13 јули 2011 од admin

23 Коментари

Тежината на душата

Тежината на душата

Бет Ален

На прв поглед

На 15, Бет изгуби неколку килограми во кампот и дојде дома зголемено внимание и грижа. Вкусот дека вниманието, нејзиниот ум беше претекнат од страна на анорексија. Во колеџ, нејзиниот нарушување претворија во булимија. Гледајќи нарушување во исхраната терапевтот дозволил да се забремени, и Бет сега е насловот на првата анорексични / Bulimic програма за опоравување во црквата.

Може да се опише развојот на вашата нарушување во исхраната?

Мојата нарушување во исхраната започна кога имав 15 години, летото по мојата сафомор година во средно училиште. Имав ненамерно изгуби околу £ 5 кога отидов на девојките камп. Дојдов дома, и помислив, "Тоа беше вид на убаво. Тоа не е премногу тешко да се изгуби £ 5. Се прашувам дали можам да изгуби повеќе. "Оние мисли беа појдовна точка на сето тоа. Јас никогаш не беше голем за да се почне. Јас сум природно тенок лице и не треба да се изгуби било тежина, па кога почнав губи повеќе тежина тоа беше прилично драстични. Луѓе забележале навистина брзо-јас бев добивање комплименти, па дури и грижа, и ми се допадна тоа. Вниманието хранат нарушување.

Нарушување започна како анорексија. Јас многу ретко прескокнат оброк, но секогаш јаделе многу мали порции, и јас над-остварува. Непосредно пред бев висок во средно училиште, моите родители стана навистина загрижени, бидејќи јас бев толку тенок и ми периоди запрен. Јас би се разболат сите на време, и мојата личност се менува. Пред нарушување, ми се допадна да биде социјална, се смеев лесно, и јас бев прилично среќен. Нарушување на исхраната се што подалеку од мене. Не бев социјална повеќе. Бев вид на депресија и само обземен од оваа опсесија со храна. Моите родители се обиделе да интервенираат, но тие навистина не знаат што да прават. Бев земајќи јавањето лекции во времето што беше една од најважните работи во мојот живот. Мајка ми седна и рече дека таа се случува да се запре јавање лекции ако јас не почнат да јадат повеќе. Таа ме јадат првенство на Dinty Мур Говедско Задушете и многу голема чаша млеко. Благослови нејзиното срце, таа беше прави она што таа го мислев дека е најдобро. Кога знаев дека мораше да се јаде за да се задржи јавањето лекции, јас се обидував да се најде начин да се ослободи од храна. Тоа беше моментот кога отидов од тоа да биде анорексична да Bulimic.

Пред нарушување, ми се допадна да биде социјална, се смеев лесно, и јас бев прилично среќен. Нарушување на исхраната се што подалеку од мене.

Јас се бореше со Булимијата сите преку колеџ. Се обидов прави себе фрли, но не бев во можност да па јас завршив со користење на лаксативи, во прекумерно и чистка циклус. Јас би бил навистина строги за тоа што јадев, и јас би се вежба многу. Јас на крајот ќе добие навистина гладни, се разбира, и јас би прекумерно. Кога ќе binged, јас би се чувствуваат навистина лошо за себе, а потоа јас ќе го користи лаксативи. Тоа беше еден циклус Мислев дека никогаш нема да биде ослободена од. Булимија беше многу потешко да се справи со ментално од анорексија бидејќи на чувствата на вина и срам што сум искусен. Се чувствував срами бидејќи верував дека јас треба да бидат способни да го контролираат она што јадев. Се чувствував како свиња. Мислев, "Ти си одвратно. Зошто и вие ќе се јаде толку многу? Треба да бидете во можност да го контролира тоа. "Понекогаш си помислив," Зошто е ова толку важно за мене? Сум јас само навистина напразно? "Не ми се допадна се грижиш за мојата тежина цело време. Знаев дека не е важно, но не можев да им помогне на размислување за тоа, и знаев дека Небесниот Отец не сакаше ме обземаше над неа, но поради некоја причина не можев да се извлечеш. На навистина тешко нешто во врска со нарушувања во исхраната е дека треба да се јаде. Вие не може да се одвои од храна. Ќе можете да се одвои од дрога и алкохол и порнографија и коцкање, но мора да јадат. Секој оброк време имаш да се соочиме со тоа повторно. Јас не сакам да живеам како тоа. Јас стигнав до точка каде што само сакав да умре. Сакав да се има автомобил ме удри, бидејќи се чувствував толку лошо за себе.

За време на мојот помлад година во колеџ, учев моите списи една ноќ, и јас почнав да ја читам Mosiah 7:18-19. Јас го прочитав: "О вие, мојот народ, крени ја главата и се утеши; зашто, ете, времето е на дофат на раката, или не е многу далеку, кога веќе нема да биде во потчинетост кон нашите непријатели, не издржи нашите многу strugglings, кои биле залудно; но јас верувам не останува ефикасен борба да се направи. "дека Светото Писмо се чувствува како да е напишана за мене. Тоа ми помогна да сфатат дека би можел да се добие преку овој. Јас само треба да имаат надеж. Се чувствував како Небесен Отец ми зборуваше: "Тоа може да биде малку време, но ќе се добие преку овој. Ќе бидете во можност да биде цела повторно. "Тоа беше многу смирувачки. Се чувствував во ред со обврската да се борат малку подолго знаејќи дека беше крај на повидок.

На навистина тешко нешто во врска со нарушувања во исхраната е дека треба да се јаде. Вие не може да се одвои од храна. Ќе можете да се одвои од дрога и алкохол и порнографија и коцкање, но мора да јадат. Секој оброк време имаш да се соочиме со тоа повторно.

Како го вашиот нарушување во исхраната влијае на вашата врска?

Се запознав со мојот сопруг во тоа време, и датира го чинеше да помогнат во ублажувањето моите симптоми за малку време. За жал, ова не е трајна. Кога конечно разговарав со него за мојот нарушување во исхраната, тој не знае што да прави. Јас не го обвинуваат. Тој не се разбере. Тој ни направи вечера една ноќ кога имавме само во брак кратко време. Не сакав да го јадат за една или друга причина, а тој доби навистина вознемирени со мене. Тој рече: "Зошто да не ќе ви само да седнат и да јаде со мене?" Си помислив, "Не сакам да биде вака. Сакам да бидам во можност да седне и да уживаат оброкот со мојот сопруг без да се грижиш за калории или ако тоа се случува да ме добиваат на тежина или се чувствуваат виновни. "Во тој момент, решив јас требаше да се направи нешто во врска со моето пореметување надвор обидува за да го поправам себе. Најдов нарушување во исхраната терапевтот на Интернет и договорени. Мојот сопруг и јас разговаравме за тоа-тоа е скапо и не е покриена од страна на нашите осигурување, но решивме дека тоа ќе биде достоен за тоа затоа што сакав да бидам среќен. Ако не сте задоволни тогаш што е поентата? Терапевтот имале нарушување во исхраната себеси и закрепна од него. Таа стана терапевт, бидејќи таа сака да им помогне на другите во нејзината ситуација. Таа ми помогна многу; таа беше првата личност би можел да се отворат кон, а јас не чувствував сосема безбеден кажал сè. Ќе ја види ми помогна да сфатат дека исхраната не се за тежина. Нарушување може да започнете како тежина прашање, но секогаш има основниот проблем, дали тоа да биде самодоверба, односите со семејството и пријателите, итн Откако стигнавме до коренот на тоа, јас би можеле да почнат исцелување.

Што мислите беше основната коренот на вашиот нарушување во исхраната?

Многу фактори влегоа во мојата нарушување во исхраната. Таа започна како тежина прашање и претвори во повеќе од контрола прашање. Навистина ми се допадна се во контрола на секоја мала работа што јадев. Повеќе би можел да го контролираат, што полошо тоа ќе добијат. Растат јас не го имаат најдоброто самодоверба или телото или така што дефинитивно констатирано во него. Јас секогаш сум бил мирен и срамежлив и да добијат малку нервозен во социјални ситуации-понекогаш и повеќе од другите. Мислам дека во училиштето, особено јас не навистина се чувствувам како да сум се вклопи во или дека сум бил некогаш доволно добро. Се чувствував како да сум бил само еден вид на таг-а-долго понекогаш и дека никој не ме забележа, или дека луѓето само сакаше да биде околу мене, кога тие се потребни нешто од мене. Кога почнав да губење на тежината и добивање на внимание и комплименти ја исполни таа несигурни на самото место и ме натера да сакате да се изгуби повеќе тежина. Сфаќам дека сега тоа не беше толку лоша како што го замисли. Јас бев само срамежливи-тоа беше мојот несигурности и сатаната ми кажуваше јас не бев доволно добро.

Како го вашиот нарушување во исхраната влијае мајчинството?

Она што е интересно е дека тоа не беше се додека не отиде на нарушување во исхраната терапевтот да се справи со анксиозност и депресија околните мојата нарушување што јас бев во можност да забремени. Бевме во брак повеќе од една година и го користел многу малку да нема контрола на раѓањето, и јас никогаш не биле во можност да забремени. Тоа не беше затоа што беше премногу тенки, бидејќи во тој момент бев на здрава тежина и со мојата периоди. Тоа беше анксиозност и стрес јас искусни во справување со нарушување во исхраната кои ме имајќи од забременување. Јас бев исто така нервозен за забременување. Јас бев нервозен за промените што ќе донесе и очигледно зголемување на телесната тежина. Во исто време секогаш сум сакал да имам семејство и да имаат деца. Мојата желба за семејство доби во текот на прашањата тело, за среќа.

Имам четири мали деца сега, три од нив се девојчиња. Имаат ќерки ме научи многу. Кога бев помлад јас би помислил, "Па, ова е за мене. Ова не е повреда на некој друг. "Но, тоа не е точно. Тоа боли секој кој ќе сака и тоа боли луѓе кои бараат до вас, семејства и пријатели. Не сакам моите деца да ме слуша велат негативни работи во врска со моето тело или мојот изглед. Јас сум многу вредни за тоа, бидејќи не сакам да ги имаат да поминат низ она што го направив. Се обидувам да го направи сето тоа можам. Јас им каже дека тие се убави, но јас исто така се обидуваат да ги комплимент на нештата подлабоко од физичката убавина. Се обидувам да им кажам дека тие се паметни и храбри и силни и вид. Сакам да знаете дека нивната вредност е повеќе од нивната физичка убавина.

Можете да зборува за црквата нови анорексични / Bulimic програма за опоравување?

Јас одам до првиот анорексични / Bulimic програма за опоравување на црквата досега организирани. Тоа е многу возбудливо. Тоа е навистина убаво дека црквата е признавањето ова како проблем. Мислам дека многу од жените во нашата борба општество со самодоверба, особено жените во црквата, бидејќи тие се стремат за овој совршен идеал. Ова се манифестира на многу начини, вклучувајќи го и начинот на кој жените ги видите нивните тела и да се споредат себе за другите. Јас сум секогаш изненадени кога ќе се сретнат со жена која не се бори со своето тело слика, дури и малку.

Кога бев помлад јас би помислил, "Па, ова е за мене. Ова не е повреда на некој друг. "Но, тоа не е точно. Тоа боли секој кој ќе сака и тоа боли луѓе кои бараат до вас, семејства и пријатели.

На анорексични / Bulimic програма за опоравување се обидува да им помогне на овие жени кои се борат; тоа е 12 чекор програма со водачот на групата (некој кој помина низ целосна наплата) и олеснувач (некој кој се уште се борат со проблемот, но тие ги добиле до точка каде што тие се функционира така што тие можат да ви помогнат кога е потребно ). Јас сум водачот на групата во програмата мојот оддел и неодамна отиде на мојот прв состанок. Отидовме низ собата и го даде секој шанса да се зборува. Ако некој сака да ги споделат тие би можеле да. Ако тие не сакаат да ги споделат, тие може да се мине и само слуша. Сето она што беше кажано во соба остана во собата, така што сите тоа беше многу доверливи. Сите девојки се дели, и тоа беше навистина допирање. Се чувствував понижен и благодарни да бидете дел од неа. Тоа беше терапевтски и донесе многу чувства назад дека јас не го чувствува за подолго време. Она што јас го зеде повеќето од средбата беше само колку е важно е да не остави тие чувства на несигурност и инфериорност искористиш приликата назад во мојот живот. Тоа е во ред да не биде совршено. Тоа е во ред само да дадам се од себе. Јас треба да работат на тоа секој ден.

Дали се чувствувате како сте целосно излечен од вашиот нарушување во исхраната?

Силно верувам дека секогаш ќе биде дека нарушување во исхраната во мојата глава, но додека тоа не презема повеќе од неколку секунди од мојот ден или повеќе од еден мал дел од мојот ум, тогаш јас сум во ред. Јас само треба да бидете внимателни. Морам да бидам свесен за причинителот. Морам да се воздржат од обземаше над нешта. Морам да бидам блиску до Господа, и морам да го прочитате мојот Писмо, така што можам да имам Духот со мене; ова ме прави посилен и повеќе во можност да одберам она што е важно, а што не е. Се чувствувам како да сум во едно навистина добро место. Се чувствувам навистина благословен да имаат добивано и тука, бидејќи на моменти се чувствував како јас никогаш не би.

Чудно, јас не би го смените настани во мојот живот на сите. Дури и тешки времиња. Отидов преку нив со причина, и јас сум човек што сум денес, бидејќи од нив. Научив емпатијата. Научив дека сум силна и можат да прават тешко нешта. Научив дека судењата се тука со причина. Идам да се направи сето тоа можам да им помогне на другите, да се земе она што сум го научил и ја споделам мојата приказна, така што тие можат да знаат дека има надеж и нарушувања на исхраната не е невозможно да се надминат. Никогаш не мислев дека ќе се скрши на циклусот-циклус исполнет со само омраза и депресија, но јас не! Ако би се пред 10 години ми кажа дека јас ќе бидам лидер на групата, со нарушувања во исхраната група за поддршка јас никогаш не би ти се верува! Јас исто така знам дека ако живееме во начинот на кој ги поканува Дух да бидат со нас, ние може да ги надмине сите нешта. Дури и кога мислиме дека не можеме. Можеме. Ние сме вреди повеќе отколку што може да се замисли. И дека вреди не лежи во голем број на скала или мерење половината. Тоа лежи во добрината на нашите срца и се доволно храбри да застане за она што е вистина.

На прв поглед

Бет Ен Ален


Локација: Mesa, AZ

Возраст: 29

Брачна состојба: женет со Jared Ален за 9 години

Деца: Ела-7, Рори-6, Хадсон-3, виолетова-1

Професија: мајка, уметник

Училишта каде учат: MESA HIGH SCHOOL, ASU

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "за убавината на Земјата"

На интернет: www.ellaandrory.blogspot.com

Интервју со Krisanne Хестингс . Слики користи со дозвола.

23 Коментари

 1. Krisanne
  03:06 на 13 јули 2011

  Од интервјуто продуцент: Ова беше една од најпознатите духовно движење интервјуа сум спроведена во годината + дека јас сум бил пишување за жените Проект Мормон. Како и многу жени, јас сум се бореше со телото целиот мој млади возрасни и живот. Подготвеност на Beth да биде толку ранливи и отворена за своите нарушување и нејзиниот огромен вера во Бог ме пресели длабоко. Таа го прави од витално значење работа на нејзиниот блог и во нејзината црква повик, и јас сум многу благодарен на неа за тоа. Ако сте заинтересирани во читање на повеќе за искуствата на Beth со нарушувања во исхраната, молам да донесе моментот да го посетите нејзиниот блог: http://www.ellaandrory.blogspot.com .

 2. Señora полупансион
  16:32 на 13 јули 2011

  Ви благодариме за споделување на вашите приказна. Моите сестри и јас ги имаат сите се бореше преку исхраната и тоа е прекрасно да се слушне перспектива на некој кој веќе почна во патување до исцелување. Тоа ми дава надеж дека можеме да сите еден ден имаат здрави односи со нашите телото и со храна.

 3. Бет Ален
  17:13 на 13 јули 2011

  Се чувствувам толку понижен и чест да биде во можност да ја споделам мојата приказна меѓу таква компанија. Сакам да мислам дека некои добро може да излезе на мојот нарушување во исхраната, ако јас дури и може да им помогне на едно лице тоа ќе го направи да се чувствувам добро. Јас и понатаму да биде водач на група во анорексија и bulimic обновување групи и секоја недела јас сум изненадени од храброста и силата на жените имаат кои доаѓаат на состаноците. Научив толку многу од нив и сум допрен длабоко од нивната вера и сведоштва. Моето сведоштво на помирувањето прерасна во начинот на кој таа никогаш порано. Јас сега може да се види дека помирувањето не е само за грев, но за жал и тешкотии, како и. Дека во мојот најтемните моменти кога мислев дека сум сам и недостојни за помош и љубов од Мојот Отец небесен не можев да се повеќе во ред. Тој е тука за нас во сите нешта. Јас сум достоен на неговата љубов и помош и покрај мојата несовршености. Верувам дека ова со целото мое срце. Се надевам дека сите жени може да се реализира нивната вредност лежи во многу повеќе од нивните надворешниот изглед.

 4. Nollie
  17:28 на 13 јули 2011

  Го сакам ова интервју. Како чесен дијалог за некое прашање што влијае толку многу жени во различни степени. Се надевам дека искреност на Beth ќе ви помогне нарушувања во исхраната излезе од темнината и во светлината. Во читањето на интервјуто, се прашував дали можете да наведете веб-сајт или други ресурси луѓето можат да одат да дознаете повеќе за обновување групи.

 5. Бет Ален
  05:57 на 13 јули 2011

  Еве линк до црковната зависности Обнова програми. Можете да кликнете за да го најдете групи блиски до вашата област. Колку што знам има само еден анорексија и булимија група и тоа е во Меса, АЗ. Се надевам дека ќе има повеќе формирана!

  http://www.providentliving.org/content/list/0 ,11664,6629-1, 00.html

 6. креолски мудрост
  18:25 на 13 јули 2011

  Бет, вие сте таква неверојатна жена. Неверојатна. Ви благодариме повторно за пишување на елоквентно за вашето искуство, а исто така за вашиот пионерски програма да им помогне на другите. Мислам дека толку високо на вас, навистина се неверојатни. Исто така, сакам дека химна, исто :)

 7. Lauren Барнс
  18:46 на 13 јули 2011

  Толку сум благодарен за вас споделување на вашите приказна. Знам многу жени кои се борат со оваа во одреден момент во својот живот во различни крајности. Јас сум во моментов студент во Брак и семејство терапија и еден од моите специјализации е телото и нарушувања во исхраната. Јас ко-олеснува 12-Чекор нарушување во исхраната Група преку БУМ женска Услуги и тоа беше една од моите омилени нешта да се направи додека работел таму. Жените во таа група помогна едни со други надвор толку многу и беа во можност да имаат духовен фокус во нивното заздравување. Толку многу од нив се врати како ментори во групата да ги споделат нивниот успех. Ви благодариме за вашата подготвеност да ги споделите вашите приказна тука, како и во групата!

 8. Ванеса Thornhill
  11:43 на Јули 13, 2011

  Мислам дека се толку храбри да му кажете на вашиот приказна и да се надмине вашата "борба". Мислам дека секоја жена, особено во црквата се чувствуваат несоодветна и има некој вид на несигурности. Мислам дека сте неверојатно да се сврте кон Небесниот Отец и Светото Писмо да ви помогне да се чувствуваат целото повторно. Ви благодарам многу. Вие сте инспирација.

 9. Reachel
  11:17 на 14 ЈУЛИ 2011

  Бет, вие сте смирен инспирација. Ви благодариме за се има храброст да се проговори.

 10. Kari
  06:02 на 17 Јули 2011 година

  Ви благодарам. Јас се борат за многу години и ова е нешто прекрасно ќе се прави. Особено подготвени да зборуваат за тоа толку отворено. Ќе бидат благословени. :)

 11. Winnie
  01:08 на 17 јули, 2011

  Начин да се оди! Мојот сопруг и јас се најде оваа веб страница и мислевме дека е време некој го упати ова прашање во Црквата. Јас сум толку возбуден да се најде нешто како ова што може да ми помогне со мојот борби, да се знае дека не сум луд. Бет, благодарение на се има храброст да го направи она што толку многу од нас потребни!

 12. Трејси Карсон
  02:14 на 17 јули, 2011

  Јас ви препорачувам за споделување на вашите приказна! Слава на Бога што сте го виделе победа и сега се во можност да им помогне на другите. Јас сум терапевт во долината кој специјализира во третманот на нарушувања во исхраната и мојата канцеларија е во Меса (Алма училиште и 60). Ако сте некогаш во потребата од професионални упатување, ве молиме не двоумете се да се јавите. Јас би сакал само да се слушне вашето срце и вашиот приказна. Јас го смета голема привилегија да одиме заедно на жените како тие патување низ ова тешко, но откуп-можно сезона.

 13. Сара К
  20:08 на 17 јули, 2011

  Wow. Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна. Јас се борат со нарушување во исхраната за над 7 години. Само неодамна биле во можност да се зборува за тоа на неколку луѓе. Си велам не сум повредат никого, но вие сте во право, тоа не боли оние околу мене. Јас го правам мојот најдобар да се види моето тело како храм и се третираат со почит. Тоа е секојдневна борба, но со поддршка на пријателите и Небесен Отец знам дека може да се добие преку овој. Тоа е толку неверојатно да се слушне за сестра, кој е подготвен да ги споделат своите приказна за успехот.
  Ви благодариме

 14. Niki Б
  22:42 на 17 јули 2011

  Бев многу се пресели од ова парче! Толку инспиративна. Јас основана организација во Солт Лејк Сити наречена љубов она што го добив! Јас спроведе работилници на телото и самопочит за девојки на возраст 12-18, и семинари за жените од сите возрасти. Јас само издадоа мојата прва книга наречена "Мило да биде мене!" http://lovewhatyougot.com/preorder.aspx и ќе треба маици на располагање до крајот на месецов. Јас би сакал да дознаете повеќе за проектот мормонска жените и програми на црквата е ставање на располагање за млади жени кои се борат со ова. Ве молам дозволете ми да знам како можам да ви помогне / поддршка! Niki Б

 15. Хедер
  10:48 на 18 јули 2011

  Јас сум благодарен за вашата отвореност, Бет, и за вашата желба да се направи разлика за другите кои имаат слични предизвици со телото и нарушувања на исхраната.

  Јас сум моментално работи на книга која нуди информации, опции за патувајќи низ обновување, и охрабрување за луѓето фатени во мрежата на нарушувања во исхраната. Вашето мислење е повеќе онаа која ја нагласува колку е драгоцено секој живот е, и како ние доста сите им е потребна помош за да живеат целосно.

  Сите најдобро за вас во вашата работа, и во таа убава семејството на твое. :)

 16. Мишел А
  08:38 на 18 јули 2011 година

  Што благослов сте до толку многу кои имаат и се борат со нарушувања во исхраната. Јас лично го доживеале голема вознемиреност во врска со моето тело. Вашата искреност е убава и вашата приказна ќе им помогне на многу жени.

 17. Тара Полард Pakosta
  10:26 на 19 Јули 2011

  Толку сум среќен сте биле во можност конечно да го победи овој и имаат семејство! Сакав да поставам едно прашање. Имам ќерка, која изнесува 11,5 и таа е сега мислејќи дека е дебела (таа не е дебела, всушност токму спротивното, £ 66 и 4ft 9 "мали ситни девојка) ... таа забележува стомакот има сега мал малку" маст " на неа, бидејќи таа е soooo слаби, тоа е забележлива. таа е сега се секое утро и остварување за 20 минути .... Јас треба да бидат загрижени? таа е ме прашува во последно време, ако таа е дебела / Чаби! Таа не е! На сите! Јас сум навистина загрижени за неа!
  Ви благодариме за било кое време / совети може да ми даде!
  Тара Pakosta
  [email protected]

 18. Како Sistas на Сион
  11:05 на 19 Јули 2011

  Ние уживаа читање на вашиот приказна и да мислиш дека си толку храбар да го споделат со нас. Ние се чувствуваме толку благословен кога нашите сестри во Евангелието се подготвени да ги споделат своите приказни на верата и испитувања со нас. Се надеваме дека новиот нарушување во исхраната програма во рамките на Црквата го прави добро и дека зборот се шири на оние кои имаат потреба од неа. Ви се прави голема работа!

 19. Kristine
  19:26 на 20 јули 2011 година

  Ви благодариме за споделување! Толку мило да се слушне за групи кои се формирале. Ова е голем проблем за жените. Како претседател помош општество во мојот синглови "одделение, ги барав ресурси да ги споделат и да знаат како да им пријдете сестри" Јас сум загрижен за.

 20. Becky
  21:22 на 22 Јули 2011 година

  Инспиративни. Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна - со тоа ќе ви помогне многу други strugglng. Јас сум возбуден за да го делат тоа вредни врска со моите клиенти.

 21. Vicki
  10:03 на 23 јули 2011

  Бет,

  Вие сте толку инспиративна и чесни. Јас сум толку благодарни што сте ја споделиле вашата приказна и да ја задржите споделување на тоа. Јас сум многу трогнати од твојата приказна и вие сте толку лесно да се однесуваат.
  Го сакам како ти се толку реални за тоа како ден на ден наплата е, ви донесе вистинска "Можам да го правам тоа" чувство на огромна-Нес на сето тоа.
  Мој омилен мантра е ... Јас сум доволно. Јас се трудиме да живееме со него, верувам дека и да го споделуваат.
  XOXO,
  Vicki

 22. Лори
  10:17 на 24 јули, 2011

  Телото е голем проблем кај жените (и многу мажи) денес. Јас сум благодарен што јас не некогаш страдаат од анорексија или булимија, но како и многу други имаат поминато многу време се бори емоционална битка над храна и губење на тежината.

  Јас конечно најде нешто што работел за мене. Јас конечно би можеле да бидат здрави и среќни, среќни и здрави. Тоа беше животот се менува за мене. Ако сакате да знаете повеќе можете да проверете го мојот блог во stopthinkingaboutit.com.

  Среќен недела,
  Лори

 23. Erin
  07:21 на 18 септември 2011 година

  Ви благодариме за вашата приказна. Додека јас никогаш не се борат со или нарушување, јас понекогаш одат и низ периоди на време кога знам дека јадењето нездрава храна и тоа е толку addicting и јас едноставно не може да го запре. Јас се наоѓам себеси доживува некои од истите емоции кои го опиша. Добив некои повеќе разбирање по читањето на вашата статија; ако јас се борат само повремено со не епизодата на чоколадо и други слатки, тогаш колку страшно тоа мора да биде за некој да се справи со овие чувства во секој оброк.

  Мојата ќерка е речиси пет години, е многу висок, и многу тенки за нејзината возраст. Таа никогаш немал голем апетит и ние ќе се пронајдеме себеси понекогаш прави голема работа од јадењето. "Не десерт, додека не јадат уште 4 каснувања од xyz." Се обидувам да се најде рамнотежа помеѓу промоција на здрави навики за јадење и не прави голема работа за храна.

  Erin

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline