9 Мај 2013 од admin

51 Коментари

Играње Од нејзиното срце

Играње Од нејзиното срце

Tina Richerson

На прв поглед

Tina знаеше од рана возраст дека музиката е нејзиниот живот повик и таа е професионална саксофонист во Њујорк. Таа зеде подолго за Тина да сфатат дека таа е геј, но во период на неактивност од Црквата не ја спречи да плаќаат нејзиниот давање десеток секој месец. Тоа беше благодарност и практиката на будизмот, кој доведе Тина назад кон Црквата во својата извонредна патување назад во активност.

Кога бев во трето одделение имав бејбиситерка, кој беше во средно училиште џез бенд. Нејзиниот бенд свиреше на мојот основното училиште. Ја видов застане и да игра тенор саксофон, а таа само беше тоа убиство. Таа застана и го зеде соло. Јас бев како, тоа е неверојатно! Потоа, во петто одделение, имав избор во државно училиште да бидат во хор или во бендот. Сакав да бидам во бендот. Јас сакав да играм тенор саксофон. Јас навистина се чувствувам како саксофон ме бере. Тоа беше дека нешто јас само знаев морав да ја направам. Имаше само не станува збор.

Јас пораснав во многу музички дома иако никој не бил обучен. Добив некои навистина добри негативни pushback од татко ми кој ме натера само сакаат да докажат да го дури и повеќе од она што би се практикуваат секој ден. Значи, јас направив. Јас практикува секој ден. Никој не ми кажа за да се практикуваат, но тоа беше како во засолниште за мене. Знаете, сите семејства се луди и непушачите, никој не е имун на тоа, и јас само го најде тоа да биде светилиште.

Richarson2

Јас не се приватни часови, само она што го добив во училиште. Но јас ќе заспие сонување на оркестрации во мојата глава. Јас би можеле да слушаат музика во мојата глава. И јас сонував ми се во џез комбо, само пет луѓе. Јас не знам што беше. Јас само знаев дека сум бил на сцената настапи со басист, тапанар, пијано и трубач. Решив тогаш дека тоа е како јас требаше да го поминат остатокот на мојот живот.

Што беше тоа сакале да ја добиете вашата прва саксофон?

Ох, тоа е магија! Човек, добив овој инструмент, јас не знам како тоа работи, но јас се стави на трска и јас само што почнав да свири на еден со рекорд - како веднаш. Не знаев како да прст ништо.

Тоа беше мојот голем страст. Сето тоа е сакав да го направите во средно училиште. Јас всушност го мразеше средното училиште, бидејќи јас не можеше да стори доволно музика. Јас бев во музиката нула час, 3-то период, 6-ти период, а потоа по училиште. Значи, тоа беше четири пати на ден и тоа не беше доволно. Не сакав да научат историја, јас не сакам да научат биологија. Сакав само да знаете повеќе за музика.

Кога бев во средно училиште сафомор отидов на конкурс за бенд и мали ансамбли одржа на Универзитетот на Ајдахо (Москва, Ајдахо). Професор саксофон на Универзитетот во Ајдахо ми пријде и ме праша дали сум бил земајќи лекции и реков: "Не, моите родители не можат да си го дозволиме." А тој рече: "Па, изгледа, ако возиш над тука (што беше 200 милји далеку) Ќе ви даде саксофон лекции за слободни. ", реков," Во ред, имаш договор. "Значи, јас ја зеде неговата телефонски број, се вратив дома. Бев 16 во тоа време. Јас реков, "Тато, ми треба колата. Ова саксофон професор сака да ми даде лекции за слободни. "Тој рече:" Па, постојат 2 мотори во гаража. Да видиме што можете да направите со нив. "Татко ми беше механичар. Значи, морав да ги обноват мојот прв автомобил моторот. Со помош на татко ми, ние го обновил моторот на автомобилот, па можев да се вози 200 милји на еден начин да се биде на саксофон лекција во 08:30 во саботата наутро. Го направив ова и секоја друга сабота за мојот помлад и постар години на средно училиште. Станувам во 3:30 да биде во мојот автомобил од 04:00 и се вози за 4 часа. Имам саксофон лекција во 08:30 до 10:00. Јас би го направи дома, од 14:30 или 03:00 со само доволно време да се биде на работа во 4:00.

Универзитетот во Ајдахо ми даде стипендија и отидов на колеџ таму во саксофон перформанси. Потоа отидов на Универзитетот во Вашингтон и ја добив постдипломски студии по саксофон перформанси, како и. Таму никогаш не се план Б, бидејќи ако имате план Б тоа е она што ви се случува да се заокружи прави. Значи, јас сум секогаш само одлучи дека музиката е број еден. И јас отсекогаш сум имал чудни работи тука и таму, но јас секогаш сум имал студентите и јас секогаш сум бил во можност да ги исполни. Сум бил среќа доволно за да се изврши со многу големи бендови и мали групи слично, особено во Сиетл.

Таму никогаш не се план Б, бидејќи ако имате план Б тоа е она што ви се случува да се заокружи прави.

Каде бевте воскреснат?

Во јужниот дел на Вашингтон, во Колумбија дефиле. Кога бев во средно училиште, моето семејство се пресели во Wenatchee, Вашингтон. Живеев во Сиетл за мојата дипломска работа. Јас бев таму за десет години пред да се пресели во Њу Јорк. Музиката е нешто, човеку. Тоа е движечка сила. Тоа е безбедно прибежиште во мојот живот. Константата. Рутер.

Беа собрани во Црквата?

Мајка ми беше претворат во црквата на 18 години. Мојот татко не бил член, но отидовме во црква секоја недела. И таа нè научи да се моли, следете ги заповедите и таа нè научи да го следат Господ. Кога бев 9, татко ми конечно конвертира. Кога бев 11, отидовме во храмот што беше навистина уредни и сите ние беа затворени заедно. Значи, јас пораснав се многу активни во црква и јас го сакав. Јас многу го сакам Евангелието. Знаев дека е вистина. Јас сум вистински верувајќи Мормон. Јас отсекогаш сум имал силна сведоштво со мојот Спасител и само сакав да се има однос со Господ.

Ајде да се префрлиш брзини за една минута и да разговараат со вас за да се биде педер.

Па, кога бев 11 или така ми чичко Мајкл, брат на татко ми, дојде до моите родители и рече: "Јас се најде лице од моите соништа. Ние ќе се обидеме да имаат церемонијата посветеност. Неговото име е Том. Го сакам многу. "И моите родители рекоа:" Не, ние не може да дојде до вашата посветеност церемонијата, бидејќи ние не можеме да ви помогне во тоа. . Ние те сакам, без разлика што и да правите, но не можат да го поддржат вашиот животен стил "Подоцна, мајка ми изрази дека хомосексуалноста е само зол и против Бога, многу тешка грев - само втор што на убиството некого, се сеќавам неа изјава. Тогаш, кога бев 12, јас се изучува во Миа Слугинки да се моли, да остане на колена за да се почувствува духот и тоа е начинот на кој можете добиваат одговори на молитвите. Така, таа ноќ отидов дома и се молеше. Немав ништо посебно се молев за. Јас само остана на колена да се почувствува духот и свеста потекоа кога во рамките на страна од мене дека сум бил хомосексуалец. Бев толку исплашен и така шокирана, уплашат. Тоа беше најлошото нешто што може да се случи и јас бев само се допаѓа, не! не! не! не! не! не! Јас го тутна в длабочините вдлабнатини на моето тело и таму остана скриена додека бев на колеџ. Неколку луѓе се обидоа да го донесе со мене во колеџ, но јас едноставно не можеше да се справи со неа.

Значи, други луѓе гледаат ова?

О, да. Многу од моите соученици го видоа. Јас само се чуваат капак на тоа како цврста што можев. Немав интерес во датира момчиња. Јас бев само дете бик-лезбејка. Јас навистина беше. Јас носеше овие гигантски борба против чизми. Имав кожена јакна. Имав маскирна панталони и секогаш носеше мажи маици. Не, јас бев само полн на мал лезбејка. Јас едноставно не можеше да го види. Не можев да го видам на сите. Јас едноставно не можеа или не сакаа да го видите.

Отидов на една двојна датум кога бев 16. Јас бев како, "О, јас сум 16. Можам да одите на состанок сега." Значи, отидов на двоен датум. Тоа беше само куца. Јас дури и заврши правење надвор со датумот на друга девојка, кој стави потезите на мене и јас бев како, "О, да, ова е само нешто што луѓето го прават." Бакнежот ... тоа беше бруто, одвратно, yuck. Јас не им се допаѓа на сите. Јас не бев заинтригиран. Јас не се имате било какви романтичен интерес во било момче било кога. На овој ден не сум имал романтичен интерес со било момче. Јас сум речиси 40. Јас сум лезбејка. Да, тоа е точно.

Таму е огледало во нашите умови кои се одразува животот и понекогаш огледалото станува навистина валкана и ние треба да се исчисти огледало да се види јасно. Да биде дух, предводени мора да се постојано чисти огледало.

Тоа беше во колеџ, кој јас навистина почнаа да сфаќаат дека сум бил паѓа во љубов со жени. И првата жена што паднав во љубов со навистина, таа е католик и таа не би го имаат. Отидов и го виде мојот епископ дома и рече: "Мислам дека сум геј." А тој рече: "Не, тоа не е можно. За да можете да се биде хомосексуалец еден од вашите родители мора да од страна на геј. Очигледно ниту еден од вашите родители е геј, бидејќи тие си имал и Бог никогаш не би го сториле тоа за никого. Тој не ќе создаде некој хомосексуалец. Не, не е можно. "Значи, јас бев уште повеќе збунет. Се вратив на колеџ и падна во љубов со друга девојка. Потоа почна луди нечестивите битка и назад: геј или стрејт, активни во црква или не се активни во црквата. Значи, јас не молитвата геј далеку нешто. Јас работев толку тешко. Отидов до храмот. Мислев дека ќе го направи мене исправен. Мислев дека само може да има доволно вера дека Господ само ќе го земе и дека би можел да си волја во се она што сите други ми рекоа дека треба да биде. Јас само си стави, преку измамник до точка сум направил јас болен. Не сум сторил сè што можам да мислам на да се направи. Јас убеден дека ќе одам да се омажи за човек. Јас постел. Се молев. Отидов до храмот. Добив мојот талент. Направи се што може да замислите да се направи, и во одреден момент јас само сфатив дека сум бил несреќен и скршени од борбата да се направи себе си исправен. Толку тешко како се обидов мојата хомосексуалност едноставно не се случува да си отиде.

Сфатив дека на новогодишната ноќ танц на мормонска црква. Тоа беше толку патетично. Јас барав надвор на подиумот на човек што имав јас убеден дека ќе одам да се ожени. И тој беше танцува со некој друг и сфатив дека има нула заинтересиран за мене. И си помислив, "Што правам тука?" Значи, јас се молев во тој момент и рече: "Земи го ова од мене." Следниот ден отидов во куќата на моите пријатели ", каде што сите мои лезбејка пријатели од колеџ беа собрани. Знаев дека сите ќе бидат обесени во текот па јас го презеде некои јајца и компири да се направи сите појадок. Тоа беше ден се сретнав со жена ми ќе се ожени и поминуваат следните седум години од мојот живот. Ние се одржа една убава посветеност церемонијата две години по почнавме датира.

Тоа беше неверојатна седум години со неа, иако сум пропуштил црквата, заедницата, духовна храна. Но на крајот, јас повеќе не може да живее во Сиетл и да бидат среќни. Џез сцена на Њујорк беше повик мојата душа. Па ние се пресели во Њујорк и таа траела 4 месеци до таа беше целосно депресивни и потресени. Ние двајцата сфатија дека таа немаше место во Њујорк и се потребни за да се врати во Сиетл. Јас повеќе не може да живее во Сиетл. Имавме меѓуградски односи за една година, кој целосно открил во тоа време. Се обидовме да го задржи заедно, но ние потребни такви различни нешта. Таа се потребни за да имаат деца во Сиетл и ми требаше да се направи музика во Њујорк, па ние се постави едни со други бесплатно. Ова беше пред околу пет и пол години.

Тој однос мора да е голема загуба. Како го справи со тоа?

Во тоа време, јас бев живеат со будистички овде во Њујорк и тој имаше оваа неверојатна библиотека на будистичките книги. Тој практикува zazen или медитација секој ден; тој ме научи како да се практикуваат zazen премногу. Зборувавме многу за Зен и будистички принципи. Почнав да ги прочитате овие книги и Зен будистичкото пријде навистина ми помогна да се вратиме на страдање. Мајка ми беше, исто така, навистина болни со рак во тоа време премногу. Значи, почнав да се обнови мојот духовен страна преку Зен будизмот и преку музиката. Значи, јас само потонат подлабоко во музиката и мојата духовност која беше навистина моќни и прекрасни. Будизмот е всушност она што ме врати кон црквата.

Како така?

Јас го читав една книга од дебели Nhat Хан, кој е еден од моите омилени Зен будистичкото автори, наречен жив ​​Buddha, жив Исус Христос. Во книгата, тој зборува за накит на нашите традиции и колку е важно да ги прифатат нашите сопствената традиција. Тој вели: "Кога ние ги почитуваме нашата крв предци и духовни предци, ние се чувствуваме вкоренети. Ако можеме да се најдат начини да се негува и развива нашата духовно наследство што ќе се избегне каков вид на отуѓување која е уништување на општеството и ние ќе станат Цело повторно. Ние мора да ги охрабри другите, особено на младите луѓе, да се вратиме на нивните традиции и повторно откривање на накит, кои се таму. Учење да се допре длабоко накит на нашите сопствени традиција ќе ни овозможи да се разбере и да ја цениме вредностите на другите традиции и ова ќе биде од корист на сите. "И кога ќе ја прочитате оваа Бев толку погоди знаејќи дека морам да одам се враќам на традицијата, да се мојата мормонска традиција. Јас бев како, ох, глупости! Навистина? Оваа информација седеше во мене за околу шест месеци пред имав храброст да се врати во црквата, за да биде целина повторно, но знаев дека мораше да го направи тоа.

Значи, она што се некои од првите чекори што го зеде?

Јас секогаш беше со десетокот обврзник, бидејќи како музичар секогаш треба поддршка. Јас отсекогаш сум имал цврста основа, вкупно сведоштво на десетокот. Сум платени мојата давање десеток, бидејќи јас си прогласен за професионален музичар во 2003 година.

Сте платиле вашиот десеток цело време да не се случува во црква? На она што оддел ќе технички би биле во?

Да, и јас секогаш го датотеките ми префрлен во која било оддел требаше да биде внатре Јас ќе напише епископ писмо и да каже, "Еј види, јас сум во вашата одделение. Имате мојата евиденција. Не ме контактирате. Не се прати помош општество по мене. Не се прати мисионери по мене, но тука е мојот десеток. "И јас би ја каже епископ дека сум геј и во врска.

Значи, вие всушност се сретне со владиката и да каже, "Гледај јас сум педер, јас сум во вашата одделение. Ви се случува да се десеток но тоа е сè што ви се случува да се добие од мене "?

Да, точно. Кога првпат добив во Њујорк, имав епископ кој се обидел да ми каже јас би биле посреќни ако бев сопруга и мајка и реков: "Вие не се слуша моите зборови. Јас сум педер. Јас сум хомо. Јас сум како homo како тие се. "Но, потоа неколку години подоцна новиот епископ бил повикан. Јас само знаев кои предизвикуваат името на давање десеток коверти промени. Јас престанав од страна на црквата и во недела и се лизна мојот давање десеток коверти под вратата на владиката.

Да одите на црквата куќа, пополнете лизга и го стави под вратата на владиката ...

Јас не ги пополните лизга таму. Јас ќе одам во, зграби некој коверти и некои лизга, слајд мојот давање десеток под вратата и да се извлече од таму што е можно побрзо. Исто како и во и надвор, бум. Но, ова особено недела јас го лизна под вратата и епископот, новиот епископ, се појавува главата надвор и е како, "Ти! Кој си ти? Што ви се прави? Каде доаѓате? "Тој беше толку сериозно, па љубопитни. Тој сакаше да зборува: "Јас сум само навистина љубопитни. Никој не плаќа нивните давање десеток, кој не доаѓа во црква. "Тој беше толку збунета и тој беше толку полна пареа. Значи, јас да закажете состанок да се сретне со него и тоа, исто така, се случува да бидат десеток населба време. Излезе дека овој епископ е саксофон самиот играч! Значи, ние разговаравме за музиката. Ние разговаравме за мене растат во црквата и да бидат хомосексуалци. А тој рече: "Па, изгледа вратата е отворена за вас во секое време. Се чувствуваат слободни да дојде в црква и можете да ја носите вашата девојка е премногу. "Да, јас бев толку шокирана. Јас бев како, што?? Вие само реков би можело да донесе мојата девојка во црква? Дали тие промени Прирачникот на Бишоп? Што се случува? Што се случи? Тоа е 9 години, бидејќи јас сум присуствуваа црквата и овој човек ме покани да се донесе мојата девојка во црква.

Знаев во тој момент дека е време да се врати на црквата. Јас требаше да се почитуваат мојата традиција. Се вратив во црква. Уште првиот недела назад беше брзо и сведоштво, првиот недела од новата година (2011). Станав и му роди моето сведоштво на мојот општеството. Реков дека не присуствувал на црквата за девет години, но јас секогаш сум знае дека тоа е вистина. Јас само го понесе сведоштво дека јас знам дека Исус е Христос, и дека ова е обновен Евангелието. Јас не објави дека сум бил хомосексуалец. Мислам дека тоа беше прилично очигледно, секако. Знаете, дојдов со вратоврска и копче надолу кошула и панталони убаво натаму. Јас го понесе моето сведоштво и сите беа толку љубезни и љубовен и јас бев како, добро, ова е кул. И јас само почна да работам со мојот Бишоп. Продолжив да се практикуваат zazen а јас продолжив да го прочитате будистички книги. Продолжив да се практикуваат посредување и свесен живот, но јас полека вградени читање на Писмото, почнувајќи со Новиот Завет, бидејќи се чувствував како да сум се потребни за да се запознаете со мојот Спасител повеќе. Почнав да се моли повеќе да Небесен Отец, наспроти само посредување или пеење. Тоа траеше само околу пет или шест месеци пред Господ ми покажа дека јас целосно би можеле да се вклучат мојот zazen и Светото Писмо читање. Јас се уште пее. Мислам дека тоа е нешто навистина важно дека нашата култура не учат но тоа е многу силна алатка и јас пеам она што луѓето би го фалат во црквата како: "Слава на Бога", "Ви благодариме, Исус," "Ви благодарам, Отец Небесен ". Само пее како што, бидејќи тоа е многу моќен. Значи, јас се уште го носам во мојата лична практика.

Реков дека не присуствувал на црквата за девет години, но јас секогаш сум знае дека тоа е вистина. Јас само го понесе сведоштво дека јас знам дека Исус е Христос, и дека ова е обновен Евангелието.

Кои се придобивки ги извикуваа ви даде?

Тоа само се отвора мојата чакри. Се отвора сите мои канали, за да се почувствува духот. Тоа ми дава groundedness и rootedness во начинот на кој јас сум во можност да се почувствува духот ... во будизмот тие зборуваат за "огледало". Таму е огледало во нашите умови кои се одразува животот и понекогаш огледалото станува навистина валкана и ние треба да се исчисти огледало да се види јасно. Да биде дух, предводени мора да се постојано чисти огледало.

Ова е значајна промена, од будизмот во христијанството. Што има што е како за вас?

И моето враќање во Црквата дојде во исто време јас бев крај на врската. Мојот нов слобода ми дозволи толку многу простор да се почувствува духот, кој е одличен филер на сè, нели? Тоа само ми даде повеќе ментална простор, повеќе духовен простор да биде смирен. Се чувствував толку добро и Господ само ме исполнуваше со неговиот дух цело време. Јас бев многу среќен. Имаше дефинитивно тешко, тешко дена. Но, јас не се обиде да го реши тоа. Јас не се обиде и да ја поправите тоа. Реков - голем, јас сум само ќе љубов она што се случува низ мене токму сега, бидејќи тоа е она што Господ не би го направил и тоа е она што јас сум бил практикување на изминатите неколку години живее мојот живот. Будизмот не е религија, тоа е филозофија. Тоа е практика на животот. Јас само се стави сите мои будистички пракса да работат со одење назад во црква.

Значи, во ова време дека сте добивање себе си што си научил? Што откри? Кој е Тина?

Дознав дека јас навистина сакам повеќе од ништо да се разбудам сам и молете се првата работа. Не сакам да зборувам со никого. Научив дека треба многу сам време. Научив дека ќе си стави начин на грбот режач за среќата на некој друг и дека може да биде навистина екстремен за мене. Јас не се грижам за себе. Тоа само покажува колку ужасно сум во врска. Јас навистина не треба да биде во врска да биде среќен е што открив и дека, всушност, сакам да биде еден. Тоа е она што го научив.

Тоа е среќен коинциденција што моите претпочитајќи да биде единствено линии навистина со она што Црквата очекува од мене како хомосексуалец, а можеби и повеќе верен начин да се каже тоа е дека Бог ме благослови да се чувствуваат на овој начин. Тоа е она што мислам. Велики Создателот може да ни направи во она што тој сака од нас. Ако се движат во најмала вистинската насока тој ќе го земе и тој ќе го зголемиле за наше добро. Се чувствувам како да сум бил благословен да биде во таков мир за ова. Имам оваа неверојатна врска со Господ и со Духот. Јас сум само толку мирни. Мирен! Радосен! Јас ќе ги земам даровите на Духот во текот на подароци на телото било кој ден од неделата. Јас сум за тоа.

Што мислите ли до таа точка?

Господ, јас навистина, без прашање. А исто така и мојата желба да се почувствува духот ми доби на оваа точка. Мојата желба да ја знаат вистината. Мојата желба да си ги усогласат со Божјата волја. Мојата желба да не се плашат и да кажат - еј, јас сум хомосексуалец. Јас сум голем лош збор. Бев создадени на овој начин. Тоа не е болка. Бев создадени на овој начин. И ми беше дадена можност да не се плашиме од тоа повеќе.

Јас допре до мојот влог претседател и му рекол јас сум хомосексуалец и ако тој треба каква било помош или совети за тоа како да им помогне на другите хомосексуалците јас сум ресурс. Сум разговарал со помош општество во мојот оддел да ги споделат верен искуство на мајка ми за тоа како таа дојде да ме прифати како хомосексуалец, мојата вера патување како хомосексуалец во Евангелието, и колку тоа боли и колку Морав да поминам над да се врати на црквата. Ако некој има прашање, ајде да зборуваме за него и да го користат зборот хомосексуалец. Јас сум исто така се приклучи Афирмација кој е геј и лезбејски бисексуалците и трансродовите организација која не е поврзано преку Црквата, но тоа е член во организација и да ја стартувате. Значи, сега јас сум длабоко инволвиран во теренски и членувањето на тоа дело.

Кои беа предизвици за вас во оваа работа?

Мислам дека најголем предизвик е кога луѓето се прашуваат зошто сум целибат и тие дејствуваат како ако тоа е само фаза. Или дека сум се крие зад црквата на начин што ме прави помалку веродостојни. Или кога ми геј пријатели се како "Што правиш виси со Мормоните?" Значи, тоа е тешко. Тоа е всушност намалување до сега. Мислам дека најтешкиот дел е кога мојот геј пријатели прашање мојата среќа. Кога тие не можат да веруваат дека јас сум среќен и весел. Иако тие се запознае со мене и да видат дека сум среќен човек, тие не можат да веруваат дека Бог некогаш ќе го поддржи лице да биде среќен да се биде целибат. Сите само претпоставува дека не може да биде среќен ако не сте во врска и дека можеби тоа е точно за некои луѓе, Јас само се чувствувам подобро да не се во врска.

Што се благослови како што се вратил во Црквата?

Мојот ум е повеќе остар и повеќе јасни за тоа што сакам да направам. Тоа е очигледно за мене дека во изминатите две години Бог е насочување и водење моите чекори. Јас сум благословен со мир. Кога читам Светото Писмо, јас сум со оглед на откровение на она што Господ сака мене да се направи. Јас сум со оглед на храброст и доверба и сила да го живеам мојот живот. Господ исто така ми се промени физички и психички да бидете во можност да го направите тоа. Јас може да оди во храмот сега. Јас може да оди на храмот и да работиме за моите предци, што е само таква неверојатна благослов и да добиете помош од друга страна. Имам целосен пристап до сите тајни на царството Божјо. Ако тоа не е благослов, таму не е еден. Имам уверување даден преку Светиот Дух. Јас живеам со изобилен живот. Благослов на знаејќи дека во секој момент имам пристап до божествената енергија е само страшни. Знам кој сум јас сега. Знам кој сум јас. Јас ќе ви кажам што - една од најголемите благослови вели, "Јас сум хомосексуалец и јас сум ќерка на Бога. Господ ме сака и има работа да се направи, брат и сестри. Има силни, силни и работа да се направи и се вика градење Сион. "Да се ​​биде во можност да се изгради Сион вака и да се зајакне други луѓе кои имале таква болка предизвикана од тоа да биде хомосексуалец е радост и исполнување во мојот живот. Понекогаш тоа е многу стресно и јас се бомбардирани со пораки или работи што мора да се направи, но тоа е како благослов да знаат што да прават со својот живот. Да има смисла во мојот живот. Да знаат каде да ја ставам време и мојата енергија и да бидат насочени во секој чекор е најдобар благослов што некој некогаш би можеле да сакате.

Има ли нешто друго што вие би сакале жените читањето на вашата приказна да знам?

Ако се обидеме да живеат и до некои смешни идеја за совршенство ние целосно го пропушти благодат, ние целосно го пропушти благодат. Грејс е нешто што ние треба да се вратиме; Господ ни знае, и Тој не сака ни да биде како и секој друг. Тој не ни прават за да биде како и секој друг. Ние сме сите физички лица и тој ни треба да направите неговата работа да се изгради Сион да се зајакне и Издигам едни со други. Сите ние сме дел од ист орган, но ако телото е одење околу со коленото размислување што би требало да биде на носот или на главата размислување што би требало да биде рамо ... Вие не може да направи вашата работа ако мислите дека би требало да се да биде нешто друго. Само да дознаете кој сте во Господа и направете ја вашата простор во Црквата.

Јас сакам да се затвори со велејќи дека јас знам дека црквата е точно и знам дека Исус Христос е Син Божји. И дека реставрацијата на Евангелието е вистина и ако бараме вистината таа ќе биде донесена познат. Ако ве прашаме, ќе имаме одговорите. Сите одговори се достапни. Иако тие не се секогаш јасно ќе добиеме одговор. Велам овие работи во името на Исус. Амин.

На прв поглед

Tina Richerson


RIcharsonCOLOR
Локација: Brooklyn, NY

Возраст: 38

Брачна состојба: целибат

Професија: Музичар

Реализација: 2011/01/04 (Тина прави разлика меѓу неа Крштението датум и нејзиниот датум разговор Иако крсти како дете и израснат во црквата, тоа не беше до датумот, под услов таа била претворена.).

Училишта каде учат: Универзитет на Ајдахо и Универзитетот на Вашингтон

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Затоа што биле дадени многу"

На интернет: http://therichersonic.com/

Интервју со Елизабет Ostler . Портрети од Lael Тејлор и Том Kronsteiner.

51 Коментари

 1. Елизабет Ostler
  09:51 на 9 мај 2013 година

  Од интервјуто: Јас целосно уживаа седнува со Тина и ја чула нејзината приказна. Јас сум длабоко инспириран од нејзиното сведочење, музика и застапување работа. Таа зборува од такво место на љубов и искреност дека не може да им помогне, но да одиме подалеку edified. Ви благодарам, Tina!

 2. Gina
  11:10 на 9 мај 2013

  Јас сум бил edified. Јас му се восхитувам како Тина знае која е и е убеден во тоа знаење, иако другите од нејзиното различни кругови мисли дека треба да бидат на овој начин или на тој начин. Јас сум постар од неа, но кога ќе "пораснат" Сакам да бидам како неа.

  Ова е навистина голема приказна.

  "Добив некои навистина добри негативни pushback од татко ми кој ме натера само сакаат да докажат да го дури и повеќе од она што би се практикуваат секој ден" - па тоа е тајната на добивање на моите деца да се практикуваат! ;)

 3. ГК Risser
  11:24 на 9 мај 2013

  Убава. Ви благодарам. Ме тера да го пропушти Бруклин игра со болест во моето срце.

 4. Џил
  11:27 на 9 мај 2013

  Се запознав со Тина минатото лето во црквата преку еден пријател. Таа е мирна душа и вид лице. Ценам дека таа го гледа сето она, прво, преку Евангелието lense и работи да си изедначи со Бога, а живеат нејзините лични приказна со искреност.

 5. Џуди
  12:47 на 9 мај 2013

  Прекрасен интервју. Што е тоа пример на верата!

 6. Kath
  02:25 на 9 мај 2013 година

  Најдобро!

 7. Савана
  15:47 на 9 мај 2013 година

  Што убава, мирна, втемелени сведоштво! Јас не сум геј, но јас се чувствувам како да сум се однесуваат * па * силно да се толку многу емоции и настани Тина опишани. Ние треба толку многу повеќе жени како неа во црквата, и можам само да се надевам да еден ден се постигне својата смиреност, посветени, чиста љубов на Евангелието и секојдневните благослови можеме да се добие од тоа. Ви благодарам многу за ова интервју - тоа што се предвидени духовен подмладување и инспирација на еден тежок ден. :)

 8. amanda
  04:41 на 9 мај 2013 година

  Tina-Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна и вашиот сведоштво. Тоа е прекрасно. И неверојатно. Како среќа сакаме да имаме такви неверојатни жени кои служат во црквата!

 9. Patsy Richerson
  04:48 на 9 мај 2013 година

  Јас сум многу горд на Тина, таа е голема инспирација и има вистинско сведоштво на нејзината вера. Како нејзината тетка сум ја познавам од денот на нејзиното раѓање, и знаеше, кога таа беше многу млада дека таа е геј. Tina отсекогаш била убава дух и ние сме многу горди на неа. Бог ги дал Тина мисија во животот и таа го прави нејзината најдобра да го исполни.

 10. Nikki
  17:35 на 9 мај 2013 година

  Tina, ќе се убава душа и јас апсолутно го цениме вашиот вечен перспектива! Ви благодарам!

 11. Мери Бет
  17:35 на 9 мај 2013 година

  Ви благодарам многу за споделување на вашите приказна, Тина.

 12. Lorene де Сент aubin
  17:45 на 9 мај 2013 година

  Ви благодарам многу за споделување на вашата прекрасна приказна. Светот и сте потребни!

 13. KMD
  05:52 на 9 мај 2013 година

  Ова беше убава и подигнување. Ви благодариме за споделување. :)

 14. Јоана
  05:53 на 9 мај 2013 година

  Моќно сведоштво! Ви благодариме за споделување на вашите патување со нас.

 15. Карла
  06:20 на 9 мај 2013 година

  Толку сум инспириран од приказната на Tina. Таа покажува личниот интегритет и силата на карактерот, а не да се спомене една убава дух кој доаѓа по интервјуто.

  Имам само една критика. Бев изненаден од употребата на терминот "педер". На многу хомосексуалците и нивните најблиски, кои е многу навредливо збор. Јас попрво би го виделе подостоинствен фразеологија дека ќе дадат повеќе достоинство за овој стравопочит-инспиративна жена.

 16. Cathie Wengreen
  06:23 на 9 мај 2013 година

  Ви благодарам, Тина, за споделување на вашите приказна. Имате секогаш толку автентични и имаше прашалник умот. Јас па се восхитувам вашата храброст и чесност. Те сакам ... и да имаат уште сте биле улиште! Господ да продолжи да ве благослови, како ви послужи и чест Него преку многу начини се обидува да го подигне и други охрабри. Љубов, Cathie Wengreen

 17. Sara
  18:43 на 9 мај 2013 година

  Ви благодариме толку многу Тина. Јас сум исто така член што се враќа од подолг период на неактивност. Бев prostitute.I оженил со РМ и беше злоупотребен и имаше катастрофални врска (тој беше неверен Откако ќе се разведе тој се оженил со неговата љубовница во храмот и стана епископ;. Додека сеуште продолжува неговото однесување). Бев доведе во будизмот и најде мир. Имам од се оженил повторно и почнаа да се вратам на црквата. Мојот страв е дека ќе мора да претендираат да бидат нешто што не сум, и се откаже од сите што го најдов ми дадоа мир во будизмот. Ви благодариме за помагање на мене да се види дека јас не треба да биде картон склопка Моли мормонска; и дека Бог може да ме сакаш за само ми се.

 18. Кристен
  18:57 на 9 мај 2013 година

  Ви благодарам, Тина, за споделување на вашите животни лекции. Многу подигнување. Едно прашање: Терминот "педер" се користи од страна на интервјуерот. Јас секогаш мислев дека е навредлив збор. Ве молиме да ни ги просветли. Што сакаш да се нарече?

 19. На amber Миле Висока Мама
  19:03 на 9 мај 2013 година

  Го сакам што ја имаме отворен, искрен разговор за тоа. Браво за мормонска жените за кој Тина. И Тина, Ви благодариме за вашата храброст во споделување на вашите приказна.

 20. Женевиев
  07:04 на 9 мај 2013 година

  Тина,

  Ви благодариме за споделување на вашите приказна. Тоа е подигнување на толку многу начини.

  Јас не живеам во Бруклин, но јас се случи да биде во посета на одделението моите сестри "на денот кога ќе го понесе твојот сведочење во 2011 година. Тоа беше незаборавно.

  Женевиев

 21. cris
  19:48 на 9 мај 2013 година

  Што убава личност! Седев од Тина во неодамнешниот состанок во SLC, Јута, а немаше поим кој таа беше се додека не видов ова интервју денес. Сега знам зошто за време на состанокот можев да видам светлината сјае од нејзината душа. Јас скоро и 'реков можев да почувствувам нејзиниот позитивна енергија, но јас мислев дека ќе мислам дека беше чудно. Јас сум толку мило што го најдов ова интервју! Јас не сум геј но нејзината порака е универзален. Јас сум greatful за нејзиниот пример. Ви благодариме Тина!

 22. Амелија Loken
  07:49 на 9 мај 2013 година

  Ти благодарам за споделување. Сакав како можете објасни начинот на кој Бог работи во вашиот живот, давајќи им на вашите духовно знаење и разбирање и подароци заедно со вашите патување. Ви благодариме за вашето сведочење. Длабоки и втемелени. Сакам тоа!

 23. Marie
  21:51 на 9 мај 2013 година

  Tina беше неверојатно пријател во Сиетл и секогаш неверојатно дух .... и само што стана повеќе зачудувачки, бидејќи јас сум ја видел последен! Ви благодариме за споделување нејзината приказна!

 24. Angela
  05:04 на 10 мај, 2013

  Ви благодариме Лиз и Тина! Tina, I am so touched by your energy, spirit and willingness to share. You are a beautiful person and I hope many get the read this interview. Sending all my positive energy your way.

 25. Tina
  7:02 am on May 10th, 2013

  You are amazing! Thank you thank you for sharing your story. What a blessing that bishop was for you and everyone who you are sharing this with! God truly loves us as we are.

 26. Mormon Women Project: Tina Richerson | Difficult Run
  8:31 am on May 10th, 2013

  [...] night my wife sent me this excellent Mormon Women Project interview with Tina Richerson, and I read it this morning and had to link to it. Richerson has had an amazing life-journey. Јас [...]

 27. Bill Reel
  9:19 am on May 10th, 2013

  Awesome…. just awesome. Tina I do a podcast that tries to shares journeys like this. If your ever interested, let me know http://mormondiscussion.podbean.com/
  leaving, coming back, naive and hard things said by leaders and parents who don't understand, grace….. just awesome

 28. Kim
  1:17 pm on May 10th, 2013

  Thank you for sharing your beautiful uplifting story. I am thankful for this interview I already have a few people on my mind I am going to send it to. I hope when I come to Brooklyn to visit we can meet. Liz always speaks about you with such high regard.

 29. Kamilah
  6:56 am on May 12th, 2013

  What a beautiful interview. Tina – you are amazing.

 30. HDH.
  10:07 am on May 13th, 2013

  Страшни. Just… awesome.

 31. Rebecca
  2:28 pm on May 14th, 2013

  I loved the insights from this interview. So beautiful.

  Please, please change the interviewers use of the word 'queer' – it doesn't just read terribly, it is really offensive.

 32. Jared Burrows
  3:46 pm on May 14th, 2013

  What a beautiful interview. As a jazz musician in the LDS church I have always felt like I was on the margins in some ways. Tina's experience is obviously on a whole other level and her faith and strength are inspiring!
  Tina, if you read this and happen to be in Vancouver, BC, let's play some music!

 33. Krisanne
  4:02 pm on May 15th, 2013

  What a phenomenal interview! Thank you for publishing such a rich and Spirit filled interview. I will be thinking about this for awhile.

 34. Lisa
  7:32 pm on May 15th, 2013

  This interview was a gift. Ви благодарам.

 35. Laura Howe
  5:12 am on May 16th, 2013

  Still a need for pioneers in the church, huh? Ви благодарам.

 36. Aleesa
  12:24 pm on May 16th, 2013

  Инспиративни. Апсолутно го сакаше тоа. Ви благодарам.

 37. Janae
  3:24 pm on May 17th, 2013

  You rock Tina! Thanks for being such a great example to people of all walks of life.

 38. Elizabeth Ostler
  10:27 am on May 18th, 2013

  From the interviewer: Thank you for the comments regarding my use of the word queer in this interview. I do use the word queer freely as its the way that homosexuals in my life self identify therefore I feel comfortable using it. If you found it offensive, I'm sorry, that certainly is not my intention.

 39. Anon Mormon Mom
  3:47 pm on May 18th, 2013

  Good story. I admire Tina's courage to come back to church despite her history. I do, however, feel discouraged that the world forces us to categorize ourselves based on our sexuality. Human sexuality is so complicated and same gender attraction can (and frequently does) come and go. I know these sentiments are not politically correct, but they are true. I can speak candidly and from experience about this. As a child, pre-teen and teenager, I was always more sexually attracted to women's bodies. I am still sexually attracted to women but I don't allow myself to dwell on that aspect of my human nature. I don't classify myself as gay or bi but as a daughter of God with limitless potential. I am now a happily married mother of four. My husband and I have a fulfilling relationship both emotionally and physically. Some people will read this comment and try to classify me as “gay” or “bi” or “confused” or “sexually suppressed” but I know that I am none of those things. The sooner we all stop dwelling on our complicated sexuality (our “natural woman”) and embrace our eternal roles as nurturers in the kingdom, and as daughters of God, the sooner we can progress as people and as a church. Every daughter of God has a place in his kingdom. The proclamation on the family is for everyone. Let's focus on building the kingdom through our good works and stop dwelling on sexuality.

 40. Lachelle
  7:40 pm on May 18th, 2013

  To everyone who is worried: we queer folk are a-okay with that term. It's been fully reclaimed by the gay community, and is almost a term of endearment. Queerness is an inclusive and community-driven identify. Please don't be concerned.

 41. Tina Richerson
  5:37 pm on May 19th, 2013

  Thank you Lachelle for speaking up about the term “Queer”! That is right! I have never ever had the word “Queer” used in a derogatory manor toward me. I actually prefer it to any other term to describe my gender expression and biological sexual orientation. I find it to be a little more open ended than 'lesbian', 'homosexual' or 'gay' (or the dreaded Same Sex Attracted). I also like how it is more inclusive to everyone who isn't straight. Thanks all for your concern and attention. Love to you all for being courageous women of God!

 42. Eolia Disler
  10:12 am on June 2nd, 2013

  One of my friend shared on facebook a link to this wonderful website. I just read some profiles, and this one touched my heart so deeply that I think it's going to burst from such love,understanding and high-spirituality! A breeze of fresh air in these days of anger, hate and sterile debates about homosexuality and whatnots.
  Thank you Tina for your testimony. I wish you the best in life. May your path lead you to greatness, filled with love and your enlightning sense of Divine Nature.
  Affectueusement, Eolia

 43. Deborah
  4:20 pm on June 2nd, 2013

  This is the second time I have read this interview and will probably read it again. It's hard to express how Tina's story has enriched and enlightened me. All completely Gospel based but not cookie cutter. She is doing everything right in her own way. Within the bounds the Lord has set there is great freedom!

 44. Mehgan
  11:04 pm on June 5th, 2013

  Tina- thank-you for teaching us all, for opening our hearts to a powerful gift of love and acceptance. We are children of God all seeking his divine guidance and direction, with it there is nothing we cannot overcome and pain we can't have healed. Your voice is powerful, thank-you for being willing to share it

 45. life.on.bonita « two thoughts «
  10:22 am on June 26th, 2013

  [...] Tina and Finoa. [...]

 46. Lori
  12:47 pm on July 3rd, 2013

  Hi Tina,

  I'm so moved by your openness and honesty and brilliant light. Ви благодарам. Thank you for sharing so much from your heart and life. As a woman who is Mormon and heterosexual there have always been so many questions I've wanted to ask my sisters who are also Mormon but who are homosexual. I'm so grateful for you and your life and your homosexuality. I'm grateful that the Lord provides us all with gifts, and that those gifts create the diversity and learning that we each need. Thank you again, my sister. I will share your story in the hope that others of my experience will learn to be more open and loving, ever mindful that our Heavenly Father and Savior love each of us as we are today and as we will Become tomorrow.

 47. Annie
  1:44 pm on July 3rd, 2013

  Tina – I'm so proud to know you even a little! Your perspective and attitude are awesome and helped in my own conversion. And your testimony of tithing is pretty darn inspiring.

 48. Mara Kofoed
  8:39 am on July 8th, 2013

  Tina, so happy to see your story of faith reaching so many here. It's so, so inspiring. You are such a blessing to this world – - – thank you for that! Thank you for all the spiritual work that you do to keep that glow. Danny and I love you and feel so lucky to call you part of our “Brooklyn family”.

 49. Kerri
  9:04 am on October 8th, 2013

  Tina, I am shaking with the joy of the Spirit after reading this. You and I are very different, but the same in that we are each seeking her path to the Lord. Thank you, thank you for your powerful and beautiful testimony. God bless you, my sister!

 50. Sandi Hachtel
  6:36 pm on December 18th, 2013

  Ви благодариме за споделување на вашите приказна. We're each different in our own way…but in Christ, we are united. My heart is full after reading about your journey.

 51. Trissa
  1:08 pm on January 5th, 2014

  Tina,
  Girl! Remember lil' ole me from years gone by? I was so surprised when I saw you on this website and that I knew you! I loved this interview…it was raw and real and that is extremely refreshing. Love from Idaho!!
  Trissa (Jill's little sister)

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline