21 декември 2011 од admin

16 Коментари

Жив доказ

Жив доказ

Ејми Џонс

На прв поглед

Соочени со откажување на црниот дроб на нејзиниот сопруг, Ејми Џонс се сврте кон ресурс знаеше најдобро: хомеопатски лекови. Како doula и породувањето едукатор, таа имаше поминато многу години настава себе за многу чуда на телото, но во време на криза нејзиниот сопруг Ејми самата предава за билки, етерични масла, и, што е најважно, натприродните сили кои доаѓаат од живеат Збор на мудроста во потполност. Како основач на LDS Холистички Живо конференција, Ејми им помага на другите открие "скриени богатства на знаење", кои доаѓаат од Божјата природна подароци.

Сте заинтересирани за начинот на кој евангелието игра надвор во нашите односи на нашите тела. Можете да ни кажете како тој интерес развиени?

Јас пораснав во холистички домаќинство во Лас Вегас. Јас бев најмладиот од шест и имав интересен увид во алтернативна медицина кога некои специфични здравствени проблеми на мајка ми не се реагира на традиционалните третмани. Имаше лекар во нашата одделение, кој беше лекар, но тој исто така бил хомеопат. Мајка ми почна да се види него и го виде подобрување на сопствениот состојба. Едно утро, кога бев во петто одделение се разбудив и не се употребата на нозете. Јас би можеле да стојат кратко, но не може да се одржи мојата тежина. Мајка ми вид на сопнат од малку! Па таа веднаш ме однесоа на овој брат во нашата одделение кои ја третираат и во прилично краток временски период тој ме дијагностицирани со повеќе од 50 различни алергии. Главната беше жива токсичност, која е причината за мускулите дегенерација. Поминав околу една година со него се подобро и преземање homeopathics. Откако добив мојот сребрени пломби заменет, јас си го поврати сите употребата на моите мускули.

После тоа искуство, доверба на мајка ми во лекувањето со алтернативни методи е многу зајакната. Ова беше средината на 1980-тите и тоа што е хомеопат не е точно најпопуларните нешто да се направи. Како дете кое јаде ориз колачи и расцутеа пусти не беше норма! Јас не се сетив дека она што го правев беше толку надвор од норма додека не ја добив бремена со моето прво дете. Се разбира, сакав најпаметните, најздрава, најубаво бебе било кога. И почнав истражување како се добива најпаметните, најздрава, најубаво бебе било кога. Таму не е еден магија пилула што го прави здраво бебе. Сето тоа се сведува на исхрана и исхрана.

Зедов породувањето класи, читам книги, имав природен раѓање во болница со doula и тоа беше фантастично искуство. По раѓањето, јас водев за читање раѓање книги. Ми беше бебе, но јас не би можела да добие доволно на учење за раѓање. За една година откако имав моето бебе, клекнав и побара од Господ, "Јас имам сето ова знаење за раѓање. Јас треба да се прави нешто во врска со ова? "Добив многу јасен одговор дека ми требаше да стане doula и породувањето едукатор. Имав вонреден степен во бизнисот, но тоа беше тоа, па јас не треба професионална фокус или позадина во тој момент. Мојот прв чекор беше да се погледне за doulas и породувањето едукатори во градот и да се обидат да чирак со нив. Но, тоа беше во почетокот на 1990-тите години, кога doulas беа нешто на нов концепт. Ја отворив книгата на телефонот да се погледне за нив во Лас Вегас, но немаше никакви. Тие не беа речиси толку популарен како што се сега. Па потоа се обидов да се јавите акушерки.

Ќе се објасни разликата помеѓу бабица и doula?

А doula е ангажиран од страна на парот да работат со медицински тим, а таа е таму за да им даде на информативни, емоционална и физичка поддршка до двојката. Таа не прави ништо клинички како плодот срце проверки или следење на крвниот притисок. Таа не е одговорен за било клинички исход; таа е таму чисто за удобност мерки и информации. А doula го прави она што мајки или баби користат да се направи во старите денови пред породувањето се пресели во болниците и ние изгубивме тој аспект на породилно грижа, бидејќи на политиките за здравствена заштита и модерната култура.

Тоа беше со големо разочарување дека сфатив немаше doulas во Лас Вегас и дека сум бил на моето ако сакав да го направите тоа. Значи, повторно отидов на колена и рече: "Господи, нема никој овде. Што треба да направам? "Со неговата охрабрување, јас само што почнав на моето.

Еве јас беше оваа 22-годишно девојче со едно дете и нема формална обука! Почнав да пишувам надвор наставна програма за моето породување образование класи, и јас започнав да одам на раѓања со локална бабица. Го прашав акушерки да се однесуваат на жените на мојот класи. Секоја серија на часови држев, добив се повеќе и повеќе линкови до наскоро класа е премногу голема за да се одржи во моето мало дневна соба. Почнав породувањето асоцијација образование во Лас Вегас, бидејќи јас бев добивање на повици од други жени кои сакаа да станат doulas или породувањето едукатори, како и. Дали имало други кои сакаа да се обучуваат или да добијат поддршка Сакав да има нешто да ги поддржи. Сега постојат 40 други жени во Лас Вегас, кои се дел од таа организација. Тоа се зголеми прилично брзо.

Во 2005 година се пресели во Cedar City за работа на мојот маж, кои мислевме требаше да биде привремено, па јас продолжив мојата пракса во Лас Вегас. Но, по една и пол година, мојот сопруг беше дијагностицирана со црниот дроб. Тоа беше прилично грда. Имаше неколку моменти кога мислев, "Што ако тој умира?" Тоа беше момент во мојот живот во која моето верување системи беа ставени на тест. Тука сум бил настава на луѓето за здравјето и исхраната и донесување на моето мало познавање на етерични масла, а јас морав да прашувам дали јас навистина верува во овие работи. Од време почнавме датира, знаев неговото здравје не е сто проценти. Со текот на годините, од мојот личен читање, јас сугерираше моето дијагнози, но ние никогаш не би добиле формална дијагноза. Но, тогаш во јануари 2007 џигерот само престана да функционира. Сакав само мојот сопруг и.

Дали вашиот сопруг ги споделите вашите исти интереси во холистички пристапи?

Да, ние имавме вид на слезе овој пат заедно, иако не сум сторил повеќето од подготвителна работа на едукација на самите себе. Тој дефинитивно беше на истата страница бев на, но кога тој се разболат бевме отворени за нешто што му помогна да стане подобар. Ние конечно доби дијагноза од еден мој пријател кој беше господар билкар и даде мојот сопруг протокол да се следат. Пред да го направи ова, ние се молеше, ако тоа е она што ние требаше да се прави, а ние двете се чувствува одлично во врска со тоа.

Затоа што маж ми беше глава на семејство и бил болен и не би можеле да работат, нашите пари отиде надвор од вратата навистина брзо. Иако билки не се скапи во споредба со конвенционалните третмани, тоа беше уште пари немавме. Па морав да се најдат начини да ги намалат трошоците, каде што можев. Научив да тинктура моето билки и да излезе со свои формули. Имав неколку пријатели кои ми помогнаа на патот во текот на телефон, но тоа е главно обиди и грешки се обидуваат да направат овие работи. А многу од тоа беше инспирација: Би коленичат и да побарате Господа како да се направи нешто и со она што количини. Тоа беше многу рацете на лекција од Бога.

Беа овие формули само за лекување на вашиот сопруг, или си направат овие за другите луѓе, како?

Почнав првенствено ги прави само за него, но јас секогаш се третираат моите деца herbally. Па кога моите деца доби настинка или инфекции во тоа време, не можев да одам во продавницата за здрава храна да купат нешто, па морав да дознаам како да се направи ладни формула од билките кои ги имав. Научив на патот.

Тоа ми го зеде мажот околу една година и половина за да се врати на сопствената сосема функционален себе. Тој исцели целосно herbally. Што научив во текот на овој процес е дека црниот дроб целосно регенерира секои седум години, ако се грижи за правилно, кој беше голема утеха, бидејќи знаев тоа би можело да се поправи ако би можел да го даде правото хранливи материи. И тоа е она што го направив тоа.

Имав сето ова знаење за билки и етерични масла и имав сведочењето на своите способности, но во овој момент имав силна поттикнувајќи дека ми требаше да започне настава надвор од мојот дом за тоа како да се користи билки и етерични масла во прилог на мојата породувањето класи. Па јас сфатиле како сакав да структура часови и она што би можеле да учат и моите соседи и луѓето во мојата одделение отворени процедување внатре јас само да го стави таму и луѓето се појавил! Неколку месеци по почнав тоа, предложив на пријател дека имаме класа, кој беше на поголем обем; сите ден работа. Па ние започна LDS здравјето класа, и тоа е моментот кога почнавме на LDS Живо Холистички Живо конференција во текот на летото на 2009 година. Мислевме, ако добиеме 50 луѓе се појавува, ние ќе бидеме среќни. Наместо тоа, 450 луѓе се појавил. Јас се сврте кон мојот пријател и јас, рече: "Мислам дека имаме нешто тука."

Сфативме имаше силна желба меѓу LDS заедница да се ожени со два света на нашата вера и нашето здравје. Јас сум огромен верник во Словото на мудроста. Тоа ви "скриени богатства" ветува ако го послушаме. Ние знаеме дека зборот на мудроста е далеку повеќе отколку не пие и не пуши. Моето лично сведоштво е дека тоа е залудна да се лекува физички без помош на Спасителот. Знаев дека не бил сам, но јас не се сетив колку компанијата имав.

Ќе се зборува за врската гледате меѓу Словото Мудрости и холистички исцелување?

Јас чувствувам дека Словото на мудроста е жив ентитет за мене. Тоа е како мојот пријател. Јадењето овошје и зеленчук во нивната сезона, се јаде месо повремено, користење на билки ракоположен за "употреба на човек" .... По почнав да се почитуваат Збор на мудроста поблиску текот на мојата прва бременост, паднав во љубов со зрна кои не се користат како многу - просо, јачмен - и почнав да добивам овие навистина кул откритија. Би се прави во кујна и одеднаш одговори на прашања би имале со години дојде до мене. Има вистина во Словото на мудроста текстот што вели скриени богатства на знаење ќе биде откриена на вас. Почнав доживува тоа и тоа речиси стана addicting. Тоа беше само една сијалица момент по друг. Тоа ми стана јасно дека врската помеѓу нашите тела и нашите духови е многу поинтимна отколку што може да се замисли.

Ние знаеме дека зборот на мудроста е далеку повеќе отколку не пие и не пуши. Моето лично сведоштво е дека тоа е залудна да се лекува физички без помош на Спасителот.

Многу луѓе ме погледна и си мислев сум бил крајност. Отидов исклучување на шеќери, започнале да го користат брашно од пченица, наместо на белото брашно. Но јас не го гледаа, како да бидат екстремни. Мислев, сите правам е она што мислам дека Словото на мудроста е ми кажуваше да се направи. Мојот сопруг не беше во него како ми беше, но тој беше поддршка и ќе јадат мојата просо тако пита дури и ако тој не сакаше да! Верувам дека Збор на мудроста не е само предлог; тоа е една од најголемите благослови Бог. Откривање и увиди и знаења што ни дава не само за нашето здравје; тие се за пристап до знаење и Божјата поддршка во било кој дел од нашите животи.

Што мислите тоа е за Mormonism за оваа точка во времето што е наклонет кон алтернативни лекови? Зошто 450 луѓе се дојде до вашиот конференција?

Јас навистина се чувствувам подароци дека Бог ни дал, растенијата Тој се предвидени, знаење Тој ни даде во текот на вековите за тоа како да се третираат на нашите тела, дополнуваат нашето знаење на евангелието совршено. Тој не само не ни даде растенија да се направи земјата изгледа убаво, Тој ни даде постројки за нашата употреба. Ако се погледне преку Светото Писмо ќе видите референца по повикување на растенија се користи за медицински причини. Само затоа што ние сме во овие модерни времиња, не значи ефикасноста на она што тој го даде нас не е повеќе валиден. Тој ги стави сите овие ресурси на земјата за денешна болести, како и. Тој знаеше нашата ден; Тој знаеше она што ние би се соочува. Овие растенија се тука со векови и тие се за употреба на нашите современи ден болести како и античките болести.

Зошто би ни стави на оваа земја без алатки за да биде здрава и затоа среќни? Поздрав ние сме, толку повеќе време и енергија имаме за исполнување на Божјата мисии за нас овде на земјата.

Хомеопатски лекови е околу врската со природата, не принудува или манипулирање со телото, туку работи со телото, наместо против неа. Билки обично не работат брзо како алопатските лекови (иако сум видел некои билки работат неверојатно брзо), и така таму е вежба трпение вклучени. Со откажување на црниот дроб на мојот сопруг, на пример, моравме да чекаме шест недели со него си ја врши својата хербални терапии пред ние дури и видов резултат. Тоа беше само шест недели од нас се моли и потпирајќи се на Божјата одговор; Верував ова беше во право, но јас не се видат резултатите за шест недели! Тој би можел да земе една пилула и ние би го виделе резултати во еден ден, но јас не верувам дека тоа не би било како одржлив како наш метод.

Таму е дефинитивно масивни валидноста на користење на Божјите дарови за нашето здравје. Зошто би ни стави на оваа земја без алатки за да биде здрава и затоа среќни? Поздрав ние сме, толку повеќе време и енергија имаме за исполнување на Божјата мисии за нас овде на земјата. Ако ние сме уморни цело време, тоа е време би можеле да се користат за да го проповеда Евангелието или родител на нашите деца или што мисијата Тој има за нас. Овој интерес од LDS луѓето во алтернативни здравје е полн круг враќање на поврзување со алатки Бог ни дал. Се чувствувам децении ние поминато надвор од алтернативни исцелување биле девијација од нормата. Allopathic лекови доминира на нашето размислување исклучиво беше отстапување; билки, етерични масла, оние кои не се тренд. Тие секогаш биле таму, и тие не се оди.

Зошто би ни стави на оваа земја без алатки за да биде здрава и затоа среќни? Поздрав ние сме, толку повеќе време и енергија имаме за исполнување на Божјата мисии за нас овде на земјата.

Имало трендови во поширокиот култура која ја донесе внимание назад кон хомеопатски лекови?

Како поширок западната култура, сфативме дека традиционалната медицина генерира многу празни ветувања. Има толку многу работи во нашите популарни медицинската заедница во која се вели, ако се земе оваа пилула ќе добиете подобро. Јас не сум дисконтирање модерната медицина; тоа е огромен плус и јас не би сакал да биде без неа. Од друга страна, да имаат нишалото замав толку далеку од користење на Божјото премии, како и да се третираат големи и мали болести, е, јас се чувствувам, наивно и арогантен. Постојат многу големи работи што современата медицина може да направи за луѓето, но постојат многу работи што не може да се направи. Мислам дека луѓето се најде на ограничувањата на модерната медицина. Секогаш постојат ризици со модерната медицина, па да се оди на метод каде што има малку на нула ризик од повреда или смрт-тоа е многу атрактивна опција.

Бог ни дал лекови кои, ако научиме како да ги користат правилно, може да ни се излечи без несакани ефекти. Да им се даде огромен дијагноза како откажување на црниот дроб или рак и да експериментирам со модерната медицина, која ќе биде страшно за мене. Јас разбирам дека билки и етерични масла се страшни премногу затоа што не си се тестираат, туку Христос е господар исцелител. Тој ќе ти каже што да прави. Ако сте по Неговиот пат за вас, Тој ќе се грижи за вас. Моето искуство е жив доказ дека Бог има сите одговори за нашето здравје и нашата среќа.

На прв поглед

Ејми Џонс


Локација: Јужна Јордан, Јута

Возраст: 37

Оженет од 1995 година

Деца: 5 деца, на возраст од 15, 13, 9, 6, 3

Професија: SAHM, co-founder/director на LDS Холистички животните, раѓање професионални (doula и породувањето едукатор), професионално здравствено лице (SimplyHealed лекар, алтернативни здравјето инструктор)

Училишта каде учат: UVSC

Јазици кои говорите на Главна страница: Англиски, babytalk

Омилена Химна: "Јас треба Тебе Секој час"

На интернет: www.ldsholisticliving.com , www.birthologie.com

Сподели ја оваа статија:

16 Коментари

 1. Лаура Bromberger
  20:12 на 21 Декември 2011

  Ејми,
  Кога ќе ја прочитате оваа чувствувам како да сум читање моето биографија. Ви благодариме за да биде пионер во тоа што овие прекрасни методи на лекување се врати од прашина, и се толку подготвени да ги споделат мудрост ќе имаат акумулирано во текот на годините. Тоа е толку утешна да се знае дека постојат луѓе таму кои се чувствуваат на ист начин го правам, и интерпретираат Светото Писмо на сличен начин. Ми помага да се чувствуваат малку помалку лудо :) Мојот сопруг се бори со CFS за последните 2 + години, и тоа е она што ме започна на моето патување. Тоа заврши помагање на мене повеќе на крајот. Вистината е слобода, и тоа е толку неверојатно сега да бидат во контрола на здравјето на моето семејство користење на билки и етерични масла. Ве молиме продолжи со добрата работа.

 2. Lisa G
  09:13 на 21 Декември 2011

  Ејми,
  Вие сте одличен! Luv ya многу!

 3. Сандра
  00:02 на 22 декември 2011 година

  Инспиративни. Јас секогаш сакам сослушувањето на луѓе кои бараат инспирација и следете го.

  Зборот на мудроста е толку фундаментално значење во мојот живот, како и. Ја ценам слушнеме од други кои се чувствуваат на ист и види како тие се интерпретира во нивните сопствени животи. Можете да ме сакаат да се направи подобро.

  Ви благодариме за споделување.

 4. Jessica
  04:24 на 22 Декември 2011

  Ќе се стави во зборови што јас сум се обидува да се каже во изминатата година! Нашите пророци рече складира години снабдување со пченица и житарки, колку долго? Зошто мислите дека е? Поради неговата добра за вас! Ние не треба £ 50 на meat.I сум на RN и се обидува да ги научи луѓето дека ако тие само ќе си го сменат начинот на исхрана ќе се лекува Анг никој не сака да listen.Personally, јас сум се развива полека се обидува да остане со главно фабрика база foods.When кажам другите во областа на медицинските во врска со тоа тие ме гледаат како да сум треба 5 глави! "Треба протеини, премногу соја не е добро за вас ....." Јас тогаш објасни Зборот на мудрост и умереност во сите нешта.
  Нашето општество очекува брзи резултати и многу пари премногу! Како ти што велиш традиционалната медицина работи побрзо но сепак, исто така, може да предизвика толку многу други проблеми. Ако ние само би се релаксира, да бидат трпеливи, се молеше здрав како ние тогаш може да се моли за водство поголемиот дел од нашите болести ќе се исцели.
  Во крајна линија е дека нема пари кај здравите луѓе! Благодарам.

 5. Megan
  10:03 на 22 декември 2011 година

  ова е одлично! зошто не да се спомене својата книга? Ние го сакам светот на мудроста! тоа навистина е така корисни во спроведувањето на повеќе од основите на Словото на мудроста! Ви благодариме за сите што го правите. некои од нас навистина им е потребна помош :)

 6. Елизабет
  16:16 на 22 Декември 2011

  Јас би сакал да се каже, како почит што е можно, да Џесика дека тоа е навредливо за нас во медицинската професија дека нема пари здрави луѓе. Луѓе кои се заинтересирани во "комплементарни исцелување" практики наплаќаат многу пари за нивните услуги, исто така.

 7. Terresa W
  05:38 на 22 Декември 2011

  Мојот омилен дел? (На јазици кои се зборуваат дома: Англиски, babytalk)

 8. Trisha
  14:02 на 23 Декември, 2011

  Ви благодариме Елизабет! Јас се согласувам. А сосед на татко ми има поминато толку многу пари за холистички исцелување да "лекува" колкот по нејзината сообраќајна несреќа пред 15 години. Она што таа навистина треба е хип хирургија. Таа се уште шета со куцам и има хронична болка откако поминал десетици илјади пари на билки, масла, зони, итн

  Јас сум исто така, RN и јас верувам дека алтернативна медицина има тоа е место во лекувањето ако се користат во комбинација и како комплимент за модерната медицина. Му се восхитувам на верата на Amy, но мислам дека тоа оди до крајност малку. Сметам дека оние без добра здравствено осигурување се повеќе склони да се направи дома раѓања и го користат хербални лекови. Оние кои имаат пристап до подготвени чудата на модерната медицина ги користите.

  Јас не се согласувам со Jessica за нејзините чувства за здравјето се целосно врзан со она што го јадеме и нашето ниво на активност. Повеќето од пациентите гледам се таму во болница поради нивниот начин на живот избор. Најголем проблем е дебелината. Тоа е голема што Ејми прави здрав избор во она што го јаде, но ако јадете премногу и сте дебели, тогаш сте навистина не е толку здрав како што може да биде и се уште повеќе подложни на болести.

  Amy, тоа е навистина опасно и неодговорно да се каже дека пад на црниот дроб и рак можат да се третираат и излечи со само хербални лекови и етерични масла. Имав еден пријател кој беше дијагностицира рано со рак на дојка. Како што сите знаеме рана дијагноза води кон почетокот на лекувањето. Таа беше здрава и активна пред дијагнозата. Таа се чувствува како таа ќе се обиде јадење целосно органска храна и обидете билки, итн (на алтернативна медицина пат). По околу една година на овој и на рак влошува таа конечно отиде на нејзиниот д-р да се започне лекување со традиционалните и докажани медицина. Немаше премногу на д-р можеше да стори во тој момент. Таа починала 6 месеци подоцна, на возраст од 35.

  Јас исто така имам 5 деца и ги имаше сите од нив во болница со епидурална (воздишка). Тие се, сите од нив, здрава и убава, а не било подобро или полошо од дете родено дома во када. Јас се чувствував многу суди според оние кои ја одбрале дома раѓање. Тоа не ве прави подобро од мене. Тоа не дава никаква вашите деца подобро од моите.

  Ние го следиме словото на мудроста. Имам пченица мелница. Јадеме многу овошје и зеленчук и се јаде месо повремено. Ние, исто така види она што го јаде и колку јадеме. Ние редовно вежбање и здрава направи рекреативни активности заедно. Ние правиме се што можеме за да бидат здрави, но тоа не значи дека нешто лошо нема да се случи. Имаат верба дека, дојде она што може, Бог ќе ви даде сила да се справи со неа е најважното нешто.

 9. ~ Б
  02:32 на 23 Декември, 2011

  Ја ценам оваа статија толку многу. Го сакам слушам приказни за жените кои се молат и да ги следат упатствата што ги добиваат. Јас, исто така го цениме последните два става каде што таа зборува за не дисконтирање модерната медицина ~ Се согласувам има време и место за секоја од овие, но мислам дека за попуст она што Бог така ни дава за здравје и исцелување е опасно, како и. На крајот на краиштата Господ се грижи како ќе се третираат вашето тело и вие може да се моли за да добијат свој одговори за насоки треба да се однесуваат на тоа што таа не. За мене, најинспиративните дел за овој напис не е кој лекување метод таа го одбра, но фактот дека таа имаше храброст да дејствува во согласност со инспирација таа се чувствува таа доби.

 10. Anne
  05:10 на 23 Декември, 2011

  Сакам се што е тука! Како можам да дознаете она што го правите со билки? Јас би сакал некои настава. (Процесот за правење тинктури .. итн) Јас не живеат во вашата област, иако.

 11. Јуни
  06:54 на 29 Декември, 2011

  Исто како што не умереноста во зборот на мудроста треба да биде таму умереноста во сите аспекти на нашите животи. Јас сум често во голема мера обесхрабрени од јаз помеѓу конвенционалното / алтернативна медицина и homebirthers / болница birthers. Секој има тенденција да им суди на другите-од двете страни! Имам навика кон исцелување со билки и други "природни" терапии и јас уживав homebirths. Верувам дека Бог ја стави на природните ресурси на земјата за наша корист. И верувам дека не може да има помалку несакани ефекти од изборот овој пат.

  Тоа, рече, јас го почитувам медицинската професија и веруваат дека за повеќето лекари и медицински сестри сакаат да им помогне на луѓето и направи фантастична работа. Повеќето, ќе се согласат дека по зборот на мудроста ќе биде чисто корисни.

  Како едно лице, рече, постојат многу "алтернативните" професионалци надвор за да направат пари. Вози надолу од Солт Лејк округот Јута Каунти и се погледне во сите реклама за некоја магична овошје или пијалак што ќе поправат сè.

  Кога се сведува на тоа нашите животи се сите во рака небесен Татко. Резултатите ќе бидат исти. Како можеме да затоа зависи во голема мера на нашите индивидуални перспективи.

 12. Ејми Џонс
  00:13 на јануари 4, 2012 година

  Благодарам на сите за вашиот позитивен и охрабрувачки коментари! И да Триш-ако ви се молам за она пат да ве однесе за лекување на болеста, без разлика колку е сериозен, при што е екстремизам? Екстремизам постои само кога ќе се исклучите од Божјата волја. Јас се молам everyones новата година е полн со убавина!

 13. Лесли Стрит
  03:03 на 9 јануари 2012 година

  Јас не знам дали овие коментари ќе бидат модерирани или не, но јас се чувствувам многу силно дека за користење на молитвата да се оправда не вакцинираат децата (и тогаш охрабрување на другите да не се вакцинираат), е неверојатно опасно. Јас го прочитав вашите коментари на приказната на Солт Лејк трибјун во однос на зголемувањето на пертусис броеви во Јута. Тоа е една работа да не изберете да се вакцинираат вашите деца и тоа е сосема друга работа активно да ги охрабри другите да не го стори тоа во името на тоа "природна." Факт е, постојат многу луѓе кои веруваат дека модерната наука и модерната медицина Исто така е благослов од Бога. Верувам дека ние сме среќни да живеат во денот кога ќе може да ја спречи на нашите деца да се заразат со десетици болести кои можат да предизвикаат смрт или други сериозни проблеми. Благодарна сум што црквата ги поддржува детство програми за имунизација во делови од светот каде што децата се уште може да се ravanged од страна на овие спречат болести. Ќе се обидат да се наслика како "умерено", но факт е, вие сте онлајн охрабрување на другите да не ги вакцинираат своите деца, и за мене, тоа е штетно. Можете грешка на медицинска индустрија за да се мотивирани од "профит", а сепак, не е твојот живот, исто така, врз основа на добивање на другите луѓе да се согласувам со тебе и го користите вашиот "алтернативните" рецепти? Се работи и начини.

 14. Laura
  11:18 на 24 јуни, 2013 година

  Јас сум мормонска жена и докторски приправник на природен производ хемија на една од водечките ботанички истражувачки универзитети во нација. "Природната пристап" кон лекување и медицината е во срцето на моето истражување и не можам да се стави доволно акцент на тоа колку јас го почитувам трговија. Тоа се рече, пристап на Amy за лекување не е универзално применлива. Алма 46:40-Бог стави растенија на земјата за лекување на болеста. Јас го знам тоа, и јас имам сведоштво за тоа, и може да пишува песни за тоа на целиот ден. Сепак, Бог ни даде капацитет на разумот и да се создаде и да пронаоѓаат. Милиони животи се спасени и го направи подобро иако модерната медицина. Напредок во светот на медицината е само колку чудо како исцелување квалитети на билни подготовка.

  Исто така, зборот на предупредување за подобрување на вашиот мудрост: Ејми тврди дека "малку на нула" опасност во природни лекови. Ова е погрешен тврдење. Медицината, во која било форма, мора да се почитува. Разговорите за медицина се стреми кон опасностите на рецепти. Сепак, ние не може да се завлече во романса на природни производи, кои ние се забораваме дека растенијата содржат моќни отрови, кои често зависи од дозата. Тие се исто така лесно загадени и како што сум докажано време и време повторно во лабораторија, имаат тенденција да имаат ниски концентрации на активни состојки и синергисти. Исто така, бидете свесни дека метаболизмот и ефикасноста на лекови на рецепт е често спречени од страна на herbals. Ако оваа статија е инспириран предлог да се обиде хербални лекови-Господ Бог да благослојт, но продолжи со претпазливост.

  Овој профил е просветителската и едукативни. Сепак, се надевам дека ние ги учиме право лекција. Процесот на лекување, и како ние да изберат да го извршуваат, мора да биде придружена со молитва, лични откровение, и логика.

 15. Alysia
  07:54 на 24 јуни 2013 година

  Ејми, ви благодарам за вашата инспиративна работа. Јас се чувствував многу подготвени да значењето на зборот ако мудрост и учење како да се навистина пристапите духовниот благослов од него. Ви благодариме за сведоштво на овој и за споделување на вашите приказна.

 16. Sandi Hachtel
  21:01 на 7 Декември, 2013

  Wow! ... Оваа статија сигурно предизвика многу контроверзии.

  Како за мене, почнав со целосна доверба во прифатени медицинска пракса. Тие истрча на одговори за мене. Почнав да се моли за помош, па дури и стана доволно смирен да прифати помош од локалната quacks. Изненадување! Тие имаа мудрост да го споделат тоа навистина подобрена мојата состојба. Во текот на следните неколку години, како што работел со двете форми на медицинска експертиза, бев повеќе подготвени да холистички. Повеќе од еднаш духот интервенираше и ме предупреди да не се земе лек понудени од страна на лекар (дури и мормонска оние). Кога влегов во дискусии со Лекарската за несакани ефекти на лекови и алтернативни третмани, бев омаловажувал и викна на сослушување за нивните "авторитет". Има нешто сериозно не е во ред со систем кој поттикнува овој вид на однесување.

  Како за вакцини, секој кој сериозно гледа на сите на податоците ќе имаат оправдана загриженост за нивната ефективност. Стапките пертусис беа највисоки меѓу вакцинираните населението ... Хмм ... Оние луѓе што ги знам кои редовно се вакцина против грип се оние кои добиваат грип ... изненадување повторно? Ако го прочитате инсерти кои доаѓаат со вакцина пакет, ќе видите колку е неверојатно ниско ниво наведените најдобро сценарио е за ефикасна заштита, особено меѓу младите и старите ... толку многу повеќе на оваа тема.

  Некои од вас може да се види видео за една мала девојка кој отиде во акутна хепатална слабост. Тоа не беше наведено во видео дека црниот дроб неуспех дојде на петиците на вакцина против грип. Иднина вакцини контраиндициран ....

  Сите што се рече, секој од нас си имаме слободен агенција. Верувам дека сите закони кои диктираат што системот медицинска нега ние мора да користат или може / не може да се користи се во спротивност со голем план за среќата како тие ни ја одземе слободата да се избере. Тој избор е скапоцен! Духот зборува за секој од нас за нашите сопствени усовршување. Muffling тие гласови затоа што не се согласуваат со нив е погрешно размислување. Она што мислев дека знаев во моето 20-тите и почетокот на 30-тите години е уклучен уво преку здравствените испитувања и искрена молитва. Скриени богатства навистина. Тоа е таму за секој кој навистина сака да знае. Сите што треба да направите е да побарате.

  Имам исто така, утврди дека на повисоко ниво на образование, толку е поголема веројатноста дека поединецот ќе користи природен лек. Обука за мојот MS отвори очите на огромна корупција во истражувачката заедница. Голем дел од истражувањата е купен и платен за пред тоа некогаш започна, со однапред одредени резултати. Тие дури и не ги следат сопствените правила на хартија, а камоли на можности за манипулација со податоци пред објавување. Следат парите. Слушам Gadianton Разбојници? Да, тие го види нашиот ден.

  Со нетрпение очекувам да повеќе слух за оваа тема. Мојата љубов за сите вас.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline