Мислења тагирани 'молитва'

22 мај 2014 година од admin

3 Коментари

Во темнината, во благодатта

Во темнината, во благодатта

Слика портрет: Хилари Стирлинг

"А психијатар пропишаните лекарства кои не повеќе да ги укине темнината на депресија од сите мои молитви имал. Иако бев благодарен за тоа делумно ослободување, јас исто така, почувствуван изненадувачки лути. Не се ветивме одново и одново дека Евангелието носи мир на нашите срца и дека планот на нашиот Небесен Отец е еден од среќа? Па зошто би можел да добие оние работи од една пилула, но не од Него? "

Сподели ја оваа статија:

9 април, 2014 од admin

4 Коментари

Слика портрет: Лаура Breksa

Слика портрет: Лаура Breksa

Ричмонд, Калифорнија, 2 април 2014 година

"Бог беше како сосед кој живеел неколку куќи по улица. Шлапкав за него кога нешто не е скршено, се врати да се соберат санираат проблемот, бран мојата рака во неизговорена благодарение, и да се забрза врати дома ".

Сподели ја оваа статија:

Март 19, 2014 од admin

4 Коментари

Чудесно Начини

Чудесно Начини

Оливија Foo Fung Leung Лук

А загуба на работни места. Болест еден член на семејството. A дијагноза рак. Сите тешко испитувања, направени уште потешко кога сите тие се случи во исто време. Оливија Лук и нејзиното семејство се соочува оваа незамисливи серија на настани во 2002 година. Тие се сретна со нивните предизвици со солзи, молитви, и верата во вид на верба дека Оливија се развива кога таа се приклучи на Црквата како една млада жена во Хонг Конг. И таа покажа дека Небесен Отец одговори на потребите на нејзиното семејство во неочекувани начини.

Сподели ја оваа статија:

13 Март 2014 од admin

27 Коментари

Љубовен Алегра

Љубовен Алегра

Alison Sprouse Макара

Во 2010 година, Али Макара и нејзиниот сопруг, Мичел, научив бебето тие очекуваат имаше тешка хромозомски дефекти. Тие беа одеднаш се соочуваат со итни и болен одлуки. Во подготовките за раѓањето на бебето, тие беа исто така, подготвува-духовно и физички-за смртта на бебето е. Но во месеци чека доаѓањето на бебето Алегра и во 29 дена од денот на нејзиниот краток живот, вели Али, љубов и се грижат за Алегра беше свето искуство.

Сподели ја оваа статија:

21 ФЕВРУАРИ 2014 од admin

6 Коментари

Une Pionnière а Paris

Une Pionnière а Paris

Josiane Lazeras

Lorsque Josiane Lazeras avait treize ANS, Ел s'est fait baptisée ЕТ rejoint ОН petit Groupe Tres УНИ де светители des derniers jours Près де Париз, Франција. Tandis que l'évangile L'на aidée à себе développer spirituellement, Josiane на trouvé également que l'Eglise на охрабри СА créativité et сед таленти. En плус, elle на ETE поттикне considérer L'важноста des "meres en Израел," не улога ДАНС lequel L'Amour, ла spiritualité, ет L'акција себе mélangent. La maternité, dit-elle-Comme L'évangile du Христос-est ОН стимул: "CA vous Pousse à l'акција. Тоа сум јас? Quelque избра qui vous Пермет на Слоновата Aller плус филе que votre propre сила ne vous ле permettrait. "

Сподели ја оваа статија:

12 Февруари 2014 од admin

Нема Коментари

Кога Josiane Lazeras беше тринаесет години, таа беше крстен и се приклучи мала, тесно поврзано група на пионерски судниот ден светители во близина на Париз, Франција. Дури и како Евангелието помогна да ја развие духовно, Josiane покажа дека Црквата, исто така, ја охрабриле креативност и талент. И тоа ја прави да се разгледа значењето да стане "мајка во Израел", каде што љубовта, духовност, и акција се комбинираат. Мајчинството, таа вели дека како Евангелието на Христос-е стимулант: "Тоа ви турка кон акција. Тоа е нешто што ви овозможува да се оди подалеку својата сила. "

Сподели ја оваа статија:

15 јануари 2014 година од admin

15 Коментари

Сопруг на Dawn, Ерик, страда од биполарно растројство. Во текот на својата дванаесет-годишниот брак, двете од нив се научил да се справи со предизвиците на болеста носи, расте во нивните кариери, да бидат активни во Црквата, и да живеат среќно заедно. "Јас се користат да се чувствуваат секогаш како неговата ментална болест беше нешто што се случува со мене, Зора вели: "Но, сега таа се чувствува повеќе како ќебе, дека ние сме завиткани заедно." И заедно, тие го научиле да ги споделат своите предизвици со Господ.

Сподели ја оваа статија:

7 август 2013 година од admin

11 Коментари

Во Господ Време

Во Господ Време

Пека Холмс

Како сопруга и мајка во скратено работно член на семејството, Пека се базира на инспирација на нејзината мајка - кој исто така беше "еден родител во Евангелието" - за поддршка на нејзиниот сопруг додека тој дознава за Црквата и учат нејзината ќерка она што таа верува . Прашања од трката се покажаа предизвик за неа не-бели семејството, и Пека дискутира колку таа ја цени член пријатели кои ги прифаќаат нејзините сопруг кој е тој и не и за она што тие сакаат од него да биде.

Сподели ја оваа статија:

27 јуни 2013 од admin

14 Коментари

Пред речиси две години, трагедија го погоди кога 14-месечен син Џули Хол почина пред очите. Таа сега го разбира она CS Lewis го сакаше кога изјави тагата не е држава, туку процес. Нежно, полека, и со големи маки и радости-Џули започна катарзична пат на откривање.

Сподели ја оваа статија:

9 Мај 2013 од admin

51 Коментари

Tina знаеше од рана возраст дека музиката е нејзиниот живот повик и таа е професионална саксофонист во Њујорк. Таа зеде подолго за Тина да сфатат дека таа е геј, но во период на неактивност од Црквата не ја спречи да плаќаат нејзиниот давање десеток секој месец. Тоа беше благодарност и практиката на будизмот, кој доведе Тина назад кон Црквата во својата извонредна патување назад во активност.

Сподели ја оваа статија:

Април 18, 2013 од admin

2 Коментари

Растат во семејство мормонска, Џејми е втората генерација црква член во Хонг Конг. Во нејзините тинејџерски години, таа се бореше со нејзиното сведочење на Евангелието и дистанцираше себеси од Црквата, и покрај нејзините родители и двете имаат висок профил callings. Но нејзините родители и пријатели продолжија да се сака и да се поддржи Џејми. Таа конечно се врати во Црквата и развиена силна сведоштво, што ја доведе до среќа и помогна форма нејзината иднина life.e.

Сподели ја оваа статија:

3 април 2013 година од admin

4 Коментари

Кога Џоан Dehlin прво се обиде Bikram Јога, таа не го-но сакам таа знаеше дека таа е потребно во нејзиниот живот. Сега таа е сертифициран инструктор и директор на сопствениот јога студио. Таа го гледа физичка, емоционална и духовна придобивките од јога, како и чувство на заедница го поттикнува. "Ако сте во тоа место каде што можете да ги љубиме другите и имаат Христовата светлина", вели Џоан, "сте поврзани. Ви чест другите луѓе. "

Сподели ја оваа статија:

Март 20, 2013 од admin

8 Коментари

Слика портрет: Кристин Гудвин

Слика портрет: Кристин Гудвин

Hockessin, Германија, Март 20, 2013

Сфатив имаат моќ кога ...... Ги открив моќта на нежност, и она што значи да се има безусловна љубов и приврзаност како мајка. За мене тоа се сведува на најмување некој знае дека тие се поважни од правилата, или истурено млеко, или она што другите мајки во паркот мислам. [...]

Сподели ја оваа статија:

28 ноември 2012 година од admin

3 Коментари

Како јавна здравствена офицер во САД воздухопловните сили на, Џенис неодамна заврши едногодишната "тешкотии" турнеја на Kunsan воздухопловната база во Кореја. Таа е сега стационирани во Окинава, Јапонија и нејзиниот воена кариера, исто така, се вклучени шест месеци турнеја во Авганистан за време на кој таа се оценува секој медицински станица. Џенис дискутира за важноста на постот и молитвата во нејзината работа, како и значајна улога на Црквата во својата кариера услуга.

Сподели ја оваа статија:

27 август 2012 од admin

23 Коментари

Во нејзината длабока приказна за лични исцелување и обнова, преку нејзиниот однос со Господ, HDH опишува 30-годишна процесот на опоравува од сексуален напад, кога таа беше десет години а.

Сподели ја оваа статија:

8 август, 2012 година од admin

15 Коментари

Џенис е роден во христијанско семејство палестински, но не се здобијат со длабока благодарност за нејзиниот наследство, додека таа беше млад возрасен. Сега, како што Куратор на образование за Националниот музеј на Арапската Американец во Мичиген, Џенис има дневна можности да се едуцираат за другите за нејзината култура. Балансирање нејзините арапски идентитет со нејзиниот духовен живот како мормонска, сепак, е предизвик и изолирање патување, дури и со континуирано присуство на Господ во својот живот.

Сподели ја оваа статија:

4 Јуни 2012 од admin

19 Коментари

Лични Револуции

Лични Револуции

Rostya Гордон Смит

Како 19-годишната ќерка на лидер на Комунистичката, Rostya пребегна од Чехословачка во 1969 година откако земјата беше нападнат. Иако покрена атеист, моќен конверзија искуство додека живеат во Бразил доведе Rostya на живот на посветена служба на црквата во странство, кулминирајќи сега е во позиција како директор на Националниот директор за односи со јавноста за Чешка. Од Прага, Rostya vibrantly опишува својот живот на вера и револуција.

Сподели ја оваа статија:

29 Ноември 2011 година од admin

11 Коментари

Инструмент на Homecoming

Инструмент на Homecoming

Јоана Брукс

Јоана Брукс се појави како важна коментатор на Mormonism за мејнстрим медиумите. Всушност, оваа година политичко нејзиниот именуван како еден од 50 коментатори да се види во Америка. Таа во моментов е претседател на Катедрата за англиски и компаративна книжевност во Сан Диего Државниот универзитет. Таа пишува за Mormonism и политиката за Религија Екстремни и е автор на askmormongirl.com.

Сподели ја оваа статија:

5 Август 2011 од admin

5 Коментари

Додека голем број на мајки жонглирам деца и кариера, Бони се балансираше деца како кариера. Таа е мајка на нејзиниот сопствен четири биолошки деца, како и нејзините шест деца усвоени, и многу згрижувачко деца биле благословени од нејзина грижа и љубов. Таа не знаеше дека ова е дел од планот за неа, но таа дојде да се разбере Божјото Слово, и следете го. Тој ја доверлив, и таа дознава дека тешко нешта во животот донесе многу благослови.

Сподели ја оваа статија:

15 јуни 2011 од admin

6 Коментари

Слика портрет: Марија Декер

Слика портрет: Марија Декер

Колумбија, Мисури, 13 Јуни 2011

Најтешкиот избор сум направил во мојот живот беше кога ... Избрав да бидат среќни. Мојот живот се распаѓа околу мене. Јас бев тажна, лути, депресивни, и жалост загубата на мојот брак. Мојот сопруг ми и моето бебе исфрлен од нашиот дом. Бев бездомници и беспомошен.

Сподели ја оваа статија:

Оптимизација Напојувано од Платинум оптимизација од Techblissonline