Мислења тагирани "хуманитарна помош"

12 Јуни 2014 од admin

6 Коментари

Рејчел фон Niederhausern отсекогаш имал страст за хуманитарна работа, но таа не беше сигурна што би го направил со МБА додека таа сфати дека требаше да биде општествен претприемач. "Јас се грижат за социјални промени и јас сакам служи на луѓето", објаснува Рејчел. Таа ко-основач на две непрофитни организации, а сега е во бордот на семејството Хуманитарна искуство, кое го овластува заедници на земјите во развој преку село-управувано, издржани проекти. Рејчел зборува тука за тоа како таа успеа да meld образованието, таленти и интереси со своето семејство живот, вклучувајќи и како таа поттикнува нејзините четири деца да се откријат радост во служба, и како нејзиниот сопствен живот на услуга им помага да ја пронајдете мир на умот.

28 ноември 2012 година од admin

3 Коментари

Како јавна здравствена офицер во САД воздухопловните сили на, Џенис неодамна заврши едногодишната "тешкотии" турнеја на Kunsan воздухопловната база во Кореја. Таа е сега стационирани во Окинава, Јапонија и нејзиниот воена кариера, исто така, се вклучени шест месеци турнеја во Авганистан за време на кој таа се оценува секој медицински станица. Џенис дискутира за важноста на постот и молитвата во нејзината работа, како и значајна улога на Црквата во својата кариера услуга.

4 октомври, 2012 година од admin

3 Коментари

Служат на светот Село

Служат на светот Село

Кристин Troger, Алиса COZZENS, и Кристи Ромни

Крис, Алиса и Кристи се врзани заедно, не само од крв, туку од нивниот афинитет кон континент, каде што тие го научиле дека ги сака луѓето, културата и душата на Африка. Оваа љубов помина од мајка на ќерка, но сега се прошири на пријателите и семејството околу светот со Послужете село, нивната невладина организација која го поддржува одржливи проекти да помогне за подобрување на здравството, образованието, социјалната и животната средина на сиромашните заедници ширум светот.

27 јуни 2012 година од admin

13 Коментари

Од нејзиното детство дена во Алберта, Канада, Дана Алисон е поборник за жените, и сега таа му го посветила својот живот на зачувување на други животи: оние на новите мајки во неразвиени земји. 32-годишниот извршен директор на Светската Иницијатива за здравјето на жените дели нејзините искуства отпочнување на непрофитна, транзиција кон брачен живот во Англија, и нејзините надежи за жените насекаде.

9 мај 2012 од admin

2 Коментари

Сузан Harwood не секогаш сакаат да бидат медицинска сестра. Во оваа статија, таа објаснува како таа се чувствува водени нега и како таа одлука влијаеше нејзиниот живот и животот на безброј други во Гватемала, Индија, Тимор Тимор, Мозамбик и пошироко.

27 март 2012 година од admin

2 Коментари

Холи на ридот

Холи на ридот

Холи Ричардсон

Како прв професионален бабица избран за државата законодавната и во модерните времиња, Холи Ричардсон веќе има импресивен влијание. Но нејзиниот дофат не завршува тука: како автор на еден од највлијателните политички блогови Јута, Холи на ридот, и како мајка на 24 деца (20 донесени од 8 земји), Холи желба да им служи, да го подобри животот на другите и да бидат вклучени во нејзината заедница инспирира на безброј луѓе. Холи зборува за нејзините патување во усвојувањето, смртта на четири од нејзините деца, нејзината љубов на политиката и нејзината желба да го следат Дух каде тоа води следната.

14 февруари 2012 од admin

10 Коментари

Џуди Душку има изградено животот и кариерата која одговара на нејзиниот единствен идентитет, иако некои можат да гледаат противречности во повеќе аспекти на нејзиниот живот: таа беше самохрана мајка на четири деца кој успеал да се воведе своите деца да патувањата низ светот и луѓето од многу култури; таа е удел помош општество претседател чиј сопруг не е член на Црквата на Исус Христос на судниот ден светители; таа е постигнато академски и основач на непрофитна во Уганда, која работи со преживеаните од војната. Таа го опишува како нејзиниот живот се разви, на избори кои имаат облик нејзиниот пат, како и важноста на сестринството на патот.

Ноември 10, 2011 од admin

7 Коментари

Јас мора да даде

Јас мора да даде

Кирстен Monson

Време на посетата на Индија во мај 2010 година, мајка на пет деца Кирстен Monson откриени убава занатски работата на локалните жени и утврди дека таа ќе обезбеди начин за нивната работа за да се постигне приемчив на пазарот. Резултатот беше Elevita, еден сајт кој продава производи од занаетчии во земјите во развој, а потоа Инките сите приходи назад во локалните заедници. Во ова интервју, Кирстен зборува за статусот на жените во земјите таа служи и на хард дискот се чувствува од Дух да им помогнат.

Март 23, 2011 година од admin

15 Коментари

Лиз Shropshire е основач и директор на Фондацијата Музика Shropshire, која обезбедува слободен музички инструменти и инструкции за поранешниот дете војници и бегалците во Косово, Уганда и Северна Ирска. Од 1999 година, повеќе од 10.000 млади луѓе учествуваа во Фондацијата Shropshire Музика класи.

4 Август, 2010 од admin

10 Коментари

Saren Eyre Loosli, ко-основачот на моќта на веб-сајтот мајки, зборува за тоа како нејзината образовна позадина и нејзините лични предизвици како мајка на пет млади деца ја доведе да се создаде веб-сајт кој има за цел да ги поттикне мајки преку создавање на мрежи на поддршка и значајни мајчински ресурси. Таа, исто така зборува отворено за нејзината сопствена борба да се балансираат мајчински со желба да се направи влијание во светот, и како, во крајна линија тие две цели се мешаат.

8 Јули, 2010 од admin

3 Коментари

Vicki Далија е мајка на осумнаесет деца, од кои осум се донесени. Таа исто така работи семеен бизнис и непрофитна сиропиталиште во Гватемала. Таа го гледа раката на Господ водителка нејзината работа помагање на децата. Во ова интервју, Vicki кажува на испитувања и награди за формирање на сиропиталиште и нуди корисни перспектива на родителството и живеат госпел-центрирани живот.

27 април 2010 година од admin

4 Коментари

Во февруари 2001 година, Marilynn Кларк ја посети Африка во хуманитарна експедиција и патувањето ја даде визија за нејзината иднина работа. Таа оттогаш почна Inside Out учење, систем на настава која се воведува критичко размислување, креативност, и морална перспективи за африканските деца од училишна возраст. Marilynn разговара за тоа како смирение и нејзиното искуство во црква callings го направија Импресум можно.

16 февруари 2010 година од admin

8 Коментари

Во 2005 година, Шенон Кокс основана Хаити Корени, организација што испраќа 133 сиромашните Хаити деца на училиште, секоја година. Шенон раскажува неочекувани усвојување на нејзината Хаити син и начини тоа го отвори срцето и умот за маките на Хаити силна волја луѓе. Оваа млада мајка на четири афирмира неочекувани текот на нејзиниот живот не е последица на случајност, но божествена интервенција.

9 февруари 2010 од admin

7 Коментари

"Секаде каде моето срце одговара со"

"Секаде каде моето срце одговара со"

Sally Гарднер како прочитан

Мајка на четири деца тинејџери, Сали прочитан во моментов работи на одборот на Rising Star теренски, организација чија мисија е да им помогне на лепра колонии во Индија стане самостојна заедници. Sally се дискутира за да влијае на глобални и локални услуга на своите деца и како семејства насекаде може да придонесе за промена на животот на друго лице.

20 јануари 2010 од admin

6 Коментари

"Бидете корисни" е мотото на Лесли Graff е. Поради нејзината обука, како дете живот специјалист, нејзината младост во Турција и нејзините искуства за медицински мисии со Операција насмевка, Лесли е посветена на животот на глобална услуга и филантропијата, која, таа докажува, не е само за богатите. Продажба на квалификувани слики на Leslie за финансирање давање на нејзиното семејство.

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline