4 октомври, 2012 година од admin

3 Коментари

Служат на светот Село

Служат на светот Село

Кристин Troger, Алиса COZZENS, и Кристи Ромни

На прв поглед

Крис, Алиса и Кристи се врзани заедно, не само од крв, туку од нивниот афинитет кон континент, каде што тие го научиле дека ги сака луѓето, културата и душата на Африка. Оваа љубов помина од мајка на ќерка, но сега се прошири на пријателите и семејството околу светот со Послужете село, нивната невладина организација која го поддржува одржливи проекти да помогне за подобрување на здравството, образованието, социјалната и животната средина на сиромашните заедници ширум светот.

Како го вашето семејство се воспостави таков силна врска во Африка?

Крис: Па, Алиса и јас сме сестри, и Кристи е мојата внука (ќерка на Alisa).

Алиса: Крис и јас имав голем чичко кој отиде на мисија во Јужна Африка се врати во 1920-тите и тој заврши паѓа во љубов со Африка. Тој, исто така падна во љубов со Јужна Африка жена, и тој остана во Африка и се оженил со неа. Тој беше многу претприемачки и убеден неколку од неговите браќа, вклучувајќи го и нашиот дедо, баба, и нивните пет деца, да се врати во Јужна Африка со него. По нашата мајка (Кетрин Лов) напуштиле училиштето, таа работеше како декодер, во американската амбасада во текот на втората светска војна и беше свршена за еден човек од Јужна Африка. Сепак, таа заврши мажење американски човекот наместо тоа, и имаше шест деца со него. (Ние сме две од нив!) Дваесет и шест години подоцна таа приклучени со човекот Јужна Африка, тие во брак и јас се пресели во Јужна Африка со неа, кога имав 13. (Крис веќе имаше само добивано брак, но таа и нејзиниот сопруг, исто така, . живеел во Африка за 10 години) Ние се пресели од Сан Франциско многу либерална урбано подрачје; Крис беше дури и живеат во Haight-Ashbury - да апартхејдот во Јужна Африка, каде што живеел на фарма. Ние дојде директно од хипи дена изгори вашиот градник и нацрт картичка, која целата работа, и ние слета во Јужна Африка, каде што мораше да дојде на вечера во нашата долги фустани.

Крис: Нашата формални фустани.

Алиса: Официјално фустани!

Крис: Немаше телевизија во Јужна Африка, најмалку, колку, шест, шест години? Пет или шест години откако се пресели таму. Тие немале телевизија.

Алиса: И ние би имале телевизија целиот наш живот. И јас бев испратен во интернат на девојка која беше многу архаичен, стар британскиот систем, со униформи ...

Нашата мајка живеел во Јужна Африка за повеќе од 30 години. Таа мораше да шета дека тенка линија на водење на нејзиниот сопруг среќни, го прават она што нејзината совест и 'реков дека треба да се направи, и се обидува да се грижи за 300-400 Африканци кои живееле на фармата. Нашата мајка, всушност, има право село на нејзината фарма, и сето тоа е луѓето кои работеа на фармата и семејствата на оние луѓе кои работеле на фармата. Таа изградена модерна домови полн со електрична енергија и вода за сите кои живееле на нејзиниот имот. Таа исто така ја изградил неколку училишта во Warrenton (поновата африкански име е Magareng) и таа е одговорна за медицинска нега на децата.

Крис Troger, Кристи Ромни и Алиса COZZENS

Крис: Кога бебињата се родени таа ќе им помогне избави нив.

Алиса: Нашата мајка изградено неколку училишта во Warrenton (Magareng) и за остатокот од нашите животи бевме многу вклучени во помагање со училиштата. Секогаш кога се вративме во Америка, ќе превезува облека и училишен прибор и книги и ранци и фудбалски опрема за училиштата во Јужна Африка. Тоа е она што нашите деца пораснав прави: за нивните орел проекти биле собирање училишен прибор и книги за училиштата таму.

Крис: Кога се вративме тука, тоа е се што сакавме да направите: им помогне на луѓето таму, бидејќи ние се чувствувале толку прикачени за нив.

Алиса: Кога го правевме камп девојка во Америка, на пример, сите девојки во кампот научиле африкански танци и тие го направија ранци и насликани на нив и да ги наполнат со училиштен прибор и хигиенски средства.

Алиса: Значи, кога ќерка ми Кристи беше околу 13, отидов моите деца во Јужна Африка за неколку месеци да живеат со мајка ми за да можат да се запознаат земјата. Кристи, не беше тоа веројатно единствениот повеќето влијателни искуство сте имале растат? Дали тоа не е навистина се промени целата вашата перспектива?

Кристи: Да, јас бев само вашата просечна 13-годишниот, кои се вклучени во спортот и музиката и црквата и училиштето и оди заедно со живот. А потоа ми храбри мајка зеде сите нејзини деца на долг лет од Калифорнија во текот на Јужна Африка. Во тоа време, ние би биле живеат во Сан Франциско, која е многу разни раси и моето училиште имаше деца од целиот свет, па јас бев удобно во таа смисла. Но, кога стигнав таму и го видов диспаритет меѓу белците и црнците, тоа беше само шок за мене. Јас бев во таква наивна, невини возраст. Јас ќе одам надвор и да ја стартувате околу со децата и да игра справи со нив и бос фудбал со нив, а потоа јас ќе ја добие некои изглед од баба ми дека она што го правев не е сосема соодветно, дека може да има некои што водат од соседи или од други белците во областа околу тоа. Тоа беше само навистина шок за мене да се види дека диспаритет и да се види дека сите белци имаа убаво домови, автомобили, облека, а потоа фрли камен од нивниот дом беа нивните слугинки и фарма раце, кои живеат во колибите од кал. Тоа е многу впечатливо возраст да се види дека, и мислам дека бев доволно стари за да навистина го сфати, додека некои од моите помлади браќа и сестри беа само на едно патување и веројатно можеби дури и не сфаќаат дека биле во друга земја. Јас бев доволно стари за да се разбере она што јас го види и тоа навистина имаше влијание врз мене и ме промени.

Кристи, дали ова искуство да предизвика вашиот интерес во меѓународни студии и да ги извршуваат мајстор во јавното здравство?

Кристи: Како добив постарите, јас бев во потрага по секој можен начин да се вратам на Африка. Отидов да БУМ по меѓународни односи со акцент во африкански студии, а потоа го направив Магистер по јавно здравство.

Алиса: Таа стана многу независни 18-годишниот, кој полетал од Гана да учат на Бурули кожно заболување откако нејзиниот бруцош година на колеџ ...

Кристи: Па, или морав да ја направам колеџ, за да се вратам таму или само непослушен моите родители со одење натпреварот со случајна група на луѓе и учат чудно болест на кожата во грмушка .... Без оглед на тоа беше, јас бев навистина сака да се вратам на Африка. Има нешто за земјата и мислам дека некој што оди таму ќе ти кажам, дека тоа само добива во вашата крв.

Кристи во Африка

Крис: Не бевте само бело лице во целиот африкански танц трупа на БУМ? Да, Африка ќе привлекува назад. Има нешто во врска со тоа, можете само да го пропушти. Има нешто ... на мириси, звуци, и луѓето и само сè за неа.

Алиса: Тоа е луѓе, главно, бидејќи тие се толку пријателски и тие се толку полни со живот и тие се толку среќни, иако тие имаат толку малку.

Кристи: И покрај нивните тешкотии, тие имаат топли, големи насмевки. Јас многу го сакам живописни бои што ги користат и нивните танцување и пеење. Тоа е толку енергична.

Значи откако сте развиле оваа длабока врска во Африка, како не им служи на село започнете?

Алиса: За многу години, ние би се ангажирани како семејство и со пријателите во извршувањето на одржливи проекти кои помагаат за подобрување на здравјето, образованието, социјалната и животната средина на сиромашните заедници во Африка. Во 2006 година, ние одлучивме да се вклучат нашите напори, всушност само пред донесувањето на мајка ми. Служат на село стана официјален непрофитна во 2010 година. Исто така, Кристи преминале во Јужна Африка неколку пати за неа мајстори на јавно здравство (mph) програма за работа во некои од Месни во Кејп Таун и почнавме да се види дека ние не можеше да стори повеќе од она што беше тоа таму.
Кристи: Ние, исто така реализира имаше многу луѓе навистина заинтересирани за издржување на некој начин во Африка, луѓе кои сакаа да одат со нас на нашите патувања. Од моето лично искуство и да разговараат со други луѓе, има голема разлика помеѓу даваат пари, а потоа всушност се случува и при гледањето на потребите за себе. Откако сте биле таму и сте комуницирале со луѓето, ќе го добиете Африка во крвта и тоа е нешто што сакате да бидете дел од и за остатокот од твојот живот. Така служат Село денес планови и спроведува проекти за сиромашните заедници низ целиот свет, и ние се волонтери со нас на нашите патувања. Повеќето од луѓето го донесе со нас да стане навистина лично вклучен со сите работи што се случуваат таму.

Алиса COZZENS

Зборува за некои од искуствата сте имале на вашата услуга експедиции.

Алиса: Во 2011 година, ние собираат и се испраќаат 500 велосипеди во Кенија. Благодарение на неколку во нашата удел кој служел мисија таму, ние се сретна со еден човек кој бил епископ за шест години во Најроби и тој ни помогна да бидете сигурни дека велосипеди беа дистрибуирани до оние кои имаат потреба. Тој ме однесе во неговото село околу 9 часа далеку од Најроби. Ние ја секоја форма на јавен транспорт може да потрае велосипед такси, мотоцикл такси, и 8 лице ван полн со 25 луѓе. Стигнавме доцна во ноќта и одев со него по оваа матна малку патека во својот семеен дом, каде што немаше вода за пиење или електрична енергија. Бев толку изненаден, бидејќи е секогаш беше ни-Јас испраќање претпоставува дека тој имал канцеларија! Не знам што мислев по цело време имав поминато во Африка. Тие ми даде простор на честа и сите нивни семејство беше преполн во друга просторија. Ме разбуди кокошки и крави следното утро. Тој ми даде турнеја низ плантажи со банани, шеќерна трска, а потоа сите различни проекти каде што имаме луѓе кои работат-детски училиште, амбуланта и сиропиталиште. Ние се стави заедно еден вид на градското собрание со илјада постарите граѓани, бидејќи тој беше толку возбуден да ми ги кажете во врска со очила ние требаше да ги испрати. Не е дете или возрасен што видов имаше очила. Ако тие да научат да читаат кога тие имаат потреба од очила, тие не може да прочитате повеќе, така што тие не можат да сторат ништо. И така ми го тоа мене ми изгледаше како собирање очила е навистина бетон, doable проект кој ние ќе работат во иднина. Немаше автомобили во овој град и навистина само јавниот превоз беше велосипеди со седишта тие Опрема на грбот за луѓето да седат на. Тој ми покажа училиштата и клиниките каде велосипеди собравме се случува да бидат дистрибуирани, еден велосипед за секоја од нив, па тие може да оди надвор да се добие нивниот намирници или што и тие треба да се направи.

Откако сте биле таму и сте комуницирале со луѓето, ќе го добиете Африка во крвта и тоа е нешто што сакате да бидете дел од и за остатокот од твојот живот.

Крис: Овие се користат велосипеди, па ние сме, исто така, поставување на мала работилница, каде што луѓето ќе можат да ги преземе своите велосипеди за да се санираат.

Алиса: Настрана од очила и велосипеди, она што имаше најголемо влијание врз мене во Најроби беше Kibera-која е најголемиот сиромашен кварт во северната половина на Африка, освен Совето. Нема тротоарот насекаде во Kibera. Кога одите, ќе навивам преку овие милји од вид на навистина само патеки, калливи патеки, само ѓубре крената и кал на врвот на тоа, а потоа калај или дрвени колиби со само редови и редови и редови на продавници. Постојат струи на гнил вода во текот на патишта и не можете да се вратите назад, освен ако не одиме назад на ист начин; нема крстосница. Одевме за милји длабоко во Kibera на раѓањето на клиниката и ги прашав сестрата она што таа го прави, ако има итен случај, а таа рече: "Ние треба да ги преземе жена во количка, бидејќи нема друг начин да ја излезат."

Kibera

Ти спомна дека SAV почна училишта и клиники во Африка?

Алиса: Имаме CRECHE (забавиште) во Warrenton (градот каде мајка ми живеел), кои ние ги поддржуваме. Повеќето од децата се сирачиња СИДА.

Крис: повеќето од нив се млади, 04:58 години, можеби, пред да тргнат на училиште. Тие имаат околу 150 деца во ова училиште, кога отидовме таму за прв пат. По втор пат отидовме сите прозорци во целото училиште бил скршен надвор. Тоа беше една стара железничка пруга склад. Станува толку ладно таму во зимскиот период, на покривот доаѓа надолу, немало тоалети и сите овие деца биле таму и тоа само толку тажна. Па добивме прозорци се стави во сите целото училиште кое година. Оваа измината лето купени и вградени игралиште опрема проект за училиштето. Немаше ништо за нив да си игра со и без игралиште опрема. Постои една жена таму, кои само постојано се обидува да ја задржите оваа работа се случува и има за години.

Алиса: Секоја година одиме ние се преземат некои училишен прибор. Ние се земе она што можеме. Излеговме да се наслика на училиштето и поправат покривот. Се сеќавам една ноќ бевме се обидува да добие околу училиштето и тоа беше темно и сите светла во целото место слезе и тоа беше Pitch Black. Ние никогаш не треба да се има на прво место во текот на ноќта затоа што само не знам .... Тука сме биле, три американските жени во средината на ова место во средината на Африка, но луѓето во селото се гледа надвор за нас. Сите знаеја бевме таму и сите тие се обидуваат да бидете сигурни дека ние бевме во ред и тоа е само неверојатно. Така да знаете само, вие не падне во љубов со тој вид на работа.

Јас може да се слушне како сте паднати во љубов со луѓе ...

Кристи: Мислам дека една од работите што ме импресионира најмногу е колку милостив се тие. Тие ќе ви даде една соба во нивниот дом и сите тие ќе одат на спиење во кујната на подот заедно, сите осум од нив. Тие ќе ви се хранат сето она што тие го имаат за следната недела, бидејќи сте гладни и американско-тогаш тие веројатно оди прилично гладни за остатокот од недела. Тоа е толку humbling. Мислите дека сте доаѓаат таму за да им помогне и навистина тие само го прават тоа многу повеќе за вас отколку што направи за нив.   Уште една навистина импресивен искуство дека имав беше во Гана, кога останав со многу милостив семејство со два сина (близнаци), кои беа матурирав и чекаа да се влезе во колеџ и не можеше да се добие работа, бидејќи економијата е лоша. Тие не беа навистина се многу продуктивни и тие се жалат дека тоа е поради нивната лоша економија и нивната земја. Јас соочат со предизвикот да ги излезе со мене, бидејќи јас требаше во текот на овие болници или во селата да им даде снимки на луѓето и ги учат како да бараат третман. Конечно, јас бев во можност да разговарате Еден од тие случува со мене и тоа беше само животот се менува искуство за него. Тој рече дека не се сетив дека неговите соседи уште живееле во трева колиби до потокот. Еден куп од нив штотуку расчисти далеку некои од грмушка и живееле таму и нема никаква модерна и не знаат ништо за модерна здравствена заштита. Тој бил шокиран, но, исто како и за нас, таа целосно го променила неговиот живот. Замина за да им помогне на многу од неговите пријатели неговата возраст сфатат дека во ова време се чека за колеџ и работа, тие можат да прават нешто продуктивно и ефикасно и да направат промена во нивната земја и да се подобри тоа, наместо на седницата околу жалат.

Алиса: Кога ќе се спомене невработеност, тоа ме потсетува на кога почнавме во Warrenton, станавме запознаени со неколку непрофитни организации (НВО) и тие помагаат во случај на невработеност. Постои нешто како невработени има 80 проценти. На пример, дама која се користи за работа со нашата мајка во куќата е еден од луѓето кој го води НВО таму. Иако тие не можат да се платени работни места, луѓето во неа НВО излезат и доброволно да заболените од СИДА во нивните заедници. Тоа е неверојатно дека иако толку многу од нив се невработени, тие го прават многу да си помагаат едни на други.

Крис: Имавме уште искуство со момче кој живеел на фарма мајка ми. Иако тој беше срамежлив, еден ден тој дојде кај нас и ни рече дека тој завршил средно училиште и се во потрага по работа. Тоа беше голема работа за него да биде во можност да дипломираат од средно училиште и фактот дека тој, всушност, дојде да побара помош покажа дека е јасно дека тој навистина сака да се промени неговиот живот. Значи го имаме во локалната компјутерска програма, а потоа тргнавме да се врати во Америка. Кога се вративме, ние откривме дека училиштето не имаат компјутери кои некогаш работеле и тој беше уште се борат. Конечно, ние му помогна да се влезе во програма за електротехниката. Ние постојано кажувајќи му за Црквата и тој почнуваат да одат во црква со нас. Член таму го зеде под неа крило и тој се приклучи на Црквата, а кога тој дипломира тој планира да оди на мисија.

Како ви се даде приоритет на вашите проекти? Сте се прошири на услуги во целиот свет. Како да се одлучи кои проекти да се преземе во врска?

Алиса: Понекогаш гледаме потреба и да се најде начин да ја исполнат таа потреба. Понекогаш ресурси доаѓаат кај нас, а потоа ќе одговара проект за тој ресурс. Велосипеди, на пример. Ние би биле со оглед на велосипеди како проект за подолго време, но тогаш велосипеди станаа достапни и моравме да се утврди кои локација би ги користеле најмногу и како ќе можеме да одам таму. Од друга страна, кога таму беше ужасна катастрофа во Хаити бевме во можност да се добие многу на луѓето кои се вклучени во собирањето на медицински и итни резерви и затоа што имаше некој на земјата би можело да ги дистрибуирате брзо. Значи, ако имаме силна личност на земјата и ние имаме врска со заедницата и има потреба, може да се обидете да ја пополни таа потреба. Нашата надеж е да се прошири на многу повеќе заедници ширум светот, каде и да се најдат луѓе на теренот кои ги поддржуваат.

Како има вашата вера влијание вашата услуга?

Кристи: Тоа е само дел од мормонска култура да се направи услуга и тоа не изгледа како голема работа за нас. Мислам дека некои може да се слушне за она што го правиме и мислам, "Леле го направите сето ова доброволно? Можете трошат за сето време и пари го прават тоа? Зошто? "Па, тоа е она што го правиме, тоа е она што Исус би го направил, тоа е како ние сме биле покренати. Тоа е вистинската работа да се направи.

Крис: Како мормонска жени-тоа е само дел од нашето битие дел од се верни на она што го покрена со она што ние веруваме дека треба да се прави.

Алиса: И мислам дека во многу повеќе формална смисла, структурата на Црквата ни овозможи да научат како да го направи тоа, да се развијат проекти: Младите жени проекти и помош општество проекти .... Околу половина од нашите волонтери за експедиции се членови на црква.

Понекогаш гледаме потреба и да се најде начин да ја исполнат таа потреба. Понекогаш ресурси доаѓаат кај нас, а потоа ќе одговара проект за тој ресурс.

Кристи: Тие сфаќаат дека ние се служат нашите браќа и сестри, и дека ние треба да помогнеме колку што можеме.

Алиса: Ние секогаш се доби повеќе од нив отколку ние сме им одговорам. Тоа е дека тоа чувство на топлина и благодарност и благодарност и мислам дека секој сака да се чувствува ценет.

Крис: Јас сум медицинска сестра професионално, и мислам дека тоа е дел од се биде медицинска сестра премногу. Како медицинска сестра, вие сте исто така вршење на работите за другите луѓе, но тие ви даваат многу повеќе благодарност назад. Јас сум само им даваат да се сними грип и тие ми се заблагодарам и тоа го прави да се чувствувате толку добро. Тоа е како се чувствувате кога ќе отидете на Африка и тоа е дека духот на давање и земање.

Што би ја Вашата порака да биде со другите мормонска жените? Ќе имаат целосна плочи како мајки и вашиот редовен callings во претседателства на помош општество или млади жени. Како ви се сето тоа рамнотежа?

Кристи: Ќе добиете вашата семејството се вклучени во неа, како што правевме и тогаш станува домино ефект. Мајка ми ми се вмеша, тогаш јас се добие некој друг вклучени и тие се нивните деца кои се вклучени во него.

Алиса: Таа се сведува на приоритети-знаеш, кога те сакам нешто доволно ќе се направи време да го направи тоа. Сите ние сме Небесен Отец деца и заслужуваат исто благослови, и секој пат кога одам во Африка јас сум потсети повторно на тоа колку имаме и колку малку некои други луѓе го имаат. Исто така сум потсети на тоа колку дух имаат и понекогаш колку малку дух го имаме. Тоа ве тера да се прашувам, зошто ние заслужуваат да имаат толку многу кога другите имаат толку малку.

Кога те сакам нешто доволно ќе се направи време да го направи тоа.

Мислам дека Господ очекува од нас да ги користат нашите Бога дадено способности кои Тој ни даде да им помогне на другите. Верувам како слуги Негови тука на оваа земја дека можеме да излезат и помогне на луѓето. Тој ни дава овие можности да добијат работа каде што може да се патува и имаме евангелието, па сега ние треба да Му служат со одење надвор и помагање на другите. Среќа и духовно разбирање не мора да доаѓаат од работите.

Како можеме да бидеме повеќе свесни за потребите во светот? Како можеме да ви помогнеме?

Алиса: Јас се визуелизира разликата е помеѓу гледањето војна на телевизија и всушност да се во бојното поле. Можете да си замислите ако сте биле на војник на земјата и го виде оние луѓе се убиени и шут, како различни што ќе биде од гледање на телевизија. Тоа е истото со нас ти го кажувам за Kibera и всушност одење преку Kibera, и не можете да се врати и да не се менува и не сакаат да им помогнат.

Кристи: Мислам дека еден од најдобрите делови на нашата организација е тоа што им овозможува за никого да помогне во она што капацитет што можат. Некои луѓе се одлични во правење занаети и имавме дами кои го пораби кеси, а потоа бевме во можност да ги преземе за децата да се користи како schoolbags или тие се пораби облека или плетени шалови за деца во селата

Сакав да се стави во приклучокот за мајки на мали деца дома. Знам многу пати тие се чувствуваат неспособни и тоа е тешка работа само да се грижи за овие мали суштества кои имаат потреба од толку многу помош. Сфатив од моето искуство случува со мајка ми и сега има малку деца на мојот сопствен и земајќи ги во странство дека тоа е навистина еден од најдобрите работи што можете да направите за нив, бидејќи тоа ќе го промени нивниот живот и да им помогнат да сфатат колку тие имате и колку тие може да даде. Тоа им помага да навистина се фокусираат повеќе на тоа што Христос-како. Знам многу мајки во и надвор од Црквата може да се чувствуваат како тие немаат идентитет, бидејќи нивниот живот е да се грижи за нивните деца. Но, секој има таленти и ние се она што тие може да обезбеди.

На прв поглед

Кристин Troger, Алиса COZZENS, Кристи Ромни

Кристин Troger

Локација: Рестон, Вирџинија

Возраст: 65

Оженет

Деца: 2 деца и внуци 8

Професија: Пензионираниот медицинска сестра

Училишта каде учат: Рикс, БУМ и Канада колеџ, Калифорнија, RN од Форт Пирс JC, FL, Натал Technicon (Станбени диплома за детска нега) Дурбан, Јужна Африка.

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Духот на Бога"

На интернет: www.serveavillage.org

Алиса COZZENS

Локација: Great Falls, Соединетите Американски Држави

Возраст: 56

Оженет

Деца: 4 деца и внуци 5

Професија: Извршен директор - Служат на селото, стјуардеса

Училишта каде учат: БУМ, БА комуникации

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Стави ја рамо до тркалото"

На интернет: www.serveavillage.org

Кристи Ромни

Локација: Перт, Западна Австралија

Возраст: 32

Оженет

Деца: 3 [Река (R4y); Nya (2y); Soleil (4m)]

Професија: полно работно време мајка ти, дел од времето директорот на операции на Послужете село и Регистриран Сестрата

Училишта каде учат: БУМ (БА-Меѓународни односи, MPH); Универзитетот Џорџ Мејсон (ВЅ - RN)

Јазици кои говорите на Главна страница: Англиски, Шпански

Омилена Химна: "Затоа што биле дадени многу"

На интернет: www.serveavillage.org

Интервју со Мелинда Semadeni . Слики искористена со дозвола.

3 Коментари

 1. Џесика Џексон Drollette
  14:42 на 9 октомври 2012 година

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказни! Моето семејство има традиција на преземање странски патувања на нула родендени (10, 20, 30). Мојата роденденската прослава следува, и јас сум толку возбуден да се погледне во вашата програма како опција да се обратите! Ви благодариме за сите добри сте донесе и продолжи да се донесе во овој свет. Вие сте инспирација за многу!

 2. Fabiana Флорес
  11:19 на 16 октомври 2012 година

  Hermana Ромни беше мојот YW претседател!! Јас многу го сакам и го пропушти нејзиниот толку многу! Таа е таква неверојатна жена, јас ја восхитувам во голема мера. Се надевам дека ќе стане како неа еден ден.

 3. Хуанита Агилар
  07:47 на 16 октомври, 2012 година

  HNA Ромни es un Gran ejemplo став Todos .. solamente vivendo ел amor Puro де Кристо puedes probar cuando amas на tu projimo ... gracias HNA x дин ejemplo ...

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline