31 tetor 2013 nga admin

2 Komente

Snapshot Portret: Amy Mitchell

Snapshot Portret: Amy Mitchell

20 tetor 2013

Momenti kam kuptuar se ka fuqi në atë që unë ishte kur ...

... I vendosur për të në mënyrë proaktive të lehtësuar lindjen natyrale të fëmijës tim të katërt.

Sinqerisht, një pjesë e madhe e zgjedhjes sime është bazuar në një kuriozitet shpirtërore, emocionale, dhe fizike që nuk mund të jenë të kënaqur ndonjë mënyrë tjetër.

Mia tre fëmijët e parë ishin të gjithë të lindur në një mënyrë "rutinë". Papërvojë ime, ankthi dhe ambivalenca më kanë penguar menaxhimin trupin tim gjatë procesit. Unë kam qenë i dredhur, nervoz, dhe kryesisht të mpirë nga epidurals. Unë ndjeva disi e paangazhuar, ndërsa duke pritur për të infermierëve dhe mjekëve për të më tregoni se çfarë unë është dashur të jetë ndjenjë. Por me çdo lindje, I pushtuar disa nga pasiguri të mia, fitoi guximin për të folur për veten time, dhe të zhvilluar dëshirën për të kuptuar trupin tim.

Zgjedhja ime për të ofruar të natyrshme kishte asgjë të bëjë me marrjen e një identiteti të ri, duke i kthyer shpinën time në krijimin mjekësor, ose duke ndryshuar mënyrën që unë të rritur fëmijët e mi. Kjo ishte më shumë personale se sa që. Nuk ka klasa të frymëmarrjes. Nuk ka plan lindjes. I kishte paqe shpirtërore dhe vendosmërinë emocionale. Unë ndjeva si çdo gjë tjetër do të re gjykimin tim dhe ushqyer prirjen time për të mbi-të menduar gjithçka.

Por me çdo lindje, I pushtuar disa nga pasiguri të mia, fitoi guximin për të folur për veten time, dhe të zhvilluar dëshirën për të kuptuar trupin tim.

Para për të mbetur shtatzënë, fillova duke punuar jashtë. Doja të jetë i përgatitur fizikisht dhe të fortë, që të shkojë me kuptim tim të ri-gjetur e fuqizimit. Unë u zhvillua pesë ditë në javë (2-3 milje) dhe e bëri njëzet workouts minutë Pilates. Këto vazhdoi deri njëzet javëve të para të shtatzënisë. Pas ndalimin workouts Pilates, kam vazhduar me para-lindjes shtrihen dhe toning ushtrime. I prerë "shkon" e mia në gjysmë, vraponte për sport të paktën një milje pesë herë në javë deri deri sa ishte 32 javë së bashku. Ushtrimi ishte absolutisht thelbësor për dy arsye. E para është një rast i thjeshtë i kondicionuar klasike. Nga pairing të njëjtën muzikë (i njohur affectionately si "përzierje time running") me endorphins dhe adrenalin e drejtimin, kam kushtëzuar një përgjigje fizike dhe emocionale të familjaritetit të relaksuar, energji dhe forcë. Arsyeja tjetër është se unë ndjeva fortë. U ndjeva mirë! Kujtimet e shtatzënisë sime të tretë dhe efekte të mëdha negative dhimbje të muskujve, ishin pothuajse të mjaftueshme për të më largojë nga një të katërt. Por, me që shtrihen dhe toning gjatë kësaj shtatzënisë fundit kam përjetuar shumë pak e që në krahasim.

Të gjitha katër nga foshnjat e mia u përpoq për të ardhur herët. Një ultratinguj në 36 javë tregoi fëmijën të jetë një të shëndetshme £ 6 apo më shumë. Pas disa ditë më shumë të vetë imponuar regjim shtrati, unë vendosi se ishte koha për kokë në spital.

Unë gjithmonë jap shumë e stafit mjekësor të paralajmëruar se "unë shkoj shpejt," dhe "puna ime shkon me të vërtetë të shpejtë." Por ata kurrë nuk duket për të më besoni. Pasi mjeku theu ujin tim, unë filloi ndjenja kontraktimet. Infermierja mori mua një top gjigand birthing, dhe unë mori veten në atë për minuta të ardhshëm 30-45.

Pastaj ndodhi. Një blic i vetëdijes mundi nëpër trupin tim, të shtënat nga gishtërinjtë e mi dhe jashtë nëpër flokët e mi, duke i dhënë mua goosebumps. I thashë infermiere, "Uh, ndjehem i çuditshëm." Dhe pastaj ndjeva dhimbje craziest bashku me më të gut-wrenching kërkojnë parak.

AmyMitchell2

Ndjenja e shtyrë nëpërmjet një tkurrje është përtej aftësisë sime për të përshkruar. Çuditërisht, nuk e lidhin atë me ndonjë dhimbje. Ajo ndjehet e mahnitshme. Ashtu si kënaqësi, forcë, instinkt, lehtësim, fuqi dhe energji të pastër.

Infermieret bërtisnin në mua, duke u përpjekur për të marrë vëmendjen time, "Amy! Doktori nuk është këtu ende. Mos u shtyni! "Unë bërtita mbrapa me ta nëpërmjet një tkurrje," Me vjen shume keq! Unë jam aq i keq! Unë kam për të! Unë duhet të shtyjë! "Dikush bërtiti," Kryetarët jashtë! Kreu foshnjës është jashtë! "Koka e foshnjës të ishte tani duke pushuar në dyshek. Dëgjova zërin e mjekut tim si ajo hyri në dhomë. Ajo tha, "Amy, nuk do të shtyjë!" Por ishte tepër vonë. Unë mund të ndjejnë tkurrje tjetër. Mjeku nxituan mbi të heqë kokën e foshnjës dhe të lehtësuar nga supet e tij si I shtyrë.

Done. I shembur. Unë kam qenë në shok. Kapërcyer me lodhje, por super-akuzuar nga adrenalina dhe emocion. Ata vendosen Sam në gjoksin tim dhe ai blinked në mua në heshtje. Mbuluar ende në lëngjet, ai pastruar konfuzion time me dritën e pacientit të një shpirt të vjetër në sytë e tij. Vëmendshëm, e rrumbullakët, dhe të shëndetshme. Qetësi topolak. Sam.

Fotografitë nga Amelia Kate Photography.

A keni një histori që ju dëshironi për të ndarë? Mëso se si të paraqesë vetë Portret Snapshot tuaj këtu .

2 Komente

  1. Rosalyn
    01:57 më 1 nëntor 2013

    Unë jam aq i kënaqur keni pasur një lindje të tillë përvojë fuqizimi i dhënë! Unë duhet të pranoj, ka një pjesë e madhe e imja që është xheloz. Me trete, verën time të fundit, kjo është lloj i lindjes I parashikuar (ime e parë ishte "e natyrshme", por jo me zgjedhje, i dytë im ishte një epidural). Por një emergjencë C-seksioni 29-javë do të thoshte se lindja nuk ishte asgjë si kam pritur. . . Unë jam mirënjohës për ndërhyrje mjekësore, kur ata janë të nevojshme, por unë jam i lumtur edhe për gratë që janë në gjendje të bëjë pa to.

  2. Patti Cook
    04:31 më 4 nëntor 2013

    Është e mahnitshme për të parë se çfarë ndodh kur ne le të shkojë e supozimeve të caktuara dhe të marrë kontrollin e përvojat tona. Unë jam i lumtur në rastin tuaj që është përpunuar aq mirë për ju. Urime për një lindje të lumtur të shëndetshme!

Lini një Përgjigju

SEO Powered by Platinum SEO nga Techblissonline