1 мај 2013 од admin

11 Коментари

Нејзината верзија на ја презеде сето тоа

Нејзината верзија на ја презеде сето тоа

Мари-Laure Оскарсон

На прв поглед

Мари-Laure Оскарсон сугерира дека "има сето тоа" значи нешто поинакво за секого. За неа-мајка, универзитетски професор, и се претворат во LDS црква-тоа се сведува на лични откровение за специфични животни избор во однос на нејзиното семејство, својата професија, и нејзиниот религија. Патот Мари Laure има вклучени католичката вера, француски егзистенцијалист филозофија, љубопитност за Амиши живот, и мормонска мисионери, кои помогнаа повторно да ја разгори својата вера во Божјата љубов.

Беа собрани во Франција во католичката вера и сега се LDS жена живеат во Јута. Како не дека транзицијата се случи тоа?

Во текот на мојата последна година од средно училиште во Франција имав наставник филозофија, кој бил атеист. Бог не постои за неа. Таа навистина предизвик моите верувања. Иако јас бев израснат католик, јас почнав да ја читам егзистенцијалист автори и најдов многу значење во нивните зборови. Тоа го направи смисла за мене. Мислев, "Океј, не постои Бог. Јас треба да се борат за мојата сопствена среќа. Јас не може да смета на некои натприродни сили да ме направи среќен, јас треба да го направи тоа на моето "јас читав сите овие книги и не беше дружење со моите пријатели веќе.. Таа доби толку лошо што татко ми вика моите пријатели на телефон и да побарате, "Можете да добиете Мари Laure надвор од нејзината соба? Таа е со нејзиниот книги се повторно. "Значи моите пријатели ќе дојдат во текот и праша:" Што се случува? "И јас би рекол," Ние сме сите умираат! Дали сте свесни дека ние сме умираат! "Имав ова навистина јасна смисла дека животот доаѓа до крајот, и дека морам да сите го дознаам. Тоа беше интензивна и многу осамен пат во мојот живот. Моите прашања изгорени во мене, а јас морав да најдат одговори. Се чувствував навистина тажно како што јас би помислил, "Леле, јас сум од мене. Јас сум на моето. "Јас навистина пропушти заедница со Бога и Духот, иако не сосема може да го артикулира во тоа време.

Oscarson6

Откако го завршив моето средно училиште степен, отидов на колеџ во Франција за една година, а потоа одлучи што сакав да се подобри моето англиски, па затоа го одбрав да заминат во странство во Америка за да живеат како дадилка. Јас завршив во Филаделфија, и nannied за семејство со две мали деца. Додека живеел во Филаделфија, почнав да присуствува на Католичката црква повторно да се види дали би можел да се најде она што јас го барате. Ова општество зборуваше во јазици и беше многу поинаква од моето искуство ниско-клуч со Католичката црква во Франција. Еден ден, додека бев дома, мисионерите тропнал на вратата. Тие ме плаши малку, бидејќи мислев дека тие се случува да им помогнам на нивната религија за мене и да се однесуваме како интензивно како католиците по улица. Си помислив, "О, не, не ми треба повеќе од ова." Му реков на мисионерите дека јас не сум бил заинтересиран и ги испрати далеку.

Во ова време, станав заинтересирани во Амиши кој живеел во областа, а јас мислев нивниот начин на живот и преданост беа фасцинантни. Другите дадилки и јас присуствуваше на Четврти јули прослава, и како што се гледа огномет, јас забележав една голема група на млади луѓе облечени во костуми и фустани. Овие беа мормонска мисионери, но мислев дека тие беа група на Амиши младите. Навистина сакав да знаете за лепак што ги врзани заедно. Јас не трошат време со членови на моето Католичката општество надвор од црквата, па оваа група на религиозни млади луѓе е интересно за мене. Отидов во текот и почна да зборува за нив. Еден од горење прашања прашав беше "Што, за вас, е целта на животот?" После разговорот за малку, сфатив дека тие не биле Амиши луѓе, но според мормонската мисионери! Другите дадилки ме обесхрабрени, велејќи: "Не зборувај на мисионери. Сите тие се зборува за е Библијата. ", Реков," Имам прашања. Тоа се луѓе кои знаат за својата вера. "

Книгата на мормонска ... беше на законот, безбедноста, мирот, вистината и светлината која сум бил барате. Можев да почувствувам моќ во нејзините страници. Тоа беше прекрасно.

Значи, старешините почнаа да ме настава во библиотеката, а јас не чувствував Духот многу силно кога бев со нив. Тие ќе ме учат на евангелието, и јас би се чувствувал толку добро. Откако јас ќе се врати дома, тоа чувство исчезна. Јас дели мојата загриженост со мисионери. Тие ми даде книга на мормонска и рече: "Имаш да читаат." Моите сомнежи намали кога читам книга на мормонска. Како што читам, книгата стана мојот најдобар другар. Јас го прочитав, и плачев. За прв пат во мојот живот почувствував подлабоко врска дека сум бил во потрага по. Тоа стигнав до точка каде што не можев да заминеме од Книгата на мормонска, и јас би се спие со него веднаш до мојата перница. Тоа беше за безбедност ќебе за мене тоа беше законот, безбедноста, мирот, вистината и светлината која сум бил барате. Можев да почувствувам моќ во нејзините страници. Тоа беше прекрасно. Моите сомнежи, исто така, намали кога мисионерите ме научи како да се нудат лични молитви. Мојата Католичката молитви беа многу значајни и искрена, но тие беа сите рецитирање. Кога јас се молев лични молитви, Духот чувствува очигледно. Непосредно пред решив да се крсти, јас клекнав, и јас се молев. Јас бев во можност да го признае Дух. Се започна во мојата глава и се пресели во мојот прсти. Се чувствував како слатка, вид присуство дека сум бил недостасува порано. Од тој момент натаму си помислив, "Се разбира, јас се крсти. Знам дека овие работи се вистина. "Бев крсти кратко време потоа.

Беа таму одредени учења на Mormonism што навистина одекна со тебе?

Една од работите што одекна најмногу за мене беше доктрината на вечна брак. До тој момент, имав изгубиле вербата во бракот. Брак на моите родители помина низ многу подеми и падови. Тие останаа заедно, но јас навистина ја оспори нивната одлука да останат заедно по точка. Растев, јас идеализирана односот меѓу Жан-Пол Сартр-големите егзистенцијалист филозоф и Симон де Бовоар, кој беше голем феминистичка во Франција. Сартр имаше неговиот стан во Париз. Де Бовоар, имаше нејзиниот стан во Париз. Тие никогаш не се оженив. Тие никогаш не сакаше децата. Тие беа неколку, но тие имаа свои одделни животи, исто така. Тоа беше мојот идеален: ќе морам мојата кариера. Ќе морам мојот живот. Мојата значајни други ќе имаат свој стан и неговиот сопствен живот, а ние ќе се сретне за да јадат заедно. Кога мисионерите ме научи за небесните, вечен бракот, тоа беше како сон да се обистини. Сите одеднаш, сфатив дека овој тип на брак е во право и вистина. Јас развиена вера во еден вид на брак кој може да биде здрава и убава и здрава.

Oscarson4

Како го вашето семејство одговорат на вашите пренамена?

Моето преобратување во Mormonism беше многу тешко за моето семејство, како што беа посветени католици. Јас се крсти во Филаделфија, а тие имаа тешко време со фактот дека бев направил оваа одлука, додека јас бев толку далеку. Напишав за нив, и ние разговаравме по телефон. Мајка ми рече: "Знаеш дека си возрасен. Тоа е ваш избор. Но мора да внимаваш. "Таа беше малку загрижени како што таа имаше слушнато за полигамијата. Се обидов да ја разубеди. Набрзо откако ја крсти, се вратив во Франција. Додека бев дома, мајка ми се обиде навистина тешко за мене да се вратам во Католичката црква. Баба ми беше уништена, бидејќи јас не учествуваше во нашата културна традиција, како пиење на една чаша добро вино за вечера. Татко ми имаше овие стари шишиња вино што тој ја наследил од својот татко. Тие се 'уште покриен со прашина кога тој ги става на трпеза да ја покажат својата возраст. Јас не би го пиеш ова вино, и баба ми рече: "Што се случува со тебе?" Тоа беше малку шокантно за нив.

Знаев толку длабоко дека правам вистинската работа што е во ред со нивните реакции. Се молев често дека ќе прифати мојот избор, и на крајот тоа го правеа. Своите чувства имаат навистина еволуирале.

Она што ти донесе назад во Америка да остане?

Живеев во Франција за една година по моето крштевање, а потоа се чувствува тоа гори желба да се оди на мисија. Се чувствував божја, божествена интервенција поттикнување мене да им служи. Бев повикан за Англија, а на првото прашање на мојот претседател мисија ме праша беше, "Кои се вашите планови откако мисија? Дали некогаш сте размислувале за Brigham Young универзитетот? "Иако сум планирал да живее во Лондон по мојата мисија, тој засадени на идејата за БУМ во мојот ум. Јас завршив менување моите планови и да се пресели во Прово да присуствуваат на БУМ по мојата мисија.

Oscarson5

Додека бев дипломиран студент на БУМ, јас научи француски во МТВ, а потоа се вработил во BYU е француски департман наставата почнуваат часови по француски јазик. Еден ден во текот на наставата, овој висок, сини очи, руса студент појавил, а мојата добрина, јас не би можел да помогне, но информации него. Бидејќи бев настава оваа класа и тој бил студент, не можев да се излезе со него! Следниве семестар кога тој веќе не беше во мојот клас, ние се случи да се најде во иста семинар, овој пат и како студенти. Тој ме праша надвор и почнавме датира. Ние не сме датум долго пред ние се оженив, но ние сме биле заедно за 14 години и имаат четири деца.

Дали имате било какви планови да се движи назад во Франција со вашето семејство?

Не во блиска иднина. Мојот сопруг во моментов работи на БУМ како професор општествени науки, и јас сум со скратено работно време хонорарен професор по француски оддел на универзитетот. Ние се обидуваме да ги преземе семејството се врати во Франција секои две години. Иако некои дел од мене се надева дека ќе има уште еден авантура во иднина, одгледување на деца тука во Јута е совршен. Ми се допаѓа тоа што се чувствува безбедно. Сакам дека ние сме толку силен поврзано заедница. Го сакам моите деца да имаат многу пријатели. Сакам дека сме толку блиску до природата и дека можеме да се доживее со децата. Сакам дека ние лесно може да оди пешачење или snowshoeing со нив.

Тоа е навистина здраво за мене да си земјата во мислата и учат наместо да прави, прави, прави сите на време.

Живеете во заедница која се залага за традиционалните улоги за жените. Дали сте се почувствувале поддршка од своите врсници како жена и мајка, која работи надвор од дома?

Во културата Јас сум од, повеќето жени и мајки работат надвор од дома. Сè во француското општество е структурирана да се поддржи професионални животот на жените. На пример, дневен престој е лесно достапен за работа мајки. Мајка ми работеше, а јас бев израснати со очекување дека сите жени работат. Луѓето во мојата непосредна заедница тука се одлични за ова. Постојат неколку мајки како мене, кои имаат една нога во работниот свет. Моите колеги биле големи. Тие знаат моето семејство ситуација, а некои од нив биле толку корисни. Никогаш не сум чувствувал критикуваше или е обвинет дека е лоша мајка. Мојот сопруг и јас морав да научам да жонглирам нашите планови. Генерално, сепак, мислам дека мојата работа ми помогна да станам подобар мајка.

Oscarson3

Домот може да биде многу тешка средина-тоа е многу здодевна задачи меша со прекрасни врски и односи. Не знаев што мајчинството ќе биде како кога влегов во брак. Кога имав моето прво дете, живеевме во Беркли. Јас не сум бил работат на семестарот мојот прв дете е роден и мојот сопруг беше навистина зафатен завршувањето на неговиот доктор. Се сеќавам на првиот месец од мајчинството навистина добро. Колку што сакав оваа мала бебе и не сакаат некој друг да се грижи за него, плачев многу. Се прашував, "Кој сум јас? Каде сум јас? Што правам? Кои станам? "Сите секојдневните задачи беа многу здодевна и повторливи. Лишување на спиење беше тешко. Мило ми е што имав тој простор навистина да се сруши со моето бебе, а потоа се преживее заедно и растат за да уживаат оние моменти со него. Сега дека мојот бебиња се зголемија и да стане малку повеќе независни од мене, ми се допаѓа да биде на работното место ангажирање на други начини со луѓе. Тоа е, исто така, е добро за мене да се излезе од куќата и да добијат мојот ум во книга еднаш во некое време. Како мајка се чувствувам како толку многу луѓе треба моето внимание одеднаш, и тоа е толку зафатен. Тоа е навистина здраво за мене да си земјата во мислата и учат наместо да прави, прави, прави сите на време.

Дали имате било какви совети кои би можеле да им даде на младите жени кои сакаат да се балансираат работата и мајчинството?

Не можев да го направи тоа без мојот сопруг. Има сопруг, кој е прекрасно вклучени со деца е важно. Мојот сопруг не знае како да се грижи за децата и како да се справи со куќата. Кога тој доаѓа дома од работа тој чекори во ова семејство вселената, и тој го прави чуда. Има неговата поддршка е од примарно значење. Вториот битен фактор за мене е да се има една работа која носи многу радост. Мојата работа е преку глава мојот ум и ми помогна да се изгради односи со моите ученици.

Не можам да кажам дека јас сум сето тоа жонглирање совршено, иако. Понекогаш тоа не е многу доброто. Понекогаш моите деца да се види дека имам премногу работа и дека јас сум под стрес. Јас се обидувам да се извинам за моите деца кога тоа се случи.

Мојата верзија на "сето тоа" е многу специфични за моето семејство и на мојата професија. Знам дека духовно откритие ќе ме води низ тешки одлуки.

Дали мислите дека жените кои живеат во Америка можат да го имаат сите на кариерата, семејството, општествениот живот, и така натаму?

Го прашав мојот пријател оваа недела, "Може ли сето тоа?" И рече таа, "Можете да го имаат сите, но не и начинот на кој светот го гледа" сето тоа има. "Мислам дека тоа е многу лична пат. Мојата верзија на "сето тоа" е многу специфични за моето семејство и на мојата професија. Знам дека духовно откритие ќе ме води низ тешки одлуки. Јас се чувствував Бог зборува за мене, водечки мене и ме води. Ова ми дава многу храброст и одлучност. На мирот и љубовта што се чувствувам сведочи дека Бог живее, дури и кога сомнение посетуваме во, можам да се сврти кон молитвата и се чувствуваат дека познавањето на Неговата љубов повторно. Вера во Божјата љубов е она што ме сидра во овој живот, како што продолжи да се направи семејство и кариера одлуки.

Oscarson7

Отидов на погребот на мојот претседател мисија пред неколку години, и Старец Џефри Р Холандија беше таму. За време на своето обраќање, тој рече дека кога ќе го напушти овој живот, ние се три нешта со нас: Нашата договори со Бога, нашите односи, и нашиот карактер. Како што одат низ животот и да се покае на мојата ставовите или грешки, не се сетам што Старец Холандија рече. Се сеќавам дека сум земајќи ги со ми ја договори и добрината што Бог ми даде. Кога моите деца ме прегрнуваа и фрлаат својата љубов врз мене, или кога јас се чувствувам толку многу љубов за моите деца и за мојот сопруг, јас се сеќавам дека ова е вечен. Никој не може да ја искористам оваа од мене. Ова знаење навистина ми дава основа, тоа ми дава корени иако сум илјадници милји од каде што сум роден и израснат. Јас сум многу благодарен за ова. Знам дека со Бога, и сите добри нешта се случуваат.

На прв поглед

Мари-Laure Оскарсон


Oscarson1
Локација: Прово, Јута

Возраст: 44

Оженет

Деца: Четири (на возраст од 13, 10, 8, 4)

Професија: асоцијативна факултет на Brigham Young универзитетот

Крштевањето: септември 1988

Училишта каде учат: БУМ

Јазици кои говорите на Главна страница: на француски и англиски јазик

Омилена Химна: "" Souviens-toi "(на француски химна книга)

Интервју со Krisanne Хестингс . Слики искористена со дозвола.

Сподели ја оваа статија:

11 Коментари

 1. Krisanne
  09:59 на 2 мај 2013

  Мари-Laure е толку топла и елегантна жена со лесен смеат. Тоа беше прекрасно седнува со неа и слух за нејзиното преминување од католицизмот да Mormonism и нејзиниот потег од Франција во Америка. Таа е вистински пионер со длабоко сведоштво на евангелието на Исус Христос. Тоа сјае преку нејзините очи!

 2. Marju Casellas
  10:05 на 2 мај 2013

  Толку голема да се слушне она што сте до и дека имате прекрасна семејството и интересна кариера! Бев "soeur Kunnas" во Ле Ман во 1990 година и ние го направи тоа забавно патување до зоната конференција, ако се сеќавате. Се оженил со аргентински постар од мисијата и имаат четири момчиња. Живееме во МО и јас ги учат богословија ESL скратено работно време. Грос bisous!

 3. Мормонска Жените Проект Интервју со Мари-Laure »момент aglow
  11:15 на 2 мај 2013

  [...] Јас неодамна имаше можност да ги интервјуираат оваа елегантна жена за жените Проект Мормон. Чита нејзиниот полно интервју тука: нејзината верзија на ја презеде сето тоа [...]

 4. Робин
  19:10 на 2 мај 2013

  Ова е прекрасна интервју и така инспиративни. Идејата дека личните откровение ќе ни помогне да се направи избор да им се овозможи употреба на "сите го имаат" - тоа е она што е најдобро и право за нас поединечно, особено одекнува со мене.

 5. Наука Наставник мама
  11:31 на 6 мај 2013 година

  Ми требаше ова денес! Јас само што заврши напреден степен мене и јас се обидувам да се одлучи што да правите следно за мене, додека балансирање она што е во право за мојот сопруг и деца. Сакам да слушнат приказните на другите LDS жени кои биле пронајдени рамнотежа, која работи за нив. Тоа ми дава надеж дека ќе се доведе до вистинското место премногу. Благодарам!

 6. Јан Stubbs
  07:54 на 8 мај, 2013

  Сакав читањето на оваа. Знам Мари Laure и љубов многу ја. Ова ми даде голем увид во сите добри гледам во неа. Драго ми е да ја знаете .. Таа го збогатува сè што е околу

 7. Диан Monson
  09:12 на 25 мај 2013

  Мари-Laure е мојот сосед. Таа е како инспирација за да се види со своите прекрасни деца во глуха црево зад мојата куќа, туркајќи количка на пазарот, велосипедизам со шлемови на бебето зад неа да се кандидира на налог на кампусот, садење цвеќиња, готвење вечера во нејзината кујната прозорец. Кога мојот сопруг беше повреден пред неколку месеци, за време на краток гости дома една ноќ, гласно rapping дојде на мојот задната врата. Јас го отвори за Мари Laure кои се упатиле во прегрна и ми рече, со најголема итност "Што да правиме? Ние ќе сториме ништо, Диан. Што ќе направите нешто што можеме за да ви помогнат. "Таа беше толку страстен во својата загриженост, како што таа е во сè значајни таа го прави. Таа е одличен светло за нашето соседство и нејзиното семејство пример на радосните, изобилство од Евангелието живеење.

 8. Морин Sullican
  09:26 на 27 мај 2013

  Јас не сум мормонска жена, јас сум истражување на верата. Бев толку инспириран од оваа приказна, бидејќи јас се откажал од верата во Бога. Мојата љубопитност за Амиши и мормонска вера беше тема на истражување за мене за многу години и она што ме привлече кон приказна Мари Laure е. LDS го обнови мојата вера во Бога и има одговори на толку многу прашања кои само мое право христијанската вера не можеше да одговори. Па поради тоа се однесуваат лично на LDS како LDS христијани наспроти христијаните да се разликува. Јас многу го сакам Амиши вера и нивната симплистички посветеност и начин на живот. Јас ќе продолжам да ги учат и следат нивната вера и ќе продолжи да се погледне за верата LDS за водство. Приказната Мари Laure е еден од длабока инспирација за мене и ќе го прочита повеќе од еднаш.

 9. Мари-Laure
  10:23 на 1 јуни 2013

  Ви благодариме за вашиот вид и великодушни зборови!

 10. Шели
  10:10 на 6 октомври, 2013

  Прекрасно интервју! Јас сум љубоморен иако ... нејзиниот сопруг доаѓа дома од и помага со семејството .... Копнеам за мојот сопруг да го стори тоа.

 11. Margie Hamberlin
  20:16 на 7 октомври 2013 година

  Се запознав со Мари-Laure кога работев на француски и италијански Одд како студент секретар. Мојот сопруг, Марко, и таа се двата француски наставни асистенти. Јас веднаш беше подготвен да ја топли, пријателски однесување и вид насмевка. Мислев дека ќе биде исплашена зборува француски со неа, но таа секогаш беше охрабрувачки и знаеше како да се стави сите околу неа на леснотија. Тоа е дваесет години, бидејќи јас последен ја видов на БУМ, сепак, по читањето на овој напис, јас веднаш ја увидел Мари Laure. Тоа е прекрасно да се открие дека таа ужива како целосно и наградува живот со нејзината прекрасна семејство.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline