Gusht 11, 2010 nga admin

3 Comments

Mbajtja e hap me Noelle

Mbajtja e hap me Noelle

Noelle Pikus Pace

Në një shikim

Eagle Mountain, UT, gusht 2010

Noelle Pikus Pace është një botë-kampion skelet atlet. Në vitin 2005, ajo u rendit numri një në botë kur ajo u plagos gjatë një aksidenti në Parkun Olimpik Calgary. Historia e shërimit të saj të mrekullueshëm është thënë në dokumentarë 114 Ditëve. Përfundimisht ajo ishte ndaluar të konkurrencës në, Itali, Lojrat Olimpike të Torino në 2006 por ajo bonifikuar ëndrrat olimpike të saj kur ajo u rendit e katërta në Lojrat Vankuver kjo dimrit kaluar.

Si e ju të filloni duke bërë skelet?

Unë u zhvillua udhë dhe fushë në Mountain View High School në Orem, Utah. Kur isha rreth gjashtëmbëdhjetë vjeç, ata ishin të rekrutuar udhë dhe fushë atletët të provoni bobsledding në Park City. Unë shkova lart gjatë vitit tim të vogël dhe ra në dashuri me të. Një vit më pas unë u ktheva up për të bërë atë përsëri, dhe ata kishin hequr programin vogël bobsled dhe më tha se në qoftë se unë të kërkuar të jetë një bobsledder më mirë unë duhet të mësojnë skelet.

LDS_woman_photo_Pace

Unë pashë këtë gjë cookie-fletë, në kërkim në akull dhe trajneri tha: "Mirë, eja këtu, Noelle, ju së pari." Unë jam duke menduar, "Kjo është e çmendur-unë nuk kam asnjë ide se çfarë unë jam duke shkuar për të bërë . "Ai merr një përkrenare, ai e vë atë mbi kokën time, ai merr LaCrosse mbushje dhe e vë atë mbi supet e mia, dhe ai më thotë që të shtrihen në barkun tim, kreu i parë, dhe vetëm të mbajë në të këto gjëra të vogla kangjella mbi cookiet fletë. Kështu që unë jam duke menduar, "Oh my gosh, kjo është stërvitje weirdest bobslei unë kam parë ndonjëherë." Ai filloi me off poshtë kodrës dhe unë filloi ulëritës, "Oh my gosh !!! Unë jam gonna të vdesin !!! Lopë e shenjtë, të marrë me off këtë gjë! "Pastaj të gjithë një e papritur, unë kam qenë si" Woo hoo! Woo hoo! Kjo është awesome !!! Vënë mua mbrapa deri atje, unë dua të shkoj përsëri! "Nga ajo kohë përpara ju nuk mund të marrë me off e saj. Unë kam qenë i tëri. Kjo ishte futja ime në skelet.

Në kolegj keni qenë gjithashtu një udhë dhe fushë All-amerikan yll. Si keni vendosur ku të theksin tuaj si një atlet?

I dashur udhë dhe fushë. Unë fillova duke konkurruar në rrugën e fushës, kur unë isha rreth dymbëdhjetë vjeç dhe unë e dija që kjo është ajo që unë doja të bëja kur isha në kolegj. Kur isha në shkollë të mesme kam konkuruar në basketboll, softball, udhë dhe fushë, futboll, bobsledding, dhe skelet. Nëna ime shpesh ka thënë: "Ju Gotta të vini dhe të zgjidhni atë që ju doni të bëni, ose ndryshe ju nuk do të jetë i madh në çdo gjë-ju do të vetëm të jetë në rregull në çdo gjë. Vendosni se ku për të vënë fokusin tuaj. "E dija se ishte udhë dhe fushë. Kam marrë një bursë të plotë-udhëtim në Universitetin e Utah për Heptathlon, që është shtatë ngjarjet: kërcim të lartë, kërcim të gjatë, shtënë vënë, shtizës, pengesa njëqind metër, dyqind e tetë njëqind. Unë gjithashtu bëri diskut.

Pastaj pasi unë isha atje për një vit, takova burrin tim të ardhshëm. Ne u martuan në korrik të vitit 2002, pasi vitin e parë në Universitetin e Utah. Në atë kohë unë transferohet në atë që është tani Valley University Utah dhe vazhdoi duke konkurruar në një udhë dhe fushë të plotë bursë. Unë gjithashtu mbajtur duke bërë skelet. Gjatë Olimpiadës 2002, unë mendova se kishte potencialin për të shkuar në Lojërat Olimpike në skelet, dhe edhe pse kam dashur udhë dhe fushë, kam mbajtur duke u plagosur. Unë pashë më shumë potencial për veten time me skelet në atë kohë.

LDS_woman_photo_Pace4

Ju thatë më parë se keni bërë një pak gjithçka kur ju keni qenë në shkollë të mesme, dhe kjo duket si Heptathlon luajtur me të vërtetë në gjerësinë e aftësitë tuaja. Ka që qenë një temë e përsëritur në jetën tuaj, duke bërë një pak gjithçka?

Unë vetëm kurrë nuk donte të jetë i mërzitur. Unë jam gjithmonë duke marrë në diçka. Unë kam qenë duke shkuar për në shkollë me kohë të plotë, duke marrë 17-19 kredite, duke konkurruar në Divizionin I Track dhe Field, dhe të konkurrojnë në turne të Kupës së Botës, dhe duke u përpjekur për të bërë të gjitha në atë kohë. Unë mendoj se është gjithmonë se si unë jam.

Çfarë është jeta e përditshme si për një atlet skelet?

Nga tetori deri në e marsit ne udhëtojnë. Shumica e kohës kjo është në Evropë, diku nga Japonia në Norvegji në Kanada, New York, Itali, Zvicër, Austri apo Gjermani. Ne kemi marrë një javë off për Krishtlindje, dhe pastaj ne jemi kthyer në Evropë konkurruese. Gjatë sezonit të udhëtimit, ne tren gjithë kohës. Ne zgjoheni në orën shtatë në mëngjes, ne jemi në rrugën e duhur në orën e tetë. Ne jemi duke rrëshqitur nga nëntë deri njëmbëdhjetë, shikuar njerëzit e tjerë rrëshqitje 11-1. Ne kthehemi, ne hamë, ne punojmë në pajisjet tona nga dy deri pesë, atëherë ne do të shkojmë në palestër dhe tren për disa orë për të marrë një stërvitje në. Gjatë mbrëmjes ne të shikojnë video nga trajnimi atë ditë, atëherë ne do të shkojmë në shtrat dhe të bëjë të gjitha përsëri.

Pra, ne jemi duke shkuar mjaft pak, dhe pastaj gjatë muajve off-sezonit, nga marsi deri në tetor, ne bëjmë disa nga trajnimet tona në tonë, dhe ne kemi forcën dhe ajer trajnerë që planifikojnë workouts tona. Unë bëj një shumë të sprinting, heqjen, dhe plyometrics. Trajnimi gjatë jashtë sezonit zakonisht zgjat rreth tre deri në katër orë në ditë. Kjo është një orar mjaft të plotë. Një shumë e shokët e mi të jetojnë në një Qendrën e Trajnimeve olimpik në Lake Placid, NY, dhe të gjithë atletët janë të mirëpritur për të jetuar dhe të trajnuar atje, por unë jam i martuar dhe kam një vajzë të vogël, kështu që nuk është vetëm praktike për mua. Unë jetoj në Eagle Mountain. Është rreth një orë me makinë për në dhe nga pista në Park City.

A do të më jepni një grimë sfond rreth asaj se si karriera juaj përparuar deri gjykimeve Olimpike në Calgary?

Koha ime e parë poshtë nga maja në një slitë skelet ishte në janar të vitit 2001. Në vitin 2002-2003, unë përfundoi duke e bërë atë mbi ekipin e Kupës së Botës, që është ekip që të gjithë do të jetë në, ekipin olimpik. Unë kam qenë vetëm në ekip për gjysmën e sezonit dhe përfundoi nëntëmbëdhjetë në botë. 2003-2004 unë kam qenë në për sezonin e plotë dhe unë përfundoi katërmbëdhjetë në botë. Shkuarja në 2004-2005 unë isha vajzë e tretë në ekip, duke konkurruar me një medalje të artë dhe një medalje argjendi. Ka pasur disa njerëz që ishin të zhgënjyer se unë të kisha mbaruar katërmbëdhjetë sezonin e kaluar, dhe në të njëjtën kohë disa nga trajnerët e mi nuk priste që shumë sepse një shumë e sytë ishin mbi shokët e mi, me medaljen e artë dhe medaljen e argjendtë.

LDS_woman_photo_Pace6

Pas sezonit 2003-2004, unë nuk e di nëse kam kërkuar për të mbajtur të konkurrojnë. Burri im dhe unë kam biseduar në lidhje me të dhe të konkurrojnë shkaktuar shumë kohë larg, shumë stres, dhe kjo nuk është mënyrë jetese që unë domosdoshmërisht kërkuar të jetë rreth. Para së gjithash, unë isha vetëm një i martuar në ekip, vetëm një LDS në ekip, kështu standardet vetëm nuk ishin si unë kishin shpresuar se do të jetë.

Kjo verë, dy javë nga fillimi i sezonit, burri im dhe unë e dinte se ishte koha për të agjëruar dhe të luten për të. Ne shkuam në tempull dhe ndjeva shumë i fuqishëm se unë duhet të vazhdojë për të konkurruar. Gjatë asaj sezonit unë fitoi një medalje të artë në qark të Kupës së Botës për herë të parë. Unë vazhduar të bëj edhe dhe të fitojë medalje, dhe në të vërtetë përfundoi i parë në botë në renditjen e përgjithshme dhe të dytë në Kampionatin Botëror.

LDS_woman_photo_Pace3

Shkuarja në Olimpiadën 2006, unë u rendit i pari në botë dhe pritet të fitojë. Burri im dhe unë e dinte se duke vazhduar për të konkurruar ishte zgjedhja e duhur. Çdo vit ne përpiqemi për të siguruar që ne jemi duke bërë atë që ne jemi duke menduar për të bërë dhe ne jemi në vendin që ne jemi duke menduar që të jetë në. Vetëm para gjyqeve Olimpike tanë të ekipit, unë kam qenë duke u lutur dhe agjëruar dhe duke shkuar në tempull dhe vetëm ndjenja si ajo ishte e drejtë, ndjenja si unë ishte ku unë është dashur të jetë. Në tetor të 2005, unë kam qenë në Calgary për gjyqet, duke pritur për një nga shokët e mi që do të vijnë poshtë pista. Unë sapo kishte mbaruar një trajnimi të kandidojë, dhe ishte ulur aty me katër shokët e mi duke folur. Të gjitha të papritur kemi dëgjuar një zhurmë me zë të lartë që vjen, dhe ne u kthye dhe shikoi në vijën e finishit, dhe ne pamë një £ 1400 katër-njeri bobsledit vetëm ulëritës për ne, duke shkuar 60 ose 70 kilometra në orë. Unë u përpoq për të marrë një hap të hidhen nga rruga por ajo më ka goditur nga prapa, dhe unë fluturoi 25 ose 30 metra. Unë e bëri rrokullisje të plotë në ajër dhe u ul në asfalt. Unë menjëherë u përpoq të hidhen në këmbët e mia, por unë nuk mund të. Unë u përpoq të hidhen në këmbët e mia përsëri, dhe unë nuk mund të. I shikoi poshtë dhe kjo është kur unë pashë kockat fërkimit jashtë këmbën time.

Çdo vit ne përpiqemi për të siguruar që ne jemi duke bërë atë që ne jemi duke menduar për të bërë dhe ne jemi në vendin që ne jemi duke menduar që të jetë në. Vetëm para gjyqeve Olimpike tanë të ekipit, unë kam qenë duke u lutur dhe agjëruar dhe duke shkuar në tempull dhe vetëm ndjenja si ajo ishte e drejtë, ndjenja si unë ishte ku unë është dashur të jetë.

Madje që në fillim unë nuk mendoj se kam menduar ndonjëherë, "Si mund të jetë kjo?" Apo "Pse mua?" Unë menjëherë e kishte ngushëllim, sepse e dija që më parë se unë ishte në vendin ku unë është dashur të jetë dhe unë e dinim se çdo gjë do të ishte në rregull. Mjeku tha se unë nuk do të jetë në gjendje të ecin për dy apo tre muaj dhe unë isha duke ecur në dy javë. Ata thanë unë nuk do të jetë në gjendje për të kandiduar ose të konkurruar për një vit, dhe gjashtë javë më vonë unë u kthye duke konkurruar në qark të Kupës së Botës në Austri. Unë e di ajo erdhi poshtë për të besimit dhe lutjeve dhe bekimet unë marrë. Është interesante, sepse të gjithë u thënë mua, "Ju jeni shërohet në mënyrë të shpejtë, ju duhet të jetë në gjendje për të shkuar në Lojërat Olimpike, që duhet të thotë se ju jeni menduar të jetë atje." Në zemrën time unë gjithmonë e dinte që unë nuk do të bëjë atë për Lojërat Olimpike në atë vit. Unë kam qenë duke u përpjekur të jetë aq optimist sa të jetë e mundur, por unë u ndjenë të ngushëllohet duke e ditur se do të jetë në rregull, se ndoshta ka pasur një histori të mëdha për të të treguar në këmbënguljen e gjërave dhe jo objektivin përfundimtar.

Unë kam qenë planifikuar të dalë në pension pas 2006, por pasi kam humbur Lojrat Olimpike, burri im dhe unë të dy e dinin se nuk ishte e mjaftueshme, kështu që unë u ktheva për të konkurruar vitin e ardhshëm dhe përfundoi duke fituar kampionatin botëror me një diferencë të madhe në Historia e sportit tonë, e cila ishte awesome. Duke iu rikthyer atë vit për të konkurruar për Kampionatin Botëror ishte ndoshta gjëja më e vështirë që unë ndonjëherë kam për të bërë. Unë u drenazhuar-mendërisht kështu, fizikisht, shpirtërisht. Unë u qëllua vetëm. Unë nuk dua që të konkurrojnë, por unë e dinte nëse unë nuk e unë ndoshta kurrë nuk do të kthehem. Kjo është vit unë përfundoi duke fituar. Pasi kam fituar këtë garë të, unë e nevojshme për një pushim. Burri im dhe unë të kërkuar për të filluar një familje kështu që unë e mori sezonin 2007-2008 off dhe ne kishim një vajzë të vogël, Lacee.

Në zemrën time unë gjithmonë e dinte se unë nuk do të bëjë atë për Lojërat Olimpike në atë vit. Unë kam qenë duke u përpjekur të jetë aq optimist sa të jetë e mundur, por unë u ndjenë të ngushëllohet duke e ditur se do të jetë në rregull, se ndoshta ka pasur një histori të mëdha për të të treguar në këmbënguljen e gjërave dhe jo objektivin përfundimtar.

Ishin njerëz të befasuar nga vendimi juaj për të filluar familjen tuaj kur keni qenë në krye të karrierës suaj?

Disa njerëz kuptuar plotësisht, dhe disa mendonin se ishte i çmendur, por për ne kjo ishte e vetmja alternativë. Nëse unë nuk zgjodhi për të shkuar mbrapa për të konkurruar pasi ka një fëmijë, unë kam për të di unë kam qenë i gatshëm për të bërë me këtë sport në qoftë se ajo ishte duke u larguar shumë nga familja ime. Unë kisha për të e di unë kam qenë i gatshëm të heqë dorë prej saj, dhe se ajo do të ishte në rregull.

Flasim pak për mënyrën se si familja juaj vazhdon të mbështesë karrierën tuaj, sidomos tani që ju keni Lacee.

Burri im ka qenë një mbështetje e mahnitshme që nga fillimi. Çdoherë kur unë do të jetë poshtë në veten time dhe them unë ndoshta nuk duhet të mbaj do, ai do të jetë e drejtë ka thënë. "Ju mund të bëni hen kjo është një ëndërr që ne kemi marrë për të shkuar për të." Nëna ime ka qenë gjithmonë një për të përzënë me mbrapa dhe me radhë nga Park City kur isha në shkollë të mesme. Ne kemi një familje të madhe, dhe ajo ishte duke punuar me orar të plotë, dhe ajo do të marrë vetëm disa ditë off e punës për mua. Të dy prindërit e mi ishin të mahnitshme. Motra ime Amanda dhe bashkëshorti i saj ishin ata të shikojnë Lacee për dy vitet e fundit, pothuajse çdo ditë të vetme që unë ishte zhdukur, gati çdo ditë të vetme që unë kam për të udhëtuar ose konkurrojnë. Motra ime e mori atë në si një prej saj.

LDS_woman_photo_Pace2

Burri juaj gjithashtu bëri sajë tuaj. Si e bëri ai të përfshihet në anën teknike të trajnimit tuaj?

Njerëzit nuk bëjnë vetëm deri dhe për të ndërtuar një slitë. Është me të vërtetë e komplikuar, dhe kjo nuk është profesioni i tij. I kishte probleme me sajë tim të vjetër një vit më parë në Kampionatin Botëror në Nju Jork. Kur kam dërguar atë në Liqenin e Placid, ajo theu dhe unë nuk mund të ngasin atë. Kampionatet Botërore është si Lojërat Olimpike; kjo është një garë ku ju doni që gjithçka të jetë e përkryer, dhe unë kam për të marrë hua një nga sleds shokët e mi '. Ajo nuk përshtaten të drejtë, dhe ju doni pajisjet tuaj dhe ju duhet që ajo të jetë një mënyrë të caktuar. Burri im tha, "Kjo është ajo. Unë jam duke shkuar për të ndërtuar të ju një slitë. Ne jemi duke shkuar për të bërë këtë gjë të punojnë të përkryer për ju, dhe unë do të dini se si të rregullohet kur probleme të dalë. "Verën e kaluar, çdo minutë rezervë e çdo ditë ai ishte duke studiuar librin rregull dhe të mësuarit se si për të ndërtuar atë dhe dizajnimin atë. Unë nuk jam do të gënjeshtër, hera e parë që unë e mori atë poshtë unë ishte pak nervoz, por ajo ishte e përkryer. Ajo përshtatet si një dorezë dhe bëri gjithçka kam kërkuar që ajo të. Kjo është një unë përfundoi duke konkurruar për në Olimpiadën, dhe Lacee më ndihmoi të dekoroj atë, kështu që ajo ishte një çështje familjare, I guess.

A do të flasim pak për atë që përvoja juaj ishte si në Lojërat Olimpike të këtij viti?

Oh, ajo ishte aq e mahnitshme. I guess ju ëndërr e asaj që mund të jetë një ditë si, apo çfarë mund të jetë si për të marrë ëndrrën tuaj, dhe ju e keni këtë foto në mendjen tuaj. Kam bërë; Unë kisha këtë foto në mendjen time, veçanërisht i ceremonitë e hapjes, dhe dita ime konkurrencë. Ajo ishte shumë më tepër se unë ndonjëherë mund të ketë ëndërruar. Kjo ishte një përvojë e pabesueshme të jetë në gjendje për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu të kemi të gjithë familjen time atje brohorisnin për mua në qëndron.

Si mendoni se besimi juaj dhe edukimi juaj kulturor dhe shpirtëror të kanë çuar në vendin që ju jeni sot?

Unë nuk mund të ketë bërë ndonjë gjë që unë e kam bërë pa të. Duke pasur besim në gjëra më të mëdha se veten, duke e ditur gjërat të ndodhin për një arsye, dhe se ne nuk jemi vetëm, luan një rol të madh në jetën time çdo ditë, dhe unë shpresoj se unë mund të bëj pjesën time.

Duke pasur besim në gjëra më të mëdha se veten, duke e ditur gjërat të ndodhin për një arsye, dhe se ne nuk jemi vetëm, luan një rol të madh në jetën time çdo ditë, dhe unë shpresoj se unë mund të bëj pjesën time.

Cilat janë disa nga qëllimet tuaja të ardhshme, dhe si e shihni ju veten tuaj duke vazhduar për të balancuar të paturit e një familje dhe duke qenë një atlet botë-kampion?

Unë pension nga skelet pas Olimpiadës Vankuver dhe unë jam duke punuar tani në një kompani të quajtur Hats Snowfire që unë e filluara me burrin tim dhe motrën dhe burrin e saj. Kompania dhe familja ime janë me të vërtetë atë që unë dua të përqëndrohet në tani. Ne jemi të licencuar përmes NCAA, kështu që ne jemi duke e bërë kapele për BYU, Utah, Utah Shtetit, UVU, dhe shumë e shumë të gjitha shkollat ​​në të gjithë Utah. Ata janë lloj kapele të çmendur, kapele thur me lesh në krye të tyre. Ata janë zbavitëse për tifozët, argëtim në qoftë se ju jeni do ski ose diçka të tillë. Ne kemi bërë ato për Lojërat Olimpike me SHBA shkrim të gjithë përpara, dhe kjo ishte një shumë e fun për të parë të gjithë në të qëndron veshur ato, dhe familja ime raved për mënyrën se si ajo e bëri ata të ndjehen të bashkuar. Ne do të shohim njerëz duke ecur nëpër rrugë ne as që dinë dhe ata do të jenë të veshur një nga këto kapele.

Shkuarja në Olimpiadën ishte ëndrra ime dhe unë kam qenë i përgjithshëm World Cup kampion. Unë kam qenë kampion bote. Natyrisht, unë tërësisht humbura në një medalje në Lojërat Olimpike dhe kështu për këtë arsye shumë njerëz mendojnë që unë duhet të përpiqen për të shkuar mbrapa për katër vjet, por unë kam kaq shumë gola të tjerë dhe ëndrrat për të marrë, too. I dha tim më të mirë, dhe unë jam i kënaqur me rezultatin tim. Kështu që unë mendoj se është koha për të mbyllur këtë kapitull në jetën time dhe për të filluar një të ri.

Në një shikim

Noelle Pikus Pace


LDS_woman_photo_Pace5
Vendndodhja: Eagle Mountain, UT

Mosha: 27

Gjendja civile: I martuar

Fëmijët: Një (Lacee Lynne)

Profesioni: Pronar i SnowFire Hats

Shkollat ​​Mori pjesë: Mountain View High School, Valley University Utah (BA Community Health), Universiteti Teknik Colorado (MBA)

Gjuhë të flas në shtëpi: Anglisht dhe Lacee ka gjuhën e vet

Himni i preferuar: "Si Great Ti Art" "Nuk është Sunshine In My Soul Sot"

Thirrja aktual Kisha: Të rinjtë e diela Shkolla Teacher moshë 14-18

Në Web: www.snowfirehats.com , www.noellepikuspace.com

Intervistë nga Shelahu minator . Fotografitë e përdorura me leje, portret Noelle-së nga ana e Jac Scott.

3 Comments

 1. Ben Merkley
  15:22 më 27 gusht 2010

  I liked lexuar në lidhje me ekspertizën tuaj skelet, veçanërisht që im bir Dan përfunduar shkollën e USBA skelet në Olmpic Park Utah. Ai ishte Menaxher i fshatit olimpik në Vankuver këtë katër vitet e fundit dhe para se në Torino dhe përsëri në SLC në vitin 2002. Pra, kjo është arsyeja pse faqja e juaj ishte interesante. Urimet më të mira për ju.

 2. Rob Thomas
  10:32 më 30 gusht 2010

  Unë dua kapele tuaj të ftohtë në http://www.snowfirehats.com ! Unë shpresoj se ju bëni ato NFL shpejt!

 3. Jiajia
  02:13 më 19 gusht 2011

  Haha ... Unë vetëm shfletoj përreth dhe të shohim këto komente. Unë nuk mund të besoj se ka ende

  aq shumë magjepsje. Për prodhimin e këtij neni, në sajë.

Lini një Përgjigju

SEO Powered by SEO Platinum nga Techblissonline