Мислења тагирани "БУМ"

30 Јануари 2013 од страна на админ

16 Коментари

Храброст Лиза

Храброст Лиза

Лиза Хансен

Како композиторот и текстописец на "храброст Nephi е" влијание Лиза Хансен се чувствува во прелиминарни низ Црква. Но, тоа е нејзината работа како лидер на геј хор во Јута Каунти, кој сега го зазема многу време на Лиза. Како брак и семејство терапија дипломиран студент на БУМ, Лиза е советник за геј LDS млади и автор на наставна програма за LDS семејствата на геј младите.

8 јануари, 2013 година од admin

58 Коментари

Незавршена приказна

Незавршена приказна

Кимберли Вајт

Прво во брак на возраст од 18 години, Кимберли белиот појави од еден навредлив брак за да заработите степен од БУМ во филозофијата и да се омажи во храмот. Таа е мајка на пет деца, од кои еден бил безуспешен, а во моментов живее во Њујорк. Таа ја споделува мисли на недовршени приказни на жени кои се борат со болни деца, смртта на некој близок или испитувања на секој вид.

30 октомври, 2012 од admin

20 Коментари

Интимната страна на бракот

Интимната страна на бракот

Џенифер Finlayson-Фајф

Како психотерапевт кои работат во Чикаго, Џенифер сфатат колку е важна сексуалната интимност може да биде да се здрави, чесни бракови. Џенифер професионално помага LDS жени се најдат начини за надминување на културните и психолошките бариери за сексуалната желба, а акциите на некои од нејзината мудрост во ова интервју.

Октомври 10, 2012 година од admin

8 Коментари

Моќта на Snowflake

Моќта на Snowflake

Бони Ballif-Spanvill

Бони Ballif-Spanvill му го посветила својот професионален живот на проучувањето на мирот и како да се донесе мир на животот на жените во целиот свет. И како професор по психологија на Fordham Универзитет во Њујорк за 30 години и како директор на Институтот за истражување на жените на БУМ за 16 години, Бони ја покажа моќта на една да ги инспирира добрина и љубов во комбинација со жестока борба за жените слободи.

25 јули, 2012 од admin

6 Коментари

Сандра Turley живее сонот на многу стремат изведувачи кога таа беше фрлен во улога на Cosette во Les Miserables на Бродвеј на возраст од 21. Таа раскажува за патување на сцената и како Евангелието влијание врз нејзиниот одлуки во врска со кариерата и семејството. Сега "среќно пензионирани", таа е донесена на нови улоги, да стане мајка, по долги борби неплодност, неодамна објавувајќи ЦД на Бродвеј хитови, и инспиративна младите жени низ САД како професионален говорник.

Јуни 20, 2012 од admin

22 Коментари

Во моментов претседателот на разбирање ист пол Привлекување клуб Brigham Young универзитетот, Bridey Јенсен го помина својот колеџ години се помирува со фактот дека таа е геј. Иако таа доживеа преку години на борба и депресија, Bridey сега се чувствува посигурни и сакан од Бога отколку што некогаш порано.

9 мај 2012 година од admin

2 Коментари

Сузан Harwood не секогаш сакаат да се биде медицинска сестра. Во оваа статија, таа објаснува како се чувствува водени нега и како таа одлука влијаеше на нејзиниот живот и животот на безброј други во Гватемала, Индија, Источен Тимор, Мозамбик и пошироко.

18 Април 2012 година од admin

18 Коментари

Во многу рана возраст, Хедер Фарел почнаа да размислуваат за нејзината улога како жена и местото на жената во Божјиот план. Тоа доведе до Женски студии се фокусира на БУМ, страст за изучување на жените во Светото Писмо, објавувањето на нејзиниот блог, жените во Светото Писмо, и длабоко вкоренета чувства за раѓање и мајчинство.

4 април, 2012 година од admin

20 Коментари

Верувајќи во сите добри

Верувајќи во сите добри

Ерин Fairlight Олсен

Од Доха, Катар, Ерин Fairlight Олсен ја споделува авантури подигање на четири деца во ко-родителството homeschool странство. Доктрината кандидат со еврејски и исламските влијанија во нејзиниот духовно наследство, Ерин се прави истражување за жените наративи на Арапската пролет и екологијата во произведувачи на нафта од Заливот за докторски студии во културниот социологија од Универзитетот на Калифорнија, Сан Диего.

Март 18, 2012 од admin

4 Коментари

Како директор на образование во Музејот на уметност Brigham Young универзитетот, Ен Lambson ја направи работата нејзиниот живот да се поврзете луѓе со уметноста. Таа користи музејска едукација да се вклучат во локалната заедница со уметноста на начини кои се достапни и значајно. Израснат во семејство што ги охрабрија образование и креативно размислување, Ен верува уметноста се од суштинско значење за холистички учење и од фундаментално значење за кои сме ние како Божји деца.

1 март, 2012 од admin

12 Коментари

Жена на карактерот

Жена на карактерот

Сузан Истон Црна

А популарен професор на Brigham Young универзитетот, Сузан Истон Црното беше првата жена редовен професор во религијата оддел на училиштето. Кога Сузан стане самохрана мајка на три сина, таа беше принудена да се оцени како најдобро да се обезбеди за својот млад семејство. Во нејзината академски определба, Сузан откриена нејзиното детство љубов од историјата на црквата приказни и изработи различни кариера, за себе која вклучува нејзиниот најголем неодамнешната публикација, жените на карактерот, кој профили сто познати LDS жените преку нашата историја.

17 август, 2011 година од admin

16 Коментари

Наоѓање на билансот

Наоѓање на билансот

Лиз Вајсман

Како потпретседател на Силиконската долина гигант, Oracle, за 17 години, Лиз Вајсман научиле да се каже не на било обврска што не е работа, црква или нејзините четири деца. Сега како автор и управување со сопствениот лидерски консултантски услуги, Лиз работи со нејзиниот сопруг дома и неодамна ја посети својата 32-та земја. Таа се чувствува нејзината најголема чест, иако, се стави се што научил да работат за доброто на Црквата.

Јуни 22, 2011 од admin

25 Коментари

Bindu Sabbavarapu се приклучи на црквата во нејзиниот роден град Visakhapatnam, Индија, во лицето на културните и фамилијарна бариери. Се омажила за друг индиски мормонска и заедно тие се стремат да ги извршуваат животи кои сведочат за нивните семејства од добрината на Евангелието. Набргу по нејзиниот брак, Bindu емигрирал во САД, каде што таа и нејзиниот сопруг се извршуваат напредни степени и подигање на нивната 10-месечно бебе. Иако Евангелието надминува култура, интервју Bindu е одраз на предизвикот на практикување на религија во државата каде што христијаните и Мормоните особено се значително малцинство.

16 февруари, 2011 од admin

15 Коментари

Шу-Chih пораснав во Тајван, дојде во САД од страна на себе си како тинејџер и се приклучи на мормонската црква. Таа мораше да се надминат многу пречки, вклучувајќи го семејството неодобрување, кои живеат во странство и подигање на три деца, како една мајка. Шу-Chih е искусен уметник и сопственик на свој уметничко училиште, каде што таа учи на растечката кинеска популација во Ирвин, Калифорнија

Февруари 9, 2011 од admin

64 Коментари

Елејн Бредли е тапанарот за рок бенд неонски дрвја, што ги објави својата прва целосна должина албум, навики, во 2010. Нивниот прв сингл "животни" се искачи на # 13 на Billboard Hot 100 и # 1 на алтернативен рок табелата. Елејн разговара за нејзиниот пат кон духовна чесност, како бунтовен дете, а потоа како мисионер во Германија и сега како музичар исполнување уметничка страсти нејзиниот живот.

26 Јануари 2011 од страна на админ

28 Коментари

На вниманието на верата

На вниманието на верата

Ерин комори McKay

Ерин го сакал да биде театарската, бидејќи таа беше едно мало девојче. Таа имаше својот прв агент на тринаесет години, а по дипломирањето на БУМ, таа се пресели во Лос Анџелес. Како работи сцена и филмски актер во Лос Анџелес, Ерин одразува на предизвиците и радоста на нејзиниот бизнис.

6 јануари, 2011 од admin

10 Коментари

Како што дипломирал на Калтек со докторат по хемија, Елизабет Krider разбира науката. Таа, исто така знае дека духовни искуства се реални. Елизабет користи нејзиното познавање на науката и нејзината вера во Бога да поставуваат прашања за тоа како светот функционира, и таа е сега минувајќи низ таа вештина на научни дедуктивно расудување на своите деца, така што тие, исто така, може да го разберат светот околу нив.

8 декември 2010 година од admin

26 коментари

Обучени како хемиски инженер, професионални женска улога модели биле тешко да се дојде од за Lyn Гринвуд. Тоа сеуште не ја сопреа имаат успешна кариера во ExxonMobil. Но недостатокот на улогата на модели и 'го принуди да го отвори својот сопствен начин како една мајка која работи и подоцна, откако таа се премажила, ја принудил да се изгради своја доверба во вид на мајка, работник и пријател на другите дека сака да биде .

17 Ноември, 2010 година од admin

43 Коментари

Подигната е во близина на Витлеем, само неколку блокови подалеку од родното место на Исус Христос, Sahar Qumsiyeh интимно знае места кои се сметаат за света од страна на многу религии. Сепак, оваа значајна област е обележана со конфликт и војна, а како палестински, Sahar соочуваат бариери (и фигуративно и буквално) да се приклучи на Црквата. Во ова интервју, Sahar опишува како нејзината вовед во Црквата и разбирање на евангелската ~ помогнало да се надмине чувства на лутина и фрустрација дека во придружба на нејзиниот живот во овој турбулентен регион.

30 Јуни, 2010 од admin

3 Коментари

Духот на острови

Духот на острови

Safalaia Arvay Si'ufanua

Роден во црквата во Самоа во 1944 година, Safalaia присуствуваа Brigham Young универзитетот, Хаваи, и беше меѓу првата група на танчери да се отвори на полинезиската културен центар во 1962 година Safalaia опишува како ПЦЦ помогна да се здобијат со поголемо разбирање за сопствената култура и за мисионерска програма на црквата.

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline