12 Јуни 2014 од admin

6 Коментари

Ние се направени за Љубов и Светлина

Ние се направени за Љубов и Светлина

Рејчел фон Niederhausern

На прв поглед

Рејчел фон Niederhausern отсекогаш имал страст за хуманитарна работа, но таа не беше сигурна што би го направил со МБА додека таа сфати дека требаше да биде општествен претприемач. "Јас се грижат за социјални промени и јас сакам служи на луѓето", објаснува Рејчел. Таа ко-основач на две непрофитни организации, а сега е во бордот на семејството Хуманитарна искуство, кое го овластува заедници на земјите во развој преку село-управувано, издржани проекти. Рејчел зборува тука за тоа како таа успеа да meld образованието, таленти и интереси со своето семејство живот, вклучувајќи и како таа поттикнува нејзините четири деца да се откријат радост во служба, и како нејзиниот сопствен живот на услуга им помага да ја пронајдете мир на умот.

Како за прв пат да започнете со хуманитарна работа?

Тоа е дефинитивно секогаш била нешто што е е во моето срце и дека сум бил свесен за од многу рана возраст. Се сеќавам дека уште како дете, јас ќе забележите лицето на забава или некаде кои не можат да имаат најмногу пријатели. Тогаш кога бев околу петнаесет години, јас ги прочитав книгата Les Miserables. Приказната за слободата и како некој доаѓа на слобода преку љубов и Божјата љубов за нив имаше толку големо влијание врз мене. Оттогаш пa наваму, знаев дека мојата цел беше да им служи на луѓето.

Продолжив да забележи луѓето во моето соседство или различни места и се стремело да им помогне колку што е можно. Но, тогаш почнав да волонтираат во повеќе конкретни начини. Пред околу десет години, мојот сопруг Стив и јас отидов и се служи оброк во Бездомниците во Солт Лејк кога нашите најстари беше само бебе. Да одиме таму за прв пат отвори очите на поголема заедница на потреба. Сфатив дека таму каде што живееле, во северниот дел на Јута, немаше такво нешто се случува, обезбедување на атмосфера на љубов, каде што луѓето би можеле да дојдат ако тие не имаат доволно пари за да купат храна, или место каде што тие би можеле да одат на чувствуваат пријатели или поддршка на заедницата. Тоа искуство ме доведе во некои други проекти.

Луѓето се така скроени за љубов и светлина. Ако се сместат во таа љубов, тогаш не може да им помогне, но да започнете да гледате други на кои им треба љубов.

Сте помогнаа да започне две непрофитни хуманитарни организации. Кажете ни за нив.

По издржување на Бездомниците во Солт Лејк, брат ми и гледав во прави нешто слично во Кеш долина [Јута]. Во тоа време, имаше оброк за бездомниците во ресторан на благодарноста, но ништо не на Божик. За мене, семејна вечера време е најдобар! Мојата негува спомените. Кога луѓето се собираат околу маса и да јаде и да се смеат и да го споделат љубов, тоа е рај на земјата. Сакавме да им обезбеди тоа, па ние се стави заедно оброк Божиќ. Одговорот беше огромно. Над 200 волонтери дојде и ги жртвуваа своите Божиќ да им служи на овој оброк.

Мојот брат знаеше мојата желба да се направи хуманитарната работа и да имате не-профит. Па за мојот роденден во 2008 година тој ми даде документи велејќи дека тој го започнал непрофитна за нас. Тоа беше најдобриот роденден века! Не можев да поверувам дека тој го направи мојот сон да стане реалност. На смешно нешто е, немавме поим што да се прави со непрофитна од таму.

08

Нашите очи и нашите уши почна да ококорвам се на различни работи се случува околу нас. По првиот Божиќ оброк со нашите непрофитна, свештеник на Првата презвитерианец Црква ни пријде и рече: "Каде сум живеел вратиле на исток, имаше оброци заедница вака еднаш или два пати месечно или повеќе. Можеби и ние треба да се разгледа прави такво нешто тука во Кеш долина. "Значи почнавме потрага во неа, а на програмата се претвори во векни и риби. Оброк се служи два пати месечно, сега, хранење над 200 луѓе секој пат. Јас сум еден од осум луѓе кои седат на одборот на директори и да го надгледува работите. Тоа е неверојатно, сите граѓански и верски групи кои волонтираат да се организира оброци. Студенти од Државниот универзитет во Јута; локалните бизниси; презвитерианец, католичката, лутеранската и епископални Цркви; LDS одделенија; будистичките Sanga; Bahá'í групи.

Секоја група ја координира и ги собира доброволци, тогаш луѓето од нашата табла помогне да ги планираат менито, даваат предлози, се собираат храна, и да ја однесете до кујната, така што е подготвена за волонтерите да се подготви себе. Јас не живеат во Кеш долина повеќе, па одам до кога ќе може, да учествуваат на состаноци преку Скајп, и да помогне да го направите работа на компјутер од дома. Не можам да кажам доволно колку Божјата рака е очигледна. Тој ја стави на вистинските луѓе со право на предностите и идеи заедно за да направат овој проект одиме и да го чувате заедно. Тоа е навистина Божјото дело.

Сега сте исто така на одборот на семејството Хуманитарна Искуство (FHe) и да преземат вашите деца на патувања за Гватемала да се направи услуга работа. Како не да се вклучат со тоа и какви се вашите обврски како извршен директор?

По почнавме нашата непрофитна, видов едно патување во Гватемала, преку избор Хуманитарна. Волонтерите се користи професионални вештини и направи многу на образование и трансфер на знаење на овие патувања. Мојот брат служел неговата мисија во Гватемала, и така решивме да одиме на една од овие патувања со сестрата на нашата. Додека бевме таму, јас се предава бизнис економска работилница за 30 жени. Во текот на патувањето се чувствував како, "Ова е она што јас сум за цел да го направите!" Но единственото нешто што е потребно за мојата радост да биде целосна беше да има мојот сопруг и децата таму со мене. Па му реков на основачот, "Ако тие некогаш стори тоа за семејства, јас се надеваа да бидат вклучени." Шест месеци подоцна, тој ги повика и рече дека тие биле подготвени да започнете семејство експедиции. Дали Стив и јас сакам да бидам дел од неа? Се разбира, јас скокнав во таа шанса. Тоа е како семејство Хуманитарна започне. Ние се стремиме да помогне да се создаде просперитет во првата и земјите од третиот свет. Тоа е толку убава, земајќи луѓе од тука да помогнеме таму и тогаш да видат колку луѓе таму се промени нашите животи.

Како лидери на FHe ние координираат expeditioners во групи за нашите медицински тим, нашето образование Комитет, нашата земјоделството комитет, или нашите изградбата на проектот. Ние, исто така се справи со телефонски повици и пораки и назад да се координираат логистика, со нашите во земјата директор, како и работа со expeditioners тука со тоа ориентација повици за да ги подготви за патувања.

Каков вид на работа е направено на FHe експедиции?

Ние сакаме да се направи проекти кои се водени од селата. Почнавме од страна гледајќи во она што и каде потребите и какви работа ние може да помогне со. Имавме врска во Гватемала и тој се претвори во нашата директор во земјата. Тој е роден Гватемала кој беше архитект за LDS црква за долго време, и видов многу рурални села кои имаат основни потреби како пристоен живот засолништа или добар санитарни услови. Затоа државни школување таму е толку лоша, децата завршуваат формалното образование на рана возраст или немаат можности за образование. Па тоа е благослов да имаат некој таму на теренот, знаејќи луѓе, да поставувате прашања.

Како што реков, проектите се водени од локалното население, па тие ни кажуваат она што сакаат да дознаат повеќе за и она што проекти ќе имаат корист нивната заедница. Што обично вклучува голем број на настава. Ние постави медицински и стоматолошки клиники да се обучуваат руралните здравствени работници. Имаме лекарите и стоматолозите од нашата експедиција видите луѓе, вршат проценка, да преземе крвен притисок, и да работат на забите екстракции, но исто така се обучуваат на Guatemalans, така што тие се за учење на патот. Исто така има и образование работилници со наставниците од нашата група настава нивните наставници професионален развој и менаџмент во училница. Ние го правиме бизнис и економски обука премногу. Токму сега тоа е наставата многу за буџетирање и заштеда, и како да им помогнат да научат како да се рашири своите пари рамномерно над дванаесет месеци, бидејќи тие се платени само неколку специфични периоди од годината по бербата кафе, кардамон, и пченка. Конечно, ние градежни проекти. Последен пат работевме на средното училиште, бидејќи таму не се многу од нив таму. Постојат основни училишта, кои завршуваат на околу шесто одделение.

Јас го координираше образование за наставници и бизнис работилници. Јас помогна учат и се сигурни дека нашите наставници на експедицијата знаеше каде да одам и што тие имаа резерви им се потребни. Јас, исто така работел со локалното население да бидете сигурни дека работилниците беа поставени.

За претстојниот експедиција летово зборуваме за еден проект да се помогне на луѓето да шпоретите на дрва во своите домови. Сега тие само се готви на отворени огништа, што е навистина остри на нивното здравје. Исто така, повеќе градежни проекти. Има медицинска клиника таму и тие си работат на додавање на крило за доенчиња и грижа за децата.

Живеев многу од мојот живот се обидува да биде совршен, а тоа предизвика многу болка. Сега јас не се грижи. Тоа е главната работа, мислам, за изнаоѓање рамнотежа. Не грижете се, само им верувате. Затоа што секој ден Бог ќе ви покаже што е потребен.

Како се децата кои се вклучени во експедиции? Како не ви подготвиме твое да одиме?

Децата работат на проекти зградата. Постарите младите, исто така, мора да работат во медицинска клиника и помогна многу со тријажа, толпата контрола, и делење лекови. Со стоматолозите имаа можност да се повлече заби. Ние исто така, формира младинска програма, така тие имаа многу културни искуства и дојдоа да го гледаат жени ткаење, што тортиљи, и различни работи како што. Исто така, само едноставни можности за децата за да комуницирате со селото децата да се смееш, да играат фудбал, и забавувај се.

Ние зеде три од нашите деца на нашата најновите патување во текот Божиќ. Тие беа [возрасти] четири, седум и девет години. Да се ​​подготви, ние ќе ги преземе сите од нашите деца на Бездомниците и им служи на луѓето на улиците со волонтери од К2 Црква. Ние, исто така отиде во соседството да направите некои прибирање финансиски средства. Зедовме околу букви и малку третираат, и нашите најстари објасни она што таа го прави и побара од соседите, ако тие имале каква било работа што можеше да направи за да заработите пари. Таа, исто така, одржа неколку готвење кампови во нашата куќа, која беше забавно. Со помладите, сме подготвени многу од разговорот со нив, објаснувајќи што ние ќе се прави, гледајќи во сликите, зборува за тоа како ова е нашиот Божиќ, и објаснување на значењето и радоста на услугата.

01

Какви промени си ја видел во селата од првиот пат кога ќе отиде?

Да бидам искрен, промената е доста бавен. Овој пат ние се работи во областа Senahú. Јас забележав дека некои висок квалитет на учење се одвива со младите во средното училиште. Исто така, беше навистина возбудливо за едно патување за да ја видите жена која јас предава на моето прво патување дојдете и кажете ни што таа работела на она што го научиле и тоа беше навистина погодени нејзиниот живот. Таа беше во можност да заштедат пари да се испрати своите деца во училиште и да имаат постабилна година со ширење нејзините пари рамномерно.

Имате позадина во односи со јавноста и МБА. Како сте се користи на вашето образование да ги извршуваат своите цели и интереси?

Јас сум толку благодарен за моето образование и за сите можности ние треба да бидат едуцирани тука во САД Тоа е ми помогна многу. Јас секогаш сакав луѓето и Јас секогаш сакав бизнис. Кога јас прв пат отиде во ПР немав целосна идеја за она што барала. Вештини на пишување, се запознаени со компјутер, се многу практични, како и знаејќи како да даде презентација. Мојата МБА исполирана оние вештини, уште повеќе, со броеви, сметководство, табеларни пресметки, проценки, и како да се организираат групи. Што секогаш ме фасцинираше за бизнис е како големи групи на луѓе се создаде нешта, богатство или здравје или што сакаат да се создаде, преку маркетинг и други канали. Туку затоа што мојата крајна цел е да се биде мајка, јас не знам како тоа беше сите ќе дојдат заедно. Јас не навистина некогаш планирате за користење на мојот МБА за кариера. Но, тогаш по првиот експедиција во Гватемала со брат ми, јас ги прочитав неверојатна книга за microlending од Мухамед Јунус, наречен банкар на сиромашните. Приказната е за него да забележи потреба, она што го стори, како што му помогна инспирира толку многу, и програми кои се креирани тоа се промени толку многу животи и заедници. Тој зборуваше за овој термин наречен "социјално претприемништво." Кога читам дека си помислив, "Ова е зошто добив МБА! Тоа сум јас! Јас се грижат за социјални промени и јас сакам служи на луѓето. Јас сум социјален претприемач ".

Како да не најдете можности во вашиот секојдневен живот за вас и вашите деца да бидат вклучени во хуманитарната работа или служба на заедницата?

Јас многу го сакам понуда на Мајка Тереза, запрашан во неа церемонијата Нобеловата награда, за тоа како да се создаде мир во светот. Таа рече дека ќе почнете со одење дома и љубовен вашето семејство. Мислам дека тоа е така право на. Јас дури и ќе го земам уште еден чекор и да каже почетокот од љубовен себе, а потоа тие работи само отвори. Нема научен пристап кон неа, навистина. Кога бев ново во брак со мојот прв бебе, сакав можности услуга, па јас се молев за нив. Јас се користат мојот автомобил како услуга мобилен телефон. Ако Видов некој влечни намирници, или некој постари одење заедно, ако јас не чувствував инспириран да го стори тоа, јас би се тркалаат надолу мојот прозорец и да побарате, "Дали треба превоз?" Сум сретнал толку многу неверојатни луѓе на тој начин. Тоа е совршен нешто од моите деца се обично во автомобил и тие ја забележат. Сега дека тие се постари, тие велат: "Еј, ајде да престанеме!" Јас сум толку мило Божјата ми помогна да го направите тоа.

Секогаш постојат соседи кои треба оброци. Сакам да се готви, па јас земам оброци и имаат моите деца ми помогне да ги избави. Црквата, исто така, обезбедува толку многу даватели на можности. Покрај тоа, постојат волонтерски центри во повеќето заедници, или големи организации како Црвениот крст или мормонска Помагање на раце. Само јавете се и прашајте за волонтер можности. Тоа е неверојатно живеат во близина на Солт Лејк сега и ќе се спушти до засолништата повеќе, правејќи пријатели, впуштајќи се повеќе вклучени во бездомници населението. Дури и само заоѓа, шетаат и изложување на децата да нешто различно од нашата мала среќни меур. Секогаш постојат можности право од нас. Тоа е убава работа. Ако го стави таму и ќе почнам да размислувам за тоа и се моли за тоа, Бог ќе се отвори патот за вас да го стори тоа. Тоа не е да се каже дека не се моменти кога се прашувате како тоа ќе се случи кога ќе се целосно надвор од вашата удобност зона. Имав некои непроспиени ноќи прашувајќи се како едно проектот ќе доаѓаат заедно или како финансирање ќе се дојде преку. Но Бог секогаш ме уверува дека е во рацете и дека само треба да верувате и да слуша.

66

Што бариери ќе видите дека се спречат луѓето од тоа да биде повеќе вклучени во нивните заедници?

Мислам дека сме содржина која не е секогаш лоша работа, но ние сме често содржина да се живее нашиот живот и да имаат страв да дојдеме до некој што не го знаете. Можеби не знаат каде да се погледне, или не навистина бара. Бидејќи ако сте во потрага, ќе најдете шанси да им служи. Пари е исто така нешто што луѓето ги спомнав за нас. "Ние никогаш не може да го направи тоа, бидејќи на трошоците." Парите не е ништо за Бога. Бог ќе им обезбеди на патот. Можете да го направите прибирање финансиски средства и луѓе во вашата заедница сакате да ви помогне во тоа. Некои луѓе може да донираат пари, некои луѓе може да донираат своето време, а некои луѓе сакаат да донираат двете. Вие само никогаш не знаеш каде некој е во. Луѓето во нашето соседство се толку среќни да ви помогнат моите деца да имаат оние искуства. Бог ќе им обезбеди на пари во чудесното начини.

Што се надевате дека вашите деца се добие од овие искуства, дали блиску до дома или далеку?

Мојата крајна желба и сон е да имаат слобода во светот, како и да имаат сите имаат радоста да се биде слободен. Да имаат добро здравје, добри образовни можности, и да биде во можност да живеат свој вистината. Се надевам дека од мене живее мојата страст, дека моите деца се инспирирани и мотивирани да, исто така, ги живеат своите вистината. Тоа не е важно што е тоа. Секој човек има свој уникатен подарок да им даде на светот, и се надевам дека тие се овластени да го сторат тоа. Особено како тие го гледаат другите култури и луѓе кои имаат различни искуства во животот. Тоа е втората работа: Сакам да ги видите луѓе кои имаат многу различни искуства во животот, така што тие знаат дека тие се во ред, без разлика што. Вие сте loveable и може да се биде сакан, без разлика што се случи со тебе или каде што живеат. Бог нè љуби сите нас подеднакво и сака истиот благослов за сите нас.

Мојата крајна желба и сон е да имаат слобода во светот, како и да имаат сите имаат радоста да се биде слободен. Да имаат добро здравје, добри образовни можности, и да биде во можност да живеат свој вистината.

Како ви се балансираат вашето време помеѓу мајчинството, помагајќи управуваат со организации, волонтерска работа, и другите обврски?

Тоа е само сите неуредна! Не знам многу овие денови за рамнотежа. Научив, сепак, за приоритети. Служат моето семејство е мојот главен приоритет, и мојот живот е дело на служење на човештвото како ученик на Исус Христос е мојот приоритет. И таму е време да го направите и двете. Но во различно време би можел да се трошат повеќе вистински физички време со еден или на друг. Векни & Риби не се премногу време сега, бидејќи тоа е водење добро и јас сум добар во делегирање. Со семејни хуманитарни, ако има експедиција доаѓа, неколку месеци пред тоа јас ќе се трошат 09:55 часа неделно. Тоа не е overboard бидејќи работата се шират во текот на многу луѓе.

Научив во текот на изминатите неколку години дека треба да остане во сегашниот момент. Кога сте со вашите деца и прави вашето семејство работа, не може да биде таква радост. А потоа, кога сме координирање на овие проекти, кои можат да бидат исто така радосен. Но исто така има и моменти, се разбира, кога јас се прашувам каде го оставив мојот мозок. Имам плукаат-up трчаат мојата кошула и мојата куќа не е беспрекорен. Но тоа е на сите добри и реални.

Сум се прости. Живеев многу од мојот живот се обидува да биде совршен, а тоа предизвика многу болка. Сега јас не се грижи. Тоа е главната работа, мислам, за изнаоѓање рамнотежа. Не грижете се, само им верувате. Затоа што секој ден Бог ќе ви покаже што е потребен. Јас се стремиме да остане како блиски на Бога е можно. Тоа е како јас се најде мир. Јас ќе одам од мене во автомобилот и само седат по храм, или со поглед на долината. Или ќе спијам понекогаш на мојот трем под дрво таму. И јас земам малку мини-се повлекува за да биде со мене и со Бога.

27

Какви промени си ја видел во себе како резултат на овие искуства во текот на годините?

Најголемата е повеќе мир на умот. Овие проекти имаат помогна уште демоните во мојата глава и да ги задржиме во заливот на поголемиот дел од времето. Во мормонска култура, ние се справуваме со потребата или сакате да биде совршено. Мислам дека многу луѓе се загрижени за она што го правиш или не прави, ако тие го направија грешки, или ако тие го направиле доволно. Мојата perfectionistic тенденции ме предизвика многу болка живеат во минатото или кои живеат во иднина, само да се грижиш. Мојот ум постојано ќе ме претепаа. Тоа беше болно и имаше некои прилично груб години. Потоа еден ден јас само сфатив што е потребно целосно да се потпрат на Бога и својот ум, неговата начини. Секој ден е нов ден на Бога. Вие би можеле да се најниски на ниско ниво, направи најзлиот на нештата, а ако сте подготвени и сакаат да се покајат и да се сврти кон него, тој ќе биде таму со отворени раце, подготвени.

Оваа работа има добивано и мене да нека одат на совршенство. Гледајќи ги луѓето и местата кои се толку далеку од моја утеха зона ми помогнаа да се водат и растат и ја реализирам оваа моја способности, како и со Божја помош, што е можно. Јас се прости од контрола и сум бил толку многу посреќен, бидејќи. Бог ми покажа дека моите соништа и мојата страст и мојата фамилија сите се една убава круг.

Луѓето се така скроени за љубов и светлина. Бог е толку свесен. Тој сака сите негови деца, без разлика каде се наоѓате, и ако се сместат во таа љубов, тогаш не може да им помогне, но да започнете да гледате други на кои им треба љубов. Но, тоа мора да започне со себе, а потоа со вашето семејство, и сето тоа е еден круг на љубовта. Нека биде неуредна, и нека бидат вистински, и едноставно не се грижи. Дури и не се обиде да биде совршено! Тоа не е забавно! Се потпираат на помирувањето и на совршен план Небесен Отец, а потоа љубовта и радоста ќе тече толку подобро.

RachelvN_headshot боја На прв поглед

Рејчел фон Niederhausern


Локација: Јута

Возраст: 34

Оженет

Деца: Четири

Професија: Мајка / социјални претприемач

Училишта каде учат: Државниот универзитет во Јута

Јазици кои говорите дома: Англиски

Омилена Химна: "Amazing Grace"

На интернет: глобални соседи

Интервју со Nollie haws . Слики искористена со дозвола.

6 Коментари

 1. Nollie haws
  08:24 на 14 Јуни, 2014

  Имам познати Рејчел за 15 години и таа отсекогаш била извор на инспирација, светлина, и охрабрување за сите околу неа. Таа е реална и relateable и канали Божјата љубов во многу материјални начин. Ја ценам неа споделување нејзиниот триумфи и борби и нејзиниот живот ме мотивира да се погледне околу себе да се види каде можам да допрат повеќе.

 2. Џесика Озборн
  11:54 на 14 јуни, 2014

  Рејчел,
  Како мајка на 4 млади момчиња во областа SLC, јас би сакал листа на вашите топ места за семејствата да волонтираат заедно. Повеќето од моите пребарувања ме доведе до организации кои бараат децата да се тинејџери. Ви благодариме за вашето многу важна работа!

 3. Џенифер Дал
  10:32 на 14 јуни, 2014

  Што неверојатен увид и инспирација. Ја ценам пример и совети на Rachel, и јас сакав читањето како добро напишани и внимателен член.

 4. Рејчел фон Niederhausern
  12:04 на 17 јуни, 2014 година

  Ви благодариме Џесика за вашиот интерес во ширење љубов со вашите деца! На К2 црква е навистина вклучени во служењето на бездомници населението во центарот на SLC. Сме работеле со една жена по име Ребека и знам дека би можеле да ја повикам и да добиете на листа за да бидете известени кога ќе имаат активности и проекти се случува. Деца се добредојдени. Вие исто така може да се разгледа на присутните светата тајна средба во патот дома филијала, како и. А одличен начин да се запознаат луѓето и им даде на вашите деца око отворање искуство. Услуги католичка заедница (CCS) им помага со преселување на бегалци и обезбедува можности за ментор семејства бегалци во SLC. Исто така Меѓународниот спасувачки комитет. Имам пораки и телефонски броеви за овие места и за К2 црква. Ако сакате да се поврзете со мене на Фејсбук преку приватна порака можам да го добиете информации. Благослови за вас и вашето семејство. Бог ќе водење на вашата воља на вистинските места за вашето семејство.

 5. Халев Вегнер
  06:33 на 19 јуни, 2014 година

  Мојата жена и јас се зборува пред некој ден за тоа што можеме да направиме за да им помогне на другите надвор. Ние двајцата присуствуваат БУМ Ајдахо и сакате да направите нешто со нашите служби во училиштето. Јас сум студираат Машински факултет и жена ми е во раното детство и посебни образовни големи. Сите идеи за групи кои ќе се тим со нас и училиштето да се направи проект некаде?

 6. Рејчел фон Niederhausern
  02:30 на 11 Јули 2014

  Здраво Халев, би сакал да се зборува повеќе со вас за идеи за групи кои вие и вашата сопруга би можеле да се вклучат со. Поврзете се со мене на Фејсбук и можам да ви го испратам мојот личен е-маил или ние може да разговарате преку телефон. Благослови за вас и вашата сопруга за вашата желба да им служи.

Остави Одговори

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline