14 септември 2012 од admin

17 Коментари

Смири Преку Неволјата

Смири Преку Неволјата

Елизабет Пери

На прв поглед

Евангелски воспитување Елизабет Пери предизвика таа да мразат Црквата на Исус Христос на судниот ден светители. Нарушување во исхраната таа се разви во колеџ помогна омекне нејзиното срце. На LDS момче од нејзиниот средно училиште ја воведе на Црквата; таа подоцна го прифатија евангелието, тогаш во брак тоа момче.

Кажи ми за твојот воспитување.

Јас пораснав во Bay Area во Калифорнија. Моите родители беа многу вклучени во различни Кристијан евангелски цркви и вклучени брат ми и мене во нив, како и. Некои од црквите отидовме да понуди класи за тоа како да им проповеда на луѓето од другите вери. Значи читам многу на анти-мормонска материјал. Научив што тактика да се користи за да се докаже да Мормоните дека тие не беа во право.

Зошто беше вашето семејство, па се противат на Црквата?

Mormonism е многу моќен. Јас пораснав мислејќи дека е опасна, бидејќи тоа е толку блиску до вистината, но во исто време толку далеку од него. Знаев Мормоните веруваат во Господ, но тоа не беше во ред со мене, бидејќи тоа беше сосема поинакво Бога. Па јас во суштина мислев Мормоните биле ѓаволот верниците.

Па можете пораснав со силна верба дека Mormonism беше зло. Дали знаете какви било Мормоните во тоа време?

Првиот мормонска знаев добро беше момче во мојата гимназија по име Даниел. Тој и ми се допадна едни со други, па дури и со датум и исклучување на некои, но целата религија работа е проблем, па ние никогаш не води ништо сериозно. Плус тој сакал да го следат советот на пророкот да не дружете сериозно, и пред мисијата. Имало и други Мормоните, како и; Би можел да ги одберам од толпата, бидејќи има нешто уникатно за нив. Јас би се признае дека сега како што Духот, но во тоа време тоа чувство ме плаши, бидејќи тоа беше моќен, но непознати. Се сеќавам размислување за себе, "Леле, овие се добри луѓе. Тоа е премногу лошо што се случува во пеколот! "

"Леле, овие се добри луѓе. Тоа е премногу лошо што се случува во пеколот! "

Кажи ми што се случило кога ќе отиде на колеџ.

Јас завршив средно училиште во 2006 година и отиде во UC Davis. Јас се уште се чувствува многу страсно за важноста на проповедта против мормонска црква. Кога се инволвирав во христијанска група на кампусот и сакаше да започне класа да учат за опасностите од Mormonism. Бев многу подготвени и имаше многу материјал да учат. Но во овој момент јас развиена тешка нарушување во исхраната кој го промени мојот планови.

Може да се објасни во врска со нарушување во исхраната?

Јас доаѓам од долгата линија на луѓе кои се борат со нарушувања во исхраната, и проблемот почна многу рано за мене. Кога бев во трето одделение почнав да размислувам бев масти. Овој продолжи како што растев, но мојата прва година на колеџ тоа навистина ме фатија. Јас бев во депресија и на лекови, но сепак, неколку дена беа толку тешко што не сакав да станам од кревет. Тогаш јас би прекумерно и чистка да земе болка се чувствував. Моите нарушување во исхраната и мојата депресија излезе од контрола. Бев неуспехот речиси сите мои класи и смета напуштање на училиштето. За среќа добив помош рано; Видов психијатар и, исто така, беше во групна терапија. Па јас никогаш не заврши настава таа класа на Mormonism.

Па се чини дека вашиот нарушување во исхраната ти помогна во долг рок, иако јас никогаш не би сакал да се каже дека тоа е добра работа ...

Јас би! Ако сум немал нарушување во исхраната, јас не би се приклучиле на Црквата. Исто како што Nephites и Lamanites во Книгата на мормонска беа смири со нивните судења, бев смири со моето судење. Тоа ме лишена од мојата гордост. Бев толку лути на Бога; Се чувствував како Тој ме напушти, па решив да го напушти. Но, со цел да се лекува морав да омекне моето срце и се прости од било гнев имав, вклучувајќи ја и мојата гнев за мормонска црква. Па ми нарушување во исхраната отстранета мојата одмазда и ме предизвика да се откажат од мојот омраза.

Исто како што Nephites и Lamanites во Книгата на мормонска беа смири со нивните судења, бев смири со моето судење. Тоа ме лишена од мојата гордост.

Кажи ми за тоа како вашите размислувања за Црквата почна да понатаму се промени и како можете конечно да го приклучат.

Пресврт: тоа беше дива! Па Даниел, ми мормонска пријател од средно училиште, само што добил назад од издржување на мисија во Германија. Тој се чувствува инспириран да дојде ме плаќаат на посетата, иако тој имаше резервации, бидејќи тој не сакаше мене да мислам дека тој само се обидува да ми се преобрати. Бев датираат уште еден човек во времето кој беше, исто така, прави многу себеиспитување. Кога Даниел и се сретнав повторно, јас бев толку импресиониран од страна на промена кај него. Тој беше добар човек, но пред се уште има таква длабока промена во него по неговата мисија. Бев толку љубопитни за тоа што го донесе ова за. И тој имаше таков мир и доверба дека сум бил недостасува. Сакав дека мирот за себе. Тој не сакаше да одговори на моите прашања, бидејќи тој не сакаше да изгледа премногу preachy, но тој на крајот не праша мене да дојде в црква со него. Првото нешто што го видов кога одев во било слика на Христос. Јас ги срушат и почна липање. Имаше оваа неописливо чувство на љубов и мир, кој бев доживува за прв пат. Тоа беше како да се сирак целиот мој живот, во потрага по моите родители, но се одбиени и се сврте настрана, а потоа конечно доаѓа дома. Тоа е прилично неверојатно дека се чувствував сите овие работи само прв пат дојдов на LDS црква состанок. А потоа преку одење в црква повеќе јас бев во можност да дознаат повеќе за Спасител и во врска со планот Небесен Отец за мене. Јас се распадна со дечко ми беше датира, и Даниел ме крсти на 1 ноември, 2008 година. Неколку месеци подоцна почнавме датира. Ние се оженив во Оукланд Храмот на 1 мај 2010 година. И сега ние очекуваме нашето прво бебе!

Како го вашето семејство реагира на вашите приклучи на Црквата?

Моите родители беа многу, многу лути. Тие првично се случува да ме негира. Мојот брат почитуваат мојата одлука, но сепак го вознемири. Но не можам да ги обвинувам, бидејќи јас се разбере размислување тие се иде од. Нештата имаат добивано и подобро, иако. Моето семејство е почнуваат да се разбере дека мормоните се реални луѓе. Мајка ми ми кажува дека јас сум се уште зачувана бидејќи Јас бев еднаш член на црквата "вистинската христијанска". Мислам дека тоа е справување механизам за неа, бидејќи таа се уште не можат да прифатат дека, според неа верувања, јас одам во пеколот. Па работите се дефинитивно сè уште е тешко понекогаш. Мојата Mormonism е вид на слон во собата. Тоа е уште нешто што не зборуваме за многу.

Кажете дека се работи секојдневно да се одржуваат обнови државата од вашиот растројство. Објасни ми го тоа мене.

Секојдневно се будам и не дозволуваат себе си да се даде внатре Кога имате нарушување во исхраната, храна, калории, и вежбање да го преземе вашиот живот. Тие консумираат вашиот мисла обрасци. И можете да почнат да мислат дека не сте достојни за среќа или достоен за љубов. Па јас се борат активно да се спротивстави на оние видови на мисли. Секој пат кога нешто како што доаѓа во мојата глава го проценам дали е точно или неточно. Како, ако јас се фати размислување лошо за моето тело, тогаш сфаќам оние мисли се лаги и не се од Бога.

Секојдневно се будам и не дозволуваат себе си да попушти

Каков совет би им даде на некој кој се бори или се бореше со нарушување во исхраната?

Јас ќе им кажам да се издржи. И да каже некој за тоа, кажете му на секој кој се грижи за нив. Тоа лице да ви кажам да ви помогнеме и исто така помагаат одржи ви одговорни пред себе. Исто така, јас ќе ги охрабри некој да се оцени на изворот на овие негативни самоуправа мисли и да се обидат да се идентификуваат коренот на проблемот. Ако имате нарушување во исхраната, има надеж за вас.

Сте биле христијани, пред влезот во LDS црква. Ќе го опишете Вашиот духовност сега?

Имам многу лични и блиски односи со Христа дека немав порано. Тоа не е емоционално врз основа; тоа е повеќе од знаење. Се чувствувам милост. Се чувствувам стабилна. Јас не се чувствувам тие работи пред тоа. Нашите мозоци се толку мали, но нашите духови се способни за многу повеќе. Тоа е добро да се размислува и да не биде слепа овци, но има таква потреба за духовна врска. Па јас сум се обидува да го направи најдоброто што можам да се одржи мојот духовност и мојот однос со Бога, вклучувајќи посетуваат храмот редовно. Исто така, сакам да им помогне на другите жени кои се обидуваат да дојдат до Спасител и да се исцели.

На прв поглед

Елизабет Пери


Локација: Ливермор, Калифорнија

Возраст: 24

Оженет (со бебето # 1 на пат!)

Училишта каде учат: UC Davis (БА во лингвистика), Brigham Young универзитетот (мајстори на врски)

Конвертирај: ноември 2008

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Знам дека мојот Избавител живее"

Интервју со Кетрин Вилкинсон . Слики искористена со дозвола.

Сподели ја оваа статија:

17 Коментари

 1. Корин
  13:07 на 15 Септември 2012

  Вашата приказна ме натера да плачам, и денес. Ви благодарам многу за споделување.

 2. D
  09:19 на 16 септември 2012

  Елизабет,

  Ви благодарам многу за вашиот приказна и својата сила. Вашата предизвици се меѓу најтешко испитувања било кое од Божјите деца некогаш може да има овде на земјата.

  Мислам дека твојот приказна е многу вера промовирање и јас сум подобра личност за читање.

  Ви благодариме

 3. Бет
  09:30 на 16 септември 2012

  Елизабет,

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна и покрај предизвиците што ќе продолжи да се соочи. Јас особено ценети вашата перспектива, откако пораснале во една евангелистичка животната средина. Кога јас присуствуваше средно училиште во Тексас, јас често имаше судири со евангелско деца што ќе ми се намали до солзи. Тоа беше живот потврдувајќи за мене да се прочита дека иако сте биле во можност да се помират мормонска теологија кога сте биле млади, сте биле сеуште во можност да ја видите добри во мормонска луѓе.

 4. Лидија
  07:13 на 17 Септември, 2012

  Вие сте храбар човек - тој мора да биде неверојатно тешко да се сврти грб на нешто ако не сте живееле во целиот свој воспитување. Ви благодариме за споделување на вашите искуства, и ние сме толку мило да го имате како сестра!

 5. Лидија
  07:18 на 17 Септември, 2012

  И од страна на "свртиш грбот" Мислев а вртење * кон нешто друго, не толку многу во негативна смисла како што може да се среќаваме - јас му се восхитувам каде доаѓате од, едноставно кажано.

 6. Касандра
  19:53 на 17 Септември, 2012

  Ви благодариме за да биде толку јасна и чесни за вашите чувства. Тоа мора да е толку збунувачки. Добра работа тоа сортирање надвор за себе.

  Ми се допаѓа како што рече, "Нашите мозоци се толку мали, но нашите духови се способни за многу повеќе."

 7. Melissa McQuarrie
  08:27 на 17 Септември, 2012

  Јас така ужива читањето на вашата интервју и јас сум импресиониран од вашето храброст и сила. Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна!

 8. Deila
  08:33 на 17 Септември, 2012

  Елизабета - Сакав вашата приказна, Ви благодариме за споделување на работите кои се често не е така лесно да го споделат. Вие сте толку слатки, кога ќе се каже ", премногу лошо што се случува во пеколот." Јас секогаш мислам на тоа Seinfeld епизода кога Елејн кажува Puddy ", така да не ми е гајле, ќе одам во пеколот ..."

  Мојата ќерка-во-закон запознав мојот син, кога таа беше Јеховините сведоци, тоа траеше 3 години за неа да се приклучат на црквата, а таа имаше некои тешки времиња кажува нејзиното семејство. Таа имаше еден долго време пријател на семејството, и 'реков дека нема да дојде до свадба прием, бидејќи тоа е "мормонска".

  Среќно со вашата бременост!

 9. lyndsey
  20:42 на 17 Септември, 2012

  Леле, што е приказната! Елизабет, вие сте толку храбри - Ви благодариме за споделување на вашите искуства, мислам дека тоа ќе им помогне на многу други жени кои минале низ слични нешта и се борат.

 10. Lysa
  09:13 на 17 Септември, 2012

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна. Јас, исто така, се борат со нарушувања во исхраната и депресија. Ја ценам вашата искреност и верба.

 11. Пети М Кук
  11:08 на 17 септември 2012

  Толку слатка моментот кога ќе дели одење во црква и да види слика на Христос - љубовта, мирот, чувство на припадност. Добредојде дома сестра! Ви благодариме за споделување на вашите конверзија, вашиот смирение и вашата храброст да го прифатат. Мојата евангелски пријатели се драги, но мислам дека ќе одам во пеколот - тоа може да биде непријатно понекогаш, но јас фигура верата на секого е свој пресметан ризик. Јас ќе им дозволи нивни и го гушнам моето. Среќно во вашето патување.

 12. Анет
  04:18 на 18 Септември, 2012

  Јас беше допрен од вашата способност да го видите вашиот страшни, ослабувачки предизвик како благослов во вашиот живот. Ви благодариме за споделување. Вашата приказна ме прави престанат и да размислуваат тешко за начинот на кој се пријде мојот живот.

 13. Ребека
  07:32 на 18 Септември, 2012

  Елизабета - Јас ценети читањето на вашата приказна. Се чувствувам како искреност од вашите зборови. Можам да се чувствувам вашата желба да се прави добро во светот.

  Можам само да си замислите како ранливи тоа мора да направи да се чувствувате да ги споделите вашите приказна. Но во тој ранливост постои и оспособување. Постои моќ во "излегува" во светот, во велејќи: "јас сум тука, ова е мене, и јас сум во ред со мене." И како што се здобијат со сила во споделување на вашите приказна, а други се здобијат со сила од слушање. Да се ​​види дека уште има одеше по истиот пат, и излезе на другата страна од тоа среќен, е толку охрабрувачки. Ви благодарам.

 14. Chrysula
  12:17 на 18 септември 2012

  Елизабет, тоа секогаш потребно храброст да се каже на нашите приказни, но бесплатниот дар ние им даде на другите кои можат да бидат на слични патеки, но на различни точки во патувањето е длабока нешто. Ви благодариме за давање тој подарок на заедницата на жените Проект Мормон. Немате поим кој си имаат влијание или ќе продолжи да влијае затоа што го зеде чекор да го споделат. Со благодарност и љубов на сестра од далеку.

 15. Џесика Џексон Drollette
  10:24 на 19 септември 2012

  Елизабет,

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна. Твојата храброст да го следат твоето срце е инспиративна. Би сакал најдобро за вас во сите ваши напори. Кетрин, ви благодарам што одвоивте време и посветеност да се стави ова интервју заедно како што е добро!

 16. Моника
  14:42 на 29 Септември 2012

  Голема сведоштво. Мислев дека ќе уживате во овој
  http://www.youtube.com/watch?v=kiII8uuyV-s&feature=youtube_gdata_player

 17. JG
  10:05 на 21 септември, 2013

  многу добра приказна. ако сите луѓе ќе се прости од омразата на она што тие го мразат и се бори против толку многу може да се постигне.
  Јас сум женско и служи мисија .. мојата неактивни семејство ме исмејувани и немав никаква поддршка. Откако ќе се врати дома од мојата мисија го зеде мојот татко две години пред тој дури сакал да зборува со мене. па гневот не само да се случи во не LDS семејства. другите членови на семејството исмејувани и ми се потсмеваа. морав да го постави со тоа во средно училиште премногу како што беше единствениот LDS дете.
  мило ми е што се на наша страна. со среќа во сите што го правите.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline