Ова е мормонска Жените Избрана статија број 2 - животот, по дизајн - Алисон Фон Feldt.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 3 - Семејство продукција -.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 4 - Премести минатото засекогаш - Kenna Кристенсен.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 5 - 3 Browns - Deondra, Desirae и Мелоди Браун.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 6 - Пребарување за Kayelyn - Сузи Погласно, Мади Родригез, и Ејми Fugal.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 7 - "Молитва ги менува работите" - Вили Меј Рајт Даглас.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 8 - Street Smart и математика Мудриот - Џенет Нелсон.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 9 - Изборот на Доброто и да се направи промена - Витанија Брејди Spalding.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 10 - Избор Бога и изобилство - Мекартур Кришна.
Ова е мормонска Жените Избрана статија број 11 - Стремејќи мормонска жени - Наоми Воткинс.

Живот, од страна на дизајнот

Алисон Фон Feldt

Секогаш "мајка на срцето", Алисон Фон Feldt е дизајн консултант организација, автор, говорник, објавени верски научник, семинар ... Прочитај повеќе »

Живот, од страна на дизајнот
>

Семејство производство

Erin Морли се зголеми за да стане една од најславните оперски пејачи во светот денес. Со четири-годишна ќерка во забавува и ofte ... Прочитај повеќе »

Семејство производство
>

Се движат минатото Засекогаш

Kenna Кристенсен

На возраст од 20, Kenna Кристенсен беше Штотуку венчаната во храмот и за започнување на она што го мислев дека е вечен брак. Девет месеци доцна ... Прочитај повеќе »

Се движат минатото Засекогаш
>

3 Browns

Deondra, Desirae и Мелоди Браун

Deondra, Desirae и Мелоди се три од 5 Browns, пијано вршење квинтет составен од браќа и сестри. Сестрите сите посетуваат Juillia ... Прочитај повеќе »

3 Browns
>

Пребарување за Kayelyn

Сузи Погласно, Мади Родригез, и Ејми Fugal

На ладно и дождливо утро ноември, повеќе од 170 волонтери со ponchos, рачни апарати за затоплување, и GPS trackers canvased радиус од една милја во Mu ... Прочитај повеќе »

Пребарување за Kayelyn
>

"Молитва ги менува работите"

Вили Меј Рајт Даглас

Вили Даглас ја преброди некои бури. Таа е дел од многу од tumults во историјата на Америка во текот на последните педесет години. Таа лилјак ... Прочитај повеќе »

"Молитва ги менува работите"
>

Street Smart и математика Мудриот

Џенет Нелсон

Младите жени Општи член на Управниот одбор Џенет Нелсон одгледано четири деца во Њу Јорк. И додека таа го прави тоа, таа беше Chipping далеку во ... Прочитај повеќе »

Street Smart и математика Мудриот
>

Изборот на Доброто и да се направи промена

Витанија Брејди Spalding

Витанија Брејди Spalding го има својот талент за незадоволство и ја претвора во животворниот акција. Без разлика дали таа е садење градини за ризични ... Прочитај повеќе »

Изборот на Доброто и да се направи промена
>

Изборот на Бога и на бои и стил

Мекартур Кришна

Мекартур Кришна не очекува да биде и онаму каде што е. И патот го зеде да одам таму е една необична еден. Мекартур живее во рурална Индија, на ... Прочитај повеќе »

Изборот на Бога и на бои и стил
>

Стремејќи мормонска жени

Наоми Воткинс

Само кога Наоми Воткинс помисли дека таа е направено со училиште засекогаш, таа се чувствува Господ пренасочи нејзиниот пат. Сега таа сака да ги охрабри другите wome ... Прочитај повеќе »

Стремејќи мормонска жени
>

24 април 2014 од admin

10 Коментари

Повикувајќи и цел

Повикувајќи и цел

Слика портрет: Кејти Џенингс

"Тоа беше неколку години, еден милион солзи, безброј Денови на мајката се крие во бањата во црквата, посети доктор, лекови, повеќе солзи, и многу внуци пред да сфатат дека никогаш не се случува да се биде мајка во овој живот . "

18 Април 2014 година од admin

4 Коментари

Лаура Asioli направи две важни одлуки живот пред таа беше десет години. Таа одлучи дека сака да бидат крстени во LDS црква, и таа одлучи да стане адвокат. Лаура вели дека таа студира право, таа често се чувствува духот потврдува со неа, правда и божественоста се тесно испреплетени. Денес таа е адвокат вршење на законот усогласеност во градот на Лондон. Во ова интервју таа се одразува на балансирање нејзиниот италијански и англиски јазик култури, навигацијата кариера, а нејзината подигање на две малолетни деца, и сфаќајќи дека понекогаш неочекувано благослови доаѓаат околу по неочекувани неуспеси.

9 април, 2014 од admin

4 Коментари

Слика портрет: Лаура Breksa

Слика портрет: Лаура Breksa

Ричмонд, Калифорнија, Април 2, 2014

"Бог беше како еден сосед кој живеел неколку куќи по улица. Јас ќе одам до него кога нешто не е скршено, се врати да се соберат на санираат проблемот, се бранува раката во неизговорена благодарение и брзината врати дома ".

Март 19, 2014 од admin

5 Коментари

Чудесни начини

Чудесни начини

Оливија Foo Fung Leung Лук

А загуба на работното место. Болест на член на семејството. Дијагнозата рак. Сите тешки искушенија, направи уште потешко кога сите тие се случуваат во исто време. Оливија Лук и нејзиното семејство се соочат со овој незамисливи серија на настани во 2002. Тие се сретнале со нивните предизвици со солзи, молитвите и вера вид на вера дека Оливија се развива кога таа се приклучи на Црквата како една млада жена во Хонг Конг. И таа покажа дека Небесен Отец одговори на потребите на нејзиното семејство во неочекувани начини.

Март 13, 2014 од admin

27 Коментари

Љубов Allegra

Љубов Allegra

Алисон Sprouse Макара

Во 2010 година, Али Макара и нејзиниот сопруг, Мичел, научи бебето тие очекуваат имаше сериозни дефекти хромозомски. Тие биле одеднаш се соочуваат со итна и болни одлуки. Во подготовката за раѓањето на бебето, тие се, исто така, подготвува-духовно и телесно-за нивната смрт на бебето. Но, во месеци чека доаѓањето на бебето Allegra и во 29 дена од денот на нејзиниот краток живот, Али вели, полн со љубов и се грижат за Allegra е свето искуство.

Март 11, 2014 од admin

1 коментар

Bérengère Doby s'est toujours considérée comme altruiste, et Elle cherche des moyens де mettre син amour en pratique. Син enfance ДАНС ле Sud де ла Франција мани СА услуга missionnaire en Свис et puis une Carriere en santé. Récemment Elle погрешен à Брегот на СА Carriere en podologie прелива élever сед enfants. ДАНС CET интервју, Bérengère Parle des leçons qu'elle avait apprises en значаен que missionnaire, qui l'ont préparée о mariage, а-ла maternité, et à une vie de услуга.

Март 5, 2014 од admin

1 коментар

Bérengère Doby вели таа секогаш има алтруистичко личност, и бара начини да се стави љубов и во пракса. Нејзиното детство во јужна Франција доведе до нејзината мисија сервис во Швајцарија, а потоа кариера во здравството. Сега таа ја стави својата кариера во podiatry на чекање да се подигне своите деца. Bérengère разговорите тука за тоа како лекции таа научила како мисионер нејзиниот подготвени за брак, мајчинството, како и животот на услугата.

27 февруари, 2014 од admin

38 Коментари

Биографија Ракел Кук досега можеше да ги прочита како авантуристички роман, кој живее и работи во Кореја, на состанокот на Далај Лама и Мајка Тереза, студирате на Универзитетот во Оксфорд, преживување на насилство на 9/11 во Њујорк, но таа попрво би го напиша свој авантура. Сега професор на образованието, Ракел се одразува на уникатен нејзиниот пат и како таа ги поттикнува своите студенти да се излезе и да се види светот. И таа објаснува како нејзината студија за светски религии помогна подобро да ја ценат својата Mormonism. "Постои вистина насекаде", вели Ракел, "и има среќа насекаде, и има убавина насекаде во светот, а луѓето се добри. Грдото е ретка. Луѓето се само убави и добро. "

Февруари 21, 2014 година од admin

6 Коментари

Une Pionnière а Paris

Une Pionnière а Paris

Josiane Lazeras

Lorsque Josiane Lazeras avait treize Одговор, Elle s'est fait baptisée et на rejoint ОН petit Groupe Tres УНИ де Светите des jours derniers PRES де Париз, Франција. Tandis que l'évangile aidée à l'на себе développer spirituellement, Josiane на trouvé également que L'Eglise на охрабри СА créativité et сед таленти. En плус, Elle на ETE охрабри considérer l'значење des "mères en Израел", ОН улога ДАНС lequel l'amour, ла spiritualité, et l'акција себе mélangent. Ла maternité, dit-Ел-comme l'évangile du Христос-est ОН стимул: "Ca vous pousse à l'акција. C'est quelque избра qui vous Пермет d'Aller плус филе que votre propre сила ne vous ле permettrait. "

12 февруари 2014 година од admin

2 Коментари

Кога Josiane Lazeras беше тринаесет години, таа се крсти и се приклучи на мали, тесно поврзано група на пионерски светците на судниот ден во близина на Париз, Франција. Дури и како Евангелието помогна да ја развие духовно, Josiane најде дека Црквата, исто така, ја охрабриле креативност и талент. И тоа ја прави разгледа на значењето на да стане "мајка на Израел", каде што се комбинираат љубов, духовност, и акција. Мајчинство, вели таа, како на Христовото Евангелие-е стимулант: "Тоа ви турка за акција. Тоа е нешто што ви овозможува да се оди подалеку од вашата сила. "

Февруари 6, 2014 од admin

10 Коментари

Трпение и радост

Трпение и радост

Трпението Omorodion

Нигериски мајка подигање на нејзиното семејство во Франција, Трпение Omorodion е инспириран од линија која нејзината мајка се користи за да пее: "Јас ќе се изгради куќата на Бога, пред моето." Трпението беше крстен на возраст од осумнаесет и е резултат на LDS Црква да биде дом полн со среќа во текот предизвици и промени. Како што таа живее и ја дели на Евангелието, Трпение, вели дека нејзината желба да им служи доаѓа од "Само ја љубовта на Бог во нашето срце и љубов на сите луѓе. Кога те сакам децата небесен Татко ќе бидете во можност да го користат јазикот што го има за нив. Вие ќе бидете во можност да се слушне. "

31 Јануари 2014 година од admin

8 Коментари

Наоѓање на Lifeline

Наоѓање на Lifeline

Rhyll Ана Croshaw

За дваесет и седум години, Rhyll Crowshaw и нејзиниот сопруг биле на работа преку ефектите од неговата сексуална зависност. Со помош на терапевти, епископи, интроспекција и молитва, Rhyll разви сила таа треба да си го задржи безбедно. Таа сега, исто така, им помага на другите жртви на сексуална зависност чувствуваат безбедно преку нејзината организација СА спас.

24 јануари, 2014 од admin

6 Коментари

Уметноста на Homemaking

Уметноста на Homemaking

Daryl ван Дам Hoole

Првата книга на Дерил Hoole е, Уметноста на Homemaking, беше објавена во 1967 година и траеше на полиците на Deseret Книга за 25 години. Неофицијалните портпаролка на домашната култура во Mormonism за втората половина на 20 век, Дерил е во побарувачката како звучник за женските групи во текот на САД и Канада. Таа беше на Генералниот Одбор за основното образование, е мајка на 8 живеење деца и баба на триесет и шест.

15 јануари 2014 година од admin

17 Коментари

Сопруг на Dawn, Ерик, кој боледува од биполарно растројство. Во текот на своите дванаесет-годишниот брак, две од нив се научил да се справи со предизвиците на болеста носи, расте во нивните кариери, да бидат активни во Црквата, и да живеат среќно заедно. "Јас се користат да секогаш се чувствувам како ментален болест е нешто што се случува со мене, Зора вели, "Но, сега таа се чувствува повеќе како ќебе, дека ние сме завиткан во заедно." И заедно, тие го научиле да ги споделат своите предизвици со Господ.

6 јануари 2014 година од страна на Neylan McBaine

3 Коментари

Ен Ромни помина многу години во глобалната центарот на вниманието како сопруга на гувернер на Масачусетс и претседателски кандидат на САД, Мит Ромни. Сепак, со кампања траги зад себе, Ен е сега изборот да се фокусираат на улогата најблиску до нејзиното срце: мајка на пет синови и баба. Таа неодамна објави книга, Ромни Семејство маса, во кој таа ги споделува своите омилени рецепти за донесување на семејството за време на јадење. Како дел од нејзината турнеја за промоција на книгата, Ен сретна со Проектот на мормонска Жените да се открие радости и предизвиците таа се најде во мајчинството, како и да разговараат за изградба на емпатија кај младите момчиња и има доверба во себе како мајка.

12 декември 2013 година од admin

6 Коментари

Како професор по молекуларна физиологија на Завршни елементи со UNC Чапел Хил, Сара Стрит е заинтересиран за големите прашања за тоа како функционира мозокот: Што е перцепција? Она што е реалност? Што е агенцијата? Во прилог да има импликации за тоа како луѓето на процесот вера духовни искуства, но Сара се надева дека нејзината работа, исто така, може да се покаже дека емоционалните искуства на луѓето да имаат влијание врз нивното физичко здравје.

9 Декември 2013 година од admin

16 Коментари

Шери Точка напиша биографии на Езра Прамен Бенсон и Гордон Б. Хинкли време на нивниот живот. Таа служи како советник во општата претседателство општество помош од 1997 до 2002 година Таа сега е извршен директор на Deseret книга. Нејзината книга жените и свештенството беше објавен овој месец.

Ноември 20, 2013 од admin

33 Коментари

Спасен од експлоатација

Спасен од експлоатација

Стефани М. Ларсен

Стефани доаѓа од четири генерации на жени кои биле тргувани заради сексуална експлоатација. Нејзината мајка била испратена во трговијата на дванаесет годишна возраст и го имаше своето прво дете кога таа беше шеснаесет години. Но мајка Стефани скрши моделот со тоа што одбива да ги искористат нејзините деца, дозволувајќи им на Стефани да растат надвор од трговија индустрија секс и се приклучат на црквата во средно училиште. Стефани сега е сопруга и мајка и основач на две непрофитните организации, спасување на децата и двор пренос, и таа е активист за борба против трговијата со луѓе.

14 Ное, 2013 од admin

14 Коментари

Kat С. е семеен терапевт во Њу Јорк, и еврејски претворат во LDS Црква. Таа е, исто така, полу-анонимен блогер зад популарната Tumblr страница "Само велат Амин Веќе" весел поглед на нејзиниот мормонска искуство. Kat вели таа беше побарано да задачата за изработка ни се смеат на нас самите. Тука, таа зборува за исцелителна моќ на смеата и убавината, таа го наоѓа во животот и Евангелието.

6 ноември 2013 година од admin

13 Коментари

Автентичен живот

Автентичен живот

Лорел "Lolly" Пиреј

Лорел "Lolly" Пиреј е сопруга и мајка престој-at-home до три ќерки, но вели дека нема природен вештини домаќинство и не се чувствуваат како типичен мормонска мајка на сите. И таа е во ред со тоа. Нејзиниот брак е, исто така, атипични; нејзиниот сопруг, Џош, е геј. Минатата година, Lolly и Џош објави блог пост за нивната приказна. Кога отиде вирусни, плевел беа изненадени од резултира публицитет, критики, и излевање на поддршка. Го прочитате она што Lolly, вели таа дознава за следење на Духот и водечки автентичен живот.

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline