5 јуни 2013 од admin

5 Коментари

Мохавк Junkie

Мохавк Junkie

Jessamyn Ло

На прв поглед

Jessamyn Ло, средно училиште осипување претвори студентот по уметност претвори МБА, зборува за нејзината филозофија на преземањето ризик и нејзиниот доверба во се биде ќерка на Бога. Нетрадиционални кариера, патот Jessamyn има ја доведе од waitressing на настава во Кина и сега за градење на полето на социјалното претприемништво. Таа е доказ дека пресметани ризици може да се исплати. Нејзиниот совет? Бидете храбри. Биде намерно. Биде молитвена. И обидете се добивање на MOHAWK.

Роден сум во Ислингтон, Лондон, и го минав детството само надвор од Лондон во град наречен Челмсфорд. Мајка ми е од северниот дел на Англија и татко ми е кинески, од Малезија. Јас сум најстар од три браќа и сестри, и втората генерација LDS на страната на татко ми, а третата на страната на мајка ми.

Можете испадна од средно училиште? Што се случи?

Јас бев 16 години. Се сеќавам седи во мојата хемија класа свесен дека бев се борат во класи Јас претходно уживале. Тоа не беше тоа јас не сакам да се научат, но знаев дека она што го правев не работеше. Јас официјално се откажа од средно училиште таа недела. Добив работа како келнерка, и отиде клубовите повеќе ноќи секоја недела. Сосема разбирливо, имав многу луѓе кои ме настрана ми велеше дека сум уништува мојот живот.

Мислам дека луѓето мислев дека ќе излетал од шините и се бунтува, но тоа не беше навистина тоа. Јас никогаш не пиеше, не дрога или доби сериозни со било момчиња. Бев постојано одење в црква. Јас само излезе многу, носеше кратки здолништа, сакаше танцување и се врати дома доцна по возење моите пријатели дома.

Шест месеци по намалувањето од средно училиште, почнав стручно курс во локалната заедница колеџ и имаше најдобро две години на образование што некогаш сум го доживеале.

Како го колеџ поттикне вашата смисла на креативност?

На заедницата на колеџ учев уметност и дизајн. Колку што се сеќавам, тоа беше прв пат учител ме остави со неодговорени прашања кои само би можел да одговорам. Еден наставник особено ќе ме остави со слабо прашања-за мојата работа, мотивација, и намери-дека ќе се справат со над денови, ако не и недели.

Јас развиена апстрактен експресионист сликарство, сликарството масивни мешани медиуми слики кои се вклучени многу на движење во боја. Би се наслика со мастило, куќа бои, малтер, боја во прав, битумен-ништо што може да се добие ми раце. Мој омилен сликарство од тоа време се уште е во гаража на моите родители. Тоа е 5'x7 "монохроматски сликарство насликан лет.

Јас сум поборник на заедницата колеџ направи добро. Јас не мислам дека сите ние сме отсечени за или веднаш подготвени за универзитетот искуство. Јас навистина се потребни овие две години во заедница колеџ пред универзитетот.

Дали сте се уште уметник?

Убеден сум дека секој е уметник во некои или на друг начин. Во некои аспекти на мојата работа денес се чувствувам повеќе креативни отколку што го направив во уметничко училиште. Се обидувам да се одржи здрав благодарност на грешки и да биде постојано подготвен да видиме што се случува кога јас само игра. Мислам дека станува потешко со возраста, па затоа треба да биде повеќе од намерна одлука.

Се обидувам да се одржи здрав благодарност на грешки и да биде постојано подготвен да видиме што се случува кога јас само игра.

Кажете ни за вашите филозофија на ризикување.

Во уметничко училиште добив MOHAWK фризура. Текот на времето, MOHAWK дојде да го претставува каква било одлука што беше ризично, но имаше аспект на нестабилност и ми помогна да стане повеќе од што сакав да биде.

JessamynLau6

До одреден степен, мислам дека преземањето ризик е во мојата крв. Јас никогаш не намерно одлучи да биде ризично, но јас бев среќен што моите родители ми даде простор да се вежба мојата волја од рана возраст. Сега гледам неверојатен раст, кој ги следеше "Mohawks." Се обидувам да биде намерно и целисходно во вршење на работите што ќе ме турнам во дупкана на моја утеха зона-она што изгледа како се смени со текот на времето. Јас сум MOHAWK наркоман. Го сакам промени и да се добие малку нервозните кога не постојат големи промени во мојот живот за една година или така.

Она што беше вашата прва мисла кога ќе добив Вашиот MOHAWK?

За време на фризурата Се сеќавам чувство угризение на паника, но верував на фризер имплицитно, па знаев дека е во добри раце. Тоа не беше панк или екстремно spikey или ништо, но сепак голема промена во тоа време. Ми сиромашните родители не мислев јас би изгубив мојот ум кога си ја скратам косата. Сакав промени. Откако таа била завршена се чувствував ослободување да ми outsides одразуваат повеќе за тоа како се чувствував внатре-нешто што и двете свесно и потсвесно продолжува за мене.

JessamynLau2

Кажете ни за значителен метафорична "MOHAWK" искуство во вашиот живот.

Еден пролет бев размислува она што беше следно за мене. Знаев дека е потребен нов предизвик и насока. Бев заглавен во малку рутина. Не бев сигурен дали тоа треба да биде нова работа или ќе се вратам на училиште или на нова локација. Бев на патот патување со две нови пријатели. Во текот на седум часа патување тие раскажува приказни за животот во Пекинг, каде што неодамна живеел неколку години. Јас никогаш не биле во Кина, знаеше никој таму, и не зборуваат мандарински, но имаше нешто во врска со нивните приказни кои ми кажа дека е вид на место јас би пријатно ми е во тој момент во животот. Од времето кога излезе од колата бев 90% сигурен дека е потребно да се пресели во Пекинг.

Зедов време да се размислува за тоа. Знаев моите родители и многу пријатели ќе мислат дека сум луд, па ми требаше да се потврди дека тоа е добра одлука. Продолжив да се чувствувате смирени и мирен врска со одлуката. Кога се вратив дома, една недела подоцна, почнав да барам работа во Пекинг и прават планови да се движат таму.

Тоа беше потег нерв-wracking, бидејќи јас не знам што животот ќе биде како таму, ако јас би се најдат пријатели или допаѓа мојата работа. Многу луѓе го напушти Кина неколку недели или месеци по пристигнувањето, како што може да се чувствуваат како голем културен шок. Јас се прашував дали јас би сакал да остане или да ја напуштат еднаш знаев што мојот живот ќе биде како таму. По неколку нервозни денови кога јас првично пристигнал таму се сретнав со пријатели, кои се наоѓаат уживав мојата работа, и открив сакав живеат во Пекинг. Кога ќе се фокусираат на она што таму е да се сака и да откриете за ново место-а од она што јас го пропушти или не може да се добие од последното место живеев-Јас се интегрираат и да се населат во за нов дом многу брзо. Мој година во Пекинг беше една од најпознатите започнување, предизвикувачки, просветителската искуства во мојот живот. Јас секогаш ќе ми биде драго сум направил таа одлука.

Кои се некои други "Mohawks" во вашиот живот?

Кои се однесуваат на бизнис училиште и добивање на МБА сигурно се чувствувал како ризична одлука. Бев ликовна уметност undergrad, не беше донесена по математика класа, бидејќи имав испадна од средно училиште, и никогаш не донел финансиите или сметководство класа.

А потоа од неодамна она што го гледа како ризик, повеќето wouldn't-I've живеел во истиот град работат за ист работодавач повеќе од четири години. За некој кој обично не остане се стави повеќе од 12-18 месеци, ова често беше непријатно и има преземено некои намерно донесување одлуки. Можеби промена е на хоризонтот, не сум сигурен, но сега за сега јас сум горд да биде во можност да се направи нешто што не можев претходно нешто што ми се протегала и ме научи како да се спушти корени во одреден степен.

Па стави корења беше намерна одлука?

Работата Сум бил вклучен со Фондацијата Peery не била толку ангажирање и разновидна дека тоа е достоен за тоа за мене да останам тука за да се задржи учење и растење во оваа улога. Пало Алто е многу лесно место за живеење, исто така. Две одделенија Сум бил тука (2-ри Стенфорд и 2-ри Пало Алто) и двата имаат многу фасцинантни, на глобално ниво ум, амбициозни луѓе кои се преземаат на време да дознаам како да се живее на Евангелието на свој автентичен начин. Јас особено го цениме клада лидерство тука, кои се многу отворени за нови идеи и често дели повратни информации и решенија од членството.

JessamynLau5

Јас се уште се чувствуваат чешаат и жедни за откривање и Непознавањето на почетокот на бренд ново поглавје. Сепак, остануваат уште географски и професионално е добра работа за мене да намерно направите токму сега, дури и ако малку непријатно. Научив да се спушти корени (до одреден степен) и придонесе во градење на нешто надвор од нови возбудливи фаза. Можеби изненадувачки, сум го нашол таму е уште еден слој на учење, кој доаѓа со текот на времето и да ја продолжи соработката со поле, што е сосема различно од интензивна учење крива на брендот нова фаза дека јас сум повеќе навикнати да. Не сум сигурен дека некогаш ќе биде експерт во ништо, но јас сум ужива зграда компетентност, како генералист.

Како да се интегрираат Евангелието принципи во вашиот донесување одлуки?

Кога имам големи одлуки да се направи, или Mohawks да се разгледа, јас се молам за водство и специјално за јасност и мир на умот околу правото заклучок. Во чудни времиња за време на мојот дена јас ќе продолжи да тивко да разговарате со Бог за мојата опции и било забуна дека може да го придружуваат процесот. Без да успее, кога одлуката доаѓа Јас секогаш се чувствувам спокоен и сигурен за тоа. Тоа не значи дека јас не се чувствувам нервозен околу тоа што таа одлука може да ги предизвика, но јас сум секогаш дава уверување дека ова е добро за мене и дека јас може да се следи преку неа. Тогаш јас едноставно се обидуваме да се држи до тоа чувство.

Јас сум водени од основни доверба во се биде ќерка на Бога, како и фактот дека оние околу мене ги споделат божествена наследство и капацитет.

Кога имам големи одлуки да се направи, или Mohawks да се разгледа, јас се молам за водство и специјално за јасност и мир на умот околу правото заклучок.

Исто така, имам привилегија на работа речиси исклучиво со луѓе на верата (без разлика на нивната религија или филозофија на живот), кои веруваат не само во сопствената способност да го смени светот на подобро, но исто така unfalteringly на вредноста на други луѓе и моќта што доаѓа, кога ние работиме во единство за да се надминат со огромни предизвици и неправда. Вистинската социјална претприемачи се некои од најпознатите вера исполнета со луѓето јас знам.

Кои се некои од личните работи што сте го научиле за себе во секој од вашите промени во животот?

Научив дека храброста донесен од местото на мирот може да биде добро. Научив дека луѓето се во суштина добри и давање, во целиот свет и во сите сфери на животот. Научив дека ние, луѓето се многу прилагодлив кога станува збор за непозната или нови ситуации. Научив да кажеме не толку колку што јас велам да. Научив дека ние сме ко-креатори на нас самите, со Бога. Секој од нас има огромен капацитет за раст и напредок. Можеби имаме поголема контрола и моќ врз тоа како тој раст се случува отколку што може да се реализира. Мислам дека тоа е она што јас го имам чувството на кога гледа назад во еден од моите Mohawks-гледањето на вклученоста имав во намерно изборот раст што беше обликуван и полиран од Бога. Користење на агенција да се создаде нешто добро и подобро од себе си е фантастично чувство.

Каков совет би им дала на жените кои бараат да се направи мали или големи промени во нивниот живот?

Се посветам на самосвест, особено околу разбирањето на вашите сегашни и потенцијални капацитет. Ова е предност на раст, во мојата ограничено искуство. Понекогаш другите луѓе може да се изгради и да ги убеди вас, но на крајот една од нашите најголеми сили е во прегратка нашата единствена можност да расте и да стане многу повеќе отколку што во моментов се.

Научив дека храброста донесен од местото на мирот може да биде добро.

Зошто мислите дека многу луѓе се сакаат ризици?

Општо земено, луѓето не сакаат двосмисленост или непознатото. Кога ние не преземаат ризици, ние во суштина ги ограничиме нашите изложеност на непознати и често на растот. Тоа не мора да биде голем ризик; можете да започнете мал, прави нешто каде што вие не сте сосема сигурни што исходот ќе биде. Тоа може да биде едноставна, како цртање слика на празен лист хартија, со почеток во разговор со некој странец, наредувајќи јадење никогаш не сте се обиделе, или додавање на нешто ново на вашиот гардероба. Тогаш слушам твоето тело и реакција вашиот ум. Како што процесот се чувствувате? Што мислите за исходот? Што ќе учат за себе? Дали тоа ќе се направи подобра личност кон оние околу вас? Што сакате да се обиде следно?

JessamynLau4

Како ви земам гориво вашиот креативна енергија?

Тоа би можело да звучи глупо, но прво и основно, преку сон. Јас сум бескорисен во многу нешта без спиење ноќе, но недостатокот на сон особено влијае на мојата креативност. Исто така, кога ми треба пауза од некој вид на креативна активност, ми се допаѓа да се направи посекојдневни, процесот ориентирани активности, како готвење, монтажа мебел, куќа проекти, а плаќањето на сметките. Не може да има нешто терапевтски и убави за процесот и повторување кога вашите креативни сокови се исцрпени.

На прв поглед

Jessamyn Ло


JessamynLauBW
Локација: Пало Алто, Калифорнија

Возраст: 32

Брачниот статус: Слободна

Професија: Програма Лидер, Peery Фондацијата

Училишта каде учат: БУМ, Byam Шо школа за уметност, Бреинтри колеџ

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Бидете Сепак мојата душа"

На интернет: Jessamyn на TED Разговор

Интервју со Кетрин Петерсон . Слики искористена со дозвола.

5 Коментари

 1. Ana Munford
  10:52 на 5 јуни 2013 година

  Што убава девојка, ви благодарам многу за споделување на вашите искуства за креативност, тоа е навистина важен дел во нас самите. Мислам небесен Отец е многу креативни и ние треба да научат да се развие овој подарок. Многу луѓе се чувствуваат депресивно, бидејќи тие се заглавени на своите стари досадни начини.

 2. Sara Ериксон
  12:26 на 25 Јуни, 2013 година

  Има толку многу работи за ова интервју што сакам. Оној што се издвојува е "храброста донесен од местото на мирот може да биде добро". Кој рече дека, јас би сакал да ви постави со мојот брат.

 3. Бен Гонг
  11:34 на 18 Јули 2013

  Фантастична парче. Мислам дека една од најголемите благослови на "добивање на MOHAWK" и преземање ризици и живеење и бега во Кина е тоа што го овластува другите да се чувствуваат тие можат да го прават тоа. Добро направено.

 4. jmh
  01:20 на 12 септември, 2013

  Јас сум се уште размислува за ова интервју сите овие недели подоцна. Ви благодариме за инспиративна мене, Jessamyn.

 5. DrEve
  12:47 на 15 март 2014 година

  Jessamyn, Јас сум инспириран од вашата приказна. Јас чувствувам дека имаме многу заедничко. Како ви се балансираат вашето разбирање на социјална правда со случаи на социјалната неправда во рамките на црквата? На кратко, како да се интегрираат вашиот инославните начин на живот во црквата теолошки, академски, социјално, културно?

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline