секогаш знаеше како тој ме сакаше. Гери не е некој кој е импресиониран со тоа каде тој е на во животот, или, и мислам дека за тоа бевме навистина среќен. Се сеќавам еднаш кога едно од децата рече: "Леле, јас не се сетив тато е важно!" Она што тој го правеше беше како средство за да се обезбеди за нашето семејство, но неговата работа не е поважна од нашето семејство. Мојата улога како сопруга и мајка никогаш не била третирана како помалку значајни од неговата улога како провајдер.

Како сте одржува вашето чувство за вредност?

Го сакам вредноста на одделни вреди младите жени, но тоа мене ме понесе многу години за да навистина се чувствуваат колку е важно јас сум на мојот небесен Отец, и тоа е нешто што мора да се потсетам себе си постојано. Знам дека имаше работи кои се обидов да се направи како Светото Писмо студија класи и други работи јас бев заинтересиран за што знаев се случува да ме расте како личност. Јас навистина верувам дека светлината и темнината не може да постои во истото место, во исто време, и знам дека ако се навистина прави работите што треба да се прави, читање на Евангелието и проучувањето на Светото Писмо, а потоа Небесен Отец, ќе ви обезбеди со чувство за себе вреди. Се разбира тоа не значи дека не секогаш се чувствувате лошо. За жал, ова е несовршен свет и тоа е целата причина ние сме тука, да учат и да расте. Мислам дека за никого живот е искуство за да ве натера да се постигне надвор од себе. Знам кога ние сме загрижени за другите и постигнување надвор од нас самите, нашите проблеми и недостатоци изгледа помалку значаен.

Во општество во кое става акцент на "прави", за разлика битие, како да вашиот помири вашата ситуација со вашата цел во животот и што можете да "прават"?

Мислам дека е тешко за мене. Сега дека сум баба, тоа е особено тешко за мене понекогаш. Не можам колаче печење или одат на паркот или оди на зоолошката градина и јас навистина помина многу време размислување за она што можам да им даде на овие деца, бидејќи не можам да им даде тие работи. На почетокот на оваа година, мојот најстар внук, Џексон, мора да биде "Студентски на неделата" во училиште. Тој мораше да се донесе во посебен поседување и зборува за неговата сака и не и се допаѓа, па децата би можеле да се запознаете со него. Кога ќерка ми беше Kelli сочинуваат постер со Џексон, едно од прашањата беше: "Кој е вашиот херој?" Џексон вели дека Kelli, "Бабата е мојот херој, затоа што таа ќе седат и играат игра со мене и чита книга со мене и се види на филм со мене. "Кога го слушнав ова стана толку очигледно за мене дека сите луѓе навистина го сакам е време, и да се знае дека некој го цени нивното мислење и сака да ги слушам и да разговараат со нив. Секогаш сум ја сакала седи и да разговараат со луѓе во црквата кога бев на чекање за Гери во callings, а тоа е не се разликува со моите внуци. До ова се случило, јас отсекогаш чувствував вина за моите внуци, но сфатив дека на крајот тие се случува да порасне и да си одат преку своите тинејџерски години, и иако не можам да одат во трговскиот центар или одите на шопинг со нив или прават други работи , може да седат и да разговараат и да ги слушаат и да им даде на моето време и нека знаат колку е важно Мислам дека тие се. Тоа не е лесно за мене да се направи еден оброк и да ја однесете до луѓе, но тоа е лесно да се седне и да се разговара со луѓето.

"Бабата е мојот херој, затоа што таа ќе седат и играат игра со мене и чита книга со мене и се види на филм со мене."

Што сте научиле од вашиот живот искуства досега?

Научив она што неверојатно сопруг имам, јас го цениме повеќе со секој изминат година. Научив да го цениме моите деца, дека на крајот на денот материјални нешта не значат ништо. Тоа се оние односи што ги имаме со семејството и пријателите. Научив дека секој е само се обидува да ја завршат својата најдобра, и ако можам да научат да даде во корист на сомневање луѓето и да не биде себичен и да научат како можам да бидам инструмент за да им помогне на другите луѓе, тоа се големи нешта . Ние не сме совршени, инаку не би бил овде, и така научив да бидат подготвени да знаат дека луѓето се способни за покајание и да знаат дека луѓето не се совршени и да не се навредени од работите. Има толку многу работи кои треба да се налути за тоа од неважни работи. Сфатив дека има нешто да се научи од сите. Посакувам да сум чувствувал дека кога бев помлад!

Толку сум благодарен за сè Небесен Отец ми даде затоа што знам дека биле благословени надвор од мојата ниту можеа соништа. Гледам во MS како дел од тоа, бидејќи јас се погледне на работи научив како резултат. Ако сум се надвор да биде во можност да го стори сето она што јас ќе бидам во можност да го стори ако немав МСП, можеби и јас не би го научиле лекциите Имам и јас не би можел да го научиле на вредноста на луѓе и се обидува да го успори малку.

Дали сметаш дека имаш мир за иднината?

Го правам. Во почетокот, со секој напад, се сеќавам прашувам дали ова ќе биде еден голем што ќе ме остават парализиран или приковани за кревет. Ова е голема страв за мене, бидејќи јас бев мајка со деца дома. Сега, мислам дека без разлика што ќе се случи знам дека сум во мир со него, затоа што вие не мора да барате многу, да се најдат работи во светот, кои се толку многу полошо. Тоа е фрустрирачки понекогаш да не биде во можност да го прават она што сакате да направите, но во големата шема на нештата, јас знам многу работи кои ги имам се загрижени за завршив не се важни.

Се сеќавам кога јас прв пат е дијагностициран, една од првите мисли имав беше да се грижиш за тоа кој ќе се грижи за моите девојчиња кога тие имале нивните бебиња. Но јас го направиле тоа! Моите грижи за мојата болест беа главно во врска со влијанието што ќе го има врз моето семејство. Но, јас сум доволно стар сега да се знае дека Господ навистина е задолжен и дека Тој ме знае по име; Тој знае што се бара од мене и она што морам да направам, и толку колку што јас се обидувам да се движи напред, тоа ќе биде во ред.

На прв поглед

Кетрин Crittenden


LDS_woman_photo_CrittendenCOLOR
Локација: Солт Лејк Сити, Јута

Оженет

Деца: Три, Kelli (34), Стефани (31), Спенсер (30)

Професија: Баба

Училишта каде учат: БУМ

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Јас верувам во Исус Христос"

Интервју со Louise Старец . Слики искористена со дозвола.

18 Коментари

 1. Louise Старец
  11:44 на 17 Март 2011

  Белешки од интервјуто продуцент: Првото нешто што ќе забележите кога ќе се сретне Кетрин во лице е нејзината насмевка, и првото нешто што сметаш дека е љубов. Постои безбедност во нејзино присуство, кој е опиплива и ретки. Таа е шампион на луѓе и дава сите таа ги исполнува подарок да се гледа како тие навистина се и што се тие навистина може да стане.

  Јас навистина се чувствував духот кога Кетрин дели нејзините чувства на помирувањето; како нејзиниот сопруг ја почитува нејзината болест како "само за овој живот; и нејзините согледувања на поединецот вреди. Сепак она што јас навистина го цениме е нејзиниот пример во "траен и. Таа ме потсети дека во овој harried, побрза, зафатен светот, одвоите време да ги сакам луѓето е навистина она што е важно.

 2. Марија
  11:55 на 17 Март 2011

  Ви благодариме за уште еден прекрасен интервју. Ова е толку важна лекција во верувајќи Бога и знаејќи дека тој ќе ни помогне да го носат нашите оптоварувања / не се ги настрана. Ви благодариме Кети за споделување!

 3. Хајди
  12:26 на 17 Март 2011

  Голема интервјуто! Ја знае некои од нејзините деца, тоа беше интересно да дознаете повеќе за нивната мајка и нејзиниот инспиративен приказна.

 4. LuAnn
  14:18 на 17 март 2011

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна. Бев дијагностициран пред 13 години на возраст од 25. Твојата приказна е слична на рудникот иако јас не почне лекови сусам неколку години. одамна. Јас, исто така имаат голема сопруг. Дојдовме да го прифати ова заедно, тој е мојот камен. Мој омилен химна е, исто така, "Верувам во Христа." Остани силна, во следниот живот ќе биде без тоа.
  Морав да научат да го прифати, па можев да учат моите деца да го прифатат. Ние работиме на тоа. Тоа не е секогаш забавно. Се согласувам дека тие се подобро, бидејќи на мојот MS исто така.

 5. Calene Кокс Saltmarsh
  15:47 на 17 март 2011

  Ви благодариме за овој прекрасен напис на мојата сестра, Кети. Таа е навистина инспирација за мене и јас сум толку благодарни што таа е една од моите најдобри пријатели. Сега сите се среќни да слушнат нејзината приказна.

 6. Стефани
  17:07 на 17 март 2011

  Што прекрасен интервју со неверојатни жена Знам! Те сакам мамо! Вие сте најдобрата мајка ќерка би можеле да побараат и мојата најдобра другарка. Louise, ќе направи одлична работа пишувам овој парче!

 7. Лоис Хејл
  05:43 на 17 март 2011

  Кети е толку инспирација! Знаејќи еден од нејзините деца и знам колку добро таа ги покрена и покрај нејзиниот физички предизвици. И знам дека тие никогаш не би сакал за мама кои би можеле да пливаа со нив, бидејќи таа не работи како слатка Џексон посочи. Таа ги дадов време. Таа го прави секој ги исполнува чувствуваат толку удобно и специјални веднаш. Тоа е подарок! Ви благодариме за на статијата.

 8. Марија
  07:16 на 17 март 2011

  Тоа е инспиративна да се прочита на луѓе кои имаат тенденција да се нивните конкретни министерства овде на земјата. Ви благодариме, Кети.

 9. Јулија Рајан
  08:16 на 18 март, 2011

  Кети е благослов во животот на сите кои ја знаат. Таа е прекрасна жена, мајка, баба, и пријател. Тоа е чест да го споделам две внучиња (со повеќе да дојде!) Со неа и да видиме колку тие ја сакам. Таа го покрена деца кои се, исто така, прекрасни родители - вистинска мерка на нејзиниот успех. Ние сме благодарни што нашата убава ќерка-во-законот беше зголемен со такви одличен пример.

 10. Каролин Nuttall
  13:33 на 18 март, 2011

  Јас така го цениме признавање дека овој напис, носи до една од моите омилени луѓе! Кети е сестра ми и јас често се восхитуваа на нејзиниот огромен капацитет на министерот за луѓето. Таа е способен, моќна жена кого Господ ќе го користи во неконвенционални начини да го благослови животите на своите деца.

 11. Kristy В Тејлор
  13:34 на 18 март, 2011

  Имам познати Кети и нејзиното семејство онолку долго колку што можам да се сетам, таа беше како втора мајка ми. Таа е прекрасен во секој поглед.

 12. Sara
  20:20 на 18 март, 2011

  Ви благодариме за споделување на вашите приказна! Вие сте прекрасен пример на вера и perserverence. Вашето семејство е среќна што има некој околу кои сакаат да поминат тоа време со нив! Со среќа.

 13. Никол
  01:19 на 19 март, 2011 година

  Таква прекрасна приказна за тоа како вистински помирувањето е во нашите животи секојдневно, а не само кога сме направиле грешка. Тоа е со цел да ни утеши, како и.

 14. Ann
  03:59 на 26 Март, 2011 година

  Ви благодариме за споделување на оваа приказна. Јас би можеле да се насети слатка дух. Тоа резонира со мене, кој исто така се дијагностицирани со MS. Јас исто така, научив многу од него. Ви благодариме за вашиот пример.

 15. Deila
  21:33 на 6 април, 2011

  А многу потресна приказна и пример за тоа што среќна и весела во средината на тешко испитувања. Има вашиот сопруг нема за долги периоди на време и минува низ овој мора да е тешко. Вие сте одличен пример.

 16. Ann
  18:15 на 12 мај 2011 година

  Cathy го има дарот на правење на сите во нејзиниот чувство присуство сакаше и негува. Благодарна сум да се јавам нејзиниот пријател.

 17. Мормонска Ен Ромни - матриарх и специјален дама | Мит Ромни - мормонска
  16:13 на 10 јануари 2013

  [...] На многу лекции од Мултиплекс Склероза [...]

 18. Филис
  08:19 на 29 декември 2013

  Благодарение толку многу за споделување на вашите животна приказна. Тоа ми дава надеж како што јас да научат да живеат со MS.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline