4 Јуни 2012 од admin

19 Коментари

Лична Револуциите

Лична Револуциите

Rostya Гордон Смит

На прв поглед

Како 19-годишната ќерка на комунистички лидер, Rostya избега од Чехословачка во 1969 година откако земјата беше нападнат. Иако покрена атеист, моќна конверзија искуство додека живеат во Бразил доведе Rostya на живот на посветена служба на црквата во странство, кулминирајќи сега е во позиција како директор на Национален директор за односи со јавноста за Чешка. Од Прага, Rostya vibrantly опишува својот живот на вера и револуција.

Си замина Чехословачка во 1969 година, откако беше нападнат од страна на Русите. Како успеавте да се одлеат?

Роден сум во планинскиот регион на Чешка ... а татко ми беше полковник во воздухопловните сили. Тој беше во Комунистичката партија. Тој секогаш сакаше да лета и комунистите му даде начин да се живее својот сон. Во 1968 година, кога бев вика кон него и му кажува дека е причина за немирите во мојата земја, тој рече дека би ја продал душата на ѓаволот за да летаат и тоа е токму она што го стори.

Моите родители беа многу во едни на други и моите сестри и јас бевме вид на несреќи на нивната љубов. Татко ми беше тешко на нас. Моето име е името на момчето. Тој сака син и тој ме третира како син. Тој беше ски скокач и многу смел човек, па јас не скијање и гимнастика и уметничко лизгање.

Јас бев во основа покренати од страна на баба ми и дедо предизвика моите родители патувале толку многу. Бидејќи на мојата баба, јас сум кој сум јас. Тие имаа една фабрика, која тие ја загубија на комунистите, а потоа нивната ќерка се оженил со Комунистичката ... Тоа е приказна која трае преку правото на чешкото општество. Имав многу среќно детство: сè е платено од страна на државата, сите мои спортски, мојата учебници, сè. Имавме кабина во шумата, каде што поминал два месеци секое лето габи. Одам печурки лов на овој ден, бидејќи јас го сакам толку многу.

Rostya и нејзиниот сопруг Симон во нивниот дом во Прага

Но, во 1968 година, Русите ја нападна Чешка и сум бил во право во средината на неа. Тоа беше како завеса отвори и видов еден поинаков свет. До тој момент јас биле засолнати бидејќи татко ми беше толку голем договор дека јас не треба да се усогласат. Никој не се посомнева во мојот лојалност. Но, кога Русите го нападна бев 19, а јас морав да се донесе одлука да се приклучат на Комунистичката младинска или не. Сфатив дека не може да живее таму веќе.

Што виде зад завесата што сте убедени дека не може да живее таму веќе?

Одеднаш би можеле да го слушнете на BBC или на Гласот на Америка. Ние одеднаш имаат пристап да се поправи историја. Јас не се чувствуваат изневерени, навистина, но јас само сфатив дека не сакам да живеам во тоа општество. Јас реков, "Јас не сум дете повеќе. Јас ќе мора да се приклучат на партијата или да стане дисидент. "Не бев доволно храбар да се биде дисидент.

Тоа беше 21 август 1968, кога бевме нападнат. Јас требаше да одам на кампување со некои пријатели, но телефонот заѕвони и мојот пријател беше вика, "Русите ни ја нападна! Русите ни ја нападна! "Јас се упатиле кон прозорецот и овие резервоари со црвена ѕвезда се тркалаа по улица со Русите зад митралези покажувајќи на прозорците.

Кога живеете во Централна Европа ќе бидете покрена со војна, бидејќи тоа е насекаде. Имав пријатели чии родители го преживеале концентрациони логори и имаше истетовирано броеви на нивните тела ... Можете да го живеат таму, бидејќи тоа беше таму, не долго пред. Јас секогаш мислев ако војната дојде јас само ќе одат убие мене, бидејќи јас не би можело да биде херој. Не можев да го земе. Живеев со овие ужаси во младоста; ги слушнав од устата на жртвите. Тоа беше извонредна работа иако, бидејќи се најдов себеси прават спротивното: се најдов себеси велејќи: "Одам да остане и да се бори за мојата земја."

Мојот колеџ пријатели и налетав на улиците и започна уривање улични знаци, па Русите не може да се движите низ градот. Затоа што зборува руски, ние одржаа демонстрации. Постојат неколку мостови преку реката во Прага и седевме на еден од мостовите. Тенковите дојдоа и наредени спротивни нас и го кренаа пушките и со цел и тие снимен над нас. Тогаш ние разговаравме со војниците во Русија. Некои од нив дури и не знаат од каде тие беа - тие биле млади, некои само 16 - и тие мислеа дека се во Германија, па тие беа изненадени што зборуваше руски. Ние рече: "Што ќе мајка ти каже да се види го правиш ова?" И ние ќе им даде торти и колачи. Ние во основа ги зборуваше надолу. Тие беа толку деморализирани тие мораа да се промени целата армија поделба во Прага.

Rostya со нејзините три ќерки-во-закон и внука

Зедов фотографии од инвазијата во Wenceslas плоштад и им делеа на странци, па пораката може да излезе за тоа што се случува со нас. Бидејќи јас не дека сум бил однесен во полициска станица и тепани, но тогаш тие открија кој татко ми беше и ме пуштија.

Мојот татко беше сместен во затвор, а мајка ми сите ни остави и емигрирал во Виена. Јас останав со моите две помали сестри во Прага. Јас бев 19, и мојот помлад сестри беа 18 и 11 Немав пари. Јас hitchhiked во куќата на баба ми и остана таму до татко ми излезе од затвор. Тоа беше кога му кажав на татко ми мораше да го напушти.

Татко ми ми доби пасош преку пријател во Министерството за внатрешни работи. Но јас се уште се потребни визи. Еден од моите пријатели, момче од училиште, бил Евреин и живеат во странство во времето на инвазијата. Тој аранжирани за мене да работам како дадилка за семејството во Лондон. Да се ​​добие виза, ти мораше да имаат писмо велејќи спонзор би платиле за вас и се грижи за вас, а тоа семејство пишува дека писмото.

Татко ми ме виде надвор на аеродромот и тој рече: "Знам дека вие сте само една од моите деца што ќе го направи тоа." И тие беа неговите последни зборови за мене. Јас никогаш не го видов.

Заминав на 3 јануари 1969 година Се чувствував како да сум слободен. За да го прослават, јас си купив кутија цигари на авионот. Ова е 1969 година Ова е висината на долга коса и кратки здолништа. Баба ми ми рече во Англија на жените се многу елегантна и така таа ме направи фустан од бела и кафена боја проверки, волна, со бела Петар Пан боја и бели ракави во мојот зглобовите. Немавме хулахопки, имавме наместо чорапи, кои се во облик на ногата и имаше шевовите во грбот и се одржаа со garters. Јас мора да имаат погледна глетка пристигнувањето во Лондон во 1969 година!

Кога пристигнав во аеродромот, семејство кое ме спонзорира не беше таму. Бев направил пријатели со колеџ момче на авион и тој ми помогна да ги повикам. Дури и правење на повик на јавна телефон беше ново за мене. Тоа беше петок вечер околу 19:00, а тие рекоа: "Ние имаме houseful на компанијата, кажи и да дојде в понеделник." Тие немаа идеја што јас штотуку помина низ. Мислев дека само ќе се живее на аеродромот за три дена, но момчето ме покани да остане со некои пријатели од неговите. Оние колеџ момчиња мислеле дека доби прилично добро се справи со чешки девојка слетување на нивниот праг!

Живот со тие момчиња бил странка. Луѓето беа прави надвор на скалите и секаде на друго место. Сите овие британски студенти сакале да знаете за инвазијата па јас бев инстант славен. Имаше три момчиња живеев со: еден бил уелсец наречен Даи, еден беше Англичанец име Најџел, а последниот беше Ирец име Џим. Три карактери! Џим изучува рускиот така јас се зборува за нив во Русија. 1968 беше голем студентското движење низ Европа, и дома во Прага сме биле доведе да веруваме дека студентите биле тепани и угнетените и сиромашните, бидејќи тоа е начинот на капиталистичките земји работел. Седев на подот една ноќ со Момци, се сеќавам, го кажувам за себе и сфатив, комунистите биле во право. Овие кутри студенти биле толку сиромашни што морале да се тркалаат свој цигари! И тие мораа да ги споделите! Си помислив, "Па, погледни ме! Јас сум од комунистичка земја, но барем јас имам свој цигари. Вие кутри луѓе, мора да се тркалаат свој. "Тоа ми требаше време да дознаам што тие се тркалаа не беше истото го нудеше!

"Знам дека вие сте само една од моите деца што ќе го направи тоа." И тие беа неговите последни зборови за мене.

Овие три момчиња одлучи да ме земе под крило, иако јас не се преселат во куќата на семејството на дадилката. Една ме научи како да се вози автомобил, еден ме научи правилата на рагби и последните ме научи како да се пие Гинис. Одличен образование. Животни вештини!

Ме однесоа во шопинг па јас не треба да носат мојата волна фустан повеќе. Ние купи miniskirt - што јас се уште треба да овој ден - тесни џемпер и чизми, и отидовме на фризер, а потоа на чај. Имав чувство дека сакаат да разговараат со мене за нешто, така што имавме нашиот чај Џим рече: "Rostya, е тоа против твојата религија да си ги избричат ​​нозете?" Јас реков, "јас немам вера. Јас сум атеист. Зошто јас треба да си ги избричат ​​нозете? "Тој рече:" Смирете се. Вие не може да носи miniskirt и не се бричи нозете. "Значи, ние се врати во станот и ми го дадоа својот жилет. Имаше крв насекаде!

По околу две недели на работа за семејството како домаќинот и дадилката, сфатив дека не може да го направи тоа за долго. Тоа не беше во кариерата сакав. Јас секогаш сум бил малку мрзливи во училиштето; работи дојде лесно за мене а јас свирев избега. И така одеднаш сфатив без образование не можев да се секаде. Јас работев многу напорно. Ми го зеде часови по англиски јазик, одев на училиште, не ми Кембриџ владеење Испити и беше прифатена на Универзитетот во Лондон. Тоа ми требаше една година и пол откако дојдов да се запишат на факултет.

Тие мавтаа надоместоците за училиште за Чешка имигранти, бидејќи тие се чувствува вина за давање нашата земја далеку на Хитлер во 1939 година, но моравме да докаже способни за поддршка на нас самите. Јас им кажав на мајка ми живеел во Виена - што е вистина, а таа - ќе ме поддржи - што не е вистина. Имав многу малку контакт со неа откако таа замина. Татко ми имаше јавно да ме негира. Јас му се судеше и осуди во моето отсуство за две години во рехабилитација камп ако некогаш се врати. Но британскиот веднаш ми даде азил, бидејќи знаеја дека јас бев во опасност поради кои мојот татко, па за среќа никогаш не сум имал што да се плаши да биде предаден бев навистина ситни риби во секој случај.; Чешката влада имаше поголеми проблеми од мене. Британската ми даде дозвола за работа, студент дозвола и азил.

Наутро, јас се користи да се оди на железничката станица и продава весници во кабина и трчање по должината на воз. Во вечерните часови, по класи, јас работев во еден бар во хотел тресење коктели. Се запознав со мојот сопруг за две недели во колеџ на забава во подрум. Тој доаѓа од висока класа семејство. Неговиот татко бил воен аташе на амбасадата во Прага, така што тој зборуваше Чешка. Се запознав со Симон и имавме датум, а потоа ме одведе во куќата на неговите родители за време на викендот, каде што имало голема забава. Како што возеа назад во Лондон, што застанавме пред Биг Бен и тој ме замоли да се омажи за него. Нашиот втор датум! И реков не. И тоа траеше две години, додека не конечно се согласи.

Кога ние се оженив, добивме мала куќа во Дорсет и тој отиде на својата прва инженеринг работа во Шкотска и почнав мојата дипломска работа. Добив мојата настава диплома. Ја градеше мостови во Шкотска, отиде за долги периоди на време. Тој се вратил дома секои 5 недели за околу четири дена. Тоа беше во форма на нашиот брак. Потоа тој се врати еден ден и рече: "Како се чувствувате за да оди во Бразил?" Ја подадов раката за куферот и рече: "Колку брзо?"

Отидовме во Бразил. Имав мрежата на Чешка пријатели во Англија, и мојот сопруг се пошегува дека откако ќе отиде во Бразил тој нема да биде слух Чешка за долго време. Ние припаѓал на спортски клуб во Бразил, а јас седев таму сончање и група на американските жени имаше многу пријателски и дојде до мене и се претстави. Една од жените, Заза, рече: "Гордон Смит е на англиски јазик. Но Rostya звучи Чешка. "И таа почна да зборува Чешка за мене! Нејзиното семејство заминал за Чехословачка во 1947 година, кога таа беше едно мало девојче, таа се пресели во Америка, во брак, и таа беше Мормон.

Јас ја покани во мојата куќа и бевме во разговорот далеку во Чешка. Мојот сопруг мисли: "Оние ебам Чесите, тие се насекаде!" Таа ни поканети во нејзината куќа за вечера околу три дена подоцна и тоа е најчудниот нешто причина таа го нарече нашата куќа и ни покани на вечера, но потоа рече таа, "Донеси салата. "Да го ставам телефонот надолу и реков на мојот сопруг", Најчудесно нешто едноставно се случи. Бевме поканети на вечера и побара од нас да се донесе храна. "Ова беше невидено во Европа! Па отидовме на вечера и не беа овие двајца млади луѓе во кратки ракави бели кошули со малку црн nametags ... јас ги најде прилично неинтересен на вечера и само да ги игнорираат.

Заза, ова мормонска пријател ме запозна околу да нејзините пријатели и почнавме да игра тенис со нив. Но ниту еден од нив ќе се појави во недела. Мислевме дека беше најчудни работа. Ние рече: "Каде бевте?" И сите се во црквата. Јас реков, "Па, парична казна одат во црква. Го добие над и направено со, а потоа се играат тенис со нас. "А тие рекоа:" Ние одиме во црква на целиот ден! "

Беа собрани атеист. Беше ли нешто во твојата младост, сугерираше сте биле во потрага за вистината или за некои духовно значење?

Баба ми не беше многу религиозен, сепак, се сеќавам секој пат кога излегов или имал тест таа ќе се направи крстот на челото. Се сеќавам еднаш таа одлучи дека треба да одат и да имаат некои религиозни инструкции, но тоа мора да биде сите под земја. Па таа ми се регистрираа за католичкиот катехизам класа, но беше исфрлен затоа што се нацрта мустаќи на сликата на Богородица. Тоа беше крајот на мојата верско образование.

Заза и нејзиниот сопруг Дон беа ни дружење, и реков на мојот сопруг "Ние треба да се биде навистина внимателен причина тие се Мормоните и тие се луѓе кои не егзорцизмите и се тркалаат на подот кога тие се моли." Немав идеја . Потоа, тие не поканија да удел конференција. Претседателот Кимбал дојде да го објави храм се гради во Сао Паоло. Се сеќавам на претседателот Кимбал стои таму, многу мал човек. Сите пееше "Ние Те славам Боже за пророкот", а тој беше мавтајќи. Се најдов себеси во солзи. Бев навистина се пресели. Мојот сопруг беше преместена. Ние се чувствува нешто. Ние брзо го впиша како масовна хистерија. Но потоа бевме поканети на интимен дома на претседателот мисија и беше претседател Танер и претседателот Кимбал. Како што стоеја околу надвор, претседателот Танер ми рече: "Јас разбирам дека не сте член.", Реков, "Јас сум, секако, не е член и немам намера да биде еден." Тој стави неговата рака на моето рамо и тој рече: "Не грижи се. Ќе се направи добар член. "

Заза зборуваше со мене за црквата цело време. Таа нуди да ме вози наоколу за да сите мои errands, па таа може стапица мене во автомобилот и да разговараат со мене за Црквата! Инаку јас не би ги слушаат. На овој начин не може да избега.

Како умрела нејзината не приод влијае на вашата пријателство?

Тоа е начинот на кој таа го правеше. Таа беше многу нежни. Јас не би слушале, освен дека таа и нејзиниот сопруг ме заинтригира. Тие беа исклучително добри примери. Тие беа десет години постар отколку што беа, па тие имале деца. Јас забележав како тие разговарале со едни со други, тие имаа забава, како тие се подигање на децата, и тоа ме погоди затоа што дојдоа од разведен семејство. Тие ме потсети на мојата сакана баба и дедо. Тие се забавни. Тие се нормални.

Rostya и Симон со внуци

На интимен, ние се согласивме дека мисионери може да дојде учат нас. Старешините беа научени да учат во Португалија и имале овој стар систем, каде што тие ќе им донесат табла. И така тие се стави слика up на Џозеф Смит во Светото Grove и ме праша: "Дали верувате Џозеф Смит виде Бога и Исус?" Јас реков, "Се разбира дека не." Тие се обидоа укажува на тоа дека мојот сопруг и Имам семејство молитвата: ние треба да коленичат заедно или спроти друг и се држат за раце ... Јас реков, "Старци, дали ми даде лекција за религијата или за секс?" Така што не е никаде да одиме. Потоа, добивме нов сет на мисионери, кои мислам дека беа најостро мисионери некогаш сум ја сретнал. Тие се нема глупости од мене. Тие ме стави во моето место. Тие ќе се откажат од мојата куќа и да игра карти со мене некои попладне! Тоа беше совршена.

За време на една посета, рече: "следната лекција ќе биде на покајание." Јас, како и секој друг, има огромна способност да изговор мојата малверзации па мислев, ја доведе на! Ќе се забавуваат со овие момци. Но, за време на лекција, мисионерите отворени опишува процесот на покајание и останав многу тивок. "Ако целиот свет го направи ова", помислив, "на светот ќе биде на друго место." Тоа беше многу длабока лекција за мене. Мисионерите мене беше предизвик да се моли за тоа, и јас им даде мојата вообичаена одговор дека јас не верувам во Бога. Тие рекоа: "Тоа е како стои пред една станбена зграда и велејќи дека никој не живее на десеттиот кат. Ти не знаеш дека освен ако не сте ѕвони на врата. "

По тие лево, маж ми седи на каучот со читање на весникот и јас бев седи на маса и одеднаш мојот живот блесна пред мене - сите мои малверзации, како на филм. Се свртев на Симон и рече: ". Јас треба да ти кажам, јас сум лажел за вас многу пати" Јас седна во текот на ноќта и пишува писма до луѓето, јас спакува сите книги имав украдени од библиотеката - тие мора да биле многу изненадени од библиотеката да ги добиете сите овие книги назад! Следното утро, јас бев миење садови и почнав молитва: "Ако сте таму, Бог, треба да ме слушаат причина јас се чувствувам навистина непријатно за тоа. Одам да се тестираат ова, причина јас навистина сакате да знаете. Причина јас сакам да знам е дека јас гордост себеси на живеење целосно. Ако сте таму, сакам да знам, бидејќи ако постои Бог, тогаш јас не сум живее мојот живот во целост. Ве молиме, одговорете ми. Јас сум подготвен да знаете. "Јас клекна на колена и реков:" Мојот татко на небото ... "исто како и старешините ме научи. Ова го почувствував топлина, како некој истури топла мед сите над мене, на мојата глава, а потоа над моите раменици и во моите гради. Тоа беше како некој се стави нивната љубов раце околу мене. Тоа беше Најдобрата работа. И тоа ме потсети на, кога бев многу мало девојче и баба ми и дедо ќе ме прегрне и да ме читаат приказни. Се јавив повторно, "Татко на небесата!" Бев нарекувајќи го сега, и јас го почувствував повторно. Почнав да прашува за Книгата на мормонска и со сведочењето. Тоа беше во раните утрински часови, па се јавив Заза и се разбудив ја нагоре. "Јас го зедов тоа! Јас ја добив "викав во телефонот:" Јас добив дека сведочењето ќе го задржи на зборувам! "

Ова го почувствував топлина, како некој истури топла мед сите над мене, на мојата глава, а потоа над моите раменици и во моите гради. Тоа беше како некој се стави нивната љубов раце околу мене.

Таа вечер, Му реков на Симон, "Јас сум добивање крсти. Добив ова сведоштво дека тие го чуваат зборува и знам дека тоа е вистина. Значи ова е она што го правите да се добие една премногу вие коленичат, велиш, "Мојот небесен Татко, и тоа е она што ќе се чувствувате ... Значи оди, оди оди" И јас го shooed исклучите во спалната соба.. Тој отиде во спалната соба, а се враќа и вели: "Ништо".

"Па, дали ти се свитка рацете само на овој начин и се поклонат вашата глава?"

"Да."

"Врати се назад и обидете се повторно."

Па се врати по втор пат и уште ништо. Па реков: "Јас не знам што ќе се прави во ред, но тоа е она што ми се чинеше и знам дека тоа е вистина. Ако некој стави пиштол на главата и рече негираат тоа, не можев. "

Симон рече: "Јас ќе одам да се крсти со вас, бидејќи иако јас не се чувствувам истото, ти верувам дека нешто се случува со вас и Мормоните се добри луѓе."

Нашето крштевање требаше брзо, но пред тоа отидовме на брз и сведоштво средба со Заза и нејзиниот сопруг Дон. Тоа беше проблем. Секој да плаче. Потоа, Дон праша што мислев. Јас реков, "Јас ќе ви кажам она што мислев. Тоа беше масовна хистерија ".

На недела пред добивме крстен, тоа е прашање на конференцијата и Старец Фауст беше претседателот. Нашиот пријател Дон е во прашање претседателство и најави, "Старец Фауст би сакале некои луѓе да излезе и да носат своето сведоштво." Моето срце почна да фунта, но си помислив, "Јас сум сигурно нема да одам до таму и даде моето сведоштво пред сите овие луѓе. Јас не сум дури и уште крстен! "Но, Старец Фауст е скенирање на публиката и кимна со главата во мене. Јас станав и отидов на подиумот, и плачеше и плачеше и заеднички моето сведоштво на сите тие луѓе. Толку за масовна хистерија. Симон, да се биде Англичанец, не плачеше заедно со мене и потоа Старец Фауст дојде и ја стави раката на неговото рамо и рече: "Симоне, знам како се чувствувате." И тогаш Симон извика.

За 10 дена по добивме крсти, добивме телефонски повик од владиката. "Јас имам работа со Црквата," Симон рече откако тој ја спушти слушалката.

"Извинете?" Реков. "Јас сум еден од оние со сведочење. Како тоа ќе ви даде работа? "

"Ќе биде спортски директор."

"Не, не. Тие знаат дека немаат сведоштво и тие само сакаат да ве окупира, па ќе продолжам да одам на црква. Ова не е инспириран повик. "

Па следниот недела, јас маршираа во канцеларијата на владиката и реков: "Ова не е инспириран повик. Тој не мора да биде во оваа црква да ја ослободат на топката. Тој може да го направи тоа на плажа. Така што треба да се мисли на нешто друго, каде што тој, всушност, може да се добие сведоштво. "Следниот месец, Симон беше повикан да биде во младите мажи и тоа е каде што доби своја сведочење.

Како за односи со вашиот поширокото семејство?

Тоа беше катастрофа. Ние испрати писмо до моите родители-во-законот велејќи дека ние се приклучи на црквата. Тие испрати телеграма назад велејќи: "Ние ве молам не го стори приклучат дека секта." Мојот татко-во-закон, рече, "Не сакам да се донесе Книгата на мормонска во оваа куќа. Не сакам да се зборува за вашата црква. Не сакам да се молат во оваа куќа. И јас не сакам да се мотам во вашиот храм со мене кога јас сум мртов. "Тој ми, странецот обвинува, за водење на неговиот син надолу оваа патека на култ. Тој се чувствува Симон израснала во право и јас го срушен. Ова траеше со години. Две од моите деца се родени во Англија, а потоа отидовме во Канада за време, татко ми-во-закон почина и отидовме во посета на мајка-во-законот ми. Таа живееше далеку од најблиските црква гранка, и така моите три мали деца, рече, "Ајде да одиме во црква баба наместо!" Имам добивано и се оженил на локалната Црква на Англија црквата и јас би ги зел има толку знаеле за тоа . Но, пред да отиде им реков, "Ќе одиме на децата во неделното училиште во црквата баба е. Вие не каже ништо. Ако тие велат дека Бог и Исус Христос и Светиот Дух се исто лице, не се каже ништо. Ние ќе се дискутира за тоа подоцна и јас ќе да ви објаснам, но ова е црква баба и не се зборува таму. "

Во беседата, тоа само така се случило тој ден дека министерот зборуваше на преминот од Метју поглавје 10 за тоа како мисионери да одат по двајца и тресењето на правот од своите нозе ... И тогаш тој продолжил да се зборува за мисионери: тие доаѓаат, тие тропаат на вашата врата. Тие се обидуваат да ви brainwash, тие зборуваат за љубовта, но тие навистина не сакам ... Сите овие работи за другите религии. Чув глас велат за мене, треба да се има вашиот сведоштво за овој човек. Јас реков, "Не, јас не! Дадов моите деца строги инструкции дека не треба да се каже еден збор и јас одам да го носи моето сведоштво? "Повторно слушам", треба да се има вашиот сведоштво за овој свештеник. "Се чувствував духот навистина силно. Луѓе поднесе надвор и свештеникот стоеше на вратата велејќи збогум на луѓето. Мајка ми-во-закон, а јас му пријде. Јас помина покрај него и одиме надвор од вратата. Јас спречи во мојата песни и се сврте. Му реков: "Јас сум ќерка-во-закон г-ѓа Гордон-Смит." И веѓите отиде и тој рече: "Ах, да." "Навистина ми се допадна Светото Писмо да го прочитате, но јас треба да кажам ќе сум Мормон и верувам дека Христос е мојот Спасител. Јас сметам христијанин. "

Тој рече: "Па, драги мои, јас се чувствувам сте искрени. Но навистина не верувам во оваа Библијата. Имаш свој Библијата. "

"Јас само се чувствува дека е потребно да ви кажам дека јас верувам дека Христос е мојот Спасител и дека Тој е Божјиот Син. Жал ми е што не ме слушате. "

Тргнав назад во колата каде што мајка-во-закон ми ме чекаше, а јас само се чувствува таа се случува да ги споделите со лабава на мене. Еве го доаѓа. Таа рече: "Може ли да знаете што разговаравме со свештеник за?"

"Му реков дека знам дека мојата религија следи Христа и дека Тој е мој Спасител и Син Божји."

Таа молчеше за една минута, а потоа рече: "Знаете, Rostya, никогаш не мислев јас ќе ти кажам ова, но јас ти се восхитувам за тоа. Јас никогаш не би можел да застане за мојата религија како тебе не. "

Тоа попладне, над ручек, вели таа, "Јас разбирам дека ве благослови на вашата храна пред да јадете. Дали ви се допаѓа да се каже благодатта? "Таа ноќ, бев клекнат покрај креветот со децата и тие рекоа:" Ајде да прашам баба да ни се придружат. "И таа ни се приклучат, всушност, таа вели дека Господовата молитва со мене и децата таа ноќ.

Тоа е зошто имав тоа поттикнувајќи. Тоа не беше за ебам свештеник, тоа беше за неа, да ја смени односот кон нашите верувања.

Кога зборувам за конверзија, крштевањето беше само физички чин на неа. Но конверзија на мојот ум и целиот мој битие и моите желби и моите цели и вредности ... тие беа револуција во мојот живот. Првиот револуција во мојот живот беше кога заминав дома, а вториот беше моето преобратување во Евангелието.

Јас не имаат една третина револуција. Тоа беше кога сфатив дека луѓето во Црквата не се совршени. Тоа ми требаше доста време да се реализира тоа. Бев во меден месец период во црквата за долго време. По Бразил се вративме во Англија, а потоа во Канада. Јас навистина почна да имаат различни очи, кога отидов во Канада и јас се измешаа со Американците. За мене, црквата е црква, тоа немаше пол, дека нема националност. Сакав сите и сите ме сакаше причина бевме браќа и сестри. А потоа и во микс на Канаѓаните и Американците, тоа беше американски црква. Се сеќавам дека се бори со некој причина тие сакаа да го постави американското знаме во црквата на Четврти јули. Ноќта на вештерките, ќе имаме црква на вештерките партии. И реков: "Покажете ми во Светото Писмо, ми го покаже во прирачниците, каде што вели дека ние треба да ја прослават Ноќта на вештерките во црквата." Јас дури и ќе се ослободи од Дедо Мраз, бидејќи тоа нема никакво значење во црквата. Тоа не е дека јас ќе бидам пуританец; Јас само не му се допадна на пенетрација на овие работи. Тогаш сфатив дека постојат две различни нешта: постои Евангелието и постои култура. А фолклор. За мене тоа фолклор е навистина опасна, бидејќи луѓето почнуваат да бидат овци, и не мислам овците на Христос. Овци во смисла дека тие се удобно, и тие одат преку предлог, и се чини дека имаат теревенки натаму. А потоа тие стануваат оценувачки, нетолерантни, мора да се вклопи во калап, во облекување, во зборување, во фризура. Па имаше трета револуција за мене кога морав да ги надминам сведоштво и моето верување и да дознаам како да се задржи мојата вера чиста.

Кои се алатки кои ја задржите вашата вера непроменети?

Учам за себе ако работите треба да биде од суштинско значење делови од она што јас верувам, или ако тие не се. На пример, откако добивме крстен, бевме изненадени да научат за облека. Ние не знаеме за оние пред добивме крсти. Бев лут да се запознаат со нив. Во Бразил, облека под вашата облека во средината на летото? Се чинеше луд. Тоа навистина ми пречи. Знаев дека не би поминала низ храмот, додека имав сведоштво на облека. Па јас се молев и се молев. И една ноќ имав сон. Јас беше донесена на врвот на прометна улица во нашиот град во Бразил, а јас бев лебди над. Еден глас зборуваше со мене и рече: "Погледни надолу. Гледате на светлата? "Видов луѓе шетаат подолу, а некои луѓе имаше светлина што доаѓа надвор од нив. Тие беа посветла од другите. И слушнав, "Тоа се луѓе кои носат облека." Значи, кога ми треба потврда, јас го добие.

Па имаше трета револуција за мене кога морав да ги надминам сведоштво и моето верување и да дознаам како да се задржи мојата вера чиста.

Јас многу силно веруваме дека тоа е опасно да слепо ги следат. Јас не земам посветеност лесно. Иако некои работи во врска со црковната организација ме вози ореви понекогаш, верувам никаде, ниту една друга организација, има луѓе кои толку тесно го направи она што велат тие. Како група, ние се чудни, имаме праведни и неправедни луѓе, имаме чесни и нечесни членови ... Немам илузии, без роза обоени очила. Но мислам дека како група, ние сме најблиску до тоа што велиме ние веруваме. Нашата црква е огромна движење за добро во овој свет. Сакам да бидам дел од неа.

Служев во црквата во многу callings. Од претседателот помош општество на претседателот на младите жени. Јас служеше во неделното училиште, и учествуваше во многу активности. Сега имам повик дека се чувствувам сум подготвен за сите мои години членство. Јас сум бил повикан да биде Национален директор за односи со јавноста за Чешка. Сакам овој повик, бидејќи тоа предизвикува моето верување, вера и сила и ми дава можност да се зборува за нашата вера да не се членови. Јас многу го сакам предизвик и чувствувам водство и поддршка мојот Небесен Отец. Оваа година, особено интересно е како "мормонска Момент" идеи навлезе дури и во мојата земја. Мојот главен предизвик, а целта ми беше обвинет за кога бев повикан е: "Да се ​​донесе на црква во Република Чешка од опскурноста и темнината." Ќе дадам се од себе!

На прв поглед

Rostya Гордон Смит


Локација: Прага, Република Чешка

Возраст: 62

Специалност: 40 години

Деца: Четири - 35,34,33,26

Претвори: 1976

Професија: извршниот директор на консултантски услуги и обука компанија во развој на човечки ресурси, наречена Луѓе влијанието врз

Училишта Присуствуваа: Чешка основното и средното образование, Универзитетот во Лондон, Велика Британија, Симон Фрејзер Универзитетот, Канада, Macquarie University Хонг Конг / Сиднеј Австралија

Јазици кои се зборуваат дома: англиски, чешки, португалски

Омилени Химна: "Знам дека мојот Избавител живее"

На интернет: Скопје профил

19 Comments

 1. Neylan McBaine
  10:14 pm on June 4th, 2012

  From the Interview Producer: Speaking with Rostya was like sitting through a fantastic play performed by top-notch British actors. Her elegant accent coupled with her physical grace and rhetorical humor made our interview an evening of inspiring storytelling. It is rather overwhelming to think of what she has seen and experienced in her life; how far she traveled from her roots to actually return to her homeland now as an ambassador for the gospel. I am grateful to know that the worldwide church is in the hands of such women as Rostya.

 2. Suzanne
  5:50 am on June 5th, 2012

  What an amazing woman. Thank you for sharing this interview!

 3. JJ Abernathy
  7:21 am on June 5th, 2012

  I have been hearing these stories from Rostya for years–and now they are written down. Rostya and Simon and their family were part of our fabulous ward family in Hong Kong.

  Indeed, reading this brings tears to my eyes.

  Thank you for featuring Rostya and thanks for telling her story.

 4. Kristin McElderry
  8:22 am on June 5th, 2012

  So inspiring. What a great story to read.

 5. LauraMaery
  11:32 am on June 5th, 2012

  Oh how I miss you Rostya….and all I learned from you when we lived in HongKong. I forgot how much your worldview impacted mine…Thank you for being so strong!

 6. Katie Hillam
  11:03 pm on June 5th, 2012

  Rostya, after all these years, is still the real thing. No one is as scrupulously honest as she is, and her words brought tears to my eyes again. Love you, Rostya!

 7. Sandy Lai
  4:31 am on June 6th, 2012

  I moved to Hong Kong in 1987 and have associated with Rostya since then.We had boys that grew up together. My husband and I had a great visit with her in Prague when we visited there in 2011. She taught me how to make Pysanky(Ukraninian eggs). She is still the same fun loving person I met many years ago. Love you Rostya and loved to read your story!

 8. Erin
  8:27 pm on June 6th, 2012

  Fabulous interview! What an interesting woman. I hope to meet you someday, Rostya. I just passed on the link to this article to a former co-worker who lives in Prague.

 9. Waisum Buenning
  11:47 pm on June 6th, 2012

  I remember hearing some of Rostya's life story when I was in Hong Kong. I always felt inspired by her testimony back then. I also remember going to her home in Bagio Villa, Hong Kong to learn how to make homemade bread. Her homemade bread was amazing.

 10. Tiffany
  8:32 am on June 7th, 2012

  What an inspiring story! I love to hear about how the gospel gathers Heavenly Father's children from every corner of the world.

 11. Lynn (Toolson) Sloan
  7:04 pm on June 7th, 2012

  Rostya,

  My mom forwarded this article along to me. You are just as I remember you…a strong and vibrant woman making a difference, for good, in the world!! You make us all proud!!

 12. Carla Call
  4:36 pm on June 8th, 2012

  Thank you, Rostya, for your wonderful story. I had no idea even though we lived in Hong Kong at the same time.
  Give my love to the boys.

 13. Teresa
  8:46 pm on June 14th, 2012

  This is one of my favorite MWP interviews. I love her honesty. Ви благодариме!

 14. Kim Tyler
  5:11 pm on June 16th, 2012

  Oh, I remember Rostya from back in our Hong Kong days! She was so friendly to my poor little family, and invited us right over for dinner when she met us! So vibrant and kind!

 15. Fran
  5:39 pm on June 17th, 2012

  Wow! What a story. I loved to read this. I stopped and looked at the story because of your last name. I think I may have served a mission together with your son. Actually, looking at your family picture I am sure of it…anyone who served a mission in Greece???

  Anyway, amazing story, and I'm so grateful you shared it. Having women like you in our ranks makes being a member so worthwhile!

 16. Richard
  11:46 am on June 19th, 2012

  Fran,
  Yup I did serve in Greece, 1999-2001.

  Richard

 17. Travis Knight
  11:54 pm on August 26th, 2012

  Thank you for sharing your story and your personal revolutions. I draw inspiration form your experience and perhaps, your post will help me with my own revolution.

 18. Sarah
  3:33 pm on March 27th, 2013

  Rostya – your story was fascinating. I am an American who lived as an exchange student in East Germany five years after the Berlin Wall fell. I never tired of talking to people about their experiences – good and bad – living in a Communist country. I am moved by your courage in defending your home and leaving your homeland but even more so by your courage in seeking God.

 19. Holly Bell
  10:43 am on June 6th, 2013

  I have now had the privilage to meet this dynamic, feminest woman who I can say that I love. She truly lives her testimony and is not afraid to say what she thinks of the world. She is a refreshing gust of wind in a world where many don't like the breeze to blow. An inspiration from the moment you lock eyes with her.

Остави Одговори

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline