31 Март 2011 од admin

9 Коментари

Вашиот судењето е вашиот најголем богатство

Вашиот судењето е вашиот најголем богатство

Барбара Barrington Џонс

На прв поглед

А популарен спикер да LDS младите и жените низ целиот свет, Барбара Barrington Џонс дели настани и лекциите од нејзиниот живот кои имаат дозволи таа да го допре толку многу во нејзината 24 години на јавно говорење. По кариера како балетан и дванаесет години во навредлив брак, Барбара се оженил со многу постар маж со кого таа се најде на Црквата. Со нејзиниот заштитен знак вера, сила и духовитост, Барбара кажува нејзината извонредна приказна и ја споделува бисери на мудроста.

Ќе можете да ми кажете на вашите лични историјата? Да почнеме со вашиот интерес во танцување.

Како млада девојка, сакав да бидам балерина. Јас сум роден и израснат во пограничниот град Ел Пасо, Тексас, и наследството на мајка ми беше латински. Имаше нешто во мене - страст - што ме возеше да танцуваат како дете. Ви се чудам како на годините одат на и мајка ти мора да ве однесе до балет лекции секој ден, ако тоа е навистина она што треба да се прави. Секој беше велејќи дека треба да се оди на колеџ, но длабоко во мене имаше страст да танцуваат.

Многу години подоцна, кога јас би имал болка во мојот колковите години и отиде на лекар уште еднаш, лекарот ставам xrays и тој рече: "Вие бевте балерина, нели?", Реков, "Како знаете ли дека? "И тој одговори:" Затоа што овие колковите ми го покаже сте биле предодредени да танцуваат. "И јас пукна во солзи бидејќи тоа беше потврда дека не е само мене, кој го натера мајка ми да ме однесе до балет сите тие години. Тоа беше Небесен Отец, кој имаше изградено моето тело во начинот на кој јас бев предодреден да стане танчерка. Бев управувано во таа насока.

Дисциплина на танцување прелеа во сè што јас направив. Имав добри оценки, станав детални ориентирана, би можел да се запаметат брзо. По мојата трета операција на колк, мојот лекар ме праша, "Дали и да правите целата работа повторно?" А јас реков: "Во чукање на срцето! Нема ништо што би можело да се спореди со танцување. "
LDS_woman_photo_BBJ2

Но, се разбира постои недостатоци. Јас бев израснат католик. Живеев во еден женски манастир, кога отидов во Њујорк за да танцуваат на возраст шеснаесет години. Отидов да се мас секој ден. Но во надолна линија е дека станав нездраво во мојот јадење. Јас му беше кажано, како и многу други танчери, што морав да се губат телесната тежина, ако сакав да биде професионален и можете да замислите што таа го прави за да седумнаесет-годишниот. Па јас се откажат од јадењето. Јас би можеле да одат три дена без јадење. Морав да си одам дома во Тексас; Отидов во депресија. Мислев дека мојот живот беше готово. Постојат многу познати танчери кои завршуваат злоупотребуваат дроги, бидејќи тоа е тежок живот, тоа е дисциплиниран живот.

Ќе можете да ми кажете како да се вмеша со вашиот прв сопруг?

Се оженил со најдобар пријател на мојот дечко. Мојот дечко и јас се случува да се ожени на 2-ри декември, и тоа беше откажано недела пред која беше многу тажен за мене, бидејќи јас го сакав многу. Јас наместо во брак неговиот најдобар пријател, Џон Barrington, живеевме јас и преку дванаесет години на навредлив брак. Физички и емотивно. Јас се одржа на нишан три пати. Тој ме влечеше надвор од сцената една ноќ, во својот автомобил, за време на средината на ефикасноста на Заспаната убавица. Ние изрече оддалечи во пустина, стигна во задното седиште и извади исеков исклучите пушка. Тој го стави на колена и рече: "Јас ќе удар вашите нозе исклучите така што никогаш нема да може да се игра повторно." Би живеел во еден женски манастир, нема да масовно секој ден, но јас навистина не знам мојот Отец Небесен . Но, во тој момент, кога го видов мојот живот поминува пред мене, јас допре до мојот Отец од длабочините на моето битие, и праша: "Боже, дали си таму?" Се чувствував мир. Тоа не е важно за мене ако Џон го повлекол чкрапалото, или не.

Беше таму криза на верата која придружуван дека молитвата? Ти би бил толку побожен. Дали ве прашам, зошто мене?

Кога одите далеку од дома во млада возраст како што го направив, не постои никој таму за вас. Но, јас секогаш знаеја дека има Бог. И во оние кризни ситуации знаев дека е таму. Како што кажуваат оваа приказна на младите во Особено за млади (EFY) и такви, тие секогаш ме прашуваат "Зошто не остави?" Велам, има нешто што се случува со повеќето жени - кога сте заглавени во лоша брак - што го прави да се плашат. Ние не знаеме колку ние ќе врзат крај со крај, да се грижи за нашите деца. Ние не знаеме како ќе работат и имаат нашите сопствени животи. Ние остануваме надвор од страв. Имав мало момче, една година и пол, кога мојот сопруг се стави на пушка на колена. Морав да мислам на него. Кога дојдов дома од таа страшна ноќ, седи во мојата дневна соба со мојата наметка, јас реков, "Не ми е гајле што имам да се моли, јас само сакам надвор од ова." Не знаев што е мормонска во тоа време, но јас знаев што "моќта на темнината" се чувствувал како. Кога читам за силата на моќта на темнината, откако јас се приклучи на LDS црква, си помислив, "Знам што тие овластувања чувствувам како." Имаше зло магла во таа дневната соба таа ноќ.

Па јас избегав. Јас се приклучи на Атланта балет компанијата и остави мојот син со мајка ми, кој не знаеше степенот на она што се случува со мојот сопруг. Но на крајот сум пропуштил мојот син премногу, и се врати во Тексас.

Има нешто што се случува со повеќето жени - кога сте заглавени во лоша брак - што го прави да се плашат. Ние не знаеме колку ние ќе врзат крај со крај, да се грижи за нашите деца. Ние не знаеме како ќе работат и имаат нашите сопствени животи. Ние остануваме надвор од страв.

Дали работите се подобри откако ќе се пресели дома?

Имаше нешто на помирување и мојот сопруг префрлен својата работа во Атланта, па можев да се задржи танцување. Но, работите се влошуваат одново брзо. Една ноќ, морав да бидат придружени во театарот од страна на вооружени чувари, бидејќи мојот сопруг дојде со пиштол да се земе мојот син се врати.

Со години, имав сон што носев син ми, бегање. Јас повторно лево, јас избегав во Канада, но јас само може да се добие работа како заменик во балет компанија таму и дека не плаќа ништо. Тоа беше многу студено!

Станав многу исплашени од она што животот ќе биде како. Живеев во споделување на бања со пет други семејства tenement куќа. Нема пари. Морав да се вратам назад. Немаше друг излез. Како што се зборува за жените сега целиот свет кои Продолжувам да одам назад кон насилни сопрузи, како што го направив, го прашувам: "Зошто? Зошто? "Тоа е страв! Тие не знаат што да прават. Ние само си мислам дека ќе биде во ред.

Се вратив и забремени веднаш, а потоа Џон мислев дека не е негово дете. Кога таа се роди и по 9 месеци, немаше прашање.

LDS_woman_photo_BBJ3

Беше вашиот сопруг некогаш официјално дијагностицирани со ментална болест?

Знаете, не постои такво нешто како "манична депресија" во 1960-тите. Верувам дека ако тој бил на лекови тој би бил многу различни. Но јас не го знам.

Се вратив и остана уште пет години. Живеат во чиста терор секоја вечер бидејќи тој ќе има пиштол во плакарот, или на прозорецот. Пиеше во тоа време премногу, иако тој не имале претходно. Тој имаше своја компјутер компанија која направи добро, и јас почнав насочување Barbizon училишта [моделирање и мода трговски училишта] во Пасо & Далас па јас бев во можност да направи некои пари, како и. Јас би платиле мојот дел од нашите сметки.

Имав мојата ќерка, Венди, кој беше се разбира мојот сопруг, и покрај своите сомнежи. Таа и мојот син се убавините на мојот живот. Тие ме продолжувам да одам.

Еден ден мојот сопруг скинале борбата со мене - јас може да се види сега, јас седев во една сина крило, поддржан од стол - и се разбира јас ја прифатиле мамката и тој ме влече нагоре по скалите до бањата каде што тој ме застане во када. Тој извади 44 Магнум револвер и го стави на мојата глава и рече: "Јас ќе одам да те убие, а потоа јас ќе одам да се убијам." Значи, по трет пат, јас допре до татко ми во небото, иако не знаев тогаш да го нарекуваат "татко". Само "Боже, дали си таму?" И повторно, почувствував мир, па дури и со солзи на моето лице. Терапевти ми кажаа дека ако имав бореше на сите, тој би ме застрела. Но наместо тоа, тој падна пиштолот и ја напушти куќата и кратко време по тој се самоуби. Бевме во брак дванаесет години, од.

Она што за вашата вера во текот на тие пет години откако ќе се врати од Канада?

Јас сè уште имаше вера. Јас не одам да се мас секој ден, не бев толку посветена, но јас сè уште се молеше цело време. Бевме католик, не добивме разводи. Моите родители биле во брак 50 години.

Она што беше вашата реакција кога сте слушнале тој го земал својот живот?

Бев ослободена, бидејќи знаев дека ќе биде тешко за моите деца да продолжам да живеам таков вид на живот. Плашејќи се, види својот татко во баровите и се заканува нас. На тој начин, јас беше ослободено. Но, тогаш имаше вина. Отидов преку целиот циклус: лутина, безнадежност, депресија. Виновен дека тоа беше моја вина. Што можев да го запре. Јас целосно мислев дека тоа е моја вина.

Во тоа време, сте биле професионално настава млади девојки самоувереност и доверба и самодоверба преку Barbizon. Беше таму корелација меѓу она што учеа во тоа време и тие начинот на кој се гледал?

Јас не мислам дека би можеле да имаат направено ништо во овој живот, без мојата вера. Ништо. Јас сум уште на колена секој ден им се заблагодари на Бога: Ви благодариме за испитувања. Ви благодариме за тие години. И јас кажете им на жените, "судењето е вашиот најголем богатство. Излезат и да го споделат тоа со други жени. Некако ова судење ќе биде за вашиот корист. Знаете дека е бог. Знаеш зошто ние сме тука. "Се чини многу банална, а ние го слушаме цело време, но тоа е толку точно.

Вашиот најголем судењето е вашиот најголем богатство. Ние трошиме нашите животи богатство лов. Постојат сите видови на злоупотреба. Постојат мажи кои не ќе им даде на своите сопруги готовина или тековни сметки или кредитни картички. Тоа е финансиска злоупотреба! Туку вера ќе го добиете преку неа.

Како не ќе ги задоволат вашите втор сопруг?

Се запознав со мојот втор сопруг, Хал Џонс, во Моделирање асоцијација на Америка конвенција во Сан Франциско, каде што живеел. Мојот сопруг беше 26 години постар од мене. Тој веќе имаше успешна кариера. Тој работел во тешки градежни, патишта и мостови. Се сретнав со него во лифт во Свети Францис Хотел и јас бев со некои други директори на моделирање училишта. Сите бевме облечени. Бев облечен во жолта наметка фустан, жолт капа со фазан пердув, жолта ракавици, и го носев бастун! Се наведна долу и рече: "Ти си од Тексас, зар не?" А јас реков: "Да, како знаеше? "" Затоа што личат на жолта роза од Тексас! "

Тој мене и моите моделирање пријатели покани на вечера, но јас не би отишле. Јас бев таму да учат и да работат! Па отидов на навремено крем семинар наместо тоа. И само кога сите мои пријатели се врати од вечера со овој господин, таму бев на навремено крем семинар со половина моето лице се опфатени во нешто како Elmer е Лепак и жолчките, се повлече толку цврсто јас едвај можеше да зборува и да гледа како Мајка Godzilla е! Тогаш семинар луѓе излегоа на крем од мене што беше дури и полошо, бидејќи сега немав шминка на и тие се стави на стол пред мене и го покани секој кој сака да дојде да се чувствуваат страна на моето лице дека имаше кремот на неа и се чувствуваат разликата! Сите мои дама пријатели охрабруваат Хал да се допре моето лице премногу. Тој беше како патка надвор од водата, но тој ја стави едната рака на едниот образ и неговата друга страна на моите други образ, и тоа беше инстант хемија. Тој не бил убав, но ние бевме душата пријатели од денот сме се запознале.

Како заврши семинарот, тој праша дали може да ми го покаже Сан Франциско следниот ден. Ние се додворуваа за две години, мене во Далас и него во Сан Франциско. Тој му бил во брак пред и имаше три ќерки во близина на моја возраст! Уф. Но ние бевме во брак речиси 30 години. Да се ​​биде маќеа е приказна сама по себе.

Јас се грижеше за него веќе 13 години, додека тој беше болен, во и надвор од болницата. Ние само го почитувале едни со други.

Како го откријат Црквата?

Хал е католик како што беше, и тој чита Библијата секој ден. Јас дури и не го направите тоа. Тоа беше многу необично меѓу католиците во тоа време, да всушност читање на Библијата за себе. Кога јас се оженил со Хал, тој ме замоли да ги читаат списите секојдневниот премногу.

Продолжив чувство како таму беше нешто што се водат за исчезнати, имаше повеќе со духовниот живот од она што ние го знаеше. Почнав да присуствуваат на локалната проучувањето на Библијата класа со жени од сите видови на други религии. Никој LDS иако. Тоа беше таму дознав за Исус. Тие ми кажаа Исус сакаше да ми биде пријател. Исус сакал врска со мене. Исус не бил силен фактор во мојот религиозно искуство досега. Знаев дека е дел од Тројството, и секако имаше на распетија и статуи на него со Марија и Јосиф. Но тој секогаш беше дел од Троица ... никогаш не би се зборува за Исус или да биде со Исус.

Сега бев да им се кажува дека Исус сакаше да ми биде пријател. Што значи тоа? Јас можев да зборувам со него себе. Овие други луѓе имаа личен однос со Исус Христос, и јас сакав тоа. Јас би го направил луди работи како што јас погледна за Исус. Имав ручек секојдневно во малку Deli во близина на училиште моите деца, и јас ќе седат од мене и да се преправам јас разговарав со Исус. Јас би рекол, "Ова е мојот проблем денес, тоа е она што јас сум размислување за ..." Јас чуваат размислување јас ќе добијам некој вид на знак, но го сторив тоа молитва за пет години и немаше ништо. "Исус, кој си ти? Каде си? Јас сум изјави дека сакате да ми биде пријател, но јас треба да знаеш што значи тоа. "

Тие ми кажаа Исус сакаше да ми биде пријател. Исус сакал врска со мене .... Што значи тоа?

Во летото на 1979 година, мојот сопруг и јас пешачев во Монтана, и кога ќе заврши, тој требаше да се врати во Сан Франциско и ќе одам во Ел Пасо да го посетите мојот татко. Но затоа имавме престој заедно во Солт Лејк Сити. Јас никогаш не би биле таму пред и кога се симнавме од авионот реков на стјуардеса, "Што е ова место? Тоа е топла како пица рерна! Кој некогаш доаѓа тука? "

Се пријавивме во во еден хотел во близина на аеродромот, а маж ми рече: "Имам идеја! Ајде да одиме за покачување! "Јас само може да се слушне Хал го кажува во неговиот подем глас. Ќе стави на нашата пешачење опрема и почна пешачење до Северна Храмот. Одевме од аеродромот до храмот на плоштадот. Стигнавме до храмот на плоштадот, а тој рече: "Ете, тоа е мормонска храм! Вие би сакале да одат во? "Јас никогаш не би биле уште една црква! "Гледај на него како историски белег!" Охрабрени тој. Па реков да мисионерите врз основа на "Дојдовме да одат во вашиот храм." Наместо тоа, ние беа насочени во центар на гостите што јас мислев мора да биде капела. Но немаше распетија. Каде беа Марија, Јосиф и Исус?

Наместо тоа, ние се седна во кино. "Мормоните се чудни", помислив. "Тие се види филмови во црква." Бев тркалање моите очи со секој нов работа. И филмот почна: имаше едно момче и тој виде Бог и ангелите ... Сега, мојот сопруг беше наглуви ... "Што е име кое ангелска вест? Макарони "? Сите околу нас се насмеавме. "Што?" Приказната продолжува, момчето најде злато плочи ... Тотално чудно.

LDS_woman_photo_BBJ5

Потоа, последната слика на екранот беше слика за Исус, слика Никогаш не сум видел во целиот мој живот. Исус во Католичката црква обично носеше камила боја облека со јаже околу половината. Но, тука е Исус како што никогаш не се знае пред: тој беше во бели со црвен појас, и тој мораше ангели сите околу него. Рацете му беа подадена. Тој рече дека во темнината за мене ", Барбара, јас сум тука. Ајде следете ме. "Јас седев таму во мракот филм театар, липање. Јас не мора да имаат дискусиите, јас не мора да го прочитате книга на мормонска. Имав сакав него да биде дел од мојот живот за пет години, и тој беше тука. Воопшто не знам тој ден, дека Неговата покана ќе ме однесе до Австралија, Нов Зеланд, Мексико, Кина, Кореја, Централна Америка, Канада, Јужна Америка, Англија, итн Тоа беше покана која ми го смени животот засекогаш.

Тоа ми го зеде мажот три години и десет пара мисионери, а јас мислев дека никогаш нема да се крсти. Тој се восхитува на мисионери, но тој е премногу силен католик. Тој секогаш предавања мисионерите: "Сега син, кога ќе се вратиш во светот, мора да работиме напорно за да се успее. Дојде порано, останете подоцна, надомна вашите конкуренти .... "

Еден од младите старешините рекоа: "Г-дин Џонс, мислиш дека ќе се откажат од две години од мојот живот за нешто што не навистина верувам? "И мојот сопруг стави раката на рамото на момчето и рече:" Не, сине, јас не. Верувам дека е во право за вас, но јас сум еден постар човек, сега и јас никогаш не ќе се приклучат на црквата, каде што мора да седат за три часа! "Си помислив, Каков вид на критериумите е тоа!?

Па, мојот сопруг обожава мојата ќерка. Таа го обвиткана околу неа малиот прст. Таа сакаше црквата. Децата биле случува со мене и тие имале пријатели таму и сакаше да се крсти. Таа беше 11, и таа доаѓа долу утрото по мисионери беа таму. Таа е многу драматична. Каде може таа има добивано тоа? - Фаќаше на колкот и рече: "Па, тато. Сум донесе одлука. Решив дека, бидејќи ние не се случува да се крсти, дека јас ќе одам да пушат и пијат. "И таа валцер надвор од собата. Хал twirled наоколу во својот стол до мене се соочуваат и рече: "Ние ќе се крсти оваа сабота." Тој знаеше дека таа значеше бизнис. Па, таа речиси правеле сите тие работи и онака! Но ако тој беше тука сега, тој ќе ви каже дека тоа беше најголемата одлука што ние ги направивме во нашите животи, но тој дава кредит на мојата ќерка.

Бев замолен да биде во посета на учител. Што беше тоа? Немав идеја. Јас беше доделен на посетите на клада помош општество претседател, но мојот придружник стави јасно до знаење дека таа нема да даде лекција. Јас дури и не знаат дека ние требаше да се делат лекција. "О, вие само може да се каже за вашиот конверзија," мојот придружник рече. Па отидовме до дома клада помош општество претседателот и таа ни служи топол наздравица и си помислив, "О, не е тоа убаво и пријатно", и таа рече: "Кажи ми за твојот живот".

Па, она што беше да правам? И реков. И кога ќе беше направено, рече таа, "Како вие би сакале да го споделат тоа приказна со неколку од нашите помош општество жените?" Ти не ми пречи споделување на приказната што знаете, тоа не е како што морав да се подготви многу. Но, се разбира јас немаше поим што бев добивање на: таа сакаше да зборува на удел помош општество средба со стотици жени таму! Мислев дека ќе умре. Сум бил изведувач, но како балерина, ние не зборуваме. Ние правиме многу убави гестови, но ние не зборуваме!

Од вашата крштевање, сте се зборува во целиот свет на групи на жени. Толку многу жени биле допрени од вашата порака. Што добивате од жените?

Јас патувам толку многу. Минатата година, живеев надвор од куфер од 7 Јануари - 20 Август. Бев толку целосно исцрпена! Јас би помислил во себе: "Јас едноставно не може да се добие на друг авион." Но, тогаш јас ќе одам таму и таму е нешто во врска со духот на сестринството дека е толку моќна. Јас не мислам дека ние знаеме точно што прави за нас. Ние се тркалаат нашите очи: "О, ние мора да одат на помош општество и оние културни префинетост состаноци. Ние мора да научат како да се направи лукавите елементи "Но, постои нешто што е магија за сестринството, и повеќе патувам и повеќе слушам жени, толку повеќе се собере од нивните духови. Сум бил низ толку многу од она што овие жени имаат - се оженил со постар маж? Провери. Сопруг кој е навредлив? Провери. Јас може да се однесуваат. Мојата патријархални благослов вели дека ќе зборува со многу жени. Реков на мојот сопруг кога добив мојот благослов, "Што значи дека стариот човек со бела коса знаеш за мене?" По секој викенд помош општество конференција. Се чувствувам толку buoyed од страна на духот што не ми треба авионот во кој треба да летаат дома. Исус е Ветерот Под крилјата.

Што се надевате дека повеќето што ги земаат од вашата порака?

Јас го напишав во моите книги "Нема земните сила поголема од божествената моќ во рамките на една жена решени да се зголеми." Решени да се издигне над ништо: над злоупотреба, занемарување, инцест или било судење. Имаме таа моќ во нас. Го изгубите вашиот самопочит, вашиот сведоштво оди надолу, да се чувствувате исклучени од Небесниот Отец. Но, тој дојде кај мене во најстрашните пати, и знаев дека е со мене. Секоја жена има божествена моќ.

Погледнете што Небесен Отец дава на нас. Јас се користат да се погледне во мажи и мислам, тие се да претседава, да обезбеди и заштити. Само жените негувањето. Но сега јас сум изненадени колку многу што опфаќа. Ние сме лидери на љубовта, на убавината, на женственоста. Ќе излезеш во светот и тоа е агресивна светот. Го направив национална радио ток-шоу во Јужна Африка, и тие сакаа да знаат што јас мислев дека е разликата помеѓу мажите и жените. Јас одговорив дека јас мислев дека е наш женственост која ни овозможува да биде моќен. Се погледне на влијанието на нашата мекост, нашите "женскиот лукавство." Погледнеме во она што можеме да направиме со љубов, со вера. Откако жени сфатат кои тие навистина се, дека младите жени фраза која е често толку банална - "Ние сме ќерки на нашиот Небесен Отец, кој не сака нас ..." - добивки огромна длабочина и моќ. Имаме лузни, ние се заработени на нашите queenly круни. Ние сме силни надвор мерка.

Имаме лузни, ние се заработени на нашите queenly круни. Ние сме силни надвор мерка.

Во вашиот 24 години зборува за жените, што е најмногу охрабрувачки развој сте виделе кај жените на Црквата?

Јас мислам дека ние се приближуваме имаат самопочит дека заслужуваме. LDS жените мора да се движите патријархалната култура и жените во многу други земји се борат со огромен статистика семејно насилство, и во целиот свет се уште постои угнетување што го прави жените да се чувствуваат помалку. Кога јас ги охрабри жените да "се грижи за себе", јас сум слушнал истите приказни 25 години: "Како можам да го направите тоа? Јас сум човечко такси. Трчам деца наоколу и да се грижи за болните родители и купуваат храна .... "Бројот еден проблем слушам е: Јас сум поразен, јас имам премногу да се направи, и сум сосема папсан. Дозволете ми да ви кажам мојот одговор: "Ако сте ја добиле повик веднаш велејќи вашето дете или маж е во болница на интензивна нега, но сеуште имаше да се кандидира carpool или одете во самопослуга или што и да е, она што би направиле ? Ти би се откажат од сè и да одат во кревет на лицето што го сакам. Сакате да седат таму и ги сакам и да бидат таму за нив. "

Ние да изберат да ги преземе за премногу како жени. Ние треба да го следат admonishment на сестро Мерџори Хинкли "Поедноставете твојот живот." Знам дека ова не е лесно. Јас сум само помина низ овој процес себе во оваа доцна фаза од животот. Тука е она што реков: "Одам да умре, и сите оние кои се неверојатно прекрасни дами јас предавања за сите мојот живот, тие ќе бидат во мојот погреб? Не Но, моето семејство ќе биде таму. "Тоа треба да биде мојот приоритет.

Но, тоа е тенка линија, бидејќи по вашите деца се напушти домот, повеќето жени само се чувствуваат изгубени. Ние, исто така, треба да се најде вистинското време за да се каже, "Јас те сакам, но ти си на свој сега. Ќе бидеш во ред. Но јас ќе одам да си направам нешто јас се чувствувам страсно за сега. "Секоја жена има потреба да се најде дека биланс за себе. Размисли за тоа: маска за кислород На сведува во авионот и го стави на себе, а потоа на вашето дете. Тоа не мора да биде многу. Ако се земе мал конец за 365 дена, тоа малку нешто за себе секој ден, имате јаже. Мора да научат дека животот не е само живеат преку бури, тоа е за учење да танцуваат на дождот додека го држите цврсто раката на Христос.

На прв поглед

Барбара Barrington Џонс


LDS_woman_photo_BBJCOLOR
Локација: San Francisco, CA

Возраст: 60

Брачна состојба: сопруга на починатиот Хал Џонс

Деца: Јован (3 деца), Венди Адамсон (3 деца)

Професија: Фондацијата извршен директор Барбара Barrington Џонс Семејство

Конвертирај: 1982

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Како што те сакав"

На интернет: www.barbarabarringtonjones.com

Интервју со Neylan McBaine . Слики искористена со дозвола.

9 Коментари

 1. Сина
  16:59 на 31 МАРТ 2011

  Ова е една од моите омилени интервјуа кои сте го направиле на MormonWomen досега! Што е одличен живот, а јас сум толку мило што го дели со нас. Јас секогаш сум бил љубител на конверзија приказни, а тоа е прекрасно, изјави еден. Ви благодариме за преземање на време да го направите ова интервју! :-)

 2. Дороти
  08:39 на 1 април, 2011 година

  Видов Џонс зборува на образование недела пред околу десет години и некои од нејзините пораки навистина заглавени со мене. Јас сум толку мило што си ја евидентира па јас навистина може да се сеќаваат на нив. Навистина, што неверојатно жена.

 3. Kait
  17:12 на 5 април 2011

  Навистина уживав читањето на оваа. Мојот омилен дел беше нејзиниот конверзија приказна и нејзиниот опис на љубовта таа имаше за својот маж. Го донесе солзи да моите очи. Wow. Не можам да верувам јас никогаш не сум слушнал за неа пред сега. Таа доби доста инспиративна приказна, не таа?

 4. Deila
  07:40 на 6 април, 2011

  Што убава приказна на верата и силата. Јас сум навистина buoyed од страна на оваа жена, таа е инспирација и јас ќе ја препрочитува нејзината приказна секое време се чувствувам надолу. Ви благодариме за споделување на вашите душата, сестра Барбара. (И што е прилично балерина)

 5. Laura
  01:56 на 7 април 2011 година

  Сакав она што рече таа за моќта на сестринството и колку дарови се вклучени под чадорот на одгледување. Ние сме во агресивна светот, и сатаната е премногу успешни во undervaluing придонесот на жените. Сакам дека да се биде дел од помош општество помага ме потсетува на моите лични вредност на сакањето на Бога и ме помага во откривањето начини можам да користам мојот таленти да им помогне на другите.

 6. Bindu Priya
  00:03 на 9 април 2011

  Јас сум бил на часови Sis Барбара Barrington Џонс во неделата образование на БУМ кога прв пат дојдов во САД во 2008 година. Таа е неверојатно говорник, енергичен и, се разбира, нејзината смисла за хумор е најдобар. Толку сум среќен што јас ја прочитате оваа статија и потсети ме и мене еднаш за моќта на сестринство. Ти си најдобар Sis Барбара и вашиот девизен приказна ме тера да мислам на сето тоа е замислена да биде ... не е тоа.

  Благодарение на тон за споделување на вашите приказна со нас.

 7. Dallin
  09:26 на 12 јуни, 2011

  Дојдов до 2011 Efy во Прово. и јас бев во три класи со мојот пријател. Ние Го засакавме вашиот лекции. Очила беа страшни два. ; D

 8. Силвија Милнер
  21:36 на 26 јуни, 2011 година

  Јас присуствуваа "Нов Ти", повлекување на жените во 2010 година кој е во режија на Барбара. Сакав дека повлекувањето и таму ја слушнав нејзината приказна. Мило ми е да го прочитате сега. Ви благодариме за споделување!

 9. Cindi Танер
  20:49 на 23 септември 2012

  Јас би сакал да се разјаснат уште причина зошто жените остануваат во навредлив и невозможно односи: верата.

  За завет жена, тоа е длабоко збунувачки да се најде скапоцени Надеж во пораката на помирувањето, целта на секој верник да стане повеќе Христос-како, да се поттикне поголем карактеристики како што се добротворни и простување - а потоа одам дома на вашиот изнасилвач и применуваат себе во овие принципи на вистината, во надеж дека тој ќе одговори на твојот жртва.

  На овој начин, нашето сведоштво и вера може да се меша со она што е безбедно и веродостојно. Се надеваме дека со сите наши срца и да се моли со вкупна пресуда за Бог да снемам и спасување нашиот мачени изнасилвач, како и нашите повредени деца и нас самите. Во исклучителни и приватни притисок комора на семејно насилство, нашата природа како жените да ги негува и вежба трпението во името на љубовта е збунет, ние сме силни но сепак направи себеси многу повеќе ранливи на издржи огромен насилство бидејќи сметаме надевам дека е така интензивно.

  Семејното насилство меѓу вера базирана култури е габи епидемија. Ние мора да слушаат приказни како оваа и види лицата на лична победа и опстанок да ги охрабри сите жени да ја видат својата божествена природа за Рок дека тоа е.

  Да, постои страв! Бедна терор! Сепак, јас се предвиди таму е исто така трагично упатени на погрешна адреса надеж која синџири верните жена со нејзините опасни врска со неа изнасилвач. Моќната distinguisher на навредлив ситуација е срам. Сторителот манипулира својата жртва да се чувствуваат срам и да го прифатат одговорноста за насилството. Ова ефикасно нејзиниот тишини од кои бараат помош однадвор за многу долго време. Во меѓувреме работно време, своите молитви се нејзиниот живот-линија. Нејзината вера е она што го поддржува нејзината одлука да остане. Нејзината вера, во крајна линија, ќе биде средство со кое таа конечно може да ја напушти.

  Кога таа го прави, тоа ќе биде добротворни, љубовен круг на верници жените во повеќето неочекувани места кои ќе ја прифатам и трпеливо ја афирмира својата вредност како личност. И, исто како во овој извонреден лична приказна на победата, жената која остава нема кае поради својата инвестиција во верата. Таа ќе Го видат Бога одеше со неа и нејзиното семејство низ сите мрачни времиња, дека тие биле божествено заштитени, и таа ќе знае дека е во последно слободен да биде ќерка на Бога што таа секогаш сакаше да биде.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline