Maj 19, 2010 nga admin

25 Komentet

Pesë Nën Pesë

Pesë Nën Pesë

Catherine Arveseth

Në një vështrim

Maj 2010, Salt Lake City, Utah

Në katër vite, Catherine u bë nëna e pesë fëmijëve, duke përfshirë dy grupe të binjakëve. Catherine rrëfen luftën e saj të gjatë me varfëri dhe sa herë në këtë "shkretëtirë" personale e ndihmoi atë për të parë amësinë ndryshe. Catherine ndan edhe disa nga kompleksitetet, gëzimet, dhe strategjive të përballimit që ndihmojnë të jetojnë-dhe-dashuri e saj jetën e saj të zënë si një nënë e pesë nën pesë vjeç.

Cila është historia prapa tuaj dhe ka pesë fëmijë të gjithë nën pesë vjeç?

Burri im, Doug, dhe unë u martuan në Salt Lake City dhe shkoi në Uashington DC një vit e gjysmë më vonë për punë. Menjëherë pas veprim, ne kemi vendosur që ne të kërkuar për të filluar një familje. Për gjashtë muaj deri në një vit kemi provuar vetë tonë, por kur nuk kemi pasur ndonjë fat ne shkuan në obstetër tonë për të marrë disa udhëzime. Nga atje, ne u referuar një endocrinologist riprodhues të madh që bëri një shumë të testimit dhe të përcaktuar kam pasur lartë gjëndër hormon stimulues (FSH), e cila tregohet rezervë ulët ovarian. Cilësi im vezë ishte e varfër.

LDS_woman_photo_Arveseth5

Ne u përpoq mbarësimit intrauterine (IUI) disa herë për shkak se ajo është më pak invazive se në fertilizimi in vitro (IVF), por ajo nuk ka punë. Pas katër viteve të përpiqen dhe të kursyer paratë tona, për cikle të mundshme IVF, Doug dhe unë u konsideruar seriozisht dy opsione: ose ne do të miratojë ose të përpiqen IVF.

Në kishë një të dielën, dikush nga LDS Family Services foli për adoptim. Unë ishte aq emocional. Ne shikuar një film për moms të lindjes dhe atë që duhet për ta që të heqin dorë nga fëmijët e tyre dhe se sa fëmijë duhet të miratohet. Unë kam qenë një rrëmujë blathering. Pas kësaj përvoje, Doug dhe kam bërë shumë duke u lutur dhe më në fund ndjeu IVF ishte rruga e drejtë.

IVF jonë e parë nuk dha mosmarrëveshje të mëdha, por ne përfundoi me një embrion të mirë nga tetë embrionet mjekët ishin në gjendje për të korra. Dy nga ata që ishin futur, dhe një e mirë e mori. Kjo është se si ne mori bijën tonë më të vjetër, Eliza.

Siç kemi menduar se si ne do të paguajnë për një tjetër trajtimin IVF, një gjë hyjnore ndodhur. Kompania burri im ka punuar për të ndryshuar kujdesin shëndetësor në plan të krijojë një çadër për shterpësi. Kjo do të thotë ne kemi shkuar nga që kanë nevojë për të shpëtuar 10.000 $ për të pasur trajtim mbuluar 100 për qind, pa një qindarkë nga xhepi.
Në këtë kohë, Eliza ishte vetëm nëntë muaj. Ne e dinim, megjithatë, se ne të kërkuar për të përfituar nga ky plan të sigurimit kur ishte ende në dispozicion, kështu që unë zvjerdhur saj dhe ne u përpoqëm një trajtim IVF kur ajo ishte pak më pak se një vit më i vjetër. Kjo ishte një cikël më të mirë, me dy embrione zgjedhjeje. Të dy ishin futur, dhe ne e dinim se ishte një shans 50 për qind të dy do të marrë. Ne nuk ishin të sigurt nëse Eliza do të ishte fëmija ynë i vetëm. Nëse është kështu, ne do të jetë mirë - por në qoftë se ne mund të marrë binjakët nga këtij raundi, ne do të jetë i pushtuar. Çdo gjë ka punuar jashtë, dhe vajzat tona binjake, Aleksandra dhe Samantha, kanë lindur.

LDS_woman_photo_Arveseth7

Vajzat erdhi gati dy muaj më herët. Eliza ishte nëntëmbëdhjetë muaj. Kjo ishte një surprizë e madhe dhe, në fakt, një përvojë shumë e frikshme. Ditë ata janë lindur unë nuk e kishte ndjerë mirë. I kishte vjellë disa herë dhe kishte një dhimbje koke pamëshirshëm që unë nuk mund të marrë mbi. Unë nuk ishte i sigurt se çfarë ishte e gabuar, kështu që unë quajtur mjekun tonë dhe ai më pyeti për të shkuar në spital për monitorim. Ashtu si unë u shtypur butonin ashensor për derën e punës dhe ofrimit të hapur, kam pasur një konfiskim eclamptic. Në vetëm njëzet e katër orë, unë shkova nga ka presion normal të gjakut në një presion të tillë të lartë të gjakut që është prekur trurin dhe më ka dërguar në një konfiskim çelur.

Doug dhe I ka ndodhur të jetë vetëm njëzet metra nga sallën e operacionit, kështu që infermieret erdhën nxiton dhe më dërguan në ose për një përplasje C-seksion. Për fat të mirë një mjek ishte atje i cili kishte qenë në spital më gjatë se sa pritej; ai ishte vetëm duke veshur mantelin e tij për të kryesuar nga. Ai shkoi drejtë kthehet në dhe filloi seksion C time. Të dy placentas abrupted gjatë sekuestrimit, kështu që të dy foshnjat ishin blu dhe duhej të ringjallur.

Po të ishim diku tjetër, foshnjat do të kurrë nuk kanë bërë atë, dhe unë nuk mund të ketë bërë atë, ose. Mjeku ynë jetoi vetëm pesë minuta larg dhe arritën në kohë për të ofruar foshnjave dhe të përfundojë operacioni. Kur ai doli nga OSE për të biseduar me Doug, këmisha e tij ishte e mbuluar në gjak dhe ai tha: "Kjo është hera e parë që unë kam dorëzuar foshnjave në rrobat e mia në rrugë."

Ndjehem si konceptimit, si dhe shpërndarjen e këtyre dy foshnje ishte një gjë e mrekullueshme. Kemi ndjerë shumë mirënjohës. Ndërsa isha në spital shërohet, babai im më dërgoi një varg të shkrimit të shenjtë nga Dhjata e Vjetër. "Ai që kujdeset për Izraelin nuk slumbers as fle." Psalmi 121:4. Zoti ishte aq vigjilent në mënyra ne nuk mund të ketë të parashikuara. Çdo gjë ishte në vend që ne të kemi ato vajzat e vogla.

Çfarë bëri që të duan fëmijë pas një përvoje të tillë të frikshme?

Doug ishte gati para se unë kam qenë që të përpiqen për më shumë fëmijë. Viti i parë i jetës së vajzave tanë kishte qenë aq rraskapitëse. Ne ishim në Virxhinia pa familje. Dhe edhe pse ne kishim një repart të mrekullueshme që ne nuk mund të kishte bërë atë pa, them nëpër dhëmbë e punës së një nënës i takon nënës. Ne jemi kujdestarët. Në të njëjtën kohë, puna Doug ishte shumë kërkues dhe shpesh i kërkoi atij që të punojnë mbrëmje dhe të shtunave. Ai ishte gjithashtu duke shërbyer si këshilltar në peshkopatë - kështu që ai ishte shkuar shumë kohë. Unë nuk ishte mjaft e gatshme për një tjetër fëmijën, por ne e shohim pas tani dhe e di që ne u nxitën për të ecur përpara.

LDS_woman_photo_Arveseth6

Gjatë këtyre muajve të reflektimit, kemi bërë një vendim të papritur për të lëvizur përsëri në Salt Lake City. Ne kishim qenë në Virxhinia gati tetë vjet dhe mendohet se do të ishte shtëpia jonë për një kohë të gjatë, por një mundësi në Salt Lake paraqit dhe kemi ndjerë bëri thirrje për të bërë këtë veprim.

E dija unë nuk dua të fillojë përsëri me procesin e fertilitetit. Në qoftë se ne u do të ketë më shumë fëmijë, kam kërkuar për të përdorur mjekun tonë të fertilitetit në DC Kur iu afrua mjekun për një raund tjetër të IVF, ai tha se, duke marrë parasysh se çfarë ka ndodhur me binjakët tanë vajzë (të cilët janë vëllazërore), ai vetëm do të implant një embrion. Ne ishim të mirë me këtë. I kishte bërë gjënë binjak. Unë nuk kishte nevojë për të bërë atë përsëri.

Kur mjeku e bëri transferin këtë herë, Doug kishte një përshtypje të fortë do të ishte një djalë. Zakonisht mjekët janë shumë teknike dhe të përdorin termin embrionin, jo fëmijë. Por këtë herë ai tha: "Ne jemi duke shkuar për të vendosur fëmijën të drejtë këtu." Dëgjon ato fjalë e bëri atë të duket real dhe brenda mundësive që procesi mund të punojnë një tjetër kohë. Vetëm disa javë para se të lëvizin, kemi pasur një test pozitiv shtatzënie.

Në nëntë javë të shtatzënisë, unë kam një ultratinguj, dhe pa dyshim, vetëm një fëmijë është në rritje. Kjo është ajo që ne e kishte planifikuar më. Pastaj, në rreth pesëmbëdhjetë javë, kam pasur disa gjakderdhje dhe ishte i shqetësuar unë mund të humbur fëmijën. Kur unë shkova në për një tjetër ultratinguj, unë pashë dy rrathë të rrumbullakta në ekran që dukej si kokat - imazhi i saktë kisha parë me Aliut dhe Sami. Unë gati e ndaluar të marrë frymë. Tech tha: "A jeni të vetëdijshëm se ka dy foshnjave në atje?" Përgjigja ime ishte: "Jo. Nuk mund të ketë. Nr Nuk ka asnjë mënyrë e mundur! Ne vetëm vënë në një embrion. Nuk mund të ketë dy foshnjat! "

Si keni ardhur në kushtet me vullnetin e Perëndisë për ju?

Fillimisht, lajmi i një tjetër grup të binjakëve ishte tronditëse. Unë nuk e pranova atë menjëherë. Ndërsa ndezur në ekran ultrazërit kam marrë të ftohtë dhe gjymtyrët e mi të fillojnë të dridhen. Ajo ndjehet si lufta apo sindromi i fluturimit ishte në aktivitet të plotë. Kam menduar, Si mund ta bëjë këtë? Si jam unë do të plotësuar nevojat e dy foshnjave më shumë?

Në pritje për të parë mjeku, I quajtur Doug dhe i tha atij ne ishim të pasur binjakët identik. Kishte heshtje.
Pastaj ai tha: "Çfarë ju vetëm thoni?" Unë përsëritur lajmet tona dhe ai tha: "Nuk ka mënyrë. Nuk ka asnjë mënyrë. Really? "Unë qeshi (ose unë do të qaj) dhe tha:" Po! I pa, ata janë në aty. Se një ndarje embrion! "

Ai u përgjigj me zemërim, "Kjo është awesome!" Unë oozed në karrigen time dhe tha: "Vërtet, ju mendoni se është awesome?" Ai tha: "Sigurisht. Cilat janë shanset? Ky është Zoti. Ai është duke punuar në jetën tonë. "

LDS_woman_photo_Arveseth4

Ishte expression Doug e besimit-në atë moment-që më bëri të kuptojë se kjo ishte krejtësisht hyjnor dhe në duart e Perëndisë. Dëgjimi se ka thënë se do të ishte në rregull dhe ne mund të bëjë atë përsëri ishte pikërisht ajo që unë e nevojshme.

Brenda disa minutave, unë gjithashtu filluan të kuptojnë se sa e mahnitshme kjo me të vërtetë ishte. Herë pas here, Doug do të më kujtojnë se bekimin tim patriarkal thotë se unë do të ketë bij dhe bija. Unë gjithmonë pajtuar që duke menduar unë do të kishte bij-in-ligj. Por pa dyshim, ne i lindën bij.

Cilat janë disa nga realitetet e jetës tuaj ditë-për-ditë?

Ditët e mia të përfshijë ton multi-tasking. Ndjehem si kurrë nuk ka një pushim. Unë nxitojnë nga një nevojë për të ardhshëm, ndoshta për shkak se fëmijët e mi janë të rinj, të moshave të tilla në nevojë. Disa ditë unë të ndjehen si të gjitha unë bëj është ndryshimi pelena, ne kemi katër në pelena-dhe fshij hundët. Në mes të kësaj, unë të përpiqet për të gji dhe të bëjnë darkë. Ajo ishte pas djemtë u kthye gjashtë muaj që unë u tërhoq nga një seri të re të pans burri im kishte dhënë mua për Ditën e Nënës. Kam shikuar në to dhe të menduar, gatim-çfarë është kjo? Unë nuk e kanë bërë këtë në një kohë të gjatë, por, wow pans e reja - ju shikoni në mënyrë të këndshme.

Nja dy netë më parë, kam pasur darkë në furrë, ndërsa unë isha banje djemtë një nga një në lavaman kuzhine. Në mes të kthyer për të ndezur petë dhe pastaj të lahet një fëmijë, kam pasur vajzat në luajtur mbrapa verandë. Unë mund të shoh se ata kishin gjetur të ujit që vijnë nga tub kullimi, janë plotësuar deri gota dhe duke e bërë pies balte. Unë nuk mund të vërtetë të ndërhyjë, sepse kam pasur një sobë të nxehtë dhe një fëmijë në lavaman tonë. Para se të gjatë, vajzat u zhvillua në shtëpinë e mbuluar në baltë, nxiton për ta bërë atë në banjo. Vajzat binjake janë trajnimi i papërfillshëm, kështu që ata u zhvillua në tualet dhe filloi duke bërë thirrje për mua. Ata duhej të ulen dhe të presim. Dikush është gjithmonë duke pritur në shtëpinë tonë.

Bekimi im patriarkal thotë se unë do të ketë bij dhe bija. Unë gjithmonë pajtuar që duke menduar unë do të kishte bij-in-ligj. Por pa dyshim, ne i lindën bij.

Është një kohë vërtet e mbyllur në shtëpi, dhe është e vështirë për të edhe hap jashtë me të gjithë fëmijët. Ne rrallë të ngarkesës të gjithë në makinë dhe të shkojnë diku. Që djemtë kanë lindur, të gjithë ne së bashku kanë qenë në kishë, shtëpia e nënës sime, dhe shtëpia e tim vjehrra-së. Kjo është ajo.

Si një nënë, cilat janë disa nga strategjitë tuaja përballuese?

Si një produkt i rrethanave tona, unë jam duke u përpjekur për të jetuar në tani dhe të gëzojnë dhe të thith deri sa më shumë që mundem. I premtoi vetes se për shkak se kemi shkuar aq gjatë pa fëmijë, dhe unë e dija atë që një dhuratë që ata ishin, edhe pse ata kanë ardhur të gjithë në të njëjtën kohë-që unë nuk do të ankohen. E dija se do të ishte e vështirë, dhe unë nganjëherë gjej veten duke u ankuar për logjistikën (kurrë nuk kam duart e mjaftueshme), por jo në zemrën time, sepse unë e di se është një bekim të tillë dhe nder për të qenë një nënë.

Unë tashmë jam ndjerë shkurtësinë e kësaj kohe. Unë mund të shoh se këtë sezon nuk do të zgjasë shumë kohë. Së shpejti fëmijët do të jetë rritur dhe përmes këtyre fazave ku ata janë kaq të varfërit. Unë jam duke u përpjekur për të shijuar këtë moment sa më shumë që mundem.

I premtoi vetes se për shkak se kemi shkuar aq gjatë pa fëmijë, dhe unë e dija atë që një dhuratë që ata ishin, edhe pse ata kanë ardhur të gjithë në të njëjtën kohë-që unë nuk do të ankohen.

Kam marrë një shumë i fotove dhe të përpiqen për të parë gjërat me sytë e fëmijëve të mi. Duke shkruar për jetën tonë gjithashtu mban mua normal. Unë blog, i cili është një prizë të madhe kur jeta ime tani është aq ishullor. Unë nuk jam takuar me shumë njerëz ballë për ballë, kështu që është një mënyrë për mua për të lidhur. Plus, shkruar gjëra poshtë më ndihmon të shoh gjendjen në një dritë më me humor. Unë gjithashtu dua të kapur ndjenjat e kam tani. Nëse unë nuk bëj, kam frikë se do të ketë shkuar, një turbullira, dhe unë nuk do mend fare.

Fëmijët e mi janë të mësuarit e pavarësisë - ndoshta më herët se ata do të kenë ndryshe. Unë kam për të, le ta bëjnë gjëra për veten e tyre dhe njëri-tjetrin. Ashtu si veshja, edhe në qoftë se përleshjet veshje të tmerrshëm, duke bërë flokët e tyre, ose për të bërë një badiava gjalpë-pelte sanduiç. Kjo zakonisht do të thotë më shumë messes por unë jam marrë në rregull me këtë. Vajzat e mia binjake kanë në thelb i mësuar vetë - me ndihmën e motrën e tyre të madh. Dhe të gjithë tre prej tyre kanë mësuar se si të më ndihmoni me gjëra rreth shtëpisë. Të zbrazet pjatalarëse, të marrë nga plehrat, më ndihmoni të mblidhen dhe lloj lavanderi, pastruar lodra, të ndihmuar me vakt prep (Eliza është një peeler patate e madhe). Gjërat nuk janë bërë gjithmonë rrugën time, por unë jam mirënjohës për ndihmën e tyre.

LDS_woman_photo_Arveseth2

Disa netë më parë kam dëgjuar Eliza në korridor duke thënë, "mbajnë ende. Unë e kam pothuajse të marrë atë. "Ka ajo ishte, gjunjëzuar në dysheme, duke u përpjekur për të vënë pëlhurë me lajle e Sami në për mua. Unë e pyeta për të ndihmuar Sami gjetur kutinë pelenë por ajo shkoi milje ekstra duke u përpjekur për të vënë atë në (diçka që ajo kurrë nuk ka bërë më parë), - sepse unë kam qenë në mes të ndryshimit djemtë. Momente si kjo më mbush me dashuri për fëmijët e mi dhe më ndihmoni të përqafojnë rrethanat tona.

E gjithë kjo pavarësi, megjithatë, ndonjëherë mund të çojë në fatkeqësive pa mbikëqyrje. Dje, fëmijët unraveled një listë të tërë të letër higjienike, e grisi në copa të vogla, atëherë Hidhet poshtë në dhomë lavanderi, dhe veten e tyre, me OxiClean. Këto llojet e gjërave mund të më aq i çmendur, por unë kam për të parë atë me sytë e fëmijëve të mi. Ata janë eksploruar, dhe unë të përpiqet të mos marrë të frustruar.

Unë mund të them kur unë jam maxed jashtë dhe duhet të largohet nga shtëpia. Kur këto herë vijnë, unë të marrë një Babysitter dhe të bëjë diçka për veten time. Më pëlqen të takuar një mik për drekë ose të rrinë në Barnes Noble dhe lexuar.

Si mund të gjeni kohë për të ripërtërirë veten?

Është e vështirë të ndërtoj kohë për të ushqyer veten shpirtërisht. Unë e pranoj ka raste që unë nuk ndihemi shumë shpirtërore ose në një mendje. Jeta ka qenë aq intensive. Në ditët kur djemtë ishin të ri, unë shpesh do të bëhen gati për shtrat dhe të kuptojë unë nuk e kishte parë as në pasqyrë apo krehur dhëmbët e mi gjithë ditës. Gjatë kësaj kohe, unë isha duke u lutur, por studimi i shkrimeve të shenjta ishte mirë që nuk ekzistojnë.

Kohët e fundit, unë jam në një rutinë të mirë. Kjo ndihmon në qoftë se kam marrë deri në fillim për të lexuar shkrimet e shenjta, dhe unë gjithmonë lexuar para shtrat. Unë synoj që të sakrifikojë gjumë për të ushqyer shpirtin tim. Ndoshta kjo nuk është gjëja më e mirë, por kur të gjithë është në shtrat dhe kjo është në fund të qetë, unë ndjejnë një nevojë të tillë për të ripërtërirë veten.

Unë synoj që të sakrifikojë gjumë për të ushqyer shpirtin tim. Ndoshta kjo nuk është gjëja më e mirë, por kur të gjithë është në shtrat dhe kjo është në fund të qetë, unë ndjejnë një nevojë të tillë për të ripërtërirë veten.

Unë kam qenë duke menduar shumë për këtë kohë kur është e zakonshme për nënat e reja që të ndihen shpirtërisht shterpë. Ne jemi në shkretëtirë vet tonë të vogël. Një mik i mirë i imi mban një letër në shkrimet e saj se nëna e saj i dha asaj para se ajo shkoi në misionin e saj. Ajo shkroi: "Ashtu si Alma, Gjon Pagëzori dhe të gjitha recobites e tjera, ju do të jetë jashtë në shkretëtirë. Por kjo është ku të gjitha gjërat e zjarrtë të ndodhë. Kjo është ku Perëndia i pëlqen për të ardhur. "Unë e dua këtë ide. Edhe pse kjo është një kohë e tillë intensive, Ai nuk na braktis, edhe kur ne nuk mund të jetë aq shpirtërisht angazhuar si ne do të donim dhe kur studimi ynë shpirtëror nuk është ajo që ne duam që ajo të jetë.

Zemra ime është atje. Unë dua të jap frymën time kohë. Unë dua të jenë të zellshëm, por unë jam duke bërë të mira unë mund. Unë duhet të besoj se është e mjaftueshme. Kur unë shoh prapa, unë mendoj se unë do të shoh se Ai me të vërtetë e bën vizitë në ato kohë. Ai është një pjesë e saj. Ai është atje. Ai është trajtimin jetën time edhe kur unë nuk e shoh atë dhe të ndjehen.

Si e vitet e infertilitetit të ndryshojë perspektivën tuaj në amësisë?

Kjo më bëri shumë më tepër mirënjohës për privilegjin e të qenit nënë. Gjatë viteve të vështira para fëmijët, kam lexuar çdo gjë në shkrimet e shenjta në lidhje duke pritur në Zotin. Ka pasur premtime të bëra në bekimin tim patriarkal, dhe në bekimet e tjera unë kam marrë, se unë përfundimisht do të jetë një nënë. Pritja e gjatë e bëri amësinë që shumë më të ëmbël, dhe unë e dija se kurrë nuk donte të marrë atë për të dhënë.

Në menduar përsëri për analogji shkretëtirë, duhet të ketë opozita në jetën tonë. Kur njerëzit të kalojnë nëpër këtë shkretëtirë dhe më në fund të merrni dhuratën ata kanë qenë duke pritur kaq gjatë për të, të pijshëm nga pusi është se shumë më të ëmbël. Ju mund të pini sa më thellë për shkak se ju keni qenë pa për kaq gjatë.

Shkretëtirë im më mirënjohës. Për shkak të tij, kurrë nuk dua të jenë të hutuar si nënë. Unë dua të drejtoj të gjitha njohuritë e mia dhe energjisë në nëne. Unë dua të jap të gjitha unë duhet të këtyre fëmijëve.

Si mund nënat përqëndrohen në shijuar në vend se të mbijetuar amësinë?

Unë mund të lidhen me mode mbijetesë, ndjenja e të qenit martir mommy - ndjenja si ju nuk jeni duke marrë jashtë, ju nuk jeni duke bërë ndonjë gjë për veten tuaj - ju jeni të mbërthyer nevojat e takimit që duket kaq themelore.

Unë jam i gëzuar amësisë, dhe për mua të ngadalësuar është çelësi. Si nëna e binjakëve, unë kam për të multitask. Në të njëjtën kohë, unë kam për t'i rezistuar tundimit për të, për shembull, të lexoni të gjithë fëmijët një histori të shpejtë dhe riorganizimi të tyre në shtrat. Është ndihmuar të gjeni kohë me secilin fëmijë individualisht. Unë kam për të ndaluar veten dhe të marrë ato një-në-një momente që të ketë një bisedë të vogël me një fëmijë ose të përfundojë një të vogël në krahët e mi dhe për t'u dhënë atyre një përqafim, ose strukem me ta gjatë natës. Kur këto mundësi paraqesin veten, është kaq e lehtë për të ngutemi kapërcyer ato. Megjithatë, kur unë mund të them një fëmijë ka nevojë që një-në-një kohë, unë ndoshta duhet edhe ajo, ndoshta edhe më shumë se ata e bëjnë. Kur kam ndaluar, unë jam i mbushur. Ajo merr vetëm dy minuta. Unë nuk e di pse unë jam në një nxitim të tillë që të kalojë në vakt tjetër, marr një sy gjumë, apo çfarëdo qoftë ajo.

Një tjetër strategji e dobishme është një ndryshim në të menduarit në lidhje me punët e shtëpisë, feedings, kuzhinë, lavanderi si punë e rëndë. Julie Beck herë tha se është vetëm sa më shumë një nder për të ushqyer dhe të ushqejë fëmijët tuaj fizikisht siç është shpirtërisht. Unë gjithashtu dua fjalë e urtë, "Puna është dashuria bëhen të dukshme." Kur ne jemi duke punuar në shtëpi për familjet tona, kjo është e gjitha nga dashuria. Ne kemi bërë zgjedhjen për të qenë nëna dhe ne jemi të motivuar nga dashuria. Lënë atë rrjedhjen e mentalitetit nga ne dhe në punën që po bëjmë mund të na mbajnë nga të qenit të frustruar nga punët e përditshme - detyrat që janë të zhbëhen vazhdimisht.
Unë në të vërtetë dua që fëmijët e mi janë smooshed të gjithë së bashku. Edhe pse është e shpejtë dhe i furishëm të drejtë tani, dhe do të jetë ndoshta gjithmonë në këtë mënyrë, unë mendoj se ata do të jenë miq të mirë, pasi që përjetojnë të njëjtat fazat e jetës së bashku. Ata janë me fat të kemi njëri-tjetrin. Dhe kjo është një privilegj për të qenë nëna e tyre.

Në një vështrim

Catherine Arveseth


LDS_woman_photo_ArvesethCOLOR
Vendndodhja: Salt Lake City, UT

Mosha: 35

Gjendja civile: I martuar 10 vjet

Fëmijët: V - Eliza (4), dhe Samantha Aleksandra (3), dhe Spencer Gordon (10 muaj)

Profesioni: Ushtrimi fiziolog, shkrimtar i pavarur

Shkollat ​​Vijuar: Universiteti i Utah - BS (Ushtrimi Shkenca), English Minor

Himn i preferuar: "Rri me mua"

Thirrja aktual Kisha: Shoqata e Ndihmës Teacher

On The Web: http://dcarvys.blogspot.com/

Intervistë nga Melissa çartur . Fotografitë nga Katrina Anderson .

Share këtë artikull:

25 Komentet

 1. Bree
  04:17 më 19 Maj 2010

  Unë kam 4 fëmijë, 3.5 vjet larg me një grup në mes më të vjetër dhe më i ri. Edhe pse, unë nuk e përdorin trajtimeve IVF, unë ndaj dëshminë tuaj ana Lordëve në jetën tonë sidomos kur bëhet fjalë për me foshnjat dhe familjen. Unë e simpatizoj dhe të kuptojnë gëzimin dhe rezistencë e jetës me një shumë të vegjël. Kjo është aq e freskuese për të dëgjuar dikush tjetër të jetë aq optomistic e jetës dhe punës së tyre. Faleminderit për ndarjen tregimin tuaj.

 2. TaterTot
  08:19 më 20 Maj 2010

  Ju faleminderit për cituar Psalmi 121:4. Unë me të vërtetë nevojë për të dëgjuar se sot. Ju jeni një frymëzim për mua.

 3. Kara
  12:47 më 20 Maj 2010

  Kjo ishte e tillë një artikull i madh! Shkruar mirë, tha mirë. Ju jeni një awesome, frymëzues, qenie njerëzore e jashtëzakonshme. Ju jeni gjithashtu një nënë fantastike e bukur, inteligjente, fëmijë të mirë-rregulluara që unë dua. Dua.

 4. Katrina
  14:50 më 20 Maj 2010

  Aq kënaqësi që më në fund lexoni këtë! Catherine, ju me të vërtetë jeni një frymëzim. Unë kisha një shumë të fun të takimit ju dhe fotografuar ju.

 5. Sidney Arizaga
  08:40 më 21 Maj 2010

  Howdy atje, kam gjetur se faqja e juaj është mjaft e arsimore dhe të dobishme dhe ne ishim kurioz nëse ka është me të vërtetë një mundësi për të marrë më shumë artikuj apo blog postimet e pëlqejnë këtë në faqen tuaj. Nëse jeni të gatshëm për të na ndihmuar jashtë, ne mund të jenë të gatshëm për të kompensuar ju ... Best regards, Sidney Arizaga

 6. Irlandë
  23:12 më 21 Maj 2010

  Histori e madhe të gjitha në një vend, Cath. Ne me mungon shum! Ka qenë një nder që të jetë një pjesë e jetës tuaj. Unë nuk jam do të ketë një partner BOB gjatë Shkollën e së Dielës vitin e ardhshëm ... :-(

 7. Trina
  12:25 më 22 Maj 2010

  Tha Bukur! Cath ju jeni një pionier moderne, një rol-model për të gjitha gratë. Në qoftë se unë mund vetëm shishe deri urtësi tuaj, pasqyrë dhe bollëkun e dashurisë, unë do të pinte dhe etje jo më shumë. Faleminderit për kujtuar mua se si e çmuar këtë herë është me fëmijët tanë, koha po kalon në mënyrë të shpejtë. Unë jam i bekuar të dini ju dhe jam një person më të mirë për shkak të ju. Të dua!

 8. Michelle B.
  01:14 më 22 Maj 2010

  Catherine është një mik i mirë i imi, kështu që unë e dinte më të madhe të kësaj historie, por kishte harruar disa nga pjesët e frikshme rreth dorëzimit të saj. Catherine është aq i mençur dhe kështu të durueshëm. Ajo është një frymëzim si një nënë dhe unë admiroj aq shumë e saj. Faleminderit për historinë tuaj të jetës së saj "të çmendur", ajo është me të vërtetë dikush për të parë deri në!

 9. Corinne
  13:37 më 22 Maj 2010

  Çfarë një shkruaj bukur dhe haraç për një nënë dhe grua të mahnitshme unë admirojnë në masë të madhe. dashuri për ju Cath!

 10. Camille k.
  06:13 më 23 Maj 2010

  Cath mahnitshme ... faleminderit për të kujtuar mua e gjithçka që është e rëndësishme në këtë jetë. në kohë kjo duket si një luftë, por unë do të ndjehen dashurinë Shpëtimtarin tim, kur i dëgjoj vajzat e mia të qeshur, të shkruar shënimet e ëmbël për mua gjatë sakramentit, thonë lutjet të tyre të, puthje mua në kontroll ... pak momente që e bëjnë të gjitha katet e çrregullt, netë vonë , dhe teething episode vlerë ajo ... pak momente që e bëjnë më të vetëdijshëm se Ai dërgoi këto frymërat e bukur për mua, Ai i ka besuar më e mjaftueshme dhe është e fuqizuar në shumë mënyra.

 11. Candice Huffaker
  11:30 më 24 Maj 2010

  Catherine është mbesa ime dhe ajo është e mahnitshme!

 12. Myrna
  17:29 më 25 Maj 2010

  Ashtu si ju, kam pasur dy grupe të binjakeve. Ata janë një shumë e fun. Unë e admiroj corage tuaj dhe besim në Zotin; ndryshe nga ju, unë nuk kanë ungjillin në jetën tonë në mënyrë që ju keni një avantazh që kur gjë merrni Shtuf, për ata do të, ju keni, besimi juaj në Zotin tonë, një burri të madh, një mbajtës proesthood për të ndihmuar dhe kujdesur për beatiful tuaj Familja dhe Smarts tuaj, sepse nuk do të jetë shumë herë kur edukuar tuaj dhe gjykimi i shëndoshë do të mbizotërojë! Faleminderit për ndarjen e familjes tuaj të bukur me ne! shumë e duan fëmijën tim.

 13. Michelle
  09:24 më 27 Maj 2010

  Si dikush që kishin fëmijët "smooshed" së bashku, me të vërtetë është. BEST. (Sigurisht, unë e di asgjë tjetër, por miqësi që zhvillojnë janë awesome. Kjo tingëllon si ata janë tashmë në zhvillim. Unë jam i gëzuar për ju, me të vërtetë.

  Si të intervistës, kam dashur këtë:

  "Kur unë mund të them një fëmijë ka nevojë që një-në-një kohë, unë ndoshta duhet edhe ajo, ndoshta edhe më shumë se ata e bëjnë." Pra, i mençur.

  Dhe që shkrim i shenjtë në Psalmet më çoi në lot. Kjo ishte pikërisht ajo që unë e nevojshme.

  Bekimet për ju, dhe faleminderit për të bërë këtë intervistë.

 14. Prill Perry
  07:39 më 1 qershor 2010

  Një intervistë e tillë e bukur! Është frymëzuar mua për të harxhuar disa kohë cilësore me fëmijët e mi para se të fut ato në shtrat. Catherine, ju jeni e mrekullueshme!

 15. Kim
  08:41 më 3 nëntor, 2010

  Historia Amazing! Ne kishim luftën tonë me varfëri - por nuk ka sukses me trajtimin tonë. Megjithatë, ne kemi qenë të bekuar me djalin tonë nëpërmjet mrekullisë së miratimit, atëherë vajza jonë erdhi 13 muaj më vonë me anë të një PG surprizë mrekulli. Ndonjëherë bekimet vijnë 2 fish në shumë mënyra! Histori dashurie-një frymëzim tuaj të bukur (dhe unë jam gjithashtu një fiziolog stërvitje -! Shumë qesharake).
  Faleminderit për ndarjen!!

 16. Katie
  09:59 më 3 nëntor, 2010

  Ky ishte një artikull të mrekullueshme që një nga zonjat në lagjen time më ka dërguar lidhjen për të. Ajo tha ajo kujtoi atë për mua. Edhe unë kemi 5 fëmijë, 3 vajza dhe djem binjake. Kur djemtë kanë lindur vitin e kaluar, më i vjetër im ishte 5. Unë gjithashtu pësoi një gjendje mjaft të frikshme mjekësore me shtatzëninë tim binjak. I grisi arteriet në qafën time dhe kishte 2 goditje si rezultat. Ndërsa shërim ime ka qenë relativisht i shpejtë dhe i plotë, disa ditë mirënjohje për të qenë ende këtu dhe në gjendje për t'u kujdesur për fëmijët e mi nuk është mjaft e mjaftueshme për të mbajtur nga ndjenjat e paaftësisë dhe punë e rëndë. Edhe unë jam goxha i lidhur në shtëpi tani, por kur të shkojnë jashtë, 90% e bisedave që kam me njerëzit janë për atë se si ata kurrë nuk mund të bëjnë atë që unë jam duke bërë. Unë e di unë nuk jam një superwoman dhe për të tjera të mendojë për mua në këtë mënyrë mund të jetë e vështirë. E vërteta që unë kam zbuluar, dhe unë dyshoj se shumë njerëz kanë ardhur për të dini veten e tyre, është se të gjithë është një superwoman në një farë mënyre. Kur njerëzit thonë "Unë kurrë nuk mund ta bëjë këtë!" Unë vetëm të them "Po, ju mund të. Trust mua. "

 17. Ruthanne
  11:30 më 3 nëntor, 2010

  Wow thankyou për ndarjen historinë tuaj, unë kam dy vajza 14 muaj larg dhe unë jam shkak çdo ditë me një djalë. Unë do të ketë tri nën tre, dhe unë jetoj larg nga të gjitha familjen tonë. Leximi historinë tënde më bën të ndjehen si unë mund ta bëjë këtë! I love se si ju tha Perëndia është trajtimi jetën tonë edhe kur ne nuk e shohim atë. Kjo është e gjitha për të marrë atë një ditë në një kohë dhe të jetojnë në këtë moment. Thank you so much!

 18. Melissa
  08:23 më 4 nëntor 2010

  Hi catherine,
  Unë vetëm gjetur blogun tuaj dhe unë jam shumë i lumtur që kam bërë! Unë mendova se mund të jetë i vetmi atje! Unë jam gjithashtu një mommy në 5 babes, të gjithë të lindur në 3 1/2 vjet. Ne kishim vajza jonë e parë Hadleigh, pastaj 20 muaj më vonë kishte djem binjake tonë, dhjak dhe Grayson dhe 19 muaj më vonë kishte b / g binjakët tonë, Bariun dhe Emery. Jeta është e zënë, i çmendur dhe kjo nuk është vetëm diçka që shumica e njerëzve e kuptojnë. Unë pres që të lexoni më shumë për familjen tuaj së shpejti ... por tani për tani lavanderi është duke bërë thirrje-nuk-duke thirrur emrin tim! Kanë një mbrëmje e mrekullueshme!

 19. Allyson Reynolds
  16:00 më 8 nëntor, 2010

  I dashur lexuar më shumë nga detajet e përvojën tuaj. Me të vërtetë një mrekulli!

 20. Jessica Yoder
  13:09 më 10 nëntor 2010

  Loved lexuar historinë tuaj. Si nëna e 6, dy të fundit të mia pothuajse 3 yr. vajza e vjetër, kështu që unë mund të lidhen me ditët harried. Unë jam shumë mirënjohës për kiddos e mia, por nuk janë ato ditë kur ju ndjeheni si në qoftë se ju keni për të fshirë një më shumë pak prapa ... ose të vendosen një tjetër luftë, bie edhe një problem, ose të pastruar atë kuzhinë ju do ia plas, ose më shumë si shkrihet në një pellg të lot. Faleminderit për citim nga Julie Beck, bërë ditën time të duket më mirë. Bekimet për ju si ju shërbejnë ata njerëz pak. Ata janë të gjithë kaq të bukur!

 21. Danette
  03:35 më 11 dhjetor 2010

  I dashur dëgjuar historinë tuaj. Nëna ime kishte 5 fëmijë në 3 vjet e 4 muaj. Ajo kishte një sërë binjakët. Unë jam më i vjetër dhe se 11 muaj më vonë vëllai im erdhi dhe se 14 muaj më vonë motrat e mia binjake erdhi dhe se 15 muaj më vonë vëllai im më i ri erdhi. Nëna ime gjithmonë ka thënë ajo vetëm e mori atë një ditë në një kohë. I dashur rritur me të gjithë ne në mënyrë të ngushtë në moshë. Në një kohë që ajo kishte të gjitha me 5 nga ne fëmijët në shkollë të mesme së bashku. Poshtë e lartë për fillestar.

  Është e mahnitshme se si jeta rezulton. Nëna ime kishte ne në mënyrë të shpejtë se kurrë nuk kam menduar se për të mbetur shtatzënë do të jetë e vështirë apo se aborte spontane do të vijnë. Unë vetëm e kishte fëmijën tim të 5 4 muaj më parë dhe më i vjetër im është 10. Unë kam pasur 3 e gabimeve në kohë të gjatë ato dështime kam pasur disa nga ditët e mia më të errëta. Por për shkak të këtyre dështimeve unë shoh amësisë si një gëzim. Secili nga fëmijët e mi erdhi kur ata kishin nevojë për të.

 22. Rachel
  13:33 më 16 Maj 2011

  Faleminderit për ndarjen tregimin tuaj. Ne fund kishte binjakët pas 10 vitesh martese dhe disa përpjekjeve të dështuara në-vitro kështu që unë mund të lidhen me luftërat varfëri. Binjakët e mia janë 9 muaj dhe tani jemi në pritje të një fëmijë në dhjetor (tre foshnjave brenda 17 muajve). Unë jam ndjenjë shumë të tronditur në mendimin, por edhe shumë mirënjohës. Unë nuk mund të imagjinohet dy grupe të binjakeve! Ju janë të mahnitshme!

 23. Sarah
  12:07 më 29 shtator 2011

  Faleminderit për ndarjen tregimin tuaj! Kjo është e gjitha shumë e ngjashme me timen, përveç se ne jemi ende duke pritur për mrekulli tona. Por historitë si tuajat japin shpresë që lutjet tona do të përgjigjet shpejt. Faleminderit për të gjitha frymëzuar nga ne moms në pritje nga atje.

 24. angee
  10:57 më 13 mars 2013

  Pra frymëzues! Faleminderit për kujtesë sot se fëmijët e mi janë një dhuratë nga Perëndia, dhe se nganjëherë kam nevojë për të ngadalësuar dhe vetëm të gëzojnë.

 25. Të jetë Megjithatë, My Mamma Zemra | Vetëm gjërat e thjeshta
  11:51 më 31 janar 2014

  [...] "Ai që kujdeset për Izraelin nuk slumbers as fle." Psalmi 121:4 - Shih më shumë në: http://www.mormonwomen.com/2010/05/19/five-under-five/ # sthash .7 fQTYTmi.dpuf . "Ai që shikon mbi Izrael as dremitur as fle." Psalmi 121:4 - Shih më shumë në: [...]

Lini një Përgjigju

SEO Powered by Platinum SEO nga Techblissonline